Põhja-Küpros, 2015 november
23 kommentaari

Oma reisile minnes otsisin lisainfot siit foorumist, ja kuna sellest, mida leidsin, oli kasu - otsustasin jagada värskeid muljeid ka teistele. Hoiatan – juttu jätkub kauemaks 
Ostsin reisi Cherry kaudu Põhja-Küprosele, valides hotelliks Le Chateau Lambousa.

Esimeseks mureks oli ilm. Tagasiulatuvalt võin öelda, et sellega meil vedas. Keskmine temp oli ca 25-27 kraadi. Basseinivesi oli minu, kui soojalembi jaoks küll külm, aga merevesi oli soojem. Viimastel päevadel oli küll päris tuuline, seega vette minna suurte lainete tõttu ei tihanud.

Hotellist – ainult positiivsed muljed. Tegemist on ca 2 aastat tagasi renoveritud rüütli/lossi –stiilis kompleksiga, kus on nii tavapärased numbritoad (kus me küll ei käinud), kui ka omanäolisemad apartmendid. Meie elamine oli läbi kahe korruse ja privaatse terassiga. Lisaks sellele oli meie majadekompleksil oma privaatne basseinike – kokku oli territooriumil 3 basseini, tenniseväljak, laste mängumurk ja Spa-kompleks. Kommenteerida saan vaid hommikusööke – need olid suhteliselt tagasihoidlikud, aga siiski normaalsed. Ülejäänud aja sõime väljas, nii et ei oska hotelli sööke kommenteerida. Kodutööd tehes teadsin, et neil on pistikud teistsugused (3-auguga). Olin võtnud kaasa ka adapteri (varasema info põhjal peaks seda saama osta ka kohapealt, ise ei otsinud), aga seda ei läinud vaja. Meie numbris olid kõigil pistikutel need juba olemas.

Kohalikus Spas pakuti massaazi (erinevad paketid ca 50 min 80-100 TL (kurss 1/3 ehk ca 30 EUR). Väidetavalt olevat ka türgi saun, aga ma sain aru, et see tähendab siiski vaid pesemisvõimalust , ise ei katsetanud). Kohe hotelli tagumisest väravast paremal on väike poeke (täitsa normaalne valik, kui värsket kraami mitte arvestada, kaardimaksevõimalusega). Ca 200 m hotelli tagumisest väravast paremale on ATM (mõni õhtu oli suletud, aga muidu igati töökoras). Hotelli tagumisest väravast välja minnes on nö „peatänav“, ehk sealt saab ühistranspordiga Kyreniasse (ehk citysse). Üle selle tänava on mitmeid söögikohti ja pääs mere juurde. Kuna me õhtustasime tavaliselt mujal, siis kohapealsetest midagi soovitada ei oska. Mingit „rannapromenaadi“ pole, linnakese „peatänav“ on venitatud mööda merekallast ja kõrvaltänavad lähevad mööda mäekülge ülespoole.

Wow Travel – lennujaamas jagati meid ilusasti bussidesse ja viidi hotellidesse. Firma esindaja oli naljakas, aga igati normaalne – kokkulepetest ja kellaaegadest pidas kinni. Varasem info, et kohapealsete ekskursioonide osas on tugev surve võtta läbi nende – ei pidanud paika. Nad küll tutvustasid oma reise, aga ei käinud pinda. Nende ekskursioonid olid ca 45.- - pidasin kalliks ja osalesime vaid tasuta Cirenia sõidul (koos kohustusliku nahapoega ). Ja kui ma viisakalt ütlesin, et ärgu meid pärast nahapoodi minnes oodaku, siis ei tekitanud see mingit probleemi . Lõppkokkuvõttes tuli omapäi seiklemine poole odavam.

