odaiba-kamakura (77)
Küllap paljudele lugejatele on Jaapani huvi seotud eelkõige turismi huviga, seega mõtlesin, et kajastan veidi ka neid kohti, kus olen ise käinud ja mis minusse mingi mulje jälje jätnud on. Esimesena saab au Kamakura – iidne pealinn mugavasti Tokyo külje all. Linn, mis 1250. aasta paiku oli oma 200 000 elanikuga üks neljast suurimast linnast maailmas, on tänapäeval vaatamisväärne hoopis teises dimensioonis – kui kaunis ajaloohõngust paks pisikeste tänavate ning pea lugematu hulga templite-pühamutega täis tipitud ookeani ja mägede vaheline väikelinn.Kamakura asub Tokyost umbes tunniajase rongisõidu kaugusel, seetõttu sobib hästi ka ühepäevaseks väljasõiduks tiheda graafikuga turistile. Siiski, kui vähegi võimalus, soovitaksin ma sellele linnakesele pühendada vähemalt kaks päeva. Esiteks – peamised vaatamisväärsused avatakse kella 9 paiku hommikul ja suletakse juba (!!!) kella 16.00-16.30 vahel pealelõunal, seega jääb päev suhteliselt lühikeseks. Teiseks, kui enamus nn kohustuslikud kohad ühe päevaga läbi käia, on see templite ja pühamute arhitektuuriga harjumatule silmale ilmselge ülekoormus kuna kõik hakkab tunduma nii ühesugune. Kolmandaks, asub Kamakura külje all Enoshima saar, mis on oma kajakatena tiirlevte kotkaste, veepiirile uuristunud koobaste ja dekoratiivsete kaljuseintega väärt omaette päeva. Ning neljandaks, on Kamakura eelkõige imeline just nende nurgataguste tõttu, mis turistide põhiteedest eemale jäävad.


Siiski, kui pole raisata rohkem kui üks päev, tuleb leppida „kohustusliku“ trajektooriga. Lühidalt öeldes väljuda Yokosuka liini rongist Kita-Kamakura peatuses, liikuda koos massiga väljapääsust vasakule ja hakata trampima liinil: Engakuji tempel, Kenchoji tempel, Tsurugaoka Hachimangu pühamu, kitsas kuid ülimalt põnev kaupluste tänav Kamakura rongijaama, 4 peatust igivana kitsaraööpmelise romantik-rongiga (Enoden-liin) Hasedera templisse ja päeva lõpetuseks eriti kohustuslik Kotokuin ehk Daibutsu.(vaata altpoolt pilte koos väikeste lisakommentaaridega). Kuigi see jutt võib tunduda eriti kiretu, ei ole tegelik olukord üldse nii halb. Kenchoji pühamu näiteks pakub usinamatele ronijatele ilusate ilmadega vaadet lausa Fujini, rääkimata mõnest imelisest aianurgakesest ja ülimalt impossantsetest ehitistest. Hasederas on aga kõik, mis olema peaks – kuldkaladega tiigikestest koobaste, ookeanivaate ja tuhande Buddha-kujukesega aiani, templihoonetest endist muidugi rääkimata. Siiski pean hoiatama, et kui vähegi võimalus, tasuks vältida nädalavahetusi. Eriti kirsside õitsemise ja sügislehtede imetlemise perioodil on oht, et läbi inimmassi paistavad ära vaid hoonete katused ;)


Neile, kes plaanivad pikemalt peatuda, soovitan esimese peatusena läbi astuda Kamakura peatuse turistiinfo punktist, kus saab ka ingliskeelseid kaarte ja kopatäie muid materjale. Ja siis – miks mitte jalutuskäik mööda ookeaniranda Enoshima kaljusaarele (umbes 7 km, laisematele abiks eelpool kirjeldatud Enoden minirongiliin), miks mitte mõni imeline põlismetsaga künklik matkarada ümbriskonna mägedes , miks mitte väike ujumine rõvemõrusoolases ookeanivees, miks mitte piiluda mõnda kaardil märgitud nurgatagusesse pühamusse, et hulkuvaid kasse sööta. Ja niimoodi, iga nurga taga uut maailma leides, ei tundugi see linn nii väike.

vanematega jaapanis (374)
See pisike peidetud sala-aed asub 60 000. ruutmeetrisel Engakuji templikompleksi territooriumil. Tempel ise rajati 1282. aastal Mongoolia invasioonis hukkunud sõdurite mälestuseks. Samuti asub Engakuji templis üks Jaapani suurimaid kellatorne.


vanematega jaapanis (336)
Kenchoji templikompleksi võimas peavärav. Mõlemale poole teed jäävad mitmesaja-aastased kirsipuud. Templi rajamist alustati 1253. aastal.


vanematega jaapanis (356)
Kenchoji kompleksi kuuluv tagahoov silmade ja jalgade puhkamiseks.


17-07-2007 Kamakura (4)
Tsurugaoka Hachimangu sissepääs. Pühamu sai oma tänapäevase kuju ja nime 1180 aastal, olles sellest ajast alates Kamakura linna sisuliseks keskuseks. Tavaliselt alati ülerahvastatud kohas võib mõnel vihmsal nädalapäeval isegi vaikust nautida.


vanematega jaapanis (422)
Nurgake Tuhande Buddha aiast Hasedera templis. Hasedera aed on planeeritud õitsema aastaringselt, samuti asub siin ligi 20 meetri kõrgune Boddhisattva kullatud puukuju.


vanematega jaapanis (462)
Koobas Hasedera templis


odaiba-kamakura (66)
Kotokuin ehk Daibutsu. 1252. aastast istub see 11 meetri kõrgune pronksist Suur Buddha oma kohal. Algselt oli kuju ümber ehitatud hiiglaslik hoone kuid 1495. aastal viis taifuun ehitise minema ja Buddha on alates sellest ajast istunud lageda taeva all. Kella 15.00ni on võimalus ka ise kuju sees käia.


jaapan 4- 228
Üks hetk Kamakura roherohelistest peidetud nurgatagustest


22 Enoshima 18.juuli (110)
Enoshima kaljusaar. Sillad viivad koobaste sissepääsuni. Ideaalne koht avamerekalastajatele :)