Uus-Meremaa loodus?

Tere Plaanis nädala pärast külastada naisega Uus-Meremaad (algus Queenstones, lõpp Aucklandis). Loodame 22 päevaga väikese matkabussiga liikudes ja jalgi päevaseid radiaale tehes võimalikult palju loodust näha. Palun võimalusel aidata järgmistes küsimustes:

  1. Lugesin, et lõunasaarel peaks Fjordlandi matkamarsruutidele broneerima. Kas see on onnides ööbimise tarbeks?
  2. Milline on parim koht merel vaalade ja delfiinide vaatlemiseks? Hetkel sihikul Kaikoura.
  3. Kas Taranaki looduspargis vulkaan üllatab millegagi, kui Tongariro omad ennem vaadata?
  4. Kus oleks kõige parem termaalalasid külastada (kus oleks vähem turistide horde ja nänni)? Või kõikidel vägevamatel aladel aiad ümber?
  5. Mis Sulle Uus-Meremaal kustumatu mulje jättis?

Ette tänades

1
2

Queenstown!!!

  1. Kui on pikem matk siis peab kindlasti broneering olema, seda olenemata kas onnis või telgis. Osadel radadel ei ole telgid lubatud (Milford Track). Samas on luba siseneda parki ja teha mingi päevane ring ja seda täiesti tasuta. Soovitaks seda lehte http://www.doc.govt.nz/parks-and-recreation/tracks-and-walks

  2. Kaikoura ongi parim koht 3.- 4.-

  3. Mina veetsin 7 kuud Queenstownis töötades (vääääga väike koht kuid miljon asja teha) mis andis võimaluse ümbruskonnas ringi vaadata - Milford Sound, Doubtful Sound, Te Anau, Wanaka, Invercargill, Bluff, Haas, Christchurch jne. Samas meeldis mulle kõige rohkem väikestesse turismivabadesse kohtadesse põigata nagu Glenorchy ning sealsed kohalikud ürgsed metsad ja veekogud kus sai kalajahil käidud. Linnadest soovitaks eemale hoida, ikka loodusesse minna ja seda ilu nautida. Ära kiirusta niiväga sihtpunkti, sest teekond sinna võib ilusam olla kui koht ise.

Milford Sound sai nähtud nii vihmase kui ilusa ilmaga ja pean ütlema, et vihma ning uduga oli see koht ikka vägev :D

1
0

Suur tänu, trehfi! Muidugi Queenstown :) Lugesin Su teisi NZ postitusi ja see on ikka super, et Sul õnnestus nii fantastilises kohas nii pikalt ja nii lahedas ametis olla. Lisatud link on parim, mille ma siiani matkaradade kohta leidnud olen. Enamus Sinu soovitatud kohad on meil marsruudis sees. Christchurch jääb ilmselt välja ja Glenorchy on küsimärgiga piiratud ajalimiidi tõttu. Ühed suurimad ootused ongi mul hetkel Sinu poolt märgitud Fjordlandi paikade ja eriti Milford Sound`i osas :)

0
0

Kui Milford Soundi (MS) minek siis veel paar tippi

Just sinna minekul jättis teekond vaata et võimsama mulje. Kindlasti võtab peatumine ja maastiku, mägede, koskede jne. vaatamine küllalt palju aega.. sellega kindlasti arvesta. Loomulikult soovitan igas võimalikus kohas peatuda ja loodust nautida. Vihmase ilmaga on vaata et ilusam (tekivad kosed mis muidu kokku kuivanud), aga udu võib liiga palju katta ning siis ei näe kogu vaadet. Kuid vihma pärast ära jäta käimata! Kindlasti uuri ennem peatumispaigat teeolusid, MS teel võib varinguid olla kui ilm on halb olnud. Kangelast ei tasu mängida :)

Homeri tunneli juures või üldse Fiordlandis võib kohata sellist lindu nagu Kea http://en.wikipedia.org/wiki/Kea kes ei karda inimest ja pigem nurub süüa, üritab autosse ronida või jalutab auto katusel ja näpib kõike mida aga saab. Kindlasti ära anna midagi ja uksest sisse ei tasu lasta:)

Auto tangi täis Te Anau´s sest Milford Soundis on bensiin mitu korda kallim ja tee peal mujal tankida ei saa. Kui vaja võid MSs natuke paagile juurde lisada.

MSs soovitan kaarega suurtest laevadest mööda minna ja valida selline firma nagu Mitre Peak http://www.mitrepeak.com/. Nende laev on väiksem ja manööverdab paremini MFs (kõikidel laevadel on tasuta kohvi ja tee). Mis aga kõige tähtsam on see, et kui delfiinid ujuvad kaasa siis väiksema laeva ninas olles on nad palju lähemal ja paremini nähtavad kui suurel laeval. Kindlasti kaitsekreem peale sest laevasõit võib ilusti näo ära kõrvetada.