Ühiskondlik transport – toimib ideaalselt. Tegemist on nö jagatud taksoga – tänaval tuututades annavad marsa-tüüpi bussikesed teada, et tahaksid sind peale võtta – sisuliselt peatuseid pole, oota, kus tahad. Väidetavalt tuleb bussike iga 10 min tagant. Ilmselt on tegu mingi tsooni-süsteeemiga, aga meie juurest keskusesse sõit maksis 4.50 TL ja hommikul võis ca 20-30 min kohale jõuda. Tagasisõit seevastu võis kesta ca 1 h kuni 1.5 h – sõltuvalt sellest, kui palju oli neid, kes tahtsid peatrassist kuskile kõrvale saada – kõik viidi kohale. Lõpp-peatus oli Kyrenia keskuses – sealt oli omakorda võimalus ka tagasisõitu alustada. Piisas, kui ütlesid bussi istudes „Lambousa“ ja bussijuht ise andis märku, kus maha minna. Samas kohas (või natuke kõrval) oli ka see koht, kust sai sõita Famagustasse ja Lefkosiasse, aga sellest natuke eemal.

Kuhu minna, mida teha? Meie valisime omapäi reisimise. Kuna vasakpoolne liiklus mind heidutas, siis tegime panuse kohalikule transpordile. Valisime sihiks Famagusta, Lefkosia ja poolsaare lõpus olev Karpaci metsiku looduse koos eeslitega . Kui ma varasemate reiside korral olin saanud osta reise nö tänavalt, siis siin ma seda kahjuks ei leidnud. Aga meie grupis olevatel kaasmaalastel õnnestus välja kaubelda reis Karpaci poolsaarele 40.- EUR eest (kui ma ei eksi, siis reisikorraldaja pakkus 45.-) – võis igati rahule jääda, sisaldas ka lõunasööki. Ja kui ilm poleks alt vedanud (ehk poleks läinud liiga tuuliseks), oleksime saanud ka laevareisile 15.- EUR eest inimese kohta. Oma käe peal käisime Famagustas ja Lefkosias, aga neist kirjutan eraldi.

Kyrenia – nagu öeldud, sai siia ühiskondliku transpordiga 4.50 TL eest. Lõpp-peatusest sai minna edasi nö vanalinna. Seal olid söögokohad, poed. Kaubavalik oli meie jaoks nigel. Rannapromenaadi kui sellist polnud, oli sadamaosa – aga minu jaoks suhteliselt väikseke . Sadam ise oli hobuseraua-kujuline, vasaku haru nurgas asus I-punkt. Sealt sai tasuta kaarte ja kõik-võimalikku infot. Sadamas asus ka info-voldikus reklaamitud kindlus, aga seal me ei jõudnud käia. Eraldi tasuks rääkida turupäevast – see on iga nädala kolmapäeval. Asub see marsaka lõpp-peatusest natuke kõrgemal (kaardil sektoris A5 „Open marketi“ nime all,tavapärase marsuudi korral on tee ääres üks lastepark, mille taga see on, jalgsi lõpp-peatusest minnes ca 20 min). Minu ootused olid küll päris suured, aga tuli välja, et see on suuremat sorti Kadakaturg koos kohalike juur- ja puuviljade, pähklite, kanade-kalkunite müüjatega ... Ausalt öeldes väike pettumus, aga kui on eesmärgiks shopata, siis dresse-kleite jm träni on seal piisavalt.

Famagusta – pileti sai osta marsaka lõpp-peatuse lähedal olevast bussijaamast. „Bussijaam“ kujutas endast kahte lahtise taeva all olevat pargipinki ja väiksest putkakest . Buss väljus iga tunni tagant, pilet maksis 9,50 TL, sõit kestis natuke üle tunni.

Tagasisõidupileti ostsime Famagustasse jõudes sealse piletimüüja soovitusel kohe ära – ta väitis, et buss võib täis olla (mida ta oligi). Enne olime kaardilt välja valinud kohad, mida tahtsime külastada – need leidsime ka üles. Kokkuvõtlikult jättis linnake rusuva mulje – võib-olla oli tegu sellega, et reis langes pühapäevale (pooled kohad olid kinni), või oli lihtsalt liiga palju varemeid ja räämas kohti mu jaoks. Aga põhilised tõmbenumbrid – Othello kindlus ja Nicholase kirik – olid täitsa huvitavad.

