trip-krainetrip-ukraine-dark

Kitsune in Fushimi Inari Taisha (by Joel) Mõnel suvepäeval, kui vihma näib sadavat otse selgest taevast ja kuumus maapinnale sadanud piisad koheselt aurama paneb, võib kuskil tihedas inimtühjas metsas ringi kolades korraga muusikat kuulda. Kui teiega see juhtub, soovitaks teil kiiresti peitu pugeda, sest ülima tõenäosusega olete sattunud mõne rebase ehk kitsune pulmarongkäigu tunnistajaks ja kuigi sellist juhust loetakse iseenesest hea õnne märgiks, ei taha te, et need üleloomulike võimetega metsaelanikud teile peale satuks. Jaapani mütoloogia rebased ei ole need haledad vennikesed, kes kogu aeg jänese käest petta saavad nagu Onu Remuse juttudes. Nad on ülimalt ohtlikud ja erakordsete müstiliste võimetega loomad, kelle kättemaksu tema peo häirimise eest te kindlasti tunda ei tahaks.


Aga äkki näete öösel metsas mõnd kuu moodi vastu helendavat ümmargust kalliskivi. Kui see ei ole mõni trikitaja rebane ise, kes lihtsalt kiusu pärast teid selle tulega metsa ära üritab eksitada, on see kindlasti mõne parasjagu inimkuju võtnud kitsune omand – kalliskivi – kus on tallel nii tema maagilised võimed kui ka hing. Kui teil õnnestub see endale näpata, võite selle omanikuga ehk mõne vägagi kasuliku kokkuleppe sõlmida, aga olge ettevaatlikud seda kohe rahaks vahetama, sest rebased, va kavalpead, on oskuslikud illusioonide meistrid ja nii võitegi maagilise mõju hajudes oma taskutes rahahunnikute asemel puulehti ja kalliskivide asemel tavalisi kruusakive leida. Rebastega kaupa tehes võite ta näiteks oma majapidamise kasuks tööle panna, kus ta siis krati kombel naabritelt vara kokku riisumas käiks. Kui teie moraal aga sellist tegevust ei kannata, siis parim kaup on too loom endale valvur-kaitsjaks võtta, kellena ta kõigi oma maagiliste võimetega nii kurjasid vaime kui ka igasuguseid maiseid pahandusi teist eemal hoida suudaks.
Võib-olla aga kohtate hoopis mõnel hämarduval ehatunnil üksinda liikuvat imekaunist naisterahvast. Ükskõik kui hästi hoiatatud te olete nende kitsa näo ja teravate silmadega kaunitaride eest – kui tegu on ikka tõelise inimkuju võtnud pikk-sabaga, on teil vaid väike lootus tema võlude lummusest pääseda. Ma ei tea, kui väga kitsune-kaunitaridele valgenahalised mehed peale lähevad, seega pole ehk põhjust peljata, aga olgu hoiatuseks öeldud, et lõputu on nende lugude nimekiri, kus jaapani mehed oma südame ja tavaliselt pika peale ka elu neile maagilistele olevustele loovutavad. Igal juhul, kui teil tekib kahtlus oma kauni kaaslase inimeseks olemise suhtes, siis jootke ta purju ja piiluge, et ega tal seeliku alt saba näha ei ole ;) Või veidi vähem-pikantne meetod – viige too kahtlusi tekitav neiu mõnda lemmikloomapoodi ja kui sealsed ülikolearmsad miniatuursetes mõõtmetes koerakutsikad teie kaaslase peale ikka päris koera moodi vihaseks saavad, võib juhtuda, et näete oma kallimat punase saba välkudes poest välja tormamas. Pole vist vaja lisada, et ilmselgelt peate mõlemal juhul endale uut tüdruk-sõpra otsima hakkama. Valige siis seekord mõni suurte silmade ja nöbininaga neiu.
