trip-krainetrip-ukraine-dark

########################################################################

Käesolev kirjutis põhineb minu ja kaaslaste neljapäevasel visiidil Saksamaale 2008 aasta kevadel. Paljutki võib olla muutunud, kuid äkki siiski keegi leiab siit midagi oma reisiplaani lisamiseks.

########################################################################

### Hamburg ### Hamburgi saabusime lennukiga ja rentisime auto, millega liikusime TomTomi juhendamisel ühest kohast teise. TomTom sai oma ülesandega suurepäraselt hakkama, ainult allveelaeva U-434 juurde jõudmiseks tuli natuke ringi vaadata, sest tee-ehitus oli täies hoos ja teeviitadega sakslased just üle ei pinguta. U434 Hamburg Allveelaev U-434 täies hiilguses, mille sisemust sai nautida 10 euro eest. http://www.u-434.de/

Kuigi oli kirjas, et pildistamine allveelaeva sees maksab mingi hunniku Eurosid, meie "pildistamispiletit" ei ostnud ja ei kohanud ei sisenedes allveelaeva ega seal sees olles ühtegi hingelist, kes oleks lunastatud pileti vastu huvi tundnud.

Hamburgis autoga liikudes tuleb arvestada tasulise parkimisega. Kuigi öösel on ka kesklinnas mõnel pool parkimine tasuta, tiirutasime mitmeid kordi ümber pansionaadi, et lähiümbruses üleautostatud tänavatel parkimiskoht leida. Pension am Rathaus Meie ööbimiskoht pansionaat Pension am Rathaus Hamburgis. http://www.pension-am-rathaus.de/

Täiesti tavaline, ilus ja puhas tuba, maksis kolmele 53 eurot. Jagatud vannitoa miinusteks olid jäärapäised dušikardinad ja valesti kokkupandud dušiotsik, mis kuidagi paigal ei tahtnud püsida. Toa aknast avanes vaade vastasmaja kontoriakendesse - ka vaatepilt töötavast inimesest võib olla nauditav. WiFit küll ei pakutud, kuid levialasid ulatas tuppa mitmeid, nii et interneti eest maksma ei pidanud. Ka hommikusööki ei pakuta, kuid mõnekümne meetri kaugusel oli mitu kohvikut, kus keha kinnitada.

Raekoda Pansionaadist mõnesaja meetri kaugusel asuv raekoda, millest tulenes ka pansionaadi nimi. St Michaeli kirik Hamburgis Vaade St. Michaeli kiriku tornist Hamburgis. Sõit sinna üles liftiga maksis paar-kolm eurot.

Sügavaima mulje jättis mängurongimuuseum Miniatur Wunderland. Miniatur Wunderland Läbi mitme korruse ja kümmekonda toatäit hõlmav mänguautodest, -rongidest, -laevadest, -majadest ehitatud linnad, kus kõik on nagu päris, ainult väiksem. Tegemist ei ole pelgalt maketiga - paljud autod ja rongid sõidavad, töötavad suusaliftid, ööpimeduse saabudes süttivad tuled, mis hommikuvalguses kustuvad. Samuti ei puudu ka ülerahvastatud kontserdiplats lava kõrval asuvate suurte ekraanide ja peldikuriviga, jõkke visatud laibast ja juurdlust toimetavate asjatundjatest rääkimata. Lisaks saab paljusid asju ise nupule vajutades tööle panna ja sel viisil jälgida, kuidas miniatuurses šokolaadivabrikus šokolaad valmib ja see sulle peopeale poetatakse. Kõike seda sai nautida 10 euro eest. http://www.miniatur-wunderland.de/

Miniatur Wunderland Kaader tulekahjustseenist, kus põlevat maja sööstavad kustutama tuletõrjeautod. Miniatur Wunderland juhtimiskeskus Kogu selle kaadervärgi juhtimiskeskus, kus monitoridelt sai jälgida ka vaadet, mis avanes mängurongide külge pandud kaameratelt, kui need keset linnaliiklust või mööda mägiteid kihutasid.

Samas majas, kus asub nimetatud mängurongimuuseum, paikneb ka Hamburgi ajalugu interaktiivselt kajastav Hamburg Dungeon. Kahjuks olime planeerinud mängurongimuuseumi külastamisele paar tundi ja kui pärast nelja tundi sealt väljusime, oli Hamburg Dungeoni sulgemiseni alla tunni jäänud, ning kahjuks jäi see meil külastamata. http://www.thedungeons.com/en/hamburg-dungeon/index.html

Hamburgi sattudes võiks ära käia veel ka punaste laternate tänaval, ehk Reeperbahn'il ning kindlasti tasuks proovida Döner Kebabi, mis oli üllatavalt hea kõhutäis. Seda saab näiteks Hamburgi keskel asuva rongijaama putkast.

