Veel üks küsimus USA piirikontrolli kohta

Hei reisisellid, olen kuulnud, et USAsse sisenejate tausta kontrollitakse väga põhjalikult. Kas kellelgi on olnud probleemiks varasemad (makstud) trahvid, nt piletita sõit ühistranspordis, liiklusreeglite rikkumine jalakäijana, kiiruseületamine vms? Kas neid huvitavad sellised asjad üldse? Tänan juba ette asjalike vastuste eest! 

Eestis (ja ka mujal euroopas) saadud trahvid? Need ei seganud.

Ühendriikide trahve pole saanud

Jah, Eestis saadud trahvid. Tänan vastuse eest!

ESTAga käies pole küll täheldanud, et mingi ülipõhjalik kontroll toimuks. Vaata netis taotlust tehes, mida küsitakse ja kui sul tekib millelegi vastamisega probleem, pöördu saatkonda. Liiklustrahvid ei huvita kedagi, muidu ei saaks pool maailma inimestest reisida. Mis kontroll muidu USAsse minnes taustal toimub ja millest tavainimene midagi ei tea, on küsimus  eriteenistustele :)

ESTA-ga tehakse piiril mõningaid toiminguid, võetakse sõrmejäljed ja salvestatakse silmade iiris. Auto rentimiseks kontrolli kindlasti juhilubade kehtivusaega. Ma avastasin lepingut lugedes, et load peavad vähemalt 6 kuud kehtima ning sain väikse "rabanduse", sest lubade aegumine jõudis kohe kätte. Jõudsin veel kodus uued kätte saada ja igaks juhuks võtsin ka rahvusvahelised juhiload lisaks, sest mõningates osariikides ei kehti meie omad ( USA saatkonna väitel!)

Isegi USA enda (makstud hilinemisega) trahv neid ei huvita. Saab kenasti ESTA ja mitu korda pärast seda veel käinud riigis. Kui eesmärk on turism, siis see kontroll piiril ja ESTA saamise tingimused ei ole üldse nii karmid kui kiputakse arvama.  Ole ise normaalne, käitu korrektselt (nt pommi naljad vms pole hea idee) ja kõik läheb hästi.

Esta tegemisel pead ainult siis muretsema kui on kriminaalkaristus/terrorismi nimekirjas su nimi, muud trahvid jne on niiöelda igapäevane, seega see korda ei lähe sest sellega sa ei ohusta neid ja kui reaalselt neile midagi ei sobi, siis sa ei saa Estat. Kui sa selle igasuguse probleemita saad, siis pole midagi muretseda.

Piiril küsitud küsimused ja ESTA taotlemisel küsitud küsimused on enamuses identsed. Vastates piiril teisiti kui ESTA taotlusel tekitab kahtlust. Muu ei tohiks piiril huvi pakuda. 

Minu käest küsiti Guami saarele sisenedes näiteks:


"Miks sa tuled siia kaheks nädalaks?! Mitte keegi ei jää siia kunagi nii kauaks." (Jaapanlased käivad seal pikkadel nädalalõppudel, kaks-kolm päeva ning koju tagasi. Aga jaapanlastel on lend mingi kolm tundi, minul 30).

"Miks sa vahetad hotelle, ei peatu ühes kohas?"

"Miks on sul hotellibroneeringutel kirjas kaks külastajat, aga tegelikult oled üksi?"

"Miks sul nii vähe asju kaasas on??"

Ja nii edasi samas vaimus. 


Jah, tõepoolest, Jochen, miks sa reisid üksinda nii kaugele ja nii kauaks? Ja veel hotel hoppingu eesmärgil? Kahtlane.

Minult on tavaliselt küsitud, miks?, kui kauaks? Samad küsimused on tavaliselt saanud kõik enne mind kuuldeulatuses olnud inimesed.

Mida ma olen, korduvalt Austraaliast USAsse lennanuna, tähele pannud, on see, et aeg ajalt on Austraaliast tulnud reisijad suunatud eraldi järjekorda, kus käib passide tembeldamise liinitöö (peale seda, kui sa oled masinas oma ankeedi ära täitnud ja pildi/sõrmejäljed ära andnud) - ei ühtegi küsimust.

Ise läksin USA nii et tagasi lend oli pea 3 kuu pärast, küsiti ainult et mis eesmärgil ja kas tuttavaid ka siin elab, mis tööd Eestis teed/teigd. Rohkem ei küsitud midagi. Eks kõik oleneb muidugi kes sulle seal kontrollis vasta tuleb.