Mina lendasin Floridasse Finnairiga. See oli mu esimene kogemus selle firmaga ja peab ütlema, et söprade hoiatus, et Finnair on valu ja kannatused, pidas paika. Lennukiks oli Boeing 757, mis on nii pika lennu jaoks liiga väike, inimesed istuvad sees kui kilud karbis ja köige tipuks laaditakse sind koos pagasiga Bangoris Mainei osariigis välja, kus siis läbid immigratsiooni ja tolli ja siis jätkad sama lennukiga veel 2,5 tundi Ft. Lauderdalei Floridasse. Samas on Finnair pisut odavam kui muud variandid, nii et kui soovid säästa, siis kannata! Soovitan ka kohe liituda Finnair Plusiga, kuna Florida lennu eest koguneb sulle ca 18000 punkti ja esimene prii lend on alates 20 000 punktist.

Mina leian, et kuna Florida on nii väike osariik, siis ei oma lennujaam, kuhu sa lendad, mitte mingit tähtsust. Sügisel lugesin ReisiEkspressist, kuidas Vesta Reest kangekaelselt reisibüroodest Ft. Lauderdale`i nöudis ja siis solvus, kui mingi reisikonsultant talle "Fort Laudataha" ei leidnud. Mina soovitaks lennata sinna, kuhu lend köige odavam, sest autorent on igas lennujaamas ja bensiin poolmuidu käes ( ca $ 0,9/3,8 liitrit). Reisi alustamiseks on head köik - Orlando, Miami, Jacksonville, Ft. Myers, Tampa, Ft. lauderdale, Sarasota vöi kasvöi pöhjas asuv Tallahassee.

Autorent.

See on asi, ilma milleta ma ühte täisväärtuslikku reisi ette ei kujuta, olgu see siis kasvöi ainult ühte osariiki hölmav. Vana tuttav Avis ei ole Floridas oma hinna poolest kuigi attraktiivne, samas hinnavahe teiste rentidega pole just peadpööritav ja pealekauba saad Avises rentimise eest boonuspunkte oma Finnair Plus kaardile. Mulle kui arale inimesele lähevad alati kalliks kindlustused, sest kindlustan alati rendiauto varguse ja avarii vastu, ca $ 17/päev ja vötan kindlustuse tsiviilvastutuse vastu, so. kui mina omal süül kellegile mingi käki kokku keeran, siis kindlustus maksab kahjukannatajale kuni 1 miljon dollarit. See kindlustus maksab ca $ 9/päev. Auto suurus vali vastavalt vajadusele ja ilmselt ilma konditsioneerita autot sulle Floridas ei pakutagi...

Öömaja

Ööbimine on Floridas lihtsamast lihtsam. Kuigi kartsin, et talvel, kui kogu pöhjamaa seal talvitub, on motellide hinnad pöörased, olin meeldivalt üllatunud kui leidsin, et eksisin. Maantee nr. 1 ja A1A ääres on odavaid motelle jalaga segada, üle $ 25/öö kahese toa eest naljalt maksta ei tule. Daytona Beachil saime toa vaatega ookeanile 3-le inimesele $ 27.- eest! Ja sellise hinnaga oli seal neid motelle jalaga segada. Samasugune on hinnatase ka maanteel nr. 192 Disney lähedal. Kui Disneys sees paneks hotelli hinnad vist isegi Salmoneid validooli neelama, siis natuke maad eemal 192 peal palju ei puudu, et sulle ööbimise eest peale ei maksta. Muidugi ei ole sellistes motellides punasest puust mööblit ja maas pärsia vaipu, kuid peamine, mida mina peale väsitavat päeva soovin - puhtad linad ja vannituba, on olemas. See, et televiisor toas on sageli Kennedy-aegne, mind ei häiri. Florida läänerannikul sellist universaalset teed nagu seda on nr. 1 idas pole. Seal tuleb highwaylt maha söita kas business loopi vöi siis vaistu järgi leida möni tee, kuhu äärde on koondunud möistlike hindadega majutuskohad. Interstate hwy ääres ei ole hinnad kunagi kuigi söbralikud. Sama kehtib ka key saarte kohta. Seal majutust poolmuidu ei saa, odavamad hinnad algavad kusagilt $ 35-40 öö eest. Kunagi USA-s reisides pole ma mingeid kohti ette reserveerinud, liigun pöhimöttel: kus öhtu seal öömaja. Siiani on see töötanud suurepäraselt.

Söömine

Söömist Floridas on vöimalik samuti soodsalt korraldada. Need, kes küll tervislikust toitumisest lugu peavad, vöiksid siinkohal lugemise löpetada. Mitte ainult Floridas, vaid ka mujal osariikides autoga rännates olen kasutanud järgmist skeemi. Kohe esimesest supermarketist ostan odava termoskasti, mille siis täidan supermarketi odava kraamiga - puuviljade, joogi ja söögiga, köige peale hunnik jääkuubikuid, mida saad iga päev osta igast bensiinijaamast. See tagavara on siis seal igaks juhuks, kui nälg näpistab, vötad öuna vms. Korralikult saab söödud vaid kord päevas, ja seda enamasti peale päikeseloojangut, siis kui on aega sellise körvalise asjaga tegeleda. Söögikohaks valin mingi "buffet", eesti keeles rootsi laua, maksad oma pileti, 4 - 9 dollarit, söltuvalt kohast ja tekitad siis seal majas täieliku kaose, st. sööd nii palju kui jaksad. Köige üksluisem ja igavam neist on KFC ehk Kentucky Fried Chicken, vähe parem on Wendys superbar, kus vöid endale tacosid vorpida palju süda lustib, parimad aga on hiina toitude-, seafood- ja country buffet`d. Neis viimastes saad süüa asju, millele sageli nimegi ei oska anda. See on mul juba refleksiks kujunenud, et kui päike madalale vajub, hakkavad silmad "buffet" silti otsima... Muidugi lööb selle skeemi sassi see, kui kusagil külaservast vöi pöldude vahelt leian kohalikele töölistele möeldud söögikoha, mille teade: home made mexican food. Siis pole isegi kahju minna nurgataha hanesulega kurku köditama, et eelmisest söögikorrast kiiresti lahti saada, kuna see mis sind sellistes söögikohtades ees ootab, tasub proovimist!

Kokkuvõtteks

Kuigi Florida on lääneosariikidega vörreldes kaunis igav, vötaks köige vaatamisväärse ülestähendamisel see kirjatükk siin piibli möödud. Ise pean parimaiks abivahendeiks osariikide avastamisel AAA Tourbooki ja internetti. Siin jutus pole nüüd sönagi Miamist, Orlandost ja Ft. Lauderdaleist. Need on suurlinnad ja kuna ma selliseid kohti väldin, siis ei tea ma neist ka midagi kirjutada. Esimeseks reisiks USA-sse on Florida üsna sobiv paik, vaatamist on just parajalt. Metsikus läänes käinu ajab ta aga üsna haigutama... Florida pöhiväärtuseks minu kui turisti silmis on ta kliima, seepärast jaanuarikuus on ta muidugi vörratu vaheldus meie igavesele sügisele siin Eestis!

Kas teiega saaks kuidagi kontakti, et enda reisiplaani paika panna 2 nädalat Floridas?info@luhtre.ee Marje Schmidt