Norras ronge hääletamas

[[img 811]] Statoil, ristikupõllud ja valaskala skalbid - Trip.ee´sse lisandus Jaan Rosentali ja Helen Poltimäe reisikiri Norras ronge hääletamas. Muuhulgas saab teada, et Norra suurimad rahvavaenlased on kurjad kärbsed ja et sealsetel kuningatel kasvavad juuksed ka peale surma.

Esmaspäev, 24.07.2000

Jõuame Stockholmi. Stockholmis vedeleme parkides: Lindgreni park, Observatooriumi park, Kiriku park. Lisaks turistide linnaosas (vanalinnas). Vaikne linn suurlinna kohta. Laeval ajalehest loetud Rootsi veeuputused meie teed õnneks ei katkesta. Selgub, et lisaks ScanRail'i rongipassile on mõttekas osta ka istekohtade reservatsioonid (ca 25 SEKi või NOKi sõidu kohta).

Teisipäev, 25.07.2000

Öösel istume rongi, et sõita Hell'i. Rong puruneb teel. Juhtub ka heaoluühiskonnas. Mõnetunnise hilinemisega jõuame Stjördali. Rongikompanii poolt pakutavast taksosõidust Hell'i loobume. Hääletame Sparbu'sse. Jalutame 10 km Vegmosse eesmärgiga vaadata Henning'i kirikut (meie poolt suvaliselt kaardilt valitud koht). Kirikuni sel päeval ei jõua. Maastik nagu Eestis: põllud, sõnnikuhais. Vastupidiselt Eestile on aga taludes vaikus, kuigi kõik on ideaalses korras. 10 km kohta vaid kaks koera. Ööbime võsas. Metsmaasikad.
Meie ööbimispaigast umbes 10 km kaugusele jääb Stiklestad, kus 1030.a. tapeti kuningas Olav Haraldssen vabadust ihkavate talupoegade poolt. Nimetatud kuningas oli ka ristiusu maaletooja Norras ning ülestõus kuninga vastu tähendas ka ususõda. Kuningas Olav sai pühaks, sest kui aasta pärast surnukeha lahinguväljalt välja kaevati (et see Trondheim'i matta), olid kuningal hauas juuksed ja küüned kasvanud. Ise me Stiklestad'i ei jõua, kuigi 26.07 toimuvad seal suured pidustused nimetatud sündmuse tähistamiseks.

Kolmapäev, 26.07.2000

Jalutuskäik Henning'i kirikuni. Häälega Steikjer'i (kus vaatame Norra moodsat kirikut), mis jääbki meie reisi põhjapoolseimaks punktiks.
Hääletame taas lõuna poole. Ajukääbik Bosniast viis meid highway'le, kus pärast kahetunnist jalutuskäiku üks norra farmer meie peale halastas, seda ilma, et oleksime teda hääletanud. Aga nimetatud Bosnia mees on Norras 3 aastat shoppamisega tegelenud. Tema iidoliks on ühe laulja mees, kes tappis 24 inimest. Lõpuks jõuame Trondheimi.

Trondheimis kuningas Olavi hauale ehitatud katedraal, harukordselt ilus. Lisaks linnas veel kalahais, puumajad, Hollywoodi majad ning suhteliselt räpased tänavad. Öösel sõidame rongiga läbi Dombase (kus peame ümber istuma ning rongi 3 tundi ootama, kuid kus on väga mõnus ootesaal) Andalsnes'i.

Neljapäev, 27.07.2000

Hommikul kell 6.20 otsime ööbimiskohta. Leiame selle tunneli ees, ühel pool vaade, teisel pool kaevandamiskarjäär. Võpsik. Vaba maapinda on täpselt 2 m2. Häälega saame Trollveggenisse (autojuhi soovil). Turistide meelispaik. Ostame suveniiri. Campime. Vaatame mägesid ja jõge (Rauma jõgi). Campingus Saksa pensionärid ja fucking family travellers. Meil ilus vaade lehmade ristikupõllul. Oleme iseseisvad.

Reede, 28.07.2000

Magame kauem kui penskarid. Võtame duðði ja sööme suppi (suurepärane vaheldus konservileibadele). Häälega (mustade meestega) Dombasi. Selgub, et on turistilinn. Sööme jäätist. Troll. Kirik. Häälega Dovrefjelli rahvusparki.