Everest Base Campi omal käel.
5 kommentaari

Võtsime eesmärgiks käia ära Everesti Baaaslaagris omal käel. 03.11.2015-16.11.2015
Lennupileteid vaatasime juba kuskil 6 kuud, ette ja samal ajal oli siin maavärin, mis pani kohe lennupiletite ostu edasi lükkama. Kuid juunis saime hea hinnaga Qatar Airi piletid. Tallinn-Oslo- Doha-Kathmandu. Lend, mis pidi minema Dohast Katmandusse lükati edasi ja meie ooteaeg oli rohkem kui 8h. Vastavalt Qatar Airi eeskirjale pidid nad pakkuma meile Transfer Hotelli. Selleks pidime helistama Oslo kontorisse ja nad organiseerisid meile hotelli ja transfer visa. Hotell oli ok ja üllatuseks olid nad oma lennujaama Dohas valmis saanud.

 1. päev. Kathmandu
  Jõdes Kathmandusse seiklused algasid. Nende lennu jaam on oma moodi pardak. Kõigepealt tuleb täita viisa taotlus ja maksta 40 euri või dollarit ning üks passipilt. Ise maksin 40 dollarit. Asi käib neil seal üsna kiiresti. Lennujaamas ärge suuremat summat ruupiateks vahetage, seal kehvem kurss ja võetakse komisjoni tasu. Edasi saad riiki sisse ja hakkad ootama oma pagasit. Pagasi tulek lindile võib üsna kaua aega võtta. Mina isiklikult jõudsin juba veidi pabinasse minna, et ei saagi oma pagasit. Pärast pooltundi ootamist sain oma koti kätte. Edasi takso peale. Kindalsti ei tasu võtta esimest venda, vaid hakkake kõndima linna poole. Algul taheti 1200rp saada, aga meil õnnestus 800 saada Thamelli. Neil siin kogu aeg kütusega probleemid, nii et võib saada odavamalt ja võib saada ka kallimalt. Kindlasti tasub üle küsida taksojuhilt hind mitu korda, et asi oleks selge. Taksojuhile andsime hosteli numbri ja tüüp helistas ja leppis hosteli töötajaga kokku, kuhu meile vastu tulla. Hostel Zen Bed and Breakfast tagasi hoidlik ja korrektne. Kulutused: 650rp ööbimine, 400rp takso, 315 poes ja 500rp söök.
 2. päev. Kathmandu
  Teisel päeval oli vaja hakata kiirelt pileteid ja muid lubasid välja ajama. Et saaks üldse omapead kuskile rahvusparki minna, tuleb ise minna vastavasse riigi asutusse. Sinna asutusse saab minna jalgsi, pool tundi kõndimist Thamellist. Et saaks minna rahvus parki on vaja üksik üritajal TIMS kaarti ( Trekkers Information Management System 2000rp). Sinna tuleb panna ka passi pilt, passi pildi saab teha ka koha peal tasuta!!! Kui TIMS tehtud, on vaja pargi maks ära maksta 3400rp. Kui seda maksma lähete, siis lugege kassas siltide pealt palju see maksab, sest meie puhul kassapidaja küsis natuke rohkem raha, et vahelt teha. Me märkasime seda ja maksime ainult korrektse summa. Ja mis veel, et kui matkamiseks peate läbima mitut rahvusparki, siis tuleb iga ühe eest maksta eraldi. Saime TIMS kaardi ja rahvuspargi loa kätte kuskil kahe tunniga. Kui võtad giidi või porteri, siis nad saavad sulle selle TIMS kaardi ise teha. Edasi tuli hakata lennu piletit otsima. Selleks väga pingutama ei pidanud, sest hostelist on võimalik kõik piletid soetada. Saime hea hinnaga edasi tagasi piletid oma hostelist. Lennu pilet läks maksma 16305rp ehk 143 eurot. Jutt jäi