Fantastiline reis Omaani
19 kommentaari

Käisime märtsi viimasel nädalal Omaanis. Kuna tripis on Omaani kohta postitusi suhteliselt vähe, aga Omaan väärib kindlasti reisihuvilise tähelepanu, siis tahaksingi meie kogemusi jagada.

Sõitsime Riiast Turkish Airlinesiga Muscatisse, ümberistumine oli Istanbulis. Pilet maksis natuke alla 8 tuhande krooni. Turkish Airlines üllatas väga positiivselt jalgadel oli palju ruumi, toit oli maitsev ja kõik toimus täpselt ajagraafiku kohaselt. Miinuseks oli vaid jõudmine kell 2 öösel ja tagasilennu algus kell 4:30 hommikul, muu kõik oli perfect.

Meil oli broneeritud esimene öö Muttrahi (Muscati linnaosa) hotellis Naseem. Valisime hotelli asukoha järgi sadam, turg, promenaad. Ja asukoht oli tõesti super, hotell ise mitte nii väga, aga siiski piisav magamiseks ja muud meil ju hotellis plaanis teha polnud plaanis.

Hotellidega on Omaanis keeruline. Neid võib leida vaid linnadest. Muscatis on olemas pea kõik rahvusvahelised ketid, mille hinnad algavad 150 EUR-st ülespoole. Kui tahad leida keskmist hinnataset heas kohas, siis seda praktiliselt pole. Naseemis maksis kahene tuba 16.500 OMR ilma hommikusöögita.

Erinevalt varasemates tripi postitustes kirjeldatule ei tulnud viisa saamiseks täita ühtegi blanketti. Tuli vaid valuutavahetuses viisamaks (oleks saanud teha ka kaardiga). Taksondus oli lennujaamas korraldatud nii, et maksta tuli enne sõitu kokkulepitud tariif, Muttrahi oli see 8 OMR (1 OMR=30,5 EEK).

Muscat ja Omaan üllatasid meid positiivselt oma puhtuse ja rohelusega. Loomulikult oli super see arhitektuur, mis öösel tänavavalgustusega lõi tõelise muinasjutumaa mulje.

Kui otsida Muscati ümbruses randa, tasuks kaaluda Yiti Beach’i ja Oman Dive Center’i randa. Need erinevad teineteisest väga. Dive Center’i rand asub ca 10 km Sultani lossist. Tuleb sõita Ruwi suunas ja peale Al Bustani ringteed vasakule keerata. Sissepääs randa maksab 3 OMR inimese kohta. Ilus kollase liivaga rand on ümbritsetud mägedest. Selle ranna miinuseks olid meie jaoks turistid. Käisime seal oma reisi viimasel päeval ja nägime siin rohkem turiste kui kogu eelneva nädala jooksul kokku, samuti oli lõunasöögi maksumusega. Samas, siit on võimalik minna sukelduma ja snorgeldama. Samuti, leiab siit 57 OMR (!) eest kahele inimesele mõeldud hüti ööbimiseks.

Yiti beach asub Muscatist ca 25km kaugusel. Sinna sõitmise algus oli meie jaoks keeruline, kuna 2004. aastal koostatud LP juhtis meid teele, mis oli vaid ühesuunaline. Aga kohalikelt saime kiiresti abi kui küsisime. Tee Yiti Beachile on mägine. Koht on tuhat korda sinna mineku vaeva väärt me olime ainukesed sellel imelisel rannal.

Eriti hea mälestus jäi meile Omaanis Wahiba liivadest. Sõitsime sinna, et proovida oma renditud 4WD Toyota Pradoga liivakõrbe teedel sõitmist. Auto oli paraku pisut liiga nõrga mootoriga oma kaalu jaoks ja esimese hooga jäime pisut liiva sisse kinni. Üks kohalik beduiin tuli meile appi ja pakkus tema juhatusel kõrbesõitu. Me ei olnud selleks valmis, kuna olime planeerinud veel samal õhtul 200km kaugusele Nizwasse jõuda.

