Uut Gambia kohta

Tere! Kes on hiljuti käinud Gambias? Tripis olev läbi loetud aga see väga vana.Kas vaktsineerida, raha vahetus(kas kasutuses ainult kohalik raha),toidu hinnad ja tipi suurused. Mida minna vaatama, kas osta ekskursioone kohalikelt? Plaan osta 1nädalane reis Tjäreborgilt soomest,ei oma väga suurt reisikogemust. Kõik info ja soovitused on teretulnud.

Tere, tuli just paar nädalat tagasi Gambiast. Olime kaks nädalat, ning tegemist jätkus. Raha vahetasime hotelli juurest olevast rahavahetuspunktist, tingisime enne vahetust kõvasti ja saime 46,0 kursiga. Enamus kohtades vahetatakse 45-45,5 kursiga. Kasutasime ainult dalaseid,kuid sai maksta ka eurodes, aga siis oli kurss väga halb. Raha saab automaadist välja võtta aga siis kurss ikka mega väike, oli vist 38 ja enamuses automaatides toimib ainult Visa. Euromündid seal ei käi, sest neid ei saa seal vahetada. Samuti pole mõtet anda neile ka tippi erosentides/müntides, sest neil pole nendega midagi teha, kui ainult turistidega pärast tagasi vahetada :)

Vaksiinid tegime enne minekut köik ilusti ära, vaksineerimispassi võtsime igaks juhuks kaasa, vaja läks ainult Senegali minnes piiri peal. Malaria tablette sõime ka.

Tippe andsime vastavalt inimesele, vahel 50 vahel 100, hotelli koristajale 10,15 või 20 dalasi. Tippi tahavad nad saada iga nuka peal, ning kõnnivad sinuga kaasa et sulle teed näitata ainult sellepärast et viskaksid tippi. Päris paljud ka kysivad nahhaalselt, et kas tippi ei annagi. Kui sulle ikkagi tundub et ta ei ole seda ära teeninud ei pea sa ka tippi andma. Tegemist on väga vaese maaga, seega nad püüavad hooaja jooksul korjata tippi niipalju kui võimalik, et hiljem kui hooaeg lõppeb kuidagi üle elada.

Käisime ka palju väljas söömas, kuna reis sisaldas ainult hommikööki, mis oli kaks nädalat enam vähem samasugune. Pere peale kaks täiskasvanut + 1 laps läks õhtusöök umbes 800-1000 dalasi.

Ekskursioone soovitan osta kindlasti kohalikelt. Reisibüroode kaudu on hinnad ikka kordi kallimad. Iga hotelli ees on roheliste särkidega poisid/poiss kes korraldavad igasuguseid reise. Meie käisime 1.Senegalis kaks päeva (söit oli pikk u. 9 tundi sinna, hakkasime hommikul minema õhtuks jõudsime sinna)Minnes sõitsime paadiga ka mööda Gambia jõge ja nägime jõehobu perekonda, täiesti vabas looduses. Tagasisõit oli terve tee autos. 2.Safaril, kus saime näha, ninasarvikut, kaelkirjakuid, sebrasid, antiloope jne. Samas oli seal "Walk with lions" mis maksis eraldi 31 euri inimene/kõik kelle pikkus oli 160 cm, lühemaid sinna ei lastud. 3. Eerinevatel turgudel- mis olid kõik enam vähem samasugused, jubedalt yle rahvastatud ja ega sealt suurt midagi osta ka ei olnud. 4.Ahvipargis - mis oli meie hotelli lähedal, sinna polnud kiidi kaasa vaja, pidi maksma ainult sissepääsumaksu. 5.Mehed käisid kalastusretkel aga tulid pettunult tagasi, kuna väiksemaid kalu nad said aga suuremad jäid selleks korraks püüdmata. 6.Krokotille käisime ka vaatamas ja katsumas :D 7. Külastasime hotelli kiidi kodus, kus meile tehti süüa ja näidati kuidas Gambias kohalikud elavad ja millised on elamistingimused. Gambias on viisakas külakostiks viia 50kg riisikott mis maksab umbes 1000 dalasi.