Kui te olete naisterahvas, võib teie kokkupuude rebastega aga olla veelgi traagilisem. Kui rebaste poolt ära võrgutatud mehed saavad oma elujõu tasahilju väljaimemise eest vastutasuks vähemalt lojaalsed ja kaunid abikaasad või armukesed, siis noored naisterahvad, kelle küünte alt või rindadest mõni kurikaval punakrae sisse on otsustanud pugeda, ei võida sellega küll midagi. Hullem veel, kui te mingi hetk hakkate rebase kombel haukuma, jooksete paljalt mööda tänavaid, räägite keeltes, mida te ei oska või kui teie naha all on paiseid, mis näivad elavat omasoodu, tasub teil vaid loota, et läheduses on mõni pädev shinto preester, kes rebase hinge teie seest taas välja ajada suudab. Vastasel juhul kuulub rahvameditsiini meetodite alla kõva peksmine ja tulega kõrvetamine lootuses, et kitsune oma peremehe keha selle peale maha jätab. Ja ärge arvake midagi, et need mingid iganenud maailmavaated on, sest kitsune-seestumus oli veel 20. sajandi algupoolel täiesti tunnustatud vaimuhaiguse liik ning isegi kurikuulsa ususekti Aum Shinrikyo liikmeid, kelle hingele jäävad vähemalt 12 inimelu nõudnud sariinirünnakud Tokyo metroos 1995. aastal, on just taolisteks karvaste paharettide poolt seestunuteks peetud.
Õnneks (või kahjuks?), kuid ülima tõenäosusega ei kohta te siiski ei sellist rongkäiku, kaunitari ega kalliskivi ning kui päris aus olla, siis ei kohta te isegi tavalist rebast Jaapani metsades enam kuigi sageli, rääkimata siis maagilisi võimeid omandanud ülivanadest ja mitme sabaga isenditest. Küll aga kohtate kindlasti lõputuid ja lõputuid kivisse tahutud rebasekujusid Inari nimelisele kamile ehk jumalusele pühendatud shintoistlike pühamute juures. Sageli on neile kalliskivi, kirjarulli või võtit hambus hoidvatele kivirebastele austuse märgiks punased mütsiksed pähe ja punased põllekesed ette pandud, ja kui aus olla, siis toob see Lääne muinasjuttude peal üles kasvanud inimesele võimsa maagialooma asemel hoopis Punamütsikese ja end haledalt vanaema riietesse toppinud kurja hundi pildi silme ette.
Aga kui unustada seda nii üleoomulikku looma solvav võrdlus, siis Fushimi Inari Taisha Kyotos on koht, kus tasub kitsunega tutvust teha. Selle pühamu mööda mäge üles ronivad tuhandete ja tuhandete erk-oranžide shinto-väravatega ääristatud metsateed on just need kohad, kus iga hetk kuskilt nurga tagant mõni kivirebane piiluda võib. Mida madalamale vajub päike, mida vähesemaks jääb seda ülikuulsat väravatealleed imetlema tulnud turistide mass, seda enam hakkavad seda viimastes punastes päikesekiirtes hämarduvat metsaalust oma lummusesse võtma just need kivist loomad. Ja kui te õhtuhämaruses selles veidi metsistunud pühamus satute mõne sellise lähedalasuva kivilambikese hämaras valgusekumas vastu vaatava külma ja liikumatu kuju peale, usun, et tajute midagi sellest maagiast ja müstikast, mida aastasadu jaapani rahvajutte tollele loomale omandanud on. Ja kui teil peaks taskus mõni õlis küpsetatud tofu-juustu tükike olema, jätke see kindlasti sinna, sest kitsuned armastavat seda üle kõige ning eestlase maitsemeelt tundes ka kindlasti rohkem kui teie ise ;))

Kitsune 4 (By Piia) Punapõlle ja võtmega kuri kiviloom
Fushimi Inari Taisha Jupike Fushimi Inari Taisha lõputuna näivast väravate-alleest.
Kitsune 3 (by Piia) Igale jaapanlasele oma rebane! :) Isegi puidust soovide tahvlikesed Fushimi Inari Taishas teenivad sama looma.
Kitsune 5 Hakones Ja öelgu veel keegi, et need loomad pimeduse saabudes müstilised ei ole.

Kirjuta ka kuldmunadega kährikust!