Horvaatia reisikiri
11 kommentaari

Tere!
Käisime septembri keskel autoga Horvaatias. Kuna otsisin ise alguses ka päris palju infot trip.ee-st selle reisi kohta ( ja osad küsimused jäid siiski vastuseta), siis otsustasin ka siia natuke enda reisist pajatada. Ehk saab keegi siit ideid või mõnele küsimusele ka vastuse.
Marsuut oli Tallinn-Brno-Bratislava ja läbi Ungari Horvaatiasse, Makarskasse. Kilometraaz 5011 km, kütusele kulus ca 500EUR, keskmine kulu oli 8,3liitrit.
Alustasime sõitu Eestist reedel kell 17 ja esimese öömaja võtsime Leedus (enne Kaunast). Laupäeva alustasime sõitu kell 7:30 ja õhtuks kell 10 jõudsime Bratislavasse ning pühapäeva päeval olime juba Krka Rahvuspargis. Kel vähegi aega ja mahti, siis soovitan seda külastada. Rahvuspargis on võimalik ujuda (soovitan sissepääsuna kasutada Lozovaki), jalutada mööda laudradasid voolavate jugade vahel. Parkimine tasuta, sissepääs täiskasvanule 110Kuna. Koskede äärde saab jalutada ja samuti liigub parkla ja raja alguspunkti vahel buss ( sõitkuulub hinna sisse).
Õhtuks jõudsime Makarskasse, kus olime 5 päeva ja terve selle aja oli õnneks väga soe ilm, umbes 31C. Kohapeal soovitan külastada Makarska turgu ( kiriku kõrval), jalutada mööda rannaäärset promenaadi ja kindlasti kasuta võimalust ja mine sõitma Makarska Jardiniga (pileteid müüakse ranna promenaadide ääres mitmetele lõbusõidulaevadele). Ma arvan, et just see lõbusõidulaev oli õige valik. Laev käib Hvar ja Brac saarte vahel teisipäeviti-neljapäeviti ja hinnaks on 200Kuna inimene. Hinna sees tasuta söök ja joogid terve reisi vältel (kohvi, vesi, vein ja kangem kraam). Kruiisi marsuut – Makarskast mööda rannaäärt Tupicei’sse, sealt Hvar’i saarele Jelsa linna (tund aega sai linnaga tutvuda), edasi Brac’i saarele Bol’i linna (4h kohapeal) ja lõpuks tagasi Makarskasse. Bol’i linna külastades sai käidud ka Zlatni Rat rannas, mis on üks populaarsemaid randasid Horvaatias. Tagasisõit kulges mööda Brac’i saare kaunist rannikuäärt, laevas käis kõva pidu ja ilm oli super. See oli kindlasti reisi üks tippelamusi.
Kes otsib ka ekstreemsusi, siis majaka lähedal saab rentida jetti, sõita banaaniga ja harrastada muud veesporti.
Tagasisõitu alustasime reedel vahepeatusega Plitvices.Arvatavsti enamus, kes Horvaatiasse lähevad, külastavad ka seda kohta. Plitvice on tõesti ilus rahvuspark - läbipaistev kristallselge vesi, kaunis loodus ja mõnus veekohin. Kuna turiste käib seal meeletult, siis soovitan minna hommikul võimalikult vara.Aega arvestage ka ikka rohkem selle külastamiseks. Meil kulus 4h kuid oleks ehk olnud kauemgi. Piletihinna sees ka laeva-ning suslasõidud.Parkimine tasuline.
Peale Plitvicet jõudsime õhtuks Bratislavasse. Laupäevaks oli planeeritud meil ära käia Auschwitzis. Kohad ekskursioonigruppidesse tuleks veebilehel eelnevalt broneerida (siis saab tasuta). Kuna meil seda tehtud ei olnud, siis pidime ostma pileti (ca 9EUR). Kui oled seal kandis, siis Auschwitz on väärt külastamist. Hirmsa ajalooga ja sünge koht kuid samuti oli see reisi üks huvitavamaid külastusi. Ekskursioon kestab umbes 4h ning hõlmab nii Auschwitz I kui Birkenau’d. Õhtuks jõudsime Marki’sse ja pühapäevane päev kulus sõiduks tagasi Tallinna.
Teedest : Lätis OK- suuremad teeremondid tunduvad olevat läbi saanud, Leedu teedel arusaamatud kiiruspiirangud ( kord 70 ja siis 90, ei saa aru millal märk algab ja lõpetab). Poola-Tsehhi-Ungari-Horvaatia - väga head kiireed. Kohati tundus, et kiirusepiirang 140km/h on lihstalt niisama pandud. Sõideti ikka palju-palju kiiremini. Tsehhi ja Slovakkia piiril sai ostetud vinjetid ja Ungaris registreeriti auto nr (ei ole vinjetti).
Horvaatia on meeletult ilus ja tasub minna avastama. Järgmine kord pigem vist siiski lennukiga kuna sõit oli üsna väsitav :)

Väga kasulik info, arvatavasti teist sellist siit ei leia - muidugi juhul kui otsingut ei suuda kasutada. :D

Tegelikult ka... Kas tõesti nii lakooniline info on kellelegi üldse vajalik ? Horvaatia teema on enim kajastamist leidnud teema ja kui üldse midagi sellele meeletule olemasolevale infotulvale lisada, on ainult suurepärane reisikirjeldus, mida aga antud teemas pole.
Ma saan aru, et on vaja mainida, et käisime siin ja seal, kuid tähelepanu keskpunktiks olemisest on sellest vähe !

Vabandust, et teemaalgatajat riivasin, kuid lase seda kellelgi tuttaval lugeda ja las ta ütleb ausalt palju informatiivset kasu ta sellest sai !

