Nädal Maltal
19 kommentaari

Veetsime hiljuti nädala Maltal, kuna siin eriti infot selle sihtpunkti kohta pole, siis loodan, et keegi saab siit nõu.

Malta

Lend Ryanairiga , Tallinn – Oslo, Oslo – Malta(Oslos ca 4 tundi ootamist). Tagasi Malta – Stockholm, Stockholm – Tallinn(ööbimine ja päev Stockholmis). 6 nädalat ette broneerides saime kõigi lendude kogu maksumuseks utoopilised 67 eurot inimene. Lend jõuab Maltale 12 paiku öösel, ainuke variant lennuväljalt sellisel kellaajal edasi pääsemiseks takso. On olemas ettemakstud taksoteenus fikseeritud hinnaga, soovitan seda kasutada. Meie ei kasutanud, kauplesin mingi salataksojuhiga, hind jäi 25 eurot, mis kohale jõudes muutus 35 euroks, kauple siis keset ööd nahaalidega. Hiljem tuli välja, et ettemakstud takso oleks 25 eurot läinud. Taksojuhid vist igal pool ühe vitsaga löödud. Hotelli broneerisime Bugibbas, 4 tärniga(mis kindlasti pole Eesti 4 tärni) half board tüüpi majutuse(hommiku ja õhtusöögid sees). Broneeringu tegime läbi brittide Travelrepublicu. Hinnaks kujunes 24 euri päev, mis samuti utoopiliselt odav tegelikult, arvestades, et söögid olid tõesti tasemel, täisbuffee nii hommikul kui õhtul(õhtusöögil joogid tuli ise osta), ega toalgi viga polnud, nõks väsinud, muidu puhas ja voodi mugav, vaade tänavale,rõdu, koristati iga päev. Hotelli nimi Canifor. Klientideks enamasti Briti pensionärid, õhtuti hotelli baaris entertainment, esinejad, karaoke jne. Päris lõbus oli seal õhtuti veini limpsida(5,50 euri pudel ja väga korralik) ja penskarite möllu jälgida, kusjuures pidu käis neil täiega olenemata päevast. Bugibba asub logistiliselt heal kohal, Vallettasse 1 tund bussisõitu, Golden Bay ja Tuffieha Bay(saare parimad rannad) 30 minutit, sadamasse(kust praamid Gozole sõidavad) samuti 30 minutit. Buss väga mugav ja soodne liiklemisviis. Päevapilet 2,60 euri ja neid liigub igas suunas tihedalt. Graafik ja marsruudid üsna arusaadavad, päevaga harjub selle süsteemiga ära. Gozol, Malta piletid ei kehti, tuleb uued osta. Autorent samuti odav, meie võtsime üheks päevaks automaatkastiga KIA Picanto, 32 euri. Kuid autorenti eriti ei soovita, kui varem kogmusi pole vasakpoolse liiklusega, tänavad väga kitsad ja kohalikud suhteliselt pöörase sõidustiiliga. Sain küll hakkama aga närvid olid päev otsa pingul.

Veetsime ühe päeva Vallettas, ilus linn, meenutab pisut Tallinna vanalinna, kompaktne ja turiste ka umbes sama palju tänavatel. Laiad peatänavad, väga kitsad kõrvaltänavad. Jõuab päevaga läbi käia. Külastasime kahte muuseumi. Maailmasõdade muuseumi, päris huvitav ekspositsioon, põhiliselt brittide sõjatehnikast, varustusest. Malta lahingutest, 2. MS aeg seal päris kõva andmine oli. Arheoloogia muuseumi, seal põhiliselt ekponeeriti leide 5000 aasta vanusest kultuurist, mille megaliite saarel palju on. Mõlemaid julgen soovitada kui ajaloo vastu mingi huvi on.