siis nii, et me polnud nõus maksma tagasi tuleku pileti eest kohe, sest ei teadnud, mis seal mäel ees ootama hakkab ja millal me täpselt tagasi tuleme. Maksime ühe pileti eest ja teise eest siis, kui tagasi tuleme. Ta ostis oma rahadega mõlemad piletid ja pani piletile suvalise kuupäeva. Ja kui meil vaja tagasi tulla,siis saime helistada talle ja ta ajas piletid korda. Lennu firmaks oli siis meil Sita Air. Alati broneerige oma lennupilet esimesele lennule, sest Luklal ilm muutub ja iga järgnev lend toimub väiksema tõenäosusega. Hommikul agent tahtis igaks juhuks meie passe oma kätte, aga me keeldusime andmast ja ta usaldas meid nii sama:) Aga et vältida seda passi jama, soovitan kaasa võtta vana passi mille kehtivus aeg on läbi ja seda siis vajadusel anda. Ise tegime seda Kathmanduus rollerit rentides. Edasi oli vaja oma varustus korda saada. Kõrguse haiguse vastu tabletid 600rp 45 tk. Kõhulahtisuse vastu tableted 950rp. Poes snikers oli 70 rp. Soovitan sealt midagi magusat kaasa võtta, sest mäel asjad kallimad. SIM kaart telefonile 300rp + passi pilt ja kaks näpu jälge. 3 veepudelit ja veepuhastus tableted 1730 rp. Veepuhastus tablad 200rp pakk.
 3. päev Kathmandu(1300m) - Lukla(2800m) - Pakhding (2652m) 3h
  Hommikul varakult ülesse kella 06:00 lennu jaama. Nende Domestic lennu jaama ikka oma moodi värk. Seal siis halb üllatus, kott kaalub ilma veeta 20kg. Saime piletid kätte ja jäime lendu ootama. Lennu piletiga sai veidi ärevust, sest pileti peal oli üks lennu number ja broneeringu peal teine. Kindlasti usaldage seda, miss pileti peal on. Aag noh kui lendamiseks läheb, siis nad käivad ilusti kõik turistid läbi ja näidake neile oma piletit. Peale mõningate viperuste lennupiletitega, saime lennukisse 10:00. Lennuk väike ja oma moodi. Siit ka väike nõuanne, mida me ei teadnud. Luklasse lennates istuge vasakusse pardasse ja tagasi lennates istuge paremasse pardasse, siis on ilusti Himaalaja mäestikku näha. Lend luklasse on ikka oma moodi seiklus. Ja muidugi maandumine sellele lennuväljale pani südame kiiremini käima. Sõit ise võttis aega pool tundi. Jõudes Luklasse käivad asjad ikka lennu jaamas väga kiirelt. Käppelt maha ja uued reisijad peale ja juba oligi lennuk läinud. Ja siis algas meie teekond. Küsisime milline tee läheb Everesti poole ja hakkasime peale söömist vantsima. Nuudlid 600rp lõunaks, pudel vett 100rp, tee 50rp. Lukla 2800m ja sihiks Phakding 2652m aega võttis kuskil 3 h rahulikult käies. Phakdingi minek erilist peavalu ei tekitanud, enamus rada kulgeb mäest alla. Phakdingis oli ka näha mõningaid maavärina tagajärgi. Mõned majad olid puruks ja kohe kohe kokku vajmumas. Sellel lõigul kui ma mäletan hästi tuleb ühte putkasse oma nimi kirja panna. Seda putkat on rajapeal näha, kuna seal turistid ootavad. Phakdingis ööbimine tasuta söök 450rp ja tee 50rp. Ise minnes ülesse liha ei söönud. Ööbimise saab tasuta või väikse raha eest kui ütled, et sööd ka seal. Mõnes ööbimis kohas on ettenähtud trahv, kui sa ei söö seal.