Kui aega vähe siis ära hakka Glenorchy poole minema, võta mujal rahulikumalt:) Christchurch ei vääri minemist, pigem käi Inglismaal reisimas sest kontsept on sama. Aucklandi ei tasu ka nagu kauaks minna, maailmas on piisavalt huvitavaid linnu mis ilusamad ja põnevamad, alustades Tallinnaga :D

EDIT Mainin siin ka seda, et putuka hammustuste raviks (veekogude juures on palju Sandfly http://shrt.st/a23 nimelisi vereimejaid) on apteekides müügil selline kreem nagu Anthisan cream 2% http://shrt.st/9sy Võtab sügelemise ära ja vähendab paistetust.

1
0

Trip.ee-s kehtivad reeglid õigekirjale, pisemate vigade korral neid parandatakse ja jäetakse märge. Sinu postitused olid keelelised kolepostitused ning parandamisele ei kuulunud. Mingi austus peaks ka meie reeglite vastu olema!

0
0

Trehfi, tänud jälle väärtuslike tähelepanekute eest. Usun, et tuleb fantastiline reis :) Castor troy, tänud postituse eest, millest küll paraku ilma jäin. Hea oleks, kui viitsiksid korrata või mulle otse saata :P

0
0

x

0
0

Tänud, kalle2! Kas oskad öelda, milline NZ termaalaladest loodusvaate poolest kõige rabavam on?

0
0

x

0
0

No mis nii viga marsruuti kokku panna :) Kalle2, tänu vihjete ja linkide eest. Orakei Korako tundub mulle kõige rohkem konti mööda olevat. Samas FixIdeed on valiku teinud Wai-O-Tapu kasuks. Tuleb vist mõlemad ära vaadata :)

0
0

Ma proovin siis uuesti. Kui Queenstownist alustad siis tehke kohe Nevis bungy ära, see jääb kindlalt teie kõige vingemaks kogemuseks sealt. Minu hüppe video leiab siit: http://www.youtube.com/watch?v=oi87L4Czy58 Mis vaalade ja delfiinidesse puutub, siis Uus-Meremaa Lonely planet ütles mulle, et kõige paremad võimalused selleks Kaikouras on just suvel. Mis on veebruar ja märts. . . . Trip.ee rõhutab, et lause ja kohanimed algavad suure algustähega!

0
0

Suvi kestab siiski Detsember, Jaanuar, Veebruar

Spring - September, October, November Summer - December, January, February Autumn - March, April, May Winter - June, July, August

Firmad maksavad tavaliselt nii 80% hinnast tagasi kui vaala ei näinud reisil, aga enamasti näeb vähemalt ühte liiki ja kui veab siis mitmeid :)

Bungy kohta.. mulle olid sellised atraktsioonid tasuta, aga ei olnud mingit tahtmist seda proovida. Kellele sobib, kellele ei sobi :D Aga Nevis on tõesti kõige pikema langemisega.

1
0

Hull mees oled, castor troy! Tegidki NZ kõrgeima hüppe ära, super :P Trehvi, minul sama lugu, et suurt ei hooli aga tegelikult vist tahaksin aga pelgan, et jäängi eluks ajaks naeratama :) Mulle piisas täiesti video vaatamisest. Lisaks andis ühel mu tuttaval köie kinnitus järgi ja jäi ühe jala otsas rippuma :D Loodan kevade-suve piiripealsest ajast hoolimata ikkagi vaalu jt meretegelasi näha :P

0
0

Hei,

kui Great Walk'e vältida siis ei ole vaja radu/hütte ette bronnida. Great Walk tasu on isegi kallim kui hostelites elamine ainult et ilma mugavusteta:) Tavaradade puhul on jah tarvis osta vaid hütipiletid (sõltuvalt hüti mugavusastmest 5-15 NZD, vähemtuntud radadel on ka tasuta hütte, priimus tuleks kindlasti kaasa võtta, gaasipliidid on vaid Great Walk hüttides ja mõnelt poolt korjatakse need väljaspool hooaega ära). Üldjuhul on pea igal lõunasaare mitmepäevasel rajal (v.a. Great Walk) suure veega mõni trikikas või isegi ohtlik jõeületus.