Üheks päevaks rentisime auto, et vaadata üle saare ida ja lõunaosa. Marsaxlokist alustasime, seal säilinud autentset kalurielu. Nädalavahetusel toimub kalaturg, soovitavalt võimalikult vara kohale minna, paadid tulevad merelt, käib võrkudest kala välja võtmine, laadimine ja müük paadist. Palju erinevaid, huvitavaid kalu, vähilisi, karpe. Soovitan hommikul kõht mitte väga täis süüa, vaid seal üks kalatoit hommikul süüa, külma kohaliku veiniga. Meie võtsime ürtidega hautatud kalmaare. Seal samas lähedal mälestusmärk, mis Gorbatsovi – Bushi Malta tippkohtumise auks 1988 aastal püstitatud(väidetavalt lõpetas külma sõja), soovitan üle kaeda kui ajaloo huvi. Peale Marsaxloki suundusime lõunarannikule. Imeilusad grotid, mis kõik tuleks üle vaadata, asuvad seal. Blue Grotto ja Ghar Lapsi. Kõigis neis võimalus ujumas käia. Lõunarannikul edasi suurimad eelajaloolised templid(4000 ekr), mille kõrval Egiptuse püramiidid üsna noorukesed, Hagar Quim ja Mnajdra, mis kindlasti tuleks üle vaadata(pääse ca 10 euri).

Päeva veetsime Gozol, praamiga sinna saab, umbes nagu mandri ja Muhu vaheline praamiühendus, piletki samas hinnklassis. Mulle isiklikult Gozo väga meeldis, selline vaiksem ja rahulikum. Ostsime Vallettast, Thomas Cook Travellers Guide(midagi analoogset Lonely Planetiga), selle järgi reisil orienteerusime. Seal soovitati sellist matkarada, mis algas Gozo sadamast ja viis mööda rannikuäärt läände, üle kaljude ca 2-3 km. Üsna ekstreemne kohati, maalilised vaated, rada lõppes kena grotiga kus keskajal sadam oli, seal sai ujumas käia, ei kohanud matkal ühtegi inimest. Soovitan soojalt see matk ette võtta, üks meie reisi parimatest elamustest. Kui pisutki seiklushimu, pole seal midagi ülejõu käivat. Edasi matkasime(teepeal palju autentset külaelu) Gozo pealinna Victoriasse(ca 5 km) ja sealt juba bussiga edasi. Lääneservas üks saare ilusamaid kohti Azure Window, grott, mille juures loodus kalju sisse tohutu akna ehitanud, grotis käisime ka ujumas. Kindlasti tasub vaatamist. Edasi Gozo põhjarannikule, kus saare suurim rand, teepeal avanevad ilusad vaated üle kogu saare. Vahemaad lühikesed, saare keskel on korraga silmapiiril 4 erinevat linna.

Järgnevalt võtsime päevase jahitripi Comino ja Gozo saare ümber. Jaht oli suur(Turkish Gullet, täpsem jahi spetsifikatsioon), ca 50 inimest võeti peale. Retk läks mööda Malta, Gozo ja Comino(väiksem 3 suuremast saarest saarestikus) rannikut, palju maalilisi koopaid ja grotte. Cominol tehti pikem peatus, kus sai ujuda, snorgeldada. Soovi korral 7 euri eest speedboatiga 20 minutiline retk koobastesse, mis kindlasti tasub võtta, paadijuht kutsub ennast Crazymaniks ja seda nime õigustab ta täiesti. Igaljuhul adrenaliin ja imeilusad vaated on garanteeritud. Cominol ka parim snorgeldamiskoht, kõige ilusam merepõhi ja palju kalu. Üldse tasuks Cominole eraldi terveks päevaks minna, ujuda, päikest võtta ja snorgeldada. Söögid, joogid endal kaasa võtta. Päevane jahitrip maksis 28 euri(ilma söökideta) inimene.

Randadest tundusid parimad 2 randa(kõrvuti) lõunarannikul(Bugibbast 30 min bussiga). Golden Bay ja Tuffieha Bay. Liivarannad, vesi läheb aeglaselt sügavaks(lastele sobilik), rannatoolide rent(4 euri päev). Mõistlike hindadega baar kõrval. Maikuus polnud ka eriti inimesi. Vesi on igal pool haruldaselt selge, täiesti võrreldav Punase merega. Ainuke suur miinus meduuside rohkus, õnnestus kaks korda kõrvetada saada. Polnud midagi hullu, võrreldav parmuhammustusega, läks paariks tunniks kergelt kupla, ei sügelenud ega midagi. Kui mingit otsest allergiat pole, siis ei midagi ohtlikku. Kohalike laste lemmikajaviide tundus olevad meduuside püüdmine väikeste kahvadega. Endale meeldis enim grottides ujumine, huvitavam merepõhi ja kuidagi teistmoodi.

