Zimbabwes keelati välisvaluutas arveldamine

Zimbabwe

Alates 24. juunist 2019 kehtib Zimbabwes igapäevastes arvelduste ainsa legaalse valuutana Uus Zimbabwe dollar (ZWL). USA dollari, Lõuna-Aafrika randi, Botswana pula ja teiste igapäevaselt kasutuses olnud valuutade kasutamine on keelatud. Seega teoorias tuleb Zimbabwes reisides valuuta vahetada Zimbabwe dollariks (uusi kupüüre ei emiteeritud) ja arveldada sellega.

Praktikas ei pruugi asjad siiski ühesed olla. Mäletatavasti elas Zimbabwe kümmekond aastat tagasi üle maailma ajaloos suuruselt teise hüperinflatsiooni ning alates 2009. aastast lubati paralleelselt kasutada ka USA dollarit ja teisi valuutasid. Nüüd soovib riik majanduse paremaks kontrollimiseks taastada võimu rahasüsteemi üle.

Valuuta kursi määrab ära usaldus selle emiteerinud valitsuse vastu ja seda Zimbabwes paraku napib. Mais ulatus inflatsioon 97,8 % ning arusaadavalt kardetakse 10 aasta taguse olukorra kordumist. Kuna inflatsioon on kõrge, eelistavad paljud poed hindu endiselt näidata USA dollaris, sest hindade pidev ümbertegemine pole lihtsalt otstarbekas. Võib arvata, et riigis turistina viibides saab USA dollariga enamikes kohtades endiselt ilma suuremate probleemideta hakkama.

Alles Zimbabwest tulnuna (olime seal 23.-26.06) saan öelda, et praegu ma ühtegi kohalikku rahaühikut ei kohanud. Tõsi, olime ainult Victoria joal, mis on väga selgelt turistile orienteeritud koht. 

Kõik hinnad olid USDides, seda nii suvalistes poodides kui ka peenemates restodes ja suures majutusasutuses. Soovi korral võeti kenasti vastu ka rande (kurss oli väga hea, arvutus oli USDist randidesse), tungiva vajaduse korral pakuti ka pulades või GBPdes maksevõimalust (kurss kesine). 

Osadel tsekkidel olid märgitud ka hinnad kohalikus rahas, sh ka miskis kohalikus e-rahas. Meile kõnealuses ühikus siiski maksmist ei pakutud :) 
Eks see võibolla ole üleminekuvärk, kuid kohalikega rääkides ja nende "oma" raha kohta uurides nad küll ütlesid, et see on mingi suvaline asi, et siiski kogu asjaajamine neil käib USDides. Küll sai iga nurga pealt osta vanu Zimbabwe dollareid, miljardite ühikud olid täitsa soodsad, triljonid on oluliselt kallimad.