85a vanainimene ja lennureis

Kuhu soovitaksite lennata/reisida ca 85. aastasel? Ta ei ole kunagi lennanud ja kindel soov on see oma elu jooksul teoks teha. Tervis hetkel veel kannatab ( = pole ideaalne, kuid saab hakkama). Kindlasti otselend ja kuskile Euroopasse,  4-5 päeva on vast täitsa ok pikkus. Palme, puhkust ja päevitamist ei otsi. Pigem kultuuri, mõni muuseum, huvitav söök, vaatamisväärsused jms.Ise olen mõelnud Berliini. Aga võib-olla hoopis Pariis, Barcelona, midagi muud?PS! Ta ei reisiks üksi, tugi oleks koguaeg olemas. 

Küsinud olete, kuhu ta ise tahaks?Mina valiks Pariisi, Rooma või Praha vahel.P.S. Me viisime oma vanaema 3x Egiptusesse, 3 talve järjest (ta jäi väga rahule, iga kord oli pärast sõbrannadele palju jutustada). Ta oli siis ka ca 85 (nüüd saab ta 97) ja sellises eas inimene ei jaksa palju kõndida, väsib kiiresti, vajab WC pidevalt, no ja saatjat kohe kindlasti (see teil õnneks olemas). Ta võib tasakaalu kaotada, kukkuda jne. Kui see kõik ka teie vanainimesega, siis kõige sellega peab reisi sihtkoha valimisega arvestama

AndresR - ikka olen küsinud, tal ükskõik, midagi eelistada ei oska, lihtsalt on soov lennureis teoks teha.

Amsterdami ja Berliini ma ei valiks, minu subjektiivse arvamuse järgi ei ole need nii huvitavad, kui mu eelpool nimetatud linnad.

Igal juhul peab arvestama linnareisil, et  ta peab kasutama taksot või äärmisel juhul  bussi. Metrooga, arvestades metroojaamade suurust (võrduvad kohati meie väikelinnade pindalaga), ei tasu hakata sõitma. 85 on soliidne vanus.

Kui ta just ise ei vali mõnda suurlinna, siis mina ise valiksin mingi rahulikuma kandi. Mõne hotellipuhkuse, hooajavälisel ajal ja siis rendiauto või taksoga saaks mõnes lähemas linnakeses või mujas käia.Suurlinn on ikka väga väsitav, kirev, palju inimesi, müra. Ja seal oleks siis tõesti takso ainus mõeldav transport. Ja reisikava siis minimaalne ja rohkem mingile linnaservale orienteeritud.

Otselend tekitab veidi probleemi, muidu oleks Madeirat ( Funchal ) soovitanud.Täiesti vapustava loodusega saar ( saab tuuri võtta ), head kohalikud toidud ja mis põhiline - enamus turiste seal on 55+.Kui lend oluline, siis saab Helsingist otse Finnairiga. 

Kui inimesel endal mitte mingit eelistust ja ideed pole, et kuhu minna, siis on ikka väga raske midagi pakkuda. Ja kui tahab ainult lendamist proovida, siis võib ju kasvõi Kärdlasse või Kuressaarde lennata ühe otsa ja bussiga tagasi tulla, kui ühest lennuotsast piisas :)Või siis võtke Tallinna lennujaama otselendude nimekiri ette ja vaadake koos üle...ehk ikka tekib mingi huvi mingi kaugema linna vastu.

Korra elus võiks ju Pariisis ära käia, läheks kasvõi Louvre ning vaataks Eiffeli üle. AirBalticul otselennud. 

Mõtlesin ja võrdlesin veidi ja kokkuvõttes soovitaks Londonit.1. Kultuuri ja vaatamisväärsusi rohkem kui küll.2. Otselend Ryanairi või Wizz Airiga maandub Londonis sõltuvalt päevast 12:00 ja 14:00 vahel (parem on siiski Finnairiga üle Helsingi ja oled hommikul kohal ning seda Heathrow's, kust linna kõige kiirem ühendus).3. Inglise hommikusöök on vast omaette elamus. Mitte tingimata hea, aga elamus. Fish and chips - paras jama, aga samas jälle kogemus. 4. Võrreldes prantslastega on inglased tunduvalt meeldivamad inimesed ja nende inglise keel on tihti parem, kui prantslastel.5. Metrooga kannatab liigelda igas vanuses.

Mina pakuks ka Prahat või siis mitte kõige kuumemal ajal Barcelonat.