Kokkuvõtteks jäime reisiga väga rahule, palju väga ilusat loodust, samas ka huvitavat kultuuri. Ilmad mai alguses juba üsna soojad, 25 -30 kraadi päikse käes. Vesi meie jaoks kah juba normaalne 20 - 22 kraadi. Hinnatase vägagi mõistlik. Soovitan kindlasti half board tüüpi majutust, mugav ja hoiab raha kokku. Kohalikud räägivad inglise keelt hästi(teine riigikeel), väga sõbralikud ja vastutulelikud. Samas mingit Türgi või Egiptuse tüüpi pealetükkivust ei olnud. Taksojuhtidega ainuke negatiivne kogemus, kuid samas ega neid vaja ka ole. Veini ostes ärge võtke kõige odavamat, vaid pisut kallimat, 3-5 euri eest saab juba vägagi joodava veini. Kohalik õlu(hind kõrtsis ca 2 euri pint) on Cisk ja Hopleaf(pale ale), vägagi ok kvaliteediga mõlemad. Söögid tugeva Itaalia mõjuga, pasta , pizza popid. Keskmine põhiroog 10 euri ca, portsjonid väga korralikud.

Tagasilend oli läbi Stockholmi(jõuab Skavsta lennuväljale kell 12 öösel), öö Skavsta lennuvälja hotellis Connect 65 euri, tuba ilma dusi ja wc-ta, muidu korralik, hommikusöök korralik. Üsna kirves, eriti Maltalt tulles tundub. Lennuk Tallinna väljub õhtul 20:15. Veetsime päeva Stockholmis, ca 1 tund rongi või bussiga. Piletid läksid üsna soolased 68 euri 2 inimest edasi-tagasi. Vaatasime kuningalossi üle(vahtkonna vahetus kella 12 paiku) ja Vaasa laevamuuseumi(Vasamuseet). Sõime Central Stationi kõrval kõhu sushit täis(hind päris soodne, 20 euri ainult, koos teega, kahele arve), Panda nimeline koht mida japsid peavad. Ja rongi peale, jõudsimegi parajaks ajaks lennuväljale.

Tore lugeda :)

Meduusidega õnneks siiski alati sedasi ei lähe, sattus lihtsalt eriti huvitav aasta olema. Ja vesi vist on ikka 19 kraadi alles... Pole veel ujuma jõudnud, külm ju :P

Asjalik kirjeldus! Käisin ca 15 aastat tagasi, olekski aeg uuesti minna. väga mõnus rahvas elab seal. Giid ütles, et saarel on teada ka 2 varast. Meie ostsime ühe riideeseme ja saadeti proovima poe tagaruumi. Seal olid näha müüjannade käekotid, lukud pealt lahti ja avali oli ka poe tagauks, mis avanes teisele tänavale. Väljasõitudest meeldis 1-päevane Sitsiiliasse Etna vulkaanile.

Aitäh jagamast. Asjalik kirjeldus tõesti. Paneb endalgi mõtte liikuma, eriti see Gozo saare kant. Kuna pilte Sul polnud, siis otsisin ise natuke ja leidsin sellise juhusliku galerii.. idüll: http://janniklindquist.smugmug.com/Travel/Malta/3136223_wtbs78

Ryanair huvitav lennufirma. Me märtsis Maltal käisime. Lend Tln-Skavsta-Malta-Skavsta-Tln läks 100€ nägu, piletid sai ostetud 2 nädalat enne lendu. Päev varem hind 146€, päev hiljem 76€. Nii et külma närvi piletite soetamisel. Ja Skavstas Connectis tasub eelnevalt hotelli kodulehel tuba bronnida, saab 15% alet. Ise sai Sliemas ööbitud (126 € 6 ööd hommikusöögiga 2-le). Ja eestlastest turiste kohtas iga päev. Ärasõidupäeval sai lennujaama sõidetud bussiga, kuigi startisime bussiga pea 4 tundi enne lendu sai istutud ummikutes ning napilt pääsesime lennukile. Aga Malta on lahe koht.

Meil ka plaanis minna Maltale oktoobris ja vaatasin, et kui kohe lennujaamast nädalaks autot rentida, saab hea hinnaga - u. 40 euri nädal(kõige väiksem auto muidugi). Kas kellelgi on kogemust mis sinna hinnale veel lisandub(kindlustus, teemaksud, mis iganes?)? Või, nagu tomtom75 hästi kirjutatud kirjast lugeda, on mõistlik üldse bussiga liigelda? Asi on selles ka, et me läheme neljakesi ja kaasas kaks last ja väiksem laps on alles 3 kuune ja teine 8 aastane. Sellepärast vaatasingi autorenti, et lastega mugavam ringi liikuda. Tänud ette kes viitsib vastata!

