Reisisari: Polaartrip Naryan-Mar'i
9 kommentaari

30.12.2011 varahommikul startisid Tallinnast Venemaale Naryan-Mar'i poole kuus eestlast. Eesmärgiga jõuda autodega läbi tundra teisele poole polaarjoont ja linna nimega Naryan-Mar. Alustav reisisari jutustabki sellest ekstreemsest automatkast, mis viis reisiseltskonna läbi külma, tundra ja lume sinnamaani, kuhu loodus oma käe ette oli pannud.

Vol 1:

http://tv.motors24.ee/artiklid/TV/Motorsi+dokumentaal/13305-Motorsi+Dok+-+Polaartrip+1.aspx

Seiklusteni

Väints

Vol 2:

Sarja teises osas jõutakse välja esimesele "zimnikule" kust viib tee edasi põhja - polaarjoone poole. Ning sealt juba edasi tundrasse ja Narjan-Mar'i. Kohtume kurjade piirivalvuritega, vahetame keset lagedat ja külma tundrat kütusefiltrit ja naudime kirjeldamatuid vaateid.
"Zimnik" - jäätee, mis külmutatakse piisava külma korral soodele ja tundratesse. Selleks pumbatakse soost vett ja valatakse seda soistele aladele nii kaua, kuni see piisava kihina ära jäätub. Ja nii 5 kuud järjest. Zimnik on ainuke viis, kuidas maad mööda sealsetesse linnadesse ja asulatesse pääseb. Talvevälisel ajal pääseb Narjan-Mar'i helikopteriga või 24-ja tunnise laevasõiduga Arhangelskist.
Kogu "zimnik" on jagatud 60 km-steks lõikudeks, millel töötav brigaad elab seal 5 kuud. Igapäevaselt teed tehes ja hooldades. Ning tormi korral hättasattunuid päästes. Vahetus kestab 24 tundi ja palka saavad 1500 dollarit kuus. Sinna on tööle tulnud mehed üle kogu Venemaa.

http://tv.motors24.ee/artiklid/TV/Motorsi+dokumentaal/21771-Motorsi+Dok+-+Polaartrip+2.aspx

Väints

Vol 3:

Reisiseltskond üritab Narjan-Marist saada mereäärde pääsemise luba, mis päädib ootuspäraselt. Selgub ka, et ühte vajalikku teed ei ole üldse olemas ja pole kunagi olnudki. Tagasiteel küpseb peades aga uus plaan.

http://tv.motors24.ee/artiklid/TV/Motorsi+dokumentaal/21830-Motorsi+Dok+-+Polaartrip+3.aspx

Väints

Vol 4:

Seekord jõutakse välja külla nimega Abez, kus kõik teed ära lõpevad. Niisama lihtsalt aga alla anda ei kavatseta ning puuduvat teed asutakse omade vahenditega ehitama.

http://tv.motors24.ee/artiklid/TV/Motorsi+dokumentaal/21840-Motorsi+Dok+-+Polaartrip+4.aspx

Väints

Viies osa:

Koduteed lõigates satume jõe äärde, millest ülepääsemiseks vajalikud pontoonid on ära varastatud. Lõpuks leiame ülepääsemiseks ühe praami, aga ülesõit viibib siiski... ja seiklus algab taas.

http://tv.motors24.ee/artiklid/TV/Motorsi+dokumentaal/21919-Motorsi+Dok+-+Polaartrip+5.aspx

Väike pildimaterjal ka: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.338568962846473.68055.260682630635107&type=3

Väints

Kuues osa:

Lõpuks jõutakse välja esimese eesmärgini - küüditus- ja vanglalinn Vorkutasse. Kara meri on põhimõtteliselt juba käega katsuda, aga...

http://tv.motors24.ee/artiklid/TV/Motorsi+dokumentaal/21961-Motorsi+Dok+-+Polaartrip+6.aspx

Väints

Seitsmes osa:

Läbi tundra jõutakse lõpuks Kara mere äärde. Peale väikest tähistamise rituaali võetakse suund teisele poole Uuraleid Jamali Neenetsi autonoomse ringkonna pealinna Salehardi poole.

http://tv.motors24.ee/artiklid/TV/Motorsi+dokumentaal/22006-Motorsi+Dok+-+Polaartrip+7.aspx

Väints

Ja ongi käes reisisarja viimane osa - Reisirahvas on pikal tagasiteel. Teele jäävad Neenetsid, halvad teeolud, tasuta kütus, arreteerimine ja loomulikult kuhjaga tehnilisi probleeme.

http://tv.motors24.ee/artiklid/TV/Motorsi+dokumentaal/22058-Motorsi+Dok+-+Polaartrip+8.aspx

Väints

Fantastiline reis ja sellle jäädvustamine!

Pean tunnistamine, et sõltuvus on täitsa juba olemas :)

Uusi reise ja filme!

Nüüd on sari teisipäevaõhtuti ETV2 pealt jooksmas (täna 22:35), avasaade oli küll eelmisel nädalal ära.