Kui tahad kedagi toetada, siis nad on väga õnnelikud vanade telefonide, t-särkide, kreemide, plätude jne üle. Reisi lõpuks kui jääb sul midagi mida ei taha tagasi tuua jaga hotelli peale laiali.

Kui ostad midagi, siis kauple korralikult, sest hinnad on alguses ikka mega laes, kuid sealt saab alla pooled või rohkemgi. Oleneb ka kaupmehest, mõni ei anna yldse eriti alla, kuna teab et küll mõni turist temalt selle tema soovitud hinnaga ära ostab.

Muidu on Gambia päris huvitav sihtkoht, eriti veel kui saab võrrelda egiptuse või sharm el sheikhiga. Viimased kaks on ehitatud turistidele, Gambias aga näed rohkem kohalikku elu ja seda vaesust mis aafrikas muidu on.

Gambiasse minnes vajavad eestlased viisat, kui gambia viisa on olemas, siis senegali eraldi viisat ostma ei pea.

Head reisi!

Kas Sina, Puhkaja, helistasid täna kella kahe paiku nakkushaiguste haiglasse ja lasid endale aja kinni panna? :D Ma olin end seal just vaktsineerimas Aafrikasse mineku jaoks ja kuulsin tädi juttu. :D

To betzi Tundub et sul tekkisid mingid vaktsiini kõrvalnähud.

Aitähh Jezzile kommentaari eest. Sellest oli palju kasu! Jaanuaris teiste Gambias olnud eestlastega rääkides - kõik olid seda lugenud ja kasutasid infot. Viisa asjus - läksime Tjärebori lennuga Helsingist. Viisat ei küsinud keegi .Raha ei küsinud keegi. Ei minnes ei tulles. Isegi reisibüroo hoiatas , et tagasi tulles on 20€ maks. Sama lugu ka Senegali sõites - midagi ei küsitud .Ei viisat ei raha. Kui - siis maksis selle palgatud reisikorraldaja, aga meie istusime oma lahtise džiibi kastis külaelanikel passida ja kogu lugu. Krokodille me vaatams ei käinud, aga käisime monkey park'is.pähklid ostsime värava tagant kaasa ja alguses rõõmustasime, et oi näe üks ahv ja näe veel üks. Ja siis äkki oli neid 50! Vähemalt! Suuri ja väikeseid ja väga väikeseid! Kes proovis su pihku lahti kangutada, et sealt pähklit kätte saada, kes valvas , kas taskust midagi kätte ei saa. Hirmuks ei olnudki põhjust, nad ei olnud agressiivsed , aga vahvad vahtida! Eelistage krokodillidele. Ja eraldi päeva võtsime Paradise Beach'ile sõiduks. Ilus rand, kohapeal lamamistoolid, õlu ja söögivõimalus. Natuke jalutades ka kalaturg kus kohalikud mehed nõus ekskursiooni tegema. Omaette vaatamisväärsus oli sinnasõites uusehituste piirkond, mis võrreldes Banjuliga nagu öö ja päev. Sinna tee äärde jäi ka BEST JOICE market, kus oli rannaäärse minimarketi hindadega võrreldes isegi valge LAV korralik vein ostukõlbulik makstes nelja - viie euro vahel. Rannas ja hotellis olid hinnad jamad.Kaasaviidud alkoholist keegi tolli mingit probleemi ei teinud . Kahest nädalast oli aega mõnusalt - jagus nii päevitamiseks kui ringitiirutamiseks. Üldmulje oli kõigil väga positiivne ja eestlased ilmselt avastavad seda paika hoogsalt - Cape Point'i hotellis oli meid ,eestikeelt kõnelevaid, nädala aja jooksul kümmekond. Meie sõite aitas korraldada asjalik noormees hüüdnimega Joystis.Temaga saab ühendust modougassama1@hotmail.com .Räägib head inglise keelt. Teise giidiga oli raskem - mõnda sõna võisidki uurima jääda - mis keeles ta ikka räägib.