To Riivo: Tulin just 21 sept. teistkordselt Malta reisilt. Praegu on seal hea ilm +32, vesi +26. Ma ei tea mina seal autoga küll liigelda ei viitsiks, vasakpoolne liiklus, teed on ulme kitsad, ummikud. Me sõitsime bussiga, väga mugavad uued bussid konditsioneeriga ja tasub võtta päevapilet 2.60 € , sõida palju tahad, kuhu tahad ainult, et Gozol see bussipilet ei kehti, peab teise ostma. Me võtsime Gozo avastamiseks 10 € päeva paketi + laevapilet edasi-tagasi 5 €. Gozol oli dziip vastas ja sõitsime lahtises dziibis Gozol ringi. Kui aga viitsimist liiklusega harjuda ja 10 cm napikaid teha tänaval siis lase läia :). Head reisi !

Sai ka siis nüüd eile Maltalt tuldud ja üks ilus nädal seal veedetud.Lennatud sai Air Balticuga Riiast otse lennuga 3h ja 40 min ja kohal.Piletid ostsime juba jaanuaris ära 2 täiskasvanut ja laps 700 eur edasi tagasi.Hotelli valisime kasutaja tomtom 75 soovitatud Canifori Buggibbas ja oleme väga rahul.Võtsime ka Half Board tüüpi majutuse kolmese toa kus tegelikult oli 4 mugavat voodit.280 eur nädal kolmene tuba.Süüa sai seal tõesti hästi(rootsi laud)ja hotell igati korralik.Bussijaam 4 min kõmpida ,kust läksid bussid igale poole.Võtsime hotellist 3 päevaks ka rendika 51 eur kolm päeva koos kindlustusega(Automaat Kia Picanto konditsioneeriga).vasakpoolne liiklus pole hull midagi,välja arvatud suunatule kangi asemel sai algul koguaeg kojamehi tööle panna(kangid ka vastupidi)ja algul peaks jala natuke harjutama autode vaatamist ,sest ikka vaatad ju kõigepealt vasakule ja siis paremale ,aga seal ju vastupidi.Bussid ka muidugi uued ja enamuse ikka kliima töötas sees,aga mulle isiklikult ei meeldi bussiga väga loksuda.Lennujaamast loksus mingi 1h ja 20min umbes Buggibasse.Sai ka kõik muud kohustuslikud kohad üle vaadatud,nii et meie jäime Malta reisiga väga rahule.

Tulime Maltalt esmaspäeva hommikul. Paar värsket täiendust.

Lendamine – AirBalticuga Riiast. Postkasti oli laekunud AB lihavõttepakkumine. Sobrasin lihtsalt läbi ja pilk jäi Maltale peatuma. Edasi-tagasi 160 eurot/reisija nädalase kohalolekuga – meile sobis hästi. Lisaks on AB pannud käima tasuta bussi Tartu ja Riia vahel. See sobis veel paremini. Oli just vaja Tartus elavale sõbrale asjad ära viia, seega eelmisel õhtul tema juurde ja öösel bussi peale. Sõber lubas ka auto lahkelt oma hoovi jätta. Buss väljub kl 03:55 Tartu Bussijaama Statoili-poolsest küljest. Mingit eraldi AB-peatuse märki seal pole, lihtsalt buss sõitis kindlal kellaajal kusagilt nurga tagant ette. Sõit kestis 3,5 tundi ja kuna lend väljus kl 09:15, polnud ka mingit erilist lennujaamas passimist. Tagasi tulles jäi aega rohkem, ca 5 tundi – selle tegime parajaks mõne km kaugusel asuvasse tohutute mõõtmetega Maxima poodi jalutamisega ja enese varustamisega erinevate läti ja leedu õlledega. Füüsiline check-in lennujaamas maksab 10 eurot/reisija. Seega on mõistlik see enne online'is ära teha, või Riia lennujaama check-in'i kioskites. Kuna meile ei meeldi puhkuse ajal põhimõtteliselt sidevahendeid kaasas kanda, siis Maltal tegime check-in'i kusagil Bugibba netiurkas. Ka printimisvõimalus oli seal olemas. Olgu kuidas on, aga mõneti mõjub check-in'i tasu diskrimineerivalt, seda just Malta poolel, kuna seal iseteeninduskioskid puuduvad.

