Ukraina: andke nõu marsruudi koostamisel

Suvel plaanis kahenädalane reis, minejad seljakottides noored.

Tahaks Ukrainas nn "kohutuslikke reisisihtkohti" külastada, rannas puhata, pidutseda ja rongireisimise kogemust saada.

Algus ja lõpp paigas: Kiiev.

Millise sihtkohti peaksime oma marsruuti pookima?

Odessa, Krimm, Jalta? Nende poppide kohtade kõrval võiks midagi teisest äärmusest ka olla: mõni vähemarenenud, rohkem nõukahõnguline ja turistidest vabam sihtkoht.

Kindlasti Krimmi poolsaar: Jalta linn, Massandra veinimõis, Livaadia loss, Vorontsovi palee ning selle ümber asuv botaanikaaed. Soovitan kindlasti ronida Ai Petri mäele, trippi saab osta peaaegu igalt poolt tänavatelt. Matkajuht tuleb kaasa ja matk kestab kuskil 12 tundi. Mägi ise 1234 m. Ai Petrile saab ka gondelsõidukiga, mäe sees on igasuguseid huvitavaid koopaid mida tasuks külastada. Mööda rannikut läänepoole jääb koht nimega Kazantip, kus korraldatakse open air pidusid. http://www.thecrimea.org.ua/content/view/123 Mööda rannikut asulate vahel sõidavad mikrobussid, umbes iga 30 min tagant. Soovitan Jalta linnast välja liikuda, lääne poole. Rannik on igasuguseid külalistemaju ja söögikohti täis. Einestamine ja elamine Jalta linnas on tunduvalt kallim kui linnast väljas. Rannad kuuluvad tavaliselt hotellidele ja on üksteisest eraldatud, niiet kui lähed võõrasse randa, siis peab selle eest maksma. Avalikke randu ma ei näinud. Odessas pole kahjuks ise käinud, aga pidi väga ilus linn olema.

ahjaa, suuremate linnade vahel liikumiseks valige mingi ekspressbuss või ekspressrong, sest muidu sõidate 5 tundi vahemaad, mida muidu läbiks pooleteise tunniga :)

Krimmi "Suur Kanjon": http://ua-traveling.com/en/article/grand-canyon-of-the-crimea, 1-2 päeva, algusega Bachisarai' (Bakhchisaray, jne.) ligidalt ja lõpetate eelpoolnimetatud Ai-Petri jailal. Soovitan ennast magamiskottidega jaila servale sättida ja õhtul vaadata, kuidas kilomeeter allpool Jaltas tuled põlema süüdatakse. Hommikul gondliga alla, või siis jalgsi.

Kui aega vaid kaks nädalat,siis ära Odessasse ürita -esiteks kolistad rongiga sinna pool päeva,teiseks-linn on küll ilus,kuid vaid kesklinna piirkond.Korralikku randa pole. Vesi täielik saast.Kuidas sulle öelda-...ülesreklaamitud või ehk üleslauldud linn. Krimmi suurde kanjonisse mine Bahtšisaraist bussiga kuni Sokolinoje ehk lõpppeatuseni. Sealt läheb mäe jalmit mööda jalgrada , umb.4-5 km. Seda nimetati vist,kui ei eksi -partizanskaja tropa.Jõuad välja lagendikuni,kus jookseb väike jõekene,keerad vasakule ja vasakut kallast mööda männisalust läbi üles mäkke.Umb.km.pärast tuleb selline koht, kus selle jõe väike kosk on uuristanud nn.vanni(päris sügav). Kohta nimetatakse ,,nooruse vanniks,,-ehks selles supleja saab igavese nooruse. Sealt ülesse rühkides jõuad kunagi ka Ai Petri mäele jne. Ai Petrilt juba suund lahti -kas Jalta vasakule võiSevastopoli suunas paremale. Ülevalt alla kanjonisse minnes oled pärast ummikus ,kus paarikümne km raadiuses ei ole midagi vaatamisväärilist.

Krimmi jõudes osta esimesest raamatupoest,,Turistitšeski atlas Krõma,, Sellest tuleb suur abi.

Tänan saadud vastuste eest! Kuna mitmed tulijad on mehed, siis pakuvad huvi ka sealse vana allveelaevabaasi ja Tšernobõli sarnased asjad. Teame, et viimasesse küll ei saa, aga kui teate, siis sarnaseid huvitavaid objekte / vaatamisväärsusi kindlasti soovitage.

Käia ära vanas allveelaeva baasis Sevastopolis ei valmista küll mingeid raskusi-Nahhimovi väljaku lähedal kaldapealsel või ehk siis reisisadama kandis on võimalik rentida mootorpaati,muidugi koos kapteniga. Sealt tehakse huvireise allveelaevade maaalusesse remondidokki. Teistmoodi sinna ei saa. Kas suurema grupiga ja samuti paadiga-sel juhul peab ootama kuni piletimüüjad paraja pundi kokku saavad. Või siis üritada ise rentida otse kaptenilt ehk paadijuhilt väiksem alus. Tegelikult on suuremas pundi parem -seal on ka giid kaasas,kes ikka ühtteist räägib ka.

Tšernobõli peaks saama küll, kuid see on küllalt kulukas http://www.tourkiev.com/chernobyltour/

Kui Ukrainasse minna, siis kindlasti soovitan külastada ka Lääne-Ukrainat, kus on kena loodus ja väga toredad inimesed. Lvov on väga kena linn.

