Helsingi saab ühe huvitava lennuliini

Hiina

Kui info ei tuleks soliidsest allikast, siis kahtlustaks, et keegi ajab kusagil midagi segamini. Nimelt teatab Soome lennujaamu haldav Finavia veebileht, et aprillis käivitub uus lennuliin Hiinast, kui Jinani ja Helsingi vahel hakkab lendama selline huvitav lennufirma, nagu Tibet Airlines. Lennud hakkavad toimuma 2 korda nädalas, lennukiks on Airbus A330.

Huvitavat on uudises omajagu.

Lennufirma nimi – Tibet Airlines – viitaks justkui, et siin võiks tegemist olla Tiibetis baseeruva lennufirmaga. Tehniliselt see ehk nii ongi, aga kui vaadata liinikaarti, siis Tiibetist on vaid osad lennud, suurem osa lende ühendab Hiina linnu Tiibetist küllalt kaugel.

Jinan pole vast koht, mida ka geograafiahuviline reisija kaardi peal näidata oskab. Tegemist on Pekingist mitte väga kaugel asuva Shandongi provintsi keskusega. Siiski, provintsi rahvaarv 100 miljonit on arvestatav number. Huvitav nüanss on see, et Vikipeedia andmetel (nii lennufirma kui Jinani lennujaama oma) Tibet Airlines Jinani üldse ei lendagi. Lennufirma liinikaardil selle siiski leiab, sest plaanis on liin Lhasast Jinani.

See tähendab üsna üheselt, et ettevedamisega ei arvestata ei Hiinas ega Soomes. 100 miljoni hulgast need 600 inimest nädalas lendama vast ikka leiab. Osad neist võivad isegi Tallinna ära eksida.

Kuna lennufirma koduleht on ainult hiinakeelne, on selge, et inimene Euroopast pole selle lennufirma sihtgrupp. Tänapäeval saab tõlkemootoritega sellest soovi korral muidugi jagu, aga ei julgeks küll arvestada, et pardapersonalilt soravat inglise keelt kuuleb.

Majanduslikult huvitav on Tibet Airlinesi A330 kasutamine. Seda kasutatakse põhiliselt Chengdust väljuvatel liinidel. Paar korda nädalas tuleb see Jinani lennuväljale ja tagasi toimetada - ja seda reisijateta. Kahe lennuvälja vahemaa on üle 1400 km. Subsideerimiseta seda vaevalt tehtaks. Võimalik muidugi, et Jinani ja Lhasa vahel hakatakse A330-ga toimetama.

Kuna omapäraseid lende Hiinast Helsingisse on varemgi välja kuulutatud, kuid mitte alustatud, siis vaataks, mis aprillis toimub.