Bussid – väga mõnus ja pööraselt odav moodus ringiliikumiseks. 7-päeva pilet maksab 6,50 ja nagu tomtom75 kirjutas, harjub päevaga nende liikumise süsteemiga kenasti ära. Me sõitsime bussiga 24 korda ja jagades 6,50 24-ga, saame ilmselt maailma ühe odavaima ühistranspordi ühekordse pileti hinna. Paar tähelepanekut siiski. Pileti ostmisel arvestatakse mitte tunde (näiteks reedel kl 12-st järgmise nädala reedel kl 12-ni), vaid päevi – reedel ostsid (ükskõik, millisel ajal), järgmisel neljapäeval kl 23:59 lõpeb. Ühe korra pilet maksab 1,10. Gozol kehtib eraldi pilet. Ostsime seal päevapileti, mis maksis 1,50. Kuulsin, et veel eelmisel aastal olevat ühistranspordi hinnad olnud märksa kõrgemad. Busside mahutavusega on nii, et erinevad bussid võtavad peale erineva arvu reisijaid. Iste- ja seisukohtade arv on kirjas juhi juures seinal rippuval sildil ja reegleid üldiselt rikkuda ei taheta, kuid esines ka erandeid. Kui on ette nähtud, et seista võib 12 inimest, siis rohkem peale ei võeta. Näiteks Bugibbas, kus meie ööbisime, oli mõistlik jalutada hotellist mõnisada meetrit kaugemal olevasse lõpp-(või alg-, kuidas keegi soovib) peatusesse, sest võis juhtuda, et sealt tuleb peale juba piisav hulk inimesi ning järgmistes peatustes seisjad jäid pika ninaga. Gozo praamilt tulles oli mõistlik minna 10 minutit enne randumist väljapääsu juurde seisma ja paari kiirema sammu abil esimeste seas maale saada, kuna see tähendas ka esimeste hulgas bussile pääsemist ja mitte järgmiseks 30 minutiks ootama jäämist. Malta lõunarannikul töötas liin nr 201 lausa hop-on/hop-off'ina. Intervall oli täpselt tund ning ise valisid, kaua sa kusagil olid – tund, paar või kauem. Seal paiknevad järjest Blue Grotto, Hagar Qimi ja Mnajdra templid, Ghar Lapsi, Siggiewi linnake (mis oli lihtsalt mõnus koht ja kus müüdi nii häid maasikaid, et pole lausa sõnu; karp väiksema õuna suuruste maasikatega kaaluga võibolla 1,5-2 kg maksis 2,50) ja Dingli Cliffs.

Hotell – võtsime keskkonna hotels4u.com kaudu koha nimega White Dolphin Complex. 7 ööd kahele kööginurga ja merevaatega rõduga apartemendis ilma söökideta 140 eurot. Tuba puhas, korralik; koristamine siis, kui käisid ja ütlesid. Söögid hotellis külastajale 20% soodsamad, kui juhutulijale. Vältige tuba nr G08, mis asub blokis B ground floor'il enamvähem köögi kõrval ning olgugi, et seal on väike tagaterrass, avaneb viimane enamvähem ventilatsioonišahti, kus toiduvalmistamise aroomide tõttu on kaunis võimatu viibida.

Muusikasõbrale – ma ise tavatsen oma reisidelt alati kohalikku alternatiivmuusikat kaasa tuua või mõnel kontserdil käia. Vallettas on plaadipood nimega D'Amato, küsige mõnelt kohalikult ja juhatatakse. Pood on rajatud aastal 1885. Sealt õnnestus leida Malta hevibändi Nomad Son vinüül-LP, aga ka Guns'N'Roses'i Use Your Illusioni Kreeka press vinüülil. Sõbrale sain kohalikku jazzi. Rabati linnast lõuna poole, eelpool mainitud Siggiewi kandis on koht nimega Buskett, kus hea õnne korral võib toimuda mõni rokilaiv.

Meri – meie jaoks oli vesi üldiselt veel jahe, aga oli neid, kes ujusid nii, et vähe polnud. Gozol Azure Window' juures seevastu pole ilmselt kellegi jaoks külm. Päike võttis samuti juba mühinal.