 4. päev Phakding – Namche Bazaar (3440m) 6h
  Hommikul pudru 300rp ja tee 50 rp. Veepudelid täitsime ära kraani veega. Esimesed 3 tundi on väga normaalne kõndimine mööda jõe orgu ja paar silla ületust. Eelmin päev oli mäest alla, siis nüüd hakkab teekond ainult ülese poole rühkima. Peale kolme tundi kõndimist peaks tegema söögi pausi kuskil asulas, sest sealt edasi ei tule rohkem asulaid ennem Namche Bazaari. Ise me lõunat ei söönud vaid ajasime snikersiga asja läbi. Peale kolme tundi hakkab matk raskemaks minema. Tuleb kõrge silla ületus ja edasi üpris järsk tõus. Tõusu peal on võimalik näha ühes puhke kohas esimest korda Everesti tippu. Tõusul sain omale kohe kenad villid jalgadele ja jõudsin arusaamisele päris kiiresti, et 20+kg kott ei ole hea. Pärast pikka ponnistust jõudsime Namche Bazaari väravatesse, kus siis kontrollitakse TIMS kaarti ja pargi maksu. Sealt edasi oli veel viimane ponnistus mäest ülesse Namche Bazaari. See koht on ikka väga lahe. Siin elavadki Sherpad. Küla ise on nagu amfiteater. Veg nuudlid 380rp. Ööbimis koht väga lahe.
 5. päev Aklimatiseerumis päev Namche Bazaaris – Tõus Everest view hotelli (3900m) 4h.
  Hommikul pudru 300rp + tee 60 rp. Aklimatiseerumisesk tõusime Everesti hotelli. Kuidas sinna saab, saab kohalikelt küsida. Ütleme nii, et see tõus on jälle pikk ja päris järsk aga vaeva väärt. Vaated Namchele ja muule ümbruskonnale on vägevad. Everesti hotellis tegeime tee 250rp ja palju pilte. Sealt on võimalik jälle näha Everesti tippu. Tagasi Namchesse tulles külastasime Everesti muuseumi 250rp. Lõunaks Supp 230rp, telefoni laadimine 250rp, nuudlid 380rp ja tee 60rp. Siin külas on levi olemas ja isegi panga automaadid, mis tavaliselt ei tööta. Kõik sullaraha tuleb Kathmandust kaasa võtta. Peale matka hakkas meil tõsine koti ümber pakkimine, asjade ära viskamine ja asjade ajutine mahajätmine ööbimis kohta. Sellega õnnestus kott kuskil 5kg kergemaks saada.
 6. päev Namche Bazaar - Tengbuche (3860m) 5h
  Pudru 300rp ja tee 60rp. See lõik on hea matkamiseks, sest väga suurt tõsu pole ja avaneb ilus vaade Amadablamile. Teekond lõppeb Tengboches, enne mida on veidi raskem tõus. Selles külas asub Tengboche Monastery. Peaks olema kõige kõrgem monastery maailmas. Nuudli sup 300rp, ööbimine 100, praetud kartul 400 ja tee 80.
 7. päev Tengbouche - Dingboche (4410m) 5h
  Pudru 350rp ja tee 80rp. Teekond algab alla mäge ja läbi laheda metsa. Rada viib mööda Amadablami külge, kust avanevad kenad vaated. Ja taamal on näha maailma katus. Kahjuks Everesti siit eriti näha pole. Siht punktiks oli võetud Dingboche, mida kutsutakse ka summer vallyks. Ise ööbisime seal Moon Light Lodges ja saime ööbimise tasuta. Tomati sup 300rp ja tee 80rp. Õhtul Dalbat 550 ja mixed momos 225rp (kahepeale võetud, muidu 550) Omanik lahe sell. Algselt oli plaaanis minna järgmisel päeval Chukung Ri- sse aga omanik ütles, et läheks hoopis Nagajangi tippu. Nagajang asub kohe küla kõrval.
 8. päev Aklimatiseerumis päev Nagajang peak (5100m) 4-5h
  Pudru 400rp ja tee 80rp. Hoimmikul alustasime tõusu Nagajang peakile Dingboche külast. Tõus oli suht raske, kuid tasus oma vaeva. Ülesse mines on ilusad vaated mõlemale Dingboche ja Periche orule ning on võimalik näha järgmisepäeva teekonda. Tipust avaneb suurepärane vaade. Laskumisel tulid pilved ja ilm muutus üsna kiiresti. Nähtavus langes kuskil 10m peale ja hakkas veidi ärevaks tegema, aga pärast pooletunnist laskumist ilm paranes. Lõunaks nuudlisupp 300rp. Õhtul Vegfried noodles 500rp ja tee 80rp.
