Kiri Iisrealist

[[img 1207]]Mark kirjutab Surnumerest, puust lammastest ja sabbathi-liftist: Kiri Iisrealist.

Loe lisaks Signe värskeid Iisreali-muljed: Jeruusalemm 2000 ja vaata ka värvikaid reisipilte.

Tel Aviv 30. juuni 2000

Olen juba kuu aega Iisraelis istunud ja lubatud kirja pole veel saatnud. Üritan nüüd lõpuks kirjutada.

Tel Avivis on võimalik orienteeruda ainult pilvelõhkujate järgi. Tänavad on siin kole salakavalad. Hakkad õiges suunas astuma, kuid kolmveerand tunni pärast leiad end jälle samast punktist. Igatahes meil on õnnestunud 2-3 korda päris puusse panna.

Tegelikult ei ela me päris Tel Avivis, vaid selle äärelinnas Ramat Ganis. Paar aastat tagasi oli see tõeliselt allakäinud koht, narkareid ja prostituute täis. Nüüd ehitatakse siin iga nurga peal pilvelõhkujaid. Narkareid näha pole, prostituudid (ja odavad strip-baarid) on aga jäänud. Hotell, milles me peatume, on hiljuti ehitatud, nimi on Sheraton City Tower.

Päevad mööduvad küllaltki ühtemoodi - hommikusöök hotellis, siis koos Eesti töökaaslastega office-sse, siis lõunale, siis jälle toole ning 8-9 paiku tagasi hotelli. Seal vahime telekat ja joome õlut, mõnikord laheme pool-i. Tel Avivist oleme väljas käinud kahel korral - üks kord Jeruusalemas ja teine kord Surnumere ääres.

Jeruusalem ja Surnumeri

Jeruusalem on peamiselt turistide lüpsmise koht. Vanalinn (müüriga ümbritsetud 2x2 km ala) on täis tänavakaubitsejaid, kelle kõige minevamaks kaubaks on: 1) puust lambad 2) pistodad 3) hologramm-pildid, mida ühe nurga alt vaadates näed Neitsi Maarjat ja teise nurga alt Jeesust (rõngas ümber pea).

Üritasime Nutumüüri üles leida, kuid see ei õnnestunud. See-eest leidsime (juhuslikult) kiriku Jeesuse hauaga (Church of the Holy Sepulchre), mis nägi seest välja tapselt nagu Quake 1 level. Tegelikult oli see kirik selgelt päeva nael ja jättis väga erilise mulje.

Tel Avivist Surnumere äärde sõites tuleb samuti Jeruusalemast läbi minna. Kui Jeruusalema tee ääres on vahetevahel ka puid näha (üldiselt on maa väga lage ja igav, vaid siin-seal kergelt mägine), siis peale Jeruusalema tuleb ainult kõrb. Vahetevahel on näha lambakarja (kõrbes!), kuid see on kõik.

Surnumeri ise asub ca. 400m allpool merepinda. Ma olin millegipärast arvamusel, et vesi on Surnumeres pruun ja sogane, kuid tegelikult on see helesinine ja küllaltki läbipaistev. Ujumine on eriline kogemus - vette lähed normaalselt kuni rinnuni ja siis enam sügavamale ei vaju, kuid jalad ei ulatu põhja ka. Siis tõusevad jalad pinnale ja jäädki ebamäärases asendis vee peale ulpima. Vett silma lasta ei tohi - see on ropult valus (soola on vees umbes 30%). Kuna Surnumeri asub mägede vahel, siis tuult eriti pole ja õhk laheb päikese käes kole kuumaks (50-60C vast). Surnumere vesi on väga soe - kõige pindmine kiht on kohati isegi kehatemperatuurist soojem.

*** 

Iisrael on räpane maa, nagu lõunamaa ikka. Tänavad on prahti ja koerasitta tais. Mererand Tel Avivis (meie hotellist 45 minutit käimist) on samuti väga räpane, meri haiseb kohati.

Iisreal on lärmakas maa, nagu lõunamaa ikka. Kohalikud tüübid teevad palju kära, kuid vähe tööd. Iga töö juures on alati paar tüüpi, kes lihtsalt vaatavad ja õpetavad. Päris palju kuuleb vene keelt - eriti lihttööliste hulgas. Odav tööjõud.

Iisreal on kallis maa. Purk õlut maksab 6-10 shekelit (et Eesti kroonidesse ümber arvutada, tuleb umbes 4ga korrutada), hotellis külmkapist võttes peaaegu 20 shekelit. Süüa saab alates 30 shekelist, kuid normaalsemates kohtades maksab lõuna 50, hotellis süües läheb umbes 150 shekelit. Kohalik söök on minu arvates igavene saast, Kebabist ja shislakist tasub eemale hoida.   Täna hakkab poole päeva pealt sabbath, siis ei lenda siin enam lind ka. Hotellis on eraldi välisuks ja lift sabbathi tarbeks. Samuti ei tohi sabbathi ajal restoranis suitsetada. Sabbath lõpeb homme õhtul. Siis hakkab jälle elu peale - poed ja söögikohad tehakse uuesti lahti...

Aitab küll. Tagasi jõuan nädala pärast.