Olen kuulnud, et kuskil pidi olema õhtupimeduses suurepärast vaatepilti pakkuv purskkaevupark, kuid seda meil leida ei õnnestunud. Liialt lühike oli üks päev Hamburgi kõikide võludega tutvumiseks.

### Hanover ### Hannoveris viibisime terve päeva Cebitil ja linna ning vaatamisväärsustega tutvumiseks aega ei jäänud. Klaasist maja Hannoveris Omapärane klaasist maja Hannoveri kesklinnas.

### Magdeburg ### Hannoverist Berliini sõites jäi umbes poolele teele väike linnake nimega Magdeburg. Vaatamist väärivad seal Saksa Posti massiivne hoone ja väga omapärase fassaadiga hotell Grüne Zitadelle. Grüne_Zitadelle Grüne Zitadelle Magdeburgi kesklinnas. http://www.gruene-zitadelle.de/

### Berliin ### Berliiniga tutvumiseks oli meil kaks päeva. Sellest piisas külastamaks iga tüüpilise turisti standardreisikavasse kuuluvaid paiku: Brandenburgi väravad, Holokausti memoriaalplats ja Berliini müür, pöörleva restoraniga Berliini Teletorn (sissepääs 10 EUR) http://www.berlinerfernsehturm.de/ ning Checkpoint Charlie. Checkpoint Charlie Checkpoint Charlie - endine USA armee kontrollpunkt Ida- ja Lääne-Berliini vahel.

Riigipäevahoone Riigipäevahoone ja selle ees looklev järjekord. Ilmselt seetõttu, et hoone külastamine oli tasuta, tuli üle tunni oodata hoonesse pääsemist. Vähe sellest, läbida tuli oluliselt põhjalikum turvakontroll kui lennujaamas, et Riigipäevahoones töötavate riigikogulaste turvalisus tagada. Riigipäevahoone klaaskuppel Klaaskuppel Riigipäevahoone katusel, kus mööda spiraalset rada kõrgustes jalutades avanes hämmastav vaade linnale. Miljonipeldik Alexanderplatzil asuv miljonipeldik. The Guardiani teatel läks sakslaste peldik maksma 750 000 eurot, nii et meil Eestis on veel arenguruumi küllaga. Vedelikukell Miljonipeldiku juures asuva kaubanduskeskuse eriskummaline vedelikukell, millega käis ajaarvutamine lugedes kokku veega täidetud mulle. Lennundusmuuseum Berliini ääres asuv lennundusmuuseum, mis ei piirdunud ainult vanal lennuväljal seisvate lennukite ja helikopteritega, vaid suurtes hangaarides sai tutvuda alates Enigmast lõpetades reaktiivmootoritega ja seda kõike tasuta. http://www.luftwaffenmuseum.com/

Kaks ööd Berliinis veetsime säästuhotellis Etap Hotel Kosmonautide alleel. Puhtuse üle nuriseda ei saa, vaikne ja rahulik ka. WiFi oli ainult fuajees ja tasuta. Etap Hotel Kahekorruseline voodi Etap Hotellis.

Hind öö eest täiesti õiglane - 51 eurot kahene tuba. Omapärane oli toas olev dušš ja wc, mis olid kui plastikust ühes tükis vormi valatud ja siis kraanaga juba enne järgmise korruse pealeehitamist paika tõstetud. Hommikusöök oli toa hinna sees. Tüüpiline sakslaste hommikusöök: röstsai ja erinevad plögad, mida peale määrida. See-eest oli seda kõike palju ja erinevaid, nii et igaüks leidis omale meelepärase plöga. Auto parkimine oli tasuta sealsamas hotelli ees. Kahjuks ei olnud lähikonnas ainsatki normaalset kohta, kus õhtust süüa, tuli leppida mõnesaja meetri kaugusel asuva McDonaldsiga. Trammipeatuseni oli hotellist 100 meetrit ja linnalähirongi peatuseni umbes kümneminutiline jalutuskäik.

### Potsdam ### Kellel aega on, siis kindlasti tasuks varuda vähemalt pool päeva Berliini külje all asuva Potsdami ja sealsete parkide külastamiseks. Cecilienhofi loss Schloss Cecilienhof Potsdamis.

Cecilienhofi lossi aed Aedniku töö ja vaev Schloss Cecilienhofi aias.

Meie sõitsime autoga maha umbes 1000 km. Keskmine liikumiskiirus kiirteedel oli umbes 150km/h, seega Hamburgist Hannoverisse jõudsime tunni ajaga. Suur abi orienteerumiseks on navigaatoril ja ilma selleta ei oleks kujutanud ettegi, kuidas õhtupimeduses Berliini teederägastikus hotellini jõuda. Meie varustuses oli Lääne-Euroopa kaartidega TomTom, mis õigustas ennast täiesti.

Fotol olev nn. miljonipeldik ei asu mitte Alexanderplatzil vaid Breitscheidplatzil.