Kaikoura sobib hästi, iseasi et käsu peale vaalad-delfiinid end alati ei näita;)

Taranaki on üksluisem kui Tongariro, eriti pärast seda. Kui õnnestub bronnida (Tongariro on Great Walk) siis tasub teha vähemalt kaks päeva. Igal juhul on hea alustada Mangatepopo hüti juurest ja ka ühepäevase juures arvestada väga pika päevaga. Kui ilma siis saab ronida teel ka mt Ngauruhoe-le (aga selleks peab varuma u 3 tundi lisaaega ja meie igatahes ei viitsinud ekstra kraatrisse vaatamiseks pingutada sest tipp oli pilves nagu tavaliselt). Red Crater ja Esmeralda Lakes on maalilised. Aga parim on teekond Esmeralda juurest Oturere hüti juurde -müstilisel Marsimaastikul - minu arvates on Oturere org parim osa Tongarirost! Aga see eeldab ka ööbimist (ja eelnevat bronni hooajal) ning sealt väljatulek on päris pikk ilmastiku kätes kulgemine.

Käisime sel aastal turistina ka White Islandil ära - so. sealne aktiivseim vulkaan meres koos maailma happeliseima põrgukatlaga - see on selline teistmoodi kogemus, kohati läks isegi gaasimaske tarvis ja ilma ametliku tuurita sinna ei lasta ka (bronnida saab DOC infost, laevuke sinna läheb Whakatanest aga minek sõltub tuule suunast, lainetest ja ilmast).

Looduslikud termid (mudased ja madalad) on Lõunasaarel Welcome Flat (lõunast tulles Copland track enne Fox ja Franz Josef liustikku) hüti juures aga sinna peab ka seljakotiga ööbima ronima ja hüti eest peab maksma ka. Rotoruast põhja pool tuleb kohalikke pinnida - seal on ka veel mõnusaid salakuumaveetünne millel tarasid ümber pole, mõne otsa ehk komistate isegi.

Ilusa ilmaga üks parimaid retki on Nelson Lakes juures (algus St Arnaud'i lähistel). Õhtuks väike jalutuskäik Bushline hütti (sinna tasub ka lihtsalt vaate pärast ööbima minna), sealt teisel päeval mööda Robert Ridge't (aga see on paras ronimine ka ilusa ilmaga) Angelus Hut'i (üks maalilisemaid ööbimispaiku) ja kui orienteeruda ei pelga, siis tasub sealtkindlasti teha radiaal Sunset Saddle peale (see on Route ja mitte just kõige paremini tähistatud nii et muutliku ilmaga on oht eksida). Hütist hütti päevad on lühikesed, saab ka üheks ööks Angelus hütti minna aga see võib hooajal olla ülerahvastatud.

Mis Sulle Uus-Meremaal kustumatu mulje jättis? Ehhee, eks ikka turistivaba imepärane loodusmaailm, tavaliselt ikka kaugemal kui poolepäevateekond;) Mõnusat avastamist!

1
0

Bibilotta, väga head nõuanded! Veensid mind selles, et NZ looduse nägemiseks tuleks teha ikka ka mitmepäevaseid matku :) Näis, kuidas meil see õnnestub, kuna hetkel planeeritud reisivarustus ööbimisvarustust ei sisalda. Samuti läks juba alguses planeeritud graafik kümnekonna päevaga lõhki ja start on kohe kohe käes :P

0
0

Mul meenusid veel mõned matkarajal olevad kuumaveevannid Hawkes Bay lähistel (põhjasaare idakallas). Kui plaan sealtkandist läbi sõita ja kitsaid kruusakäänulisi mägiteid autoga sõita ei pelga (paiku 3 tundi oli vist Napierist & üks autoga jõeületus on ka aga ka väikese autoga saab normaalveega läbi) ja hästi kaarti loete, siis seal on üks armas piku jõge kulgev matkarada. Nii matkaraja algul (parkimisplatsi juures) kui ka poolepäevase ronimisteekonna kaugusel on DOC-i poolt ette valmistatud tasuta basseinid kust kuum vesi läbi voolab. See rada on oluliselt vähemrahvastatum kui Welcome Flat - eriti nädalapäevadel kui kohalikud tööd teevad:) Raja alguses parkla juures on küll allikas aga hütti ei ole, aga peale poolt päeva matkamist leiab mugavustega hüti kus oli isegi gaasipliit (tavaliselt neid väljaspool Great Walk'e ei ole). Kuumaveeallikas ise sealt veel veidi alla tunni matkata - seal käiakse öösel taskulampidega ja küünlavalgel sõnajalgade all romantikat nautimas:) Anna teada kui huvi, võin nimed välja otsida - turistid sinna tavaliselt ei satu nii et see peaks suht eksootiline olema:)

1
0
1
2
Lennupakkumised
Reisikaaslased