Lefkosia ehk Nicosia – pileti ostsime marsaka lõpp-peatuse lähedalt (kui küsida, siis kohe juhatavad). Pilet oleks olnud 5.- TL, aga kohe pakuti edasi-tagasi piletit (konkreetset tagasituleku aega ei pea teadma) 9.50 eest. Väidetavalt käib buss iga 10 min järel, sõit keskis ca 30min. Jälle olid meil kaardi järgi huviäratavamad kohad välja valitud. Soovitan ära käia vanal turul (kaardil nr.17). Kuna tegemist on „poolitatud“ linnaga, tasub kaasa võtta passid – saab Kreekapoolsel osal ka ära käia. Id-kaart selleks ei sobi. Kaubavalik ja hinnad on enam-vähem samad, Kreeka pool on puhtam ja kaardimaksevõimalusi rohkem. Samas mu piigale meeldis Türgi pool rohkem – see pidava olema lõbusam/rõõmsam . Kui on soov shopata, siis Lefkosias on selleks kõige parem võimalus. Mul oli soov üles otsida türgi hamam (kaardil nr 12) – leidsime küll üles, aga kahjuks olime seal esmaspäeval, mil see on suletud. Muudel päevadel on alates 15-15.30-st turistidele avatud (ja reedel vist hommikust alates) – aga hinda ei tea.

Kokkuvõtlikult – ilm oli mõnus, kohalikud väga sõbralikud, elamine ilus. Jäime reisiga rahule ja soovitame teistelegi sinna minna.

Hei, Carita. Tore kirjeldus. Ise läheme ka 12 november. Kui palju umbes türgi liire vahetasite?

Tekkis küsimus, kas Wow Travel tegi kohapeal "Kõik hinnas" paketi cherrys väljatoodud hinnaga või oli muutusi ? Kogemus Türgiga ja siis saime parema pakkumise kui olime arvestanud :)

Mina Eestis olles liire kaasa ei vahetanud, võtsin kohapeal automaadist (ja kui sama teete, siis kindlasti deebetkaardiga). Kohapealne vahetuskurss (linnas, mitte hotellis) oli ca 3,15-3,05

Kui vaja millegipärast eurosid, siis neid saab võtta Lefkosias olles Kreeka poolelt

Lõunasöögihinnad kahele olid ca 60 liiri ümber (koos jookidega). Pole kokku löönud, kui palju me kohapeal kulutasime ja südamerahu huvides ei tahaks seda tehagi :)

"Kõik hinnas" pakett läks vist kallimaks (kuna see mind ei huvitanud, siis ei pööranud sellele tähelepanu). Kas võib olla äkki nii, et cherrys oleks olnud 70.- ja kohapeal 105.- (või mingid sellised summad jäid mul teiste jutust kõrvu)?

Türgis oli nii, et söögid olid alla 6 aastastele tasuta, 6-12 oli poole hinnaga ja täiskasvanu oli 199 eur (+15 EUR, kui kohe hakkas kehtima) , cherrys aga oli 229 EUR ja seda alates 2 eluaastast ja ei kehtinud esimesel ja viimasel päeval.
Nüüs ostsime Küprose voucherid kevadeks ja siis mõtlesimegi, kas on lootust
et kohapeal on odavam :)

Tänan, Carita vastuse eest. Loodan, et meiegi puhkus tuleb mõnus, vaatasin, et sooja ka veel 21 kraadi.

Väga informatiivne jutt Carita, tänud.

Kas kellelgil on muljeid jagada hotelli kohta Acapulco Resort. Reisin samuti novembris Wow Traveliga Põhja Küprosele

Kuidas hotellis Le Chateau Lambousa Wi-Fi -ga lood olid ?