Jook – vein imeodav, alates 1-eurosest pakiveinist, mida tõsi küll, ei proovinud. Bugibbas supermarketi Stop&Shop ees olevast kastist sai proovimise eesmärgil võetud ligi 1,80 maksnud kohalik vein – kuidas nüüd öelda, väga hea polnud, aga oli huvitav. 2-3-eurone kohalik vein kõlbas juba täiega juua. Õllevalik poodides üllatavalt kirev. Esindatud Iirimaa, Ungari, Bulgaaria, Belgia, Türgi jne... kohalikest maitses enim „Victory 1565“, aga populaarseim paistis olevat „Cisk“. Hinnad odavad, Bugibba supermarketites nagu Stop&Shop ja Trolees (Trolley's) Efes Pilsen 0,62, Victory 1565 0,73, Ungari või Bulgaaria õlu kõigest 0,50, erinevad Saksa õlled 0,60-0,80 ringis.

Väljas söömine ja joomine – odav. Toobi õlle hind paistis olevat üldiselt vahemikus 1,20-2,00. Uskumatuim õllehind oli ühes Rabati kohvikus Skoli õlle pooleliitrisel purgil 0,85. See oli puhas ja kena koht 2 korruse ja väliterrassiga jne. Samas kohas maksis veel näiteks XL-cappuccino (ja see oli tõesti XL) 1,30 ja Maltese platter 2-le (kohalikest suupistetest suur taldrikutäis kraami) 8,00. Valletta kohvikus cappuccino 1,50 ja pastizzi'd (kohalikud ricotta- või hernepasteedipirukad – väga head mõlemad) 0,50. Pastizzi'de müügiputkasid (ehk pastizzeria'sid) on igal pool ja seal maksavad nad kõigest 0,25-0,35, proovisin ka suurt oliivi-tuunikala-spinati-ja-tont-teab-mille-veel-täidisega pirukat (hamburgeri mõõtu). See maksis 1,00 ja oli väga hea, ostsin hiljem veel. Gozo praamil kohv 0,60 ja pastizzi'd 0,50.

Nojah, ja ütlemata jäi see, et jäime oma reisiga väga rahule, soovitame soojalt kõigile ja läheme suurima heameelega uuesti.

Kas keegi minemas 20.05.2014 maltale, äkki saaks ühineda. meie läbi frankfurt, i . 20,05 tallinn-frankfurt, malta tagasi 27,05

Marpa kas kirjuta oma lennuplaanist ja maksumusest lähemalt..

Me lähme Ryanairiga üle Rygge, Riia-Rygge-Malta-Rygge-Riia, naastes tuleb küll lennujaamas öö veeta. Koos pagasiga 231 tuli kokku kahele.

17.05 - 24.05.

no me läheme läbi frankfurt,i. väga mugavalt, 1,5 tundi lennuvahe, sellepärast muidugi muretsen veidi, et kas ikka jõuab. tagasi sama teed. kokku koos ööbimise ja hommikusöögiga ikka väga kallis vist, 490 inimene.

lähme proovime Tallinn-Frankfurt-Malta mineku ära 17.05 ja tuleme tagasi 24.05, hind kahele oli 508 EUR-i. Tallinn-Frankfurt 6.40-8.10, Frankfurt-Malta 9.40-12.10 Malta-Frankfurt 16.50-19.30, Frankfurt-Tallinn 20.35-23.55

ylves, kind of sama aeg siis, me jõuame 17.05 hilisõhtul. Õhtul otsib elamispaiga, plaan on olla esmaspäeva hommikuni Sliemas ja siis lääne poole end sättida.

Maltalt jäi enim meelde Marsaxlokk, mis oli tõesti meeletult mõnusa atmosfääriga kaluriküla. Siniste paatidega ääristatud kai ja ägedate kalarestoranide kõrvalt jäi teise asukohana meelde Valletta. Väga kompaktne, aga parajalt avastamisrõõmu pakkuv pealinn. "Baasiks" oli Ramla Bay Resort, mis asus saare põhjaosas, täiesti julgelt võib soovitada!

Aga üle ega ümber ei saa Cominost, mida sai samuti külastatud. See on väikesaar, kus kõrged kaljud ja ringi saab üsna ruttu peale tehtud.