Jätkan teemat. Plaanis külastada Gambiat ja oleme tänulikud jagatud info eest. Kas keegi on eelnimetatud giidiga suhelnud e-kirja teel? Kaalume variante leppida kokku väljasõidud kaasmaalse poolt soovitatud giidiga või hoopiski vaadata kohapeal, kuidas kulgeb.

Soovitan enne suuremate plaanide tegemist eelkõige jälgida poliitilist olukorda ja oodata ära, mis lähi kuudel seal toimuma hakkab. Kui olukord saab normaalse lahenduse, siis on sügisest tõenäoliselt asjad korras ja võib järgmiseks talveks plaane tegema hakata.

teine huviline, millal minemas oled? Me 20 jaanuaril. Olen 10 a tagasi seal puahnud ning nüüd vaatan, kuidas riik arenenud on. Vatse'le sooviks ütelda, et ei maksa paanikat külvata

Kui piletid juba olemas, siis paanikat küll ei külvaks. Thomas Cook müüb jätkuvalt pakette ka järgnevateks nädalateks ja lubasid reise tasuta tühistama hakata alles peale UK välisministeeriumi tõsisemat hoiatust. Kui 18. jaanuari ümber peaks midagi toimuma hakkama, siis turistid otseslt asjasse ei puutuks ja need rannahotellid on muust elust vist üsna lihtsalt eraldatavad. Gambias on asjad enamasti üsna lihtsalt ja suuremate probleemideta kulgenud, nii et isiklikult pileteid tühistama ei hakkaks. Aga kui neid veel ostetud ei ole, siis ootaks 2 nädalat ja vaataks, mis sai.

Vatse, kas pead silmas detsembrikuiseid valimisi? Täpsusta palun oma postitust "juhtuma hakkamise" osas :)

Täpselt. Aga pigem seda, kas võim antakse üle või mitte. Hetkel kisub ju pigem viimase poole, kui peale valimisi uudiseid oled jälginud. Samas ECOWAS on üsna selgelt märku andnud, et neile see olukord ei sobi. Seega on jätkuvalt täitsa põnev.

To kurikala: sellel hooajal ei plaani veel sõita. Poliitikateema jätkuks - ise sain sündmustest selgema ülevaate https://jollofnews.com/2016/12/28/the-gambia-the-political-mess-and-some-lessons/

Kui mul 4 inimese Malarone varu lennuki käsipagasis - ei tohiks vist mingit errorit olla? Üldiselt ravimitega pole teemat. Igaks juhuks ei tahaks neid üldpagasisse panna ( on olnud juhuseid, kus pagas kaduma läheb jms).

nendest ei tohiks probleemi olla. Millal minemas oled?

kurikala, mis firmaga minek on? Ja kas üldse? Thomas Cook on veebruarini lennud peatanud ja veab hetkel turiste kiiruga Euroopasse tagasi. Kui reis ikka toimub, siis pakuks kohapealne olukord kindlasti veel mõnedele huvi.

Gambias vist olukord suht keeruline hetkel, mingi pool tundi tagasi juhtusin France24 vaatama ja seal mingi teema presidendiga. Ma kahjuks suur spets inglise keele peal ei ole ja täpselt aru ei saanud, milles teema, aga tundub, et vana president keeldub oma ameti pukki loovutama ja seoses sellega on Senegal oma väed koondanud piirile(ilmselt ei meeldi neile ka vana president), sellest ka see paanika seal kandis. Eks pädevamad keelespetsid oskavad paremini olukorda kommeteerida.

Olles veidi Aafrika oludega mõnevõrra kursis, siis tõlgendaks olukorda järgmiselt:

  • Gambia vana president ei taha lahkuda. See on Aafrikas suhteliselt sageli esinev juhus, sest sel juhul kuivaks võimust tulenevad rahakanalid kokku.
  • uuel presidendil pole võimu teostamiseks vajalikku kontrollaparaati veel käpa all (armee, politsei jne).
  • see on hea võimalus ümber jagada väiksemate tegelaste mängumaid ehk äkki saab oma hõimule veidi rohkem.

Välismaalasi see kogu jama tegelikult puudutada ei tohiks, sest tegemist on puhtalt siseriikliku probleemiga. Aga kõik valimistega seonduv on Aafrikas küllalt tundlik teema.