Hästi palju leiab infot Acapulco Resorti kohta ühes vanemas trip.ee teemas :
http://trip.ee/content/k%C3%BCprosel-v%C3%A4lja-s%C3%B6%C3%B6mine.html

Igaks juhuks panen siia ka lingi, kuna sain ise palju infot sealt :)

Informatiivne - samas olles ise "õigel" Küprosel käinud (kreekapoolsel), ei soovi moraalsetel põhjustel vastaspoolele reisile minna.

Tegemist on ju Türgi poolt omavoliliselt okupeeritud alaga, kuhu lendab AINULT Türgi ise. Konflikti käigus rüüstas Türgi armee palju õigeusu kirikuid ja kloostreid, müües saagi mustal turul organiseeritult maha. Küprose Kreeka poole peal saab neid muuseumis näha - tagasiostetuna mustalt turult.

Eriti markantne oli Nicosias Türgi poolele linnast veidi eemale rajatud hiiglaslik "separaatvabariigi" lipp mäeküljele.

Tegemist on siuliselt sama sammuga Türgi poolt, mis hiljuti toimus Ukrainas - võõrriigi armee sekkumisel okupeeriti osa suveräänse riigi territooriumist. Kas sellist teguviisi ikka on mõtet toetada - sellisel juhul võiks ju Krimmi ka rahulikult reisida.

Milleks küll selline kommentaar siis? Mida selle infoga siis nüüd peaks peale hakkama?

Mina tean küll, mida selle infoga peale hakata. See aitab mõnel inimesel oma valikuid kujundada. Ja Krimmi näide on siin täpselt kümnesse.

Kes mõtleb ainult rahapõhiselt, sellel on tõesti pohlad, mis riigikord või taust. Määrab hind ja veelkord hind. Kes pole nõus oma raha näiteks pankrotmeistrile viima, valib teenuse korralikult tegijalt. Mina ka oma jalga Krimmi ei tõsta. Olgu või 10 korda odavam, kui Vahemere ääres.
Kes tahab minna, see mingu.

Aga võib olla tahaks lihtsalt ilusat loodust ja ilma ja maad nautida ja avastada ilma poliitikata?

Turisti jaoks on oluline, et olukord on stabiilne. Vahet pole, kes võimul on. Igasugused värvilised revolutsioonid on turisti õudusunenägu...

Ja saigi reis teoks. Väga-väga tore oli. Ilm oli imeilus, Ka Acapulco hotell oli ilus, teenindus 5+. Kuna hooaeg juba läbi neil, oli seal väga vaikne ja rahvast vähe, aga sellegi poolest oli kõik korralik, söögivalik ka suur. Iga tunni tagant sai hotelli juurest bussiga linna, maksis siis 1 euro või 2,5 türgi raha.
Käisime Karpazi ekskursioonil, mis oli vahva, söötsime ka metsikuid eesleid, kellele lubati hotelli restoranist saia kaasa võtta. Samuti käisime St.Hillarioni ekskursioonil, seal sai ronida 722 m kõrgusele, kus avanesid imelised vaated.
Autot ei rentinud, kuna ühistransport toimib seal tõesti hästi ja pole kallis.
Nii et ilus, rahulik puhkus.
Ja kes märtsis tahavad sinna reisida, siis sel ajal pidi seal olema kõige ilusam õitsemise aeg!
Aitäh, Carita, sinu reisikirjeldusest sai palju julgust seal omal käel ringi vaadata.

Väga tore kuulda jutt62,et sul reis hästi kulges.:)
Loodan, et meie valitud hotell on ka hea ja, et see märts nüüd
kiiremini tuleks :))

Liiz17, millises hotellis peatute? Meie reisil olid inimesed ka Le Chateau Lambousa 4* hotellis, ka nemad kiitsid väga. Oli linnale lähemal ka.

jutt62 valisime Salamis Bay Conti 5* hotelli ja ostsime suurema seltskonnaga ( koos lastega 17 ), et lõbus saab kindlasti olema aga
seal ei tundu olevat nii palju tegevust lastele kui teistes oli. Nii hea oleks kui mõni eestlane selle hotelli kohta ka kogemusi jagaks :)