Beduiin kutsus meid endale külla ja seda me tegime. Jõime tema naise poolt keedetud kohvi, sõime beduiini datlimaiust ja rääkisime elust kõrbes. Kui kohvi joodud, näitas ta meile ka oma naise ja viie lapse tehtud suveniire, mida me ka ostsime. Samuti sõitsime tema kaamelitega. Aeg veeres ruttu ja asusime paari tunni pärast teele.

Kui olime juba Nizwasse jõudnud ja eriti järgmisel otsusel tunnistasime, et liivakõrbes beduiini juures olime teinud vale otsuse. Selle öö oleksime pidanud just seal veetma. See natuke, mis me beduiini juhatusele düünidel üles-alla sõitsime oli meil "hamba täielikult verele" ajanud ja tahtsime seda veel. Selle soovi täitumine jääb aga meie järgmisesse Araabiareisi, mis kindlasti tulemata ei jää.

Nädalasel reisil Omaani nägime päris palju, oleme ka päevade kaupa oma reisi kirja pannud reisipäevikusse ja pildigalerii on ka. Soovitaks tõesti reisihuvilistel sinna minna seni kuni veel pole turistide hordidest vallutatud, rentida neljaveoline auto (bensiini liiter maksab 3,5 EEK) ja käia nii mägedes kui mere ääres ning kindlasti ööbida ka ookripunases Wahiba liivakõrbes.

Omaan on tõesti fantastiline! Käisime seal abikaasaga 2005 veebruaris -- super tasemel riik!

Omaani ja Jeemenisse plaanin ise ka minna, tundub huvitav.

"Sõitsime sinna, et proovida oma renditud 4WD Toyota Pradoga liivakõrbe teedel sõitmist. Auto oli paraku pisut liiga nõrga mootoriga oma kaalu jaoks ja esimese hooga jäime pisut liiva sisse kinni."

Hehe, ärge ikka selle üsnagi tegija auto "nõrka mootorit" süüdistage, pigem ennast. ;) Pehme liiva sees esimene asi on see, et tuleb kummid pooltühjaks lasta (1 baar ainult sisse, kui ikka väga pehme). Siis auto "jalajälg" on palju suurem ja ei vaju nii kergesti läbi. Saab ka siis lasta, kui oled juba kinni jäänud. Ja sõites peab hoidma hoogu sees, sest koha pealt ära saamine on raskendatud. Ratast ei tohi liigse gaasi vajutamisega ringi lasta, muidu kaevab sisse.

Kõrb on üldiselt väga ohtlik koht keskkonnavõõrale turistile -- on olnud juhuseid, kus turistid on vaid paarikümne kilomeetri kaugusel asutusest kõrbesse surnud, kuna on läinud mütsiga lööma, jäänud kinni ja ei oska midagi enda päästmiseks teha. Piisavalt vett ega süüa kaasas pole, sest plaanisid ka õhtul 200 km edasi järgmisse suurlinna jõuda. Tasub kõrva taha panna... ;)

Olen täitsa nõus Rebaseonuga. See oligi meil esimene sõit liival ja kui lõpuks väike tunnetus tekkis, oli ikka mõnus küll. Mootori nõrkus avaldus meie Pradol siis kui Jebel Akhdaris ühte terrassküla vaatamas käisime ja siis tagasiteel järsku mäkke sõitsime. Esimese hooga ei saanudki üles, teise korraga läks paremini. Sellepärast sinna Jebel Akhdari ilma 4WD ei lastagi (sõjaväelased kontrollivad sissesõidul).

Ei leidnud Tavidist Omaani reaali vahetuskursse, millised need on? Silmitsesin seda budgetit muidu suure huviga. Palju reisi eelarve Eesti kroonides tuli?