Kui juba Lääne-Ukrainasse, siis Goverla (Ukraina kõrgeim tipp 2061 m) otsa ronima. Mõned pildid Ukraina-Moldova reisist http://www.flickr.com/photos/ruudi/sets/72157625019498622/

Krimmi ja Kiievit välja jätta ei saa, Odessa ja Lvov võivad olla valikulised. Lvov asub ainult Krimmist hoopis teises suunas. Ehk leida rohkem sihtkohti ikkagi Kiievi ja Krimmi trassil ning jätta Odessa sisse?

Kui Odessase siis otse Kiievist sinna ja sealt edasi Krimmi. Odessa-Simferopol rongiga.

Oleme hädas vaatamisväärsuste leidmisega. Ehk oskab meid keegi aidata. Nimelt ei huvita meid niiväga muinasjutulised linnad, sealne arhitektuur, monumendid, väljakud, ilusad lossid, kirikud jms tavalised turistimagnetid. Viimaste kohta on paraku enamus internetileheküljed.

Tahaksime näha:

  1. nõukaaegset pärandit, kohutavaid selleaegseid ehitisi - nagu see http://fotkidepo.ru/photo/182269/38372oHXVdPOtC6/437649w.jpg

  2. loodust(koobastest mägedeni ja sealt randade, koskede või milleni iganes)

  3. tööstusega seotud objektid, nt suured tööstusrajatised, kaevandused, mahajäetud linnad

  4. militaarpärand, sõjaväeosad, pommivarjendid, sõjaväemuuseumid jms asjad

  5. inimesed, agulielu, külad, tegelik maaelu, nende töö

  6. tehnikamuuseumid

Liikumisvahendiks on meil takso-, bussi- ja rongitransport. Kuhu peaksime minema, suunduma ja millised objektid meid seal ootaksid?

Käisime juuni algul 2 nädalat Krimmis. Teid huvitavast temaatikast sai läbitud: -Tsufut-Kale koobaslinn ja klooster Bahtšisarai lähistel; -Ai-Petri mäest jalgsi laskumine Jalta suunas (kui jõudu jagub tehke ka tõus); -Suur Kanjon Sokolinoe lähedal; -Golitsõni rada Novõi Svetis. Kõik need on võimalik läbida ka iseseisvalt, ilma giidita. Novõi Svetis on ka šampusetehase söökla, mis tihedalt täis nõuka plakateid ja muud nostalgiat, lisaks õnnestub näha linnades Lenini kujusid ja autahvleid. Tippkuudel juulis ja augustis võib olla Krimmi lõunarannikul mõningaid probleeme hea odava öömaja leidmisel. Huvitava aguli ja maaelu leidmisel on mul kahtlusi.

Mõned aastas tagasi otsustasin Ungarist sõita Taga- Karpaatiasse ja seejärel samal päeval Ravo -Russka piiripunkti kaudu Poola. Kuna tundsin kunagi Lvivi linna päris hästi, siis oli suur jällenägemisrõõm.Nõrganärvilistele ei soovita seal sõita, sest liikluses valitseb absoluutne anarhia ja mitte mingit korda ei ole. Näiteks jäetakse rahumeeli auto trammiteele seisma ja minnakse poodi sisseoste tegema. Väljaspool suuri linnu ja magistraale puuduvad igasugused metallist liiklusmärgid - viidad. Aga elu on sellegipoolest - ODAV. Hea võimalus ennast rikkana tunda!

Huvitav, et mulle jäi Lvov-i ja kogu Ukraina liiklusest hästi rahulik mulje. Pisut oli sagimist Kiievis.

Tulime just Ukrainast EMireisilt, käisime Krimmis ka. Üldiselt looduskaunidust on Krimmis nii, et tapab, Sevastoopolis kindlasti ka sõjaajalugu ja tööstust. Kui te päris urkaid tahate näha, siis soovitan minna Krimmist ära Aasovi mere äärt mööda - Mariupol näiteks on täiesti jube koht. Berdjansk sealsamas on aga suht kobe nõukakuurort - isegi liivarand jne. Ühes šašlõkikohas ei olnud viina müügil, meile öeldi, et aga tänaval on pood, minge tooge sealt, me toome teile pitsid. Muidugi me olime juunis, kui ei olnud veel tipphooaeg, juulis võib olla tõesti raskusi koha leidmisega.

Edu!

Ukrainas on üks selline huvitav linn nagu Zaporizza (venepäraselt Zaporozje). Sellest mööda Dneprit allavoolu saarel on Zaporizza kasakate näidisstaniitsa ja suur muuseum. Ühtlasi asub linnas NSVL esimene hüdroelektrijaam. Läbisõidul võiks need objektid üle vaadata.

Samuti on Lääne-Ukrainas Moldovast lõunas kuni Musta mereni stepipiirkond mida nimetatakse Besaraabiaks. Dnestri kaldal ja Musta mere ääres peaks asuma erinevate kindluste varemeid ja Doonau ääres ka kunagine kurikuulus türklaste kindlus Izmail. Need tasuksid vaatamist, liiatigi kui sees on ka Kesk-Euroopa suurim jõgi koos oma deltaga - Doonau.

Karpaatidest oli eelpool juttu. Teispool Karpaate asuvad endised Ungarile kuulunud stepialad, mis samuti ilusad (linnad Mukatševo ja Uzgorod). Sellel stepialal paikneb soolajärv kus vesi sama soolane kui Surnumeres. Karpaatides paikneb veel Ukraina talispordikeskus ja sportlaste treeningkeskus (seal on treeninud ka eestlased) Vorohta. Tasub külastamist. Iga maja pakub ööbimist, võimalus ööbida ka telgis.