Etna on turistidele suletud

Sitsiilia

Euroopa suurim vulkaan Etna Sitsiilias muutus reedel taas aktiivseks ning paiskas õhku laavat ja tuhka. Tuhapilved põhjustasid laupäeval Catania ja Comiso lennujaamade ajutise sulgemise, lendude hilinemisi toimus terve nädalalõpu.

Etna on hetkel turistidele suletud, kuid seda mitte ohu tõttu, vaid kahe kohaliku omavalitsuse suutmatuse tõttu mäkke viiva tee osas kokkuleppele jõuda, kirjutab La Sicilia. Turiste võtavad mäel vastu sellised sildid:

Etnale pääseb jätkuvalt lõuna poolt, kust enamik inimesi mäega tutvumas käibki. Nagu isegi täna hommikul. Uudises räägib põhja poolsest “baaslaagrist”. Purse ja laavavool ise olid kaks õhtut kogu Catania-Taormina rannikul kenasti jälgitavad ja oli õnn, et just sel ajal siiakanti sattusime, väidetavasti oli viimase kümne aasta üks uhkemaid vaatemänge rannikult näha. Peaaegu ebareaalne kogemus on näha laavat pimeduses just sinu poole voolamas. Mingit ohtu inimestele muidugi pole, laava voolab kaugel asustusest n-ö kuumaastikul, kus ei kasva isegi taimed (Valle del Boves ehk Härjaorus. Valgel ajal suurt midagi ei erista ülejäänud maastikust, vaatemäng on jälgitav vaid pimedas. Tänane giid seletas, et viimatise laavavoolu säng on täpselt sellises kohas, et see pole hästi jälgitav ei põhja ega lõunapoolsete trippide käigus (idaküljel, kuhu lähedale paari päeva vanust laavat, küll juba kõvastunud aga siiski sooja, on raske uudistama pääseda).


Veel üks huvitav fakt - reede õhtul oli merest tõusev kuu tulipunane. Hiljem, kui nägime üleval purset, sai siis selgeks, et just vulkaanipurske kuma sellise vaatemängu oli tekitanud, ega muud selgitust ilmselt sellele pole.