Austria lennufirma NIKI on maksejõuetu

Austria puhkuselendudele spetsialiseerunud lennufirma NIKI teatas, et alates 14. detsembrist nende lennukid enam õhku ei tõuse. See lööb segamini tuhandete reisijate jõulupuhkuse plaanid.

NIKI oli oktoobris tegevuse lõpetanud Air Berlini üks väärtuslikumaid osasid. Lufthansa, kes tegi pakkumise Air Berlini osaliseks ülevõtmiseks (teine huviline on easyJet, kelle pakkumist EL konkurentsiametnikud ka aktsepteerisid), oli huvitatud ka NIKI-st. Kuna EL ametnikelt saabus selge signaal, et NIKI ülevõtmine rohelist tuld ei saa, võttis Lufthansa pakkumise tagasi ja lõpetas NIKI rahastamise, mis oli seni olnud 10 miljonit eurot nädalas alates augustist. Nüüd ei jääudki NIKI-l muud üle, kui esitada pankrotiavaldus.

Kuna peale Lufthansa teised huvilised puuduvad, tähendab NIKI maksejõuetus töökoha kaotust umbes 1000 töötajale, reisiplaanide segipaiskamist kümnetele tuhandetele inimestele ja sadade tuhanete lennupiletite muutumist kehtetuks.

Austria valitsus on teatanud, et lõksu jäänud reisijatele organiseeritakse kojutoimetamine.

Vandenõuteoreetikud arvavad, et Lufthansa tegi meelega EL seadustele mittevastava pakkumise, et hoida eemal teised potentsiaalsed pakkujad (Thomas Cook, IAG) ja saada 20 NIKI lennukit kätte odavamalt, kuid ilma igasuguste siduvate kohustusteta lennufirma ees.