 9. päev Dingbuche - Lobuche (4910m) 5h
  Pudru 400rp ja tee 80 rp. Väike tõus kohe hommikul ja siis mööda orgu väga mõnus kõnd. Hiljem hakkab peale tõus, mis ei ole nii raske kui eelmiselpäeval. Vaated on ilusad ja päeva lõpu poole näeb ka Everestist allatulevat liustikku, mis on muljetavaldav. Lobuches on vist kõige kallim ööbimine. Nad küsisid seal 1100 ruumi eest ja üritasime kaubelda, kuid ainus mis välja kauplesime oli pott teed. Koht ise oli vist Eco Lodge. Tuba tipp top. Isegi pakett aknad olid ees. (Ei tea kes need aknad kohale vedas.) Kuid kuna õhtul pannakse pursuika tööle ja seal on liiga lühika korsten, siis kohati tuli tuppa korralikult vingu sisse. Ööbimine 550rp Rara noodle 440rp ja Aku laadimine 350rp Praekartul 540rp. Kui kasutate kraani vett, siis võtke siit niipalju vett kaasa kui kannatab, sest Gorak Shepis voolavat vett pole. Küla asub liustiku kõrval ja sealt on lihtne minna liustiku valli peale, kust avaneb suurepärane vaade liutikule.
 10. päev Lobuche - Gorakshep (5180)3h - Everest base camp (5400m) - Gorakshep 4-5h
  Pudru 380rp ja tee 100. Kogu matkatee Goraksheppi kulgeb mööda liustiku äärt. Liustik ise pole kogu aeg nähtav,sest liustiku vall on ees. Ilus ja suhteliselt kerge matk Gorakshepi. Gorakshepp on väike koht. Seal otsisime kiirelt ööbimis koha. Võtsimie esimese, mis ette jäi. Tegime lõuna noodle sup 440rp. Viskasime kotid maha, vesi kaasa ja edasi Basecampi. Vaated on ilusad, tee kulgeb mööda liustiku äärt ja tõuseb 5400m peale,sealt edasi väike laskumine EBC 5356m. Mulle väga meeldis ja mis peamine, eesmärk sai täidetud. EBC-st kahjuks Everesti näha pole, kuid seda on võimalik näha enne basecampi laskumist:) EBC-s veetsime kuskil 2 tundi. Tagasi jõudes Goraksheppi sain aru, et näol on väga tugev päikese põletus. Suure õhinaga unustasin maski maha ja kreemi ka ei pannud. Basecampi minnes oli ka paar juhust kus Sherpad vedasid (lükkasid) mingeid inimesi edasi EBC suunas, kuid oli näha, et tüüp juba tammus kõrvale ja oli väga loid. Arvatavasti oli kõrgushaiguse nähud. Juhtisin neil sellekohta tähelepanu ja nad vist keerasid otsa ringi ja läksid tagasi, sest hiljem ma neid ei näinud enam. Õhtu söögiks võtsin kartulipudru 620rp ja tee 110rp. Tegime järgmiseks päevaks plaane, et läheme hommikul Kalapattarile 5550m, kust avaneb ilus vaade EBC-le ja Everestile. Kuid küsides vett selgus, et seal külas pole voolavat vett, vaid vesi tuuakse kõrvalasuvast porilombist. Tegin ikkagi proovi ja võtsin vee, kuid lähemal vaatlusel selgus, et see elab. Mingid putukad olid sees. Üks saksa seikleja rääkis meile, et tal sõber jäi seal haigeks kaheks päevaks, kuna ostis pudelivett, mis oli arvatavasti lahti tehtud. Maadles seal oma kõhulahtisusega 2 päeva. Õhtul ennem magama minekut tasub minna välja tähti vaatama. Tähed tunduvad ikka eriti lähedal olevat. Magama minnes, hakkas pull peale. Kellelgi hakkas kõrguse haigus pihta. Jooksis mööda maja ringi ja ropsis seal öö läbi. Suure hirmuga võtsin omale kõrgustabletid sisse ja lootsin parimat. Tundes ka ise, et hingamisega hakkab jamaks minema. Kuidagi moodi vedasime öö läbi ja hingamise sain korda. Kuid isu Kalapattarile minna oli kadunud.