Mainitud linnadest on minu eelistus (olles ise eakas) Praha ja midagi paremat ei oskakski pakkuda.  Kogu kaunidus on nagu peopesal. Kui Rahvusteatris või mõnes teises on kavas "Rusalka", minge vaatama, midagi ilusamat ei ole näinud, see on ooper muinasjutulise balleti lisandusega. Üks käik võiks olla köisraudteega Petrini mäele - peeglilabürint ja vaatetorn. Kuuesaja-aastase astronoomilise kella juures pange tähele tillukest rõdu - igal ööl kell kolm tuleb mees kuufaasi nihutama, kõik muu on mehhaaniline. Kui lähete Žižkovi teletorni, käige läbi mõnest õllekast, pargis, mis asub ülikooli ja ühiselamute vahel, olevat kõige suurem õllekate tihedus Euroopas. Tšehhide vaikne kokkuleppepoliitika on, et õlle hind peab veest madalam olema. Lennuajad on olnud minu käikude ajal mugavalt päevased. Tore on ka see, et 70+ vanuses linnatransport alates lennujaamast tasuta, noorem peab omama väikest fotot, et sooduskaarti saada. Toredat reisi!

Siin ei ole küsimust - antud asjaoludel loomulikult Pariis.

Julgeksin soovitada  ka lende Viini või Bergamosse. Otselennud Tallinnast olemas. Bergamos võiks lennujaamast rentida auto ja siis kas Como või Garda järv. Lähedal on ka Milano ja Verona.Berliin oleks ilmselt muidugi kõige soodsam. Ühistransport on hea ning eskalaatorid või liftid on enamuses S+U Bahni jaamades olemas. Vaadata ja teha on palju, kuid London ja Pariis on ehk veidi üle. Palju sõltub, mis inimest täpselt huvitab.

Riia, Vilnius, Helsinki, Kuressaare, Kärdla.

Berliin on küll kena, kuid minu meelest ei ole seal elu ainsaks kaugemaks reisiks just ülemäära palju wow-kogemusi (vaatamist ja ajalugu muidugj omajagu, aga mulle tunduks mõni teine koht põnevam. Ise valiksin nii eakale inimesele Pariisi (ajalugu, kauneid paiku, mälestusmärke, kajastust maailmakirjanduses jne on väga palju ja kindlasti midagi seotub igal eakal, kasvõi nt Kolm musketäri) või Rooma. Rooma pole küll otselendu, kuid igavane linn on kindlasti vaatamist ja külastamist väärt. Itaalias saaks ka mere äärde sõita ja näeks ka Vahemerd lisaks kultuurile. Pariisi saab kenasti otselennuga.Minu 70+ ämm küll on omajagu reisinud juba 70ndatel, kuid paar aastat tagasi saatsime ta Pariisi (ta käib meil linnatrippidel üksi tihti) ja ta oli väga rahul. Räägib, et oli linnast täiesti lummatud ja tahaks uuesti minna. 

Küsimus oli eelkõige lendamis kohta. Kui tõepoolest plaanis esimene ja viimane lennureis kallile vanaemale organiseerida, siis tuleks kindlasti lennata mõne korraliku firmaga Tallinnast (luft, turkish). Et oleks norm teenindus, istmevahed, toit, lennukisse minek-tulek jmt. Nt IST ots teha ja uus lennujaam ka ära näidata. 

Kui peamine eesmärk on lennuelamus, siis Istanbulile tõenäoliselt ühtegi otselendu vastu panna pole. Suvaline Ryanair ei ole esimest ja viimast korda lennates päris see. Turkishil saab veel mingil määral aimu kuidas lendamine mingi 20 aastat tagasi Euroopas käis. Istanbul ise on ka paariks päevaks täiesti normaalne, ilus ja ajalooline sihtpunkt. Korralik hotell vanalinna. Natuke jalutamist siin ja seal. Kui tegemist vanaemaga, kes ajaloolisi türgi seepe vaadanud, siis on seostamist küllaga. Vanaisal, kellel vähegi huvi ajaloo vastu on samuti vaatamist. Lisaks laevasõit korralikuma firmaga Bosporusel jne.Ja lõpuks tagasilend korraliku lennuki ja teenindusega.

Soovitaks ka Pariisi. Londonit pigem mitte. Seal on esiteks taksod megakallid ja metrood on õudselt halvasti kättesaadavad, meeletud trepid, koridorid, räige kõndimine! Olin ise ühel aastavahetusel Londonis karguga (muidu noor, aga luumurd) ja issand jumal, kuskile ei saanud. Lisaks EI TOHTINUD kasutada invalifti, sest noh kark pole piisav, ratastooli oleks vaja jne...vanainimesele ei sobiks. Ja kindlasti mitte jah mingi Ryanairi risuga sõita, valige siis ikka soliidsem firma :)