Jälgin Aafrika valimisi puht poliitilisest huvist. Antud juhul oli uuel ja täiesti vabalt valitud presidendil (Barrow) nii siiani võimul oleva presidendi (Jammeh), parlamendi, kui ka armee täielik toetus. Mingi aeg hiljem sai omalajal riigipöördega võimule saanud Jammeh tõenäoliselt armeest ja mujalt endale piisava toetuse taha, et julges need valimised ebaõnnestunuks kuulutada. Kohalikust poliitilisest seltskonnast paljud sellega kaasa ei läinud. Ja veel olulisem on, et piirkondlik riikide ühendus ECOWAS andis selgelt mõista, et neile see jama ei meeldi ning demokraatlikult valitud president peab ka võimule saama. See tõi kaasa selle, et Jammeh erilist toetust isegi Gambias enam leidnud ei ole. Praeguste (minu jaoks kinnitamata) andmete järgi on ECOWASi väed nagu lubatud Gambiasse liikunud, Gambia sõjavägi on lubanud mittesekkuda ja võimalik, et nii nagu seadused ettenäevad astub Barrow täna siiski ametisse.

Senegali vägede jm kohta. Hoolimata levinud arvamusest toimuvad enamikes Aafrika piirkondades valimised jm selline juba mõnda aega üsna rahulikult, demokraatlikult jne. Senegalil on muidugi alati olnud Gambias omad huvid, aga antud juhul tegutsevad nad täielikult ECOWASi otsuste raames. Lihtsalt nad on Gambia ainus naaberriik, seega on nende armee kasutamine logistiliselt kõige lihtsam. Antud juhul võtavad operatsioonist osa ka Ghana ja Nigeeria väed. Põhjuseks see, et nad on oma ressursside ja ka armee poolest vist ECOWASi suurimad liikmed. ECOWAS on tegelikult põhiliselt majanduslikühendus, aga nad on praeguseks saanud omad asjad üsna hästi toimima ja seega nad jälgivad, et ka nende liikmesriikide siseasjad oleks normaalsuse piirides korras ja keegi ei üritaks mingit jama korraldada, mis kogu piirkonnale kahju toob. Sarnaseid piirkondlikke ühendusi on Aafrikas veel ja ka Aafrika Liit on aastatega vaikselt üha toimivamaks muutunud.

Kurikala reisi vastu on mul samuti vaid poliitiline huvi. Kui mõni eestlane tõesti paari päeva jooksul sinna reisib, siis oleks huvitav kuulda infot otse Gambiast.

Minul on veebruarist 2005 Gambiast mõned märksõnad:

  1. mõnus kliima, lahedad rannad;
  2. kalapüük Gambia jõel (reisi eesmärk);
  3. giid-taksojuht Black-Buba (peaks siiamaania kandma särki "Estonia") ja tema vaesematest vaesed sugulased;
  4. teekeetmise tseremoonia;
  5. (eks)president Jammeh, kes "leiutas" HIV-viiruse vastase ravimi;
  6. "Teeme ära" a la Gambia: pühapäeval riisutakse ja kogutakse kogu prügi maanteede keskele (liiklus seiskub) ja pannakse põlema- pole prügi, pole probleemi:)

Meie oleme hetkel Gambias. Olukord on rahulik, mingeid suuremaid muutusi siin pole. Küll aga jäetakse lähipäevil ära kôik tripid ( meid see ei puuduta, meil kôik soovitu tehtud). Tänavatel on keskmisest rahulikum, paljud kohalikud on oma ärid sulgenud ja naised/lapsed kolivad (peamiselt toimus kolimine E-K) maapiirkondadesse sugulaste juurde. ThomasCook saatis paar lisalendu, kuid Tjäreborgi charter siiski lisalende ei tee - vaid sellenädalast väljumist reisijatega Vantaalt ei toimu st tuleb tühjalt. Samuti ei vii Tjäreborg ära inimesi, kes tulid kaheks ja kolmeks nädalaks. Need, kes homme tagasi, need pididki homme tagasi minema ( tavapärane väljumine).