Meie ka nüüd tagasi Küprose reisilt.
Jäime taaskord cherry-st ostetud reisiga rahule.
Ilmaga vedas ja saime ilusti ka rannas päikest võtta, samal ajal lapsed siis olid jalgupidi vees ja mängisid liivaga :) Vesi oli pigem jahe aga oli ka neid kes ujumas käisid. Hotellil on ka oma sisebassein aga hoiatan, et basseinipõhi lõhkus jalgu, et panime lastele lõpuks spets jalanõud jalga. Famagusta oli 10min taksosõidu kaugusel ja tuli lõpuks odavam kui rendiauto võtta. Hotelli juures on siis nii väikesed taksod kui ka väikebussid. Väike takso oli 20 eur edasi tagasi ja buss oli 30 eur edasi tagasi. Autorent oleks olnud 30 eur päev, lisaks küte, kindlustus ja lastele turvavarustus.
Wow traveli tasuta ekskursioonil käisime ka. Kes on huvitatud ka poodlemisest, siis Famagustas on täiesti see võimalus.
Kõik hinnas pakett kohapeal oli 120 EUR täiskasvanud, 60 EUR oli 6-12 aastane ja alla 6 aastased tasuta. Kindlasti tasub see pakett ka võtta. Toit väga hea ja alkoholijookidest ise tarbisime rummi, mida Türgi hotellis näites valikus polnud. Vein oli ka täiestijoodav ja õlu oli ka populaarne.
Lastele oli programm viimastel õhtutel.
Küprose puhul üllatas et isegi shopata sai, Famagustas on selline tänav kus on erinevaid poode. Päris mitu sellist poodi oli, mis olid läbi mitme korruse ja valikut jagus tervele perele. Famagustas on ka nn vanalinnaosa, seal oli ka mõnus jalutada. Turul käisime ka neljapäevasel päeval aga sinna ei soovita minna, väga väike oli võrreldes mis Türgis oli ja praktiliselt midagi osta polnud :) Poodides oli oma vahetuskurss. Üldjuhul kui maksid EUR-s siis tagasi anti ikka kohalikus rahas, kui täpset summat polnud.

Täpsustan, et kõik hinnas paketi võtsime läbi wow traveli, mitte hotellist otse.
Lennuaeg muutus ka kohapeal. Alguses oli et tagasilend on 15 ajal aga reaalselt oli 7.55 hommikul. Tagasitulles pakuti süüa ka (lasagne juustuga ja aedviljad juures) , minnes oli soe pikksai juustuga.
Riietest tasub võtta kaasa nii lühikesi kui veidi soojemaid. õhtuti 16.30 läks järsku jahedaks.

Kui keegi soovib head Lattet Famagusta vanalinnas nautida, siis julgen soovitada seda restorani:
https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g190375-d7613537-Reviews-Rouge_21-Famagusta_Famagusta_District.html

Väga huvitava miljööga koht :)

Tore oli lugeda Carita väga põhjalikku reisi kirjeldust.Meil on reis plaanis novembri alul ja samasse hotelli.Mul on asi kohe selgem,kindlasti tuleb lahe ja huvitav kogemus.Muretsen veidi ilma pärast,kuid seda me muuta ei saa.Suur tänu sulle Carita.

Sursu, ilma muuta ei saa jah, aga eelmine aasta olime seal novembri keskel (11.-18.) ja ilm oli siis küll imeilus ja soe, nii umbes 24-25 kraadi. Õhtud veidi jahedamad, umbes 15-18 kraadi siis. Ainult üks päev oli veidi pilvisem, aga meile sattus see just ekskursiooni päevale, nii et meile sobis! Ka meres sai ujuda esimestel päevadel, hiljem turvamehed ei lubanud, kuna lainetus oli suur, aga endiselt oli päikesepaisteline ja soe. Meenutame seda reisi ikka rõõmuga!