Eestis tõesti Omaani riaale vahetada ei saa. Kurss oli krediitkaardi väljavõttel 1 OMR=30,5 EEK

See eelarve on 4 inimese kohta, ehk siis näiteks lõuna - 4 wrapi tüüpi maitsvat võileiba ja 4 0,33 karastusjooki läksid maksma ca 35 krooni.

Lisanduvad lennukipiletid Riiast (7950EEK), parkimine Riias, sõit Riiga ja igasugu pudi-padi seal kohapeal.

Väga huvitav. Ja kindlasti lisandub ka kohapeal vee ostmine? Ega te Eestist ju süüa eriti vist kaasa ei võtnud? Raha vahetasite siis kohapeal krediitkaardiga? Aitähh vastuste eest.

Raha sai välja võtta ATM-ist deebetkaardiga, neid oli linnades piisavalt. Päris igas ATM-is Maestroga ei saanud, aga leidime sobiva lihtsalt. Minu arvates tuli raha ATM-ist väljavõtmine odavam kui vahetada siin kroonid Eurodeks või dollariteks ja siis seal kohapeal leida valuutavahetus, kus sobiv teenustasu ja siis need riaalideks. Näiteks 150 OMR väljavõtmisel võttis HSBC 144 krooni teenustasu ja kurss oli 30,5. Vesi maksis 200 baisa (0,2OMR)ehk 6 krooni 1,5 liitrine pudel. Vesi oli sama hinnaga nii coffee-shopis kui supermarketis.

Kohapeal käinuna imestan, et ütlesid, et ei meeldinud kohad, kus oli palju turiste, aga ise tegite täpselt tavaturistile iseloomulikke tegusid.

Ilusad pildid, millel see imeilus maa vääriliselt välja paistab (ise käisin kaks pool aastat tagasi ja mitmed kohad on vägagi tuttavad;).

Aga miks te oma päeviku inglise keeles kirjutasite?

Kui keegi kavatseb Omaanis autot mitte rentida ja tahaks nt. Wahiba liivadele minna ja džiibirallist siiski osa saada (nagu tegime meie), siis võin anda paar tel.numbrit: 99060869 (nimi on Hamad-meie džiibijuht, kes kahjuks küll ingl.k. eriti ei räägi), 99332267(viimane number võib ka 4 olla, sest ta kirjutas selle numbri kiiruga) (kontor, kus töötab tema sõber Hamed, kes reise korraldab, seal räägitakse ingl.k.). Annan need numbrid seepärast, et nende hind oli soodsam. Kui pealinnas Muscatist seesama ekskursioon võtta, siis maksis džiip koos juhiga 120 OMR, kui aga sõita bussiga Ibrasse (u.3 OMR), siis saime sama asja 60 OMR (mille siis jagasime 4 peale) eest.

tundub, et lahitulevikus on muscat ja ymbruskond ysnagi ekstreemne koht... kahju

regiooni esimene orkaan kais sealt labi, pildid on ysna jubedad

Pilte ja juttu tsüklonist kohalikus inglisekeelses nädalalehes: http://www.freetheweek.com/theweek/223/223.01-48HI.pdf

Tegime kõik hoolega pilti ja märkemeid. Kui ühispingutuse viljad kokku saame, siis ilmub ka väärikam ja põhjalikum reisikiri netti. Seni saab minu subjektiivseid muljeid lugeda. http://peaalaspidi.blogspot.com/search/label/omaan

EGSN ekspeditsioon Omaani Sultanaati 19.jaanuar – 5.veebruar 2008 Reisipäevik: http://egs.ee/egsn/index.php?pageid=84&up=5

Kas keegi oskab ütelda, kas Omanis autorentimiseks on vajalik International Driving Permit või saab tavalise EL loaga ka sõita?

Nõutav on rahvusvaheline juhiluba!

Asja Omaanist tulnud: autorendiks piisas meie tavalist juhiluba, samuti politsei/sõjaväe kontrollpunktides minu juhiluba ei tekkitaud küsimusi.

Lisainfoks: bensu hind on 0,24 senti liiter :)