Reisist Mumbaisse

Mumbai on isevärki linn oma ajalooga Briti kolonisaatorite ajastu eelsete ja järgsete vaatamisväärsustega.

Kuigi Euroopa turistid armastavad oma reisil edasi minna Goasse, et seal euroopalikus rannas päikest võtta on Mumbai oma väärtustega koht, kuhu kultuurihuvilistel tasuks vähemalt nädalaks peatuma jääda.

Inimesed, kes soovivad tutvuda India kultuuridega, kuid ei küündi maksma reisikorraldajatele suuri kasumeid on mõistlik kohale lennata mussoonvihmade perioodi alguses (kevade lõpp), kui Finnair ja teised lennukompaniid langetavad hindasid. Hotelle leiab kohapeal alati ilma suurema mureta.

Muuseumidest soovitan kindlasti külastada;

  • Dr Bhau Daji Lad Muuseumi, mis on loodud 1870 kolonialistide poolt,
  • National Gallery of Modern Art, asub hoones, mis ise on super arhidektuuriga, ning oma väljapanekutelt väga palju pakkuv,
  • Chhatrabati Shivaji Maharaj Muuseum ja Mani Bhavan on paigad, mille külastamiseks varuge eraldi aega - vaadata on palju ning elamus on oivaline.

Templid, sünagoogid, kirikud ja mosheed on sageli omavahel lähestikku. Selline ajalooline paiknemine näitab elavalt, et euroopalik jutt religioonide omavahelistest tülidest ning madalast tolerantsilävest on pehmelt öeldes suur liialdus. Huvitav on näha, et erinevad usundid on üksteise suhtes nii lugupidavad, et ennem oma pühasse paika sisenemist külastatakse ja austatakse sageli ka teiste religioosseid pühamuid, ning seda täie austuse ja siirusega. Nii annab elamuse ka see, kui istute mõnda aega paigas, kus mitu erinevat pühakoda kõrvuti...
Enamasti on inimesed lahked teile rääkima oma kultuurist ning tutvustama pühakodasid.
Enamus pühakodasid on viisakatele inimestele avatud ka siis, kui esmapilgul võivad kirjad näidata teisiti (ei hoolita ju siingi turistide välkuvatest foto aparaatidest ja suurtest reisivoogudest).
Mõistlik on kõikjal järgida traditsioone ning mõista, et see ei ole mitte ainult religioosne tava vaid ka hügieeni elementaarne nõue - pühakodadesse sisenemisel võib julgelt jätta jalatsid trepile (keegi ei varasta neid), riietus peab olema puhas ja piisavalt keha kattev, kui seda teevad teised siis peske ka endi jalad, käed ja nägu ilma häbita, menstruatsioonitsükli ajal ei tohiks külastada templeid ega mosheesid naised.

Inimesed;
...on väga erineva kuuluvusega ning eri rahvustest, mis esmapilgul on raske eristada. Samas valitseb India rahvaid Vägivallatuse austamine sõltumata rahvusest, usundist või kultuurist...nii näete, et vägivallatus on arenenud selleni, kus inimene võib olla sulle füüsiliselt väga lähedal, kuid kontakti püüab kiivalt vältida, et mitte sellega põhjustada enda vastu hetkeliselt süttivat juuresolijate viha...
Inimesed on reeglina äärmiselt siirad ja sõbralikud ning jagavad omavahel ka toidupalasid, mis oma perest järgi jääb - nii on ka vaestele garanteeritud toidulaud.
Eurooplased on India inimesed õpetanud endisse suhtuma teatud üleