Tegime kahekesi kahenädalase reisi juuni alguspoolel Ukrainasse. Lennupileteid veebruaris soodusmüügist hankides olime parasjagu optimistid, et suveks on Maidan ammu lõppenud.

Tegelikkus osutus palju närvilisemaks, kuigi Tripadvisoris anti mõista, et Lvovi kant on täiesti turvaline. Seda kogesime ka reisi ajal ja tõsiseid rindeteateid saime õhtul hotellides televiisorist ida-Ukraina kohta. Päeval ringi liikudes kohtas Lvovi vanalinnas paari püssiga valvet pidavat mundris noort poissi hiljem Yaremtšes ja Kiievis sattusime ukrainameelsete sõjameeste miitingule.

Veidi võõrastav oli, et politseid (miilitsat) kogu sõidu ajal ei näinud. Reisi marsruut oli Lvov-Truskavets-Užgorod-Mukatševo-Rahov-Yaremtše (väljasõit Bukoveli)-Kolõmija-Tšernovtsõ-Kosiv-Verhoviina-Ivanovo-Frankovsk ja Lvov. Ööbimised leidsime lihtsalt, Lvovis olid hotellid siiski broneeritud, Truskavetsis kodumajutus 2-toalises korteris ,ülejäänud kohtades kodutöös väljavalitud või juhuslikult ettesattunud hotelle kasutades.

Lihtsamate hostelite-hotellide öö hind oli 150-240 grivnat, st.10-15 euri. (Vahetuskurss oli momendil 1 euro=15,7 grivnat) Eks neid hindu mõjutas ka turistide vähesus, sest nii Venemaa kui ka Euroopa poolt kes ei taha ja kes ei julge sõita.

Transport probleeme ei tekitanud. Liikusime põhiliselt väikeste bussidega, Stryi-Mukatševo ots ka elektrirongiga. Vahel sekka ka mõned maršrutka ja taksosõidud. Üldiselt viimase LP väljaandes pakutud transpordi hindu tuleb korrutada ca kahega. Tõsisem probleem on maanteede hull olukord. Kui meil Tallinn-Pärnu otsa läbimine läheb kärmelt, siis seal peab varuma sama vahemaa jaoks oma 4-5 tundi Buss ja ka muu transport roomab aukude vahel laveerides ca 10 km/h vajadusel vallutatakse ka vastassuunavöönd. Kõige nukram on aga see, et parimal teetööde ajal sellist asja nagu tee remont või asfalteerimine ei kohta, raha liigub mujale. Väikese kõrvalpõikena ühe taksojuhi selgituse kohaselt on Ukrainas nii Vene kui ka Ukraina bensiinijaamu, kusjuures vene jaamad on tunduvalt kallimad . 95-ne bensiin vene jaamades 1 euro, ukraina jaamades 0,8-0,9 euri.

Söögikohti oli palju valida. Menüüd ukrainakeelsed, kuid üldiselt arusaadavad. Põhiline supp oli borštš, mida siiski valmistati väga erineva stiiliga kokkade poolt. Oli variante vasikalihatükkidega ja teises äärmuses borštš b/m (bes mjäsa). Veel ka frikadelli ja seljankasuppe ja kohaliku eksootikana supp Tšanahi või hutsuulisupp hapukapsaga. Teise roa osas oli palju saadaval praade sea ja kanalihast, millele tuli juurde tellida garneering, kui ei tahtnud leppida lihalatakaga taldrikul. Leidsime ka mõned väga stiilsed kohvikud, mida kaugemal Venemaal vanasti ei kohanud.

Väga palju kohtasime teel kirikuid . Tõsine kirikus käimine toimub kohalike kommete järele pühapäeviti, kus pannakse selga ka tihti meestel tikitud särgid ja naistel rahvariided. Kirikud ise on põhiliselt õigeusu ja katoliku omad. Rahovis oli kena vaadata, kui veidi jõukamal järjel pered koos lastega tegid peale kirikut ühise lõunasöögi koos jäätisega mõnes kenamas söögikohas. Küllalt palju sai külastatud ka muuseume. Näit. Lvovis vabaõhu ja klaasimuuseum, väiksemates linnades rahvakunsti ja hutsuulide elu-olu ning muidugi Kolõmijas munamuuseum. Võib-olla kõik ei tea, et ukrainlastel on väga kõrgele arenenud pühademuna värvimise tehnikad ja traditsioonid. Tõsisema mägironimise ja Goverla vallutamisega seekord ei tegelenud. Tegime vaid Yaremtšes tõusu Dovbuši mäele ja Verhoviinas paaritunnise hommikuretke mägede vahel. Reisi planeerimisel arvestasime, et satume Verhoviina lähistel pühapäeval hutsuulifestivalile. Kahju, kuid teadmata põhjustel oli üritus edasi lükatud. Kuskilt hankisin infot, et laupäeviti on hommikupoole Kosivis käsitöölaat. Oli, aga tegelikkuses küllalt kesise kvaliteediga, mis rohkem meenutas meie Paldiski mnt turgu üheksakümnendate alguspoole. Kõige kenamaks müügikohaks osutus Yaremtše lähistel kose juures tegutsev kompleks.