Lisan endapoolse vaate Maltast. Kuna mul oli kaks last kaasas (8 ja 13) ja aega 1 nädal, siis see pani piirid ja esialgu oli plaan võtta lennujaamast otse auto nädalaks ja 4* hotell. Lendasime AB-ga. 1 nädal enne reisi sain korralikumalt aega uurima hakata, ja siis tühistasin kohe hotelli ja rentisin odavama variandi homelidays.com kaudu: pool maja vaikses elurajoonis Naxxari linnas, mis asub saare keskel -- ruumi 80 m2, lastele bassein, nett ja kõik mis vaja ja omanik hoolitses kuni online chek-inini välja, orgunnis mulle takso edasi tagasi lennujaama (2 x 25 euri), nädalaks auto (90 euri, lisakindlustused jms hinnas). Maja ise kolmele 400 euri. Kui kohale jõusin, oli auto olemas. GPS tasub kindlasti võtta, vasakpoolne liiklus tahab pisut harjumist (eriti manuaaliga). Rendifirmasid on neil ka igasuguseid petiseid, nii et omaniku soovitus oli väga OK.

Saarest ma enne Maltale minekut eriti muud ei teadnud kui Piiblist, et apostel Paulus talvitus saarel :) Põhimõtteliselt sõitsime poistega mööda saart ringi YouTube'i "21 things you have to know about Malta" alusel

(klipp on hea, va. heli).

Bussi mina ei Maltaga tutvumiseks küll ei soovita, kuigi osad seda millegipärast kiidavad. Võibolla ainult kui Valettasse minekul. Aga ka sinna sai autoga parkides ligidale ja edasi jala. Me eriti suuri eesmärke ei seadnud: 1 muuseum ja üks kirik päevas, üks mõnus söögikoht, üks ilus uus rand, 1 loodusrada (neid on neil palju (http://www.mta.com.mt/page.aspx?id=267). Vahel ikka otsisime sobivat randa, enne kui peatuma jäime. Bussiga oleks see olnud suht piinarikas, et mitte öelda teostamatu. Ma nägin küll, et mõned ootasid tülpinud nägudega päikese käes maantee ääres (ilmselt oodates bussi), aga ilmselt käisid bussid tihti ainult linnades. Kütust kulus mul terve nädala peale 25 euri eest (jah Peugeot 107...). Saar on ju iseenesest Muhu saare suurune, kuigi inimesi on Tallinna elanike jagu. Raske aru saada, kus üks linn lõpeb ja teine algab. Liiklus on talutavalt kiire, palju ringteid, viiteid suht vähe, nii et ilma GPSita ei jõuaks nagu jälgida, et võta ringilt neljas väljasõit, eriti pimedas.

Kiirusekaameraid on neil palju. Keskmine kiirus 70 km/h. Teed on head, aga ainult n-ö magistraalid. Ülejäänud on suht korrast ära. Ratastega ma julgeks sõita küll ainult väiksematel teedel. Gozol käisime ka autoga (minek tasuta, tagasi 20 euri). Seal oleks olnud vaatamist mitu päeva. Ülesõidu praamid täpsel sellised nagu meil vanad Regula ja Viire. Cominole läksime Malta poolt (Gozolt sai vist ka), auto jäi sadamasse. See väike saar on imeilus, sinna tasub oma söök kaasa võtta ja planeerida terve päev.

Söök on neil väga hea (eriti kellele maitseb kala ja jänes). Vein on minumeelest pehmelt öeldes tagasihoidlik (sai ikka palju proovitud). Maasikate aeg oli aprilli alguses juba läbi, aga 2 euri karp ikka veel müüdi. Kohalik õlu Cisk -- üllatavalt humalane, samas piisavalt iseloomutu, et rohkem tahta. Päris vahva jook on nende kohalik mõrkjas kokakoola laadne karastusjookjook "Kinnie".

Saar on väga turvaline. Omanik ei lukustanud uksi ka. Vanad inimesed räägivat inglise keelt vabalt. Lastega puhkamiseks on Malta väga tore paik. Võibolla mai oleks vee temperatuuri mõttes parem olnud. Üldiselt jah aprill on ujumiseks veel jahe, aga mõnedes randades oli juba väga OK. Nad ise hindavad parimaks ajaks juulit ja augusti. Siis on ka elamise/auto rentimine poole kallim.

