Trollidest ja Trip.ee toimetamisest

Viimasel ajal olen saanud mitmeid kirju, mis puudutavad Trip.ee toimetamist. Tundub, et nüüd on aeg avada seda saladuseloori, mis Trip.ee foorumis toimub. 

Kuna mina ei varja oma isikut ja tegelen ka uudistega, siis arvatakse, et mina olengi see "Trip.ee". 

Siiski, minu olemasolule vaatamata on Trip.ee-s toimiv vabatahtlik toimetus, kel on voli postitusi modereerida. 

Ja seda nad ka teevad. 

Mina isiklikult ei loe enamikku Trip.ee postitustest ja seetõttu ka ei modereeri neid. 

Kõik lahkarvamused Trip.ee toimimise suhtes võib siiski endiselt suunata mulle. Mul pole õrna aimugi, mida nendega peale hakata, aga mulle tundub, et ma töötan atesteerimata psühholoogina.

Kirjutasin ka mina. Tuli selline teema "Äraminek" ja algataja keegi Kaduja. Temapoolsed postitused olid a-la Delfi kommentaariumi tase. Sellist soppa nagu reisiportaali ei tahaks. Kirjutasin moderaatoritele suunatud kommentaari, kus palusin teemaalgataja sõnnikuloopimine lõpetada või blokeerida või mida iganes, et seda sousti mitte lugeda. Ja mis juhtus: minu kommentaar kustutati! Kuidagi nagu alandav, kes siis lõppude lõpuks soppa pritsis? Mille järgi need moderaatorid siis juhinduvad? Kes nad on, mind ei huvita, aga sooviks, et Trip oleks jätkuvalt ikka sündsal tasemel ja a-poliitiline.

PS: psühholoogi ei vaja, tänud pakkumast. Aga uudised on head, edu!

Teiste peale koputamine on eestlasele ikka südamelähedane olnud

Aga teeme väikese näidiskatse.

Küsija: Mis see Soome pealinn oligi ja kuidas sinna saab?

Vastaja1: *vihjab ebatsensuurselt küsija intelligentsile*
Vastaja2: *Arvab, et vastus 1 oli ebaviisakas

Vastaja3: *arvab midagi vastustest 1 ja 2
Vastaja4: "Soome pealinn on Helsingi, sinna saab laevaga, lennukiga ja hea tahtmise juures ka mööda maad.
Vastaja5:*Poliitiline kommentaar teemal, et kui valitsuses jätkab erakond x, siis ainult sellised küsijad sünnivadki.

Millised neist peaks/võiks kui teemassepuutuvad alles jätta?

PS - on karmilt tunda, et muidu tublid reisisellid vaevlevad igavuses ja tahaks reisifoorumis lahata kõiki maailma valukohti.

Ropendamistele ja isiklikele solvangutele ei tohi siin loomulikult kohta olla. Foorumite ja gruppide pidev puhastamine on vajalik ja tänamatu töö. Umbrohtu tulebki järjekindlalt hävitada. Küll aga peab mainima, et toimetajad on väga tõsised inimesed ja seetõttu võtavad kohati toimetamiseasja suurima tõsiduse ja poliitkorrektsusega. Nagu oleks reisimine ja kõik selle juurde kuuluv maailma kõige pühalikum tegevus. Väike kõrvalekaldumine ettetallatud rajast paneb häirekella kohe tööle. 

Ootaksin rohkem huumorit, musta ja valget, mängulisust , teravust, irooniat iseenese ja teiste üle, sarkasmi ja sõbralikku provotseerimist, kreatiivsust. Et siin oleks lisaks huvitavusele ka lõbus. Reisimine ongi ju lõbus. Et oleks vähem virisemist, soigumist ja hala. Ning solvumist. Viimasel ajal võetakse kõike isiklikult. Ja siis ulutakse nagu eided kui keegi on kommentaari ebameeldivaks märkinud.

Rohkem positiivsust ja (enese)irooniat.

Aga olen muidugi realist ja mõistan, et see huumori asi on palju nõutud. Tänapäeval suur osa inimesi nalja enam ei mõista. Pigem tegeletakse südamelähedasemate asjadega - näiteks solvumise, halamise ja koputamisega :D

On muidu reisifoorum see "piiritu realismi ja huumori" väljendamise koht? 

Pigem nagu mannetu päevapoliitiline nali. Delfis ei lasta enam plõksida?

Mul ei ole mõnusa huumori, sarkasmi jne vastu midagi, aga no tõesti ei viitsi selleks sadat asjasse mitte puutuvat kommentaari läbi lugeda, et äkki 101. vastab jälle ka püstitatud küsimusele. Vbl oleks vajalik avada naljanurk, kus need, kellel igav, saavad ennast välja elada. Aga vbl siiski ei ole trip.ee selleks mõeldud?!?

Rongide sõiduplani võib Elroni lehelt vahtida nii palju kui kulub

Kunagi oli Tripis rubriik "Autahvel". Ehk peaks selle taasavama ning mõned teemad kustutamise asemel sinna liigutama.

Muidugi oleks tore, kui tavakasutajad teaksid konkreetselt, kellel on toimetamise õigus.  See distsiplineeriks ka, kui tead, et diskuteerid mingis teemas moderaatoriga. Ja kui postitus või kommentaar on kadunud, siis ei pea pikalt juurdlema.

Trip.ee pole moderaatorite arvamuste põhine, lihtsalt jama koristatakse ära. Ma võin õelda, et kustutamisele läheb nii 0,1% postitustest. Kohati on muidugi erandeid, aga tõesti, kui üldine käitumine on viisakas, siis kõik seda ka järgivad.

Kui internetifoorumi moderaatoril on olemas mõistus ja südametunnistus, siis esitab ta endale tihti küsimusi: "kas ma teen õigesti?"; "kas ma ei ole mõnd kommentaari kustutades ebaõiglane"; "kust läheb piir uudishimu, abipalve, lolluse ja pahatahtlikkuse vahel"; "miks ei võiks kõik inimesed olla targad, ilusad, head ja rikkad?". Trip.ee modereerimisega on minu meelest asjad päris hästi, aga ma ei suru oma arvamust peale :) Aitäh nii postitajatele kui moderaatoritele!

Huvitav, kust tekib arvamus, et Trip.ee moderaatoritel on olemas mõistus?

Tõepoolest, kust selline arvamus? :) Tegelikult ma ei leia, et Tripi tsensuur kuidagi liialt agar või tuim oleks. Kuigi teema kommentaare lugedes tundub, et toimetusel ikkagi natuke kripeldab.

Jah, ega "kõigile parimat" lahendust ei saavuta vist mingi väega. Lihtsalt tavaline läbu tuleb ära koristada. Lõppude lõpuks -  ega Trip.ee pole ju ajakirjandus, kus toimub ühe uue kliki nimel mida iganes.

Vahest on see päris nauditav, kuidas Trip.ee-d ignoreeritakse, kuna me erinevalt ajakirjandusest pressiteadetesse peidetud jama ei avalda. Või korjame sealt reisijate jaoks asjaliku välja. Kas me saame mingit infot (vaatamata küsimisele) Tallinna Lennujaamalt? Mitte iialgi. Selline see Eesti turundus juba kord on, aga TLL, pange sama ignoreerivalt ikka täiega edasi!

Tugev toetus Autahvli rubriigi taastamisele! :)