Veel mõned mõtted:

 • nagu juba algul öeldud kordagi ei tekkinud hirmutunnet ebastabiilse olukorra tõttu idarindel.
 • palju torkab silma sotsialismi jätkumine tavakodaniku elusfääris. Kuna palgad ja pensionid on väikesed (keskm palk 2000 grivnat, so. 130 euri, keskm pension 100$) üritatakse doteerida kommunaalteenuseid (elekter meiega võrreldes ca 6x odavam), ühistransporti (linnas bussi ja trollihinnad meiega võrreldes ca 10x odavamad) jne. Söögikaupade hinnad poes olid siiski meie tasemest ainult veidi odavamad.
 • rahvas ei taha rääkida vene keeles. (ühe artikli andmetel venelaste osakaal on Lääne-Ukrainass on 1,2-4,1%) Venekeelsele küsimusele vastatakse reeglina ukraina keeles, millest meiesugused mõhkugi aru ei saa.
 • kui selgub, et oleme eestlased, jätkub siiski paljudel juhtudel soe ja südamlik jutt erinevatel teemadel. Üritasime siiski vältida juttu teravatel poliitilistel küsimustel.
 • lihtrahval erilist usku muutustesse peale 23 aastat kestnud eksperimente valitsuse või presidendi vahetamisega, ei ole. Põhireegliks on kujunenud, et tuleb enda eest ise hoolitseda nii kuidas saab. Teatud kontingent üritab muidugi sogases vees karjääri teha ja jõukust koguda.
 • peale 23 a kestnud võimuvõitlust, korruptsiooni süvenemist, millele liitub praegune sõda idarindel, on riigi majandus langenud arengumaade tasemele. 2013 a andmetel SKP elaniku kohta oli maailmas riikide hulgas 107. kohal 7,4 tuh dollariga, edestades siiski 1,5 tuhandega Mongooliat.

kõigele eeltoodule vaatamata on rahvas tore ja südamlik, saime palju muljeid kenast loodusest, Karpaatia mägedest ja Austria-Ungari valitsusaja jooksul ülesehitatud Tšernovtsõ ning Ivanovo-Frankovsk linnast. Ja muidugi üle kõige-Lvovi linn Veel loetlen peamised tippmälestused reisilt

 • Lvovi vanalinn ja Lõtšakovi kalmistu
 • Truskavetsis mineraalvete mekkimine ja üldine kuurortlinna atmosfäär
 • Užgorodi vanalinn, hutsuuli köögi proovimine ja kindluse keldris veini degusteerimine
 • Mukatševo Palanoki kindlus ise ja laupäeva hommikune kontsert instrumentaaltrio poolt
 • Rahovis kohaliku etnomuuseumi külastus ja sõit Euroopa geograafilise tsentri kanti. On küll turistilõks, kuid väga kenalt kujundatud.
 • Yaremtšes mägimatk Dovbuši kaljude kandis ,käsitööturg kose juures.
 • Bukoveli jõuka suusakuurordi suvine atmosfäär, tipptasemel ehitused, suusatõstukid ja söögikohad.
 • Kolõmija pühamunade muuseum.
 • Tšernovtsõs Austria-Ungari ajast ülikooli hoonestus ja palju ilusaid hooneid südalinnas.
 • Verhoviina kena mägimaastik.
 • Frankovskis kreeka-katoliku kirikus pühapäeva teenistus ja väga ilusl saatev segakoorilaul
 • Lvovis äärelinnas Pivdenni hotelli lähikonnas rajatud tipptasemel ühiskondlik keskus

Lõpetuseks väike finantskokkuvõte Kogu reis 1015 euri selle hulgas Lennupiletid Tln-Kiiev-Lvov ja tagasi 495euri Reisikindlustus . 50euri Kulud kohapeal 470euri ehk 30 euri/päev Sh hotellid 39% Transport 16% Söök 32% Sissepääsud 9% Muud 4%