 11. päev Gorakshep – Pheriche (4252m) 6h
  Toast fried eggs 550rp ja tee 110rp. Ööbimine 150rp. Hommikul hinnates oma füüsilist taset ja muid tegureid võtsime vastu otsuse mitte minna Kalapattarile. Alustasime laskumist, mis tundus mõnus olevat, sest alla minna on kergem. Peale kolme tundi laskumist hakkas koitma vaikselt, et alla tulles on omad ohud. Jalg võib kruusa ja mulla peale kergesti libastuda. Tekkis olukord, kus astusin veidi valesti ja põlv tahtis tagurpidi minna. Tekkinud olid uued lihased, mis kippusid valutama ja mis veel lahedam. Uued villid hakkasid tekkima uutesse kohtadesse:) Enne kui jõuad Pericehe orgu on väga ilus vaade orule. Orus liikudes on omapärane see, et küla paistab väga kaugelt. Aga kõnnid kõnnid ja kõnnid mööda orgu kuid tundub nagu küla lähemale ei jõua. Periche küla ilus kohta ja ööbimine oli hea. Nuudlisupp 400rp, 200 laadimine, eggfried noodles 480rp, tee 90rp.
 12. päev Pheriche – Namche bazaar (3446) 6,5h
  Toast ja egg 450rp ja tee 90rp. Suhteliselt pikk kõnd tagasi mööda tuttavat rada. Saab rohkem nautida vaateid mida ülesse mines ei pannud tähele. Namches läksime vanasse tuttavasse majutuskohta tagasi. Esimest korda julgesin liha süüa. Võtsin yak stake, mis maitses väga hästi. RaRa noodle 350rp, Yak stake 600rp black tea 60rp, laadimine 350rp. Namches siis võtsime oma mahajäetud asjad kaasa. Kott muutus jälle kaks kolm kilo raskemaks. Ja ostsime siit külast ka suveniire ja mina ka mütsid. Mütsid maksid siin 500rp. Mis siin on tähtis ära mainida, et siit võtsime ühendust oma agendiga, kes siis organiseeris meile tagasilennu piletid. Kindlasti tuleb oma nimi aegsasti lennule registreerida. Vastasel juhul ootad Luklal kehva ilma tõttu paar päeva.
 13. päev Namche Bazaar – Lukla (2865) 6h
  Toast and 2 eggs 390rp, Black tea 60rp. Alustasime laskumist Namchest. Võib öelda et see päev oli raske, sest motivatsioon oli madal ja kott oli jälle raskem, mis tegi alla tuleku raskemaks. Alla tulles tuleb ikka ette vaatlik olla, mul tahtis põlv paar korda tagur pidi minna, ja reisikaaslane koperdas nii, et hakkas pea ees oma raske kotiga alla tulema. Kuid õnneks sai pidama. Luklasse jõuda oli lõpuks ikka väga hea meel. Supp 280rp black tea 50rp, yak stake 550rp, black tea 50rp, Laadimine 200rp, ööbimine 150rp. Pärast kohale jõudmist läksime lennufirma kontorisse, et teada saada kas meie nimed on ikka kirjas. Sinna saabudes avastasime, et suht palju inimesi ootab seal. Tekkis juba kahtlus, kas saame nimed kirja. Õnneks oli agent meil hea ja oli meid broneerinud aegsasti lennule. Muidu seal mõned inimesed olid juba käinud ja oodanud seal 1-2 päeva. Kuna Luklal ilm muutub kiirelt jäävad ka lennud ära. Õhtul läksime ärevusega magama, et kas ikka lennud järgmine päev toimuvad, sest eelnevatel päevadel need ei toimunud.
