Tasuta testiga korra Lätti

Hei

Kuna mul olid külmetusümptomid, siis mind suunati eile tasuta testile. Täna tulemus ja see neg. Tekkis küsimus, et kas see test on sobiv korra üle Läti piiri käimaks.  On see vôimalik digiloost välja printida ja katab Läti politsei vajadused juhul kui neil huvi on? Môtlesin, et kasutaks selle vôimaluse korra ära ja teeks poereisi.

Läti piirivalve ei tea testimise asjaoludest mitte midagi.

Samas ei tea  nad ka midagi meie digiloost.

Testi tulem trüki ikka välja Synlabi süsteemis testi.me

Autoga sõites probleeme tekkida ei tohiks kuidagi, lennukiga minnes võib Tallinna lennujaamad mõni aktivist kobisema hakata (arsti saatekirjaga testil on all paremas nurgas muu hulgas kiri medcovid).

Samas on kogu see meil TA poolt räägitud jutt, et riigi rahaga tehtud testi reisimiseks kasutamine olla karistatav väärtegu pigem fantastika valdkonda kuuluv ja good luck neile sel teemal kohtus jagamiseks. ;)

Olen ka kuulnud seda trahvimise probleemi, aga samas Lätis nad sellega kursis ei ole ja tõend on tõend?

Jah, Läti jaoks on see pädev tõend.

Poega on vaid see kurb asi, et välismaalasel peab Lätti sõiduks olema mõjuv põhjus. Mõjuv põhjus läheb kirja ka täidetavale registreerimisele. Kui paned sinna transiit ja politsei poe ees tõendit küsima tuleb, siis tehakse rõõmuga trahv ära. Poes käik veel mõjuvate põhjuste nimekirjas ei ole.

Olen sel aastal käinud Riias korra autoga ja paar korda lennukiga. Lisaks nädal tagasi tehtud tasulisele testile ja kuu aega varem, peale välismaalt tulekut, karantiini lühendavale tasuta kordustestile Tallinnas, olen aasta esimeses kvartalis samuti 1. korra käinud haigussümptomite ja saatekirja abil. Kusjuures tõesti polnud mingid väljamõeldud sümptomid vaid idee Lätti autoga sõita tekkis alles peale minu jaoks üllatuslikku, negatiivset testitulemust.

Läti riiki kohe kindlasti ei huvita, kuidas oled PCR testi teinud ja kui palju selle eest maksnud. Aga muidugi tuleb lisaks täita covidpass.lv ja sinna lisada mõjuv põhjus (mul oli reisi põhjuseks töö ja lisaks kaasas igaks juhuks piiril ettenäitamiseks ja töö tõestamiseks ka väljavõte äriregistrist, mõned tööalased lepingud-paberid ja Riia kontori võtmed ;-)) Tegelikult neid piiril muidugi keegi ei vaadanud.

Meil Valgas piiri peal keegi enam ei kontrolli, mis Iklas toimub - ei tea...Aga muidugi covidpass.lv tuleb ikka teha ja eks eesti numbrimärgiga auto linnas võib küsimusi tekitada.

Iklas on patrull väljas, aga kuna sõiduautode hulk on kasvanud, ei peatata enam 100% sõidukeid. Varem käisin neid piiril narrimas, sõites peaaegu piiripostini ja pöörasin ümber - kohe olid oma bussist väljas.
Endiselt saab üsna kindlalt üle vanast piiripunktist, kustkaudu käiakse aktiivselt ka alkopoodides ja mulle näib, et see on säärane mitteametlik roheline koridor, kus lätlane silma kinni pigistab. Järeldan seda sadadest autodest päevas, kellel vaevalt et kõiki dokumente ette näidata on ja ei ole kuulda, et nad seal konveieril trahvi teeks.
Teisalt on kuulda (ka vist siin kirjeldatud), et peatatakse aktiivsemalt ka lõigul Riia poole.

Tegelikult on ka vanas piiripunktis pisteliselt kontroll väljas, Mitte roheline piirivalve buss, vaid politseiauto.

Korra oli Valga poole asja ja kuna sõitsin ka piiri ääres, siis küsisin ühe mammi käest, kes just Valkast tuli, et kuidas olukord on? Mammi vastas, et täna pole politseid näha, lase käia. Näitas veel ka kohta kus nad tavaliselt seisavad. Nii sai siis ära käidud ja vajalikud ostud ostetud. Kahjuks ei võtnud tühja gaasiballooni kaasa, oleksin selle ka saanud ära vahetada.

Jah, oleme pikalt spekuleerinud, kas venitavad juulini või mitte. Aga vastavalt tänastele superuudistele see kauaoodatud Läti otsus taastada turism ja lasta vaktsineeritud ja 6 kuu sees läbipõdenud reisijad ilma PCR testita riiki on alates homsest reaalsus.

ei saa ainult aru kas vaja jätkuvalt täita sellest olenevalt Lätti sisenemise ankeet, või ka seda pole ka enam vaja ?

Täna ka ETV Aktuaalses kaameras rääkis asjatundjana meie ERR “legendaarne Läti korrespondent-reporter” Ragnar Kond, et selle covidpassi.lv lõpetamine pole veel selge, seega esialgu tuleb see 5-10 min leida, et andmed sisestada ja QR kood genereerida piiriületuseks.

Ma korra täpsustan üle. Nimelt, kui ma soovin lennata Riiast kuskile puhkama, siis on mul vaja koroona negatiivset testitõendit. Ning kui ma lendan tagasi, lennuk maandub Riias, sis on mul ka omakorda vaja veel negatiivset koroonatesti tõendit? Olen ma asjast õigesti aru saanud, et hetkel on suht raske vaktsineerimata inimestel läbi Riiga reisida?

Lõpuks ometi on see jant Läti piiril lõppenud! Pakin  telgi, tangin et jõuaks  Leeduni, ja  punun Itaalia suunas :)

Võtsin Läti uuenenud sisenemistingimused kokku. (Jah, transiidi puhul Riia lennujaama kaudu on PCR test vajalik nii minnes kui tulles).

Väga keeruline teema. Infot jagatakse tõesti nii erinevat ja absoluutselt puudub selgus. Ootan väga nendelt infot, kes reaalselt läbi Läti reisivad.

Aga kuidas on ikka nüüd sellega? Endal plaanis minna sõbraga juuni 29 dal aga temal alles üks vaktsiin tehtud endal kõik olemas ja korras. Ta teeb muidugi värske testi ka aga kuidas olukord seal restoranides jne? Pääseb ikka liikuma ja kuidas selle 72 tunnise testiga on? Tohib liikuda või ei tohi kuna näitaja samas meil juba madalam kui Lätis.