Kui järgmine kord tahaks Maltale minna, võtaks elamise Gozol. Kokkuvõttes võiks veel ütelda, et minu meelest teeb Malta puhkamiseks ülimalt meeldivaks saare itaaliapärane vaimsus ja kultuur, samas inglisepärane suhtumine igapäevaasjadesse. Seepärast käivad seal inimesed korduvalt, eriti sakslased, inglased ja muud põhjaeurooplased.

igatahes olen nüüd aru saanud, et nädal jääb väga lühikeseks ja näeb väga vähe selle palju kõrvalt, mis vaadata oleks D

Annan ka endapoolse ülevaate, ehk kellelgi kasu. Veetsime just kevadises Maltas nädala.

Ööbimine Olime Buggibbas, hotels4u kaudu võtsime riski ja kõige odavama hotelli - blue sea marina hotel vms. Koos hommikusöögiga kahele 7 ööd uskumatud 138 kokku :) Arvasime, et sealt ei saa midagi head tulla aga.. hommikuti english breakfast, hoovis bassein (seejuures sai kasutada ka vastashotelli, mis sama firma oma, basseini), hotell ise küll vana ja natukene tuuningut vajav, kuid hinna-kvaliteedi suhe paigas. Tualetis link hästi ei töötanud, parandati ca tunniga ära. Tuba puhas, telerist UK telesaated. Hind ja kvaliteet olid paigas ning additional fee'si tasuda polnud tarvis lisavõimaluste eest. Kohaliku adapteri ostsime poest, arvasime et hotellis rent kirves nagu UK's tavaliselt.. reaalsuses oleks tasuta saanud. Oli hea valik.

Transport Oli plaan esimesed päevad kasutada ühistransporti ja siis rentida auto, reaalsuses kasutasime lõpuks ainult ühistransporti, lihtsalt ei näinud autol pointi.. Linna sellega väga ei roni, muus osas oli liiklus nagu ta oli ja bussiga sai aetud. On küll aeglane, aga samas saavad kasutada bussiradu ja saab ise rahulikult punktist A punkti B liikuda. Peatustega tuleb arvestada, et kui päris mitmes buss juba tuugalt inimestest täis peatumata mööda sõidab, siis tasub mõelda kuskohast sellele bussile palju rahvast läheb ja natuke liikuda, vahel aitab juba 200 meetrit..

Saared, Gozo ja Comino Thumbs up, vingemaid kohti Maltal. Gozole üldise praamiga, seejuures sadamas pakkusid uksetaga inimesed erinevaid tuure, ütlesime neile ära. Pärast teistelt kuulsime, et said jeebisafari 10 eurot per nägu pooleks päevaks enamvähem.. Me liikusime bussiga, mis oli seal natuke vaevaline (liiklus üsna harv ja kui maha jääd, pead ootama). Kohalikud vaatamisväärsused Gozol samuti thumbs up, Azure window #musthave. Lisaks käisime Ramla bay's ujumas, ilus rand ja ilus vaade sinna sõites. Cominole läksime põhilisest praamisadamast pääsmete müüjate kaudu, miski 4 firmat kes opereerivad seal kaatritega edasi-tagasi. 10 eurot per nägu, igati ok - kiirkaatriga sinna, aeglasega tagasi (läbi koobaste). Me erilised matkahimulised selpäeval polnud, saarel rentisime 2 tooli ja päikesevarju, 4 eurot iga eseme eest. Hinnad söögi osas mõistlikud, 10 eest saime lõunasöögiks mõlemad korralikud baguette'd ja joogi. Comino oli igatahes hästi ilus, palju rahvast juba praegu - ei tea, mis turismi kõrghooajal on..

Toit Igati mõistlik on otsida ja süüa korralikus kohas, hinnaskaalad on "suured" ja "mõistlikud", mõistlikke on palju. Üldiselt sõime peaaegu igal õhtul kala, näiteks: Suured king prawnsid, kaheksajalg, salat + chipsid mõlemal, pudel veini, üks õlu ja karastusjook - ca 30-35 kokku erinevalt kohast.

Vaatamisväärsustest külastasime: Templid saare lõunaosas, Valletta ja seal paiknev klooster ning muuseumid, Medina (väga ilus), pühapäeval kalaturg suure valikuga, Gozo ja sealsed põhikohad, Comino.

Golden bay on ilus rand, soovitan. :)

Maltale läheks kindlasti tagasi, turismi põhihooajal vast mitte aga nii mais või septembris küll. Suutsime igatahes ära põlead päikeses juba praegugi korralikult.