 14. päev Lend Luklast - Kathmandusse
  Hommikul kella kuueks lennu jaama. Seal siis hakkas asi ärevaks kiskuma kuna eelmisest päevast oli üks meie lennufirma lennuk Luklale jäänud. Tükk aega ootamist ja teiste reisisellidega suhtlemist paistis tunnel lõpust valgus. Eelmise päeva lennuk tõusis õhku ja suundus Kathmandu poole. See andis veidike lootust. Kui muidu tundub et lennujaamas on segadus, siis kui lennukid saabuvad on ikka asi vägagi kontrolli all ja suurepäraselt ajatatud. Lennuk maandub rahvas ja asjad välja ja uus rahvas ja asjad peale ja see kõik käib 5 minutiga, ja uus lennuka maandub ja vana tõuseb. Kella kümne paiku saabus lõpuks ka meie lennuk ja saime ilma probleemideta peale. Kui saad, istu paremasse pardasse, siis näed Himaalaja mägesid. Kuid õhku tõus on seal ikka kordades hullem kui maandumine. Sõidad alla mäge nagu mööda Tallina auklikke tänavaid ja siis kargad õhku. Tee peal on korralikud õhu augud ja käivad head paugud. Tagasi lend kestis kuskil tund aega, kuna me tiirutasime ringi, sest Kathmandus oli liiga paks udu või sudu. Kui me lõpuks maandusime, siis oli ikka väga hea meel:) Üks ameeriklane ütles, et ta tuli tagasi üle kahe tunni ja neil sai vahepeal kütus otsa, nii et pidid kuskil vahemaandumise tegema ja kütust võtma. Kathmandus läksime tagasi oma eelnevasse hostelisse ja maksime oma lennu piletid ära. Takso 350rp nägu (700rp), lennupilet 16400rp. Sinna jäime veel 14 päevaks:)
  Võib öelda, et meil vedas, sest ühtegi lisa takistust ja ekstra päeva meil ette ei tulnud.

Vahi kui tublid!
Kala Pattarile minemata jätmine hingepiinu ei põhjustand?
Mäehaigust - peavalu, iiveldust, uimasust või oksendamist - ei olnud üldse?
Hirmsasti hingeldama ei ajanud?
Kas oli ilus?
Kas soovitad teistele ka?

Augusti algul käis ajakirjandusest läbi teade, et alates sügissesoonist peavad Nepaalis kõik matkajad liikuma giidide või porterite saatel. Kas oli sellest midagi kuulda.

Kalapattar ei jäänud piinama, sest polnud sellest enne minekut teadlik, kuna EBC oli eesmärk.
Hingeldama võtab nii ehk naa. Pikemad tõusud läbisime 10 sammu haaval.
Reisikaaslasel esines ülesse minnes hingamise probleeme ja mul miski pärast alla tulles. Üks öö oli selline, kus tõmbas korraks hinge kinni. Vist oli see Lobuches aga peavalu ja muud janti ei esinenud kumbagil.
Ilus oli kindlasti. Ja eriti ilusaks muutub asi siin kodus olles pilte vaadates.
Muidu füüsiliselt oli raske aga seda väärt.
Matkasellile soovitan soojalt või ka nendele, kes tahavad ennast proovile panna.
Ja tervet teed võib läbida palju aeglasemalt kui meie seda tegime.
EBC sse lähevad pensionärid igas vanuses, aga neil oli alati saatja kaasas ja ise nad kotte ei vedanud.
Mis veel oli huvitav, et mitte kordagi ei tulnud vihma ega lund. Hommiku kuuest kuni päeval neljani oli supper ilm.
Giid kohustuslik veel ei ole ja kohapeal pole kuulnud seda, kas seal läheb asi kohustuslikuks lähi ajal või mitte.

Seiklus oli vägev, aga ole hea, lase oma tekst teinekord keeleoskajal ära toimetada, suht raske oli lugeda.

Inspireeriv lugemine. Aitäh!