EDIT:
Kommentaar esitatud enne kui reisikiri oli tõesti "tühi". Praegu 5+ !

Igas postituses on kellegi jaoks midagi kasulikku ja alati leidub neid kellele midagi ei meeldi.Cocoboco kommentaarist küll midagi kasulikku välja ei suutnud lugeda, kuid ehk järgmises on midagi targemat.

Jr.turist - tee ka uus teema iga oma postituse jaoks, olenemata, et teema on juba tegelikult olemas ja ole õnnelik, et suutsid järgmistele info otsijatele asja keerulisemaks teha.
Kui Sa aru ei saa, mis oli point, siis "allah" Sinuga...

Ka mina ei saa cocoboco kibestunud kommentaarist aru.. Milleks teha maha kedagi, kes avaldab oma arvamust ja jagab teistega oma kogemusi? Tore ju kui inimesel on emotsioonid ja ta soovib neid teistega jagada.Kui sul, cocoboco, midagi halvasti või väike, siis pole ju vaja teisi maha tehes seda välja elada :)

AiliN, aitäh jagamast!!!

Iga kogemus on kellelegi või millekski kasulik. Kasvõi selleks, et inimestel tekiks üldse soov või julgus midagi ette võtta. Nõus, maailm on infot täis. Aga just "minu enda suguste" inimeste positiivne kogemus võib olla see tõuge, mis paneb mu üle koduläve astuma ja maailma avastama!

Kommentaar Auschwitzi kohta: enne mingit kellaaega hommikul (oli vist 10?) on sissepääs tasuta ja võib oma käe peal minna. Siis on veel vähe rahvast ja ruumi vaatamiseks. Avatakse juba kell 8.

Ise kolm korda auschwitziz käinud, kõik korrad tasuta. Minumeelest see ikka tasuta, äkki saite millestki valesti aru.

rogks - jah, mul ongi kõik halvasti ja 1 asi on tõesti nii väike, et sellest väga suur probleem. Ja õigus, täpselt ja ainult sellepärast ma siin "välja elan".
Aga see selleks - minu esimese kommentaari peale on teemaalgataja muuseas sisu oluliselt täiendanud, nii, et juba on huvitav lugeda. Seega pole mõtet ehk ikka peale hüpata kui algus tundmatu.
Lisaks on mõte selles, et kui teha "lühiklipp", siis võiks selle paigutada olemasolevate samalaadsete reiside, antud juhul Horvaatia alla, mida niikuinii on siin terve raamatujagu.
Kui aga kirjutatakse juba "novell" (nagu teemaalgataja on nüüdseks kujundanud), siis on see väärt oma teemat.
Kas nii raske on mõista, et seda info hulka tekib siia liiga palju ? Soovides midagi leida, ei ole see enam varsti lihtsalt võimalik, sest kes viitsib neid sadu, ühe sihtkohaga teemasid siis lugeda. Ja varsti ei hakatagi enam otsima vaid kogu selle tohuvabaohu tulemusena tehakse igakord uus teema.
Sel suvel oli peateema 6-varbamaalt läbisõit ning üldse Ikla - Varssavi vahelised teed, et kus ja kaua teeremont toimub. Kuidas Sa vaataksid asjapeale kui kõik see 100+ kirjutist oleks teinud oma teema ? Ja ikka jälle küsimusega või kirjeldusega teeremondist.
Kui aga rääkida reisikirjeldusest, siis võiks läbi lugeda selle reisiseltskonna reisijutud, siis saate aru, kuidas ja mismoodi võiks reis olla parimal moel olla ülestähendatud.
Ma pole ühestki teisest reisikirjast saanud niipalju harivat ja kasulikku infot, mida ka oma reiside planeerimisel sain rakendada.
Isiklikult otsisin ka autori üles ja tänasin teda suurepärase kirjutise eest !
http://bit.pri.ee/fotod/austria/

P.S
Ailin - tänan Sinu Horvaatia reisikirjelduse täiendamise eest ! 5+

Mul on üks küsimus. Mis ajendab sadu inimesi ka siit tripist külastama Auschwitzi? Aastal 2016. Kas neist filmidest ja muust propagandast juba küllalt ei ole. Samas kandis on ju kümneid kui mitte sadu oluliselt ilusamaid ja ka ajalooliselt huvitavamaid kohti. Kui kellegil on ikka perverssne huvi koonduslaagrite ja sellega kaasneva vastu siis ei pea ju Auscwitzi sõitma. Alustage näiteks Riia külje alt Salaspilsist.

Film on film. Tänapäeval saab ju absoluutselt kõik kohad neti abil üle vaadata. Millegipärast tahavad paljud seda siiski oma silmaga näha. Ka koonduslaagrit. Seega ei midagi imelikku ega perversset.
Lõvi pilte on kõik kohad täis aga ikka minnakse teda loomaaeda vaatama.

Auschwitz on ajalugu ning osad inimesed on huvitatud ajaloost. Sealne surmalaager on näide, mis võib juhtuda, kui hullud võimu juurde lastakse ning inimestele ajupesu tehakse. Kellegi jaotamist nahavärvi, sättumuse, rahvuse, usu või muu kategooria järgi ning siis nende süstemaatiline hävitamist/tagakiusamist ei tohi unustada. Sealne väljapanek on muidugi meelega võimendatud, kuid see on juba teisejärguline teema. Tegemist ON kõige tuntuma (ja koos Birkenauga ka ühe suurima) koonduslaagriga, mistõttu on üsna loogiline ka inimeste huvi selle vastu.
Omapärane on vaid mõttekäik, et selliste ajalooliste kohta külastamine võiks perversne olla. Kas ka I ja II MS lahinguväljade (nt Sinimägede) külastamine on siis perversne? Või näitab loomaaias käimine perversset huvi loomade ja lindude vastu?