Fastjet Tanzania peatab lennud

Tansaania

Juhtuski see, mis oli küpsemas juba mõnda aega. Tansaania Tsiviillennundusamet peatas seoses võlgnevuse ja ärajäänud lendude tõttu 17. detsembril ajutiselt Tansaania odavlennufirma Fastjet lennuloa. Esialgu on lennud peatatud 2019. a. jaanuari lõpuni. Fastjet lubab ärajäänud lendude eest hakata reisijatele raha tagastama alates 20. detsembrist.

Fastjeti saaga on järjekordne näide Aafrika lennunduse toimimisest. Lennufirma probleemidele on jõudumööda kaasa aidanud Tansaania ametnikud, veeretades ette kõikvõimalikke takistusi. Näiteks tekitati Fastjetile kulukaks läinud probleem uute ATR-ide registreerimisega – mis sest, et teine Tansaania lennufirma Precision Air neid ilma probleemideta kasutab.

Võib arvata, et Fastjeti lennuloal on teatav seos täielikult Tansaania valitsusele kuuluva Air Tanzania elule upitamisega. Air Tanzanial on nimelt see eelis,et neil on ligipääs valitsuse rahakotile. Näiteks telliti Air Tanzaniale Boeing 787 Dreamliner, mis seisab alates lennuki kättesaamisest selle aasta juulis põhiliselt maa peal.

Niisiis ongi Tansaanias lendamiseks praegu põhiliselt valida Precision Airi, Coastal Aviationi ja Air Tanzania vahel. Ka Precision Air on korduvalt olnud finantsprobleemides, seega pikalt ei tasu pileteid ette osta ka selle lennufirmaga (v.a. juhul, kui mõni lend on sama pileti peal näiteks KLM-i lennuga). Võib arvata, et pakkumise vähenemine mõjutab lennupiletite hindu Dar Es Salaami ja Põhja-Tansaania rahvusparkide vahel (Arusha, Kilimanjaro).

Esimese Sahara-aluse Aafrika odavlennufirmana asutatud Fastjet Tanzania on tegutsenud alates 2012. aastast. Fastjet lendab ka Lõuna-Aafrikas, Zimbabwes ja Mosambiigis. Nende lende Tanzaania haru probleemid ei mõjuta.

Fastjet Tanzania saatus selgub nelja nädala pärast, kui lennufirmal kukub tähtaeg uue äriplaani esitamiseks.

Ilmselt on puhas juhus, et Air Tanzania lisab alates 20. detsembrist lende Fastjeti liinidele (Mbeya 2x, Mwanza 3x, Kilimanjaro 2x päevas). Lihtsalt täiesti ootamatult juhtuvad asjad, mis muidu võtavad aega kuid, kui mitte aastaid, seekord paari päevaga. Milleks otsida seost kahe asja vahel, kus seda ilmselgelt pole. 


Nagu pole ka mingit seost Air Tanzaniale kohe saabuva A223-ga, mis kohe kindlasti ei hakka lendama Fastjeti liinidel Dar Es Salaamist Lusakasse või Hararesse. Või kui, siis täiesti juhuslikult.

Head uut aastat!

Kas kellelegi on Fastjeti poolt juba raha tagasi makstud? Meil on ka  piletid ostetud nende lennule, lennufirma ei ole mingit infot saatnud, et lend jääb ära. Ei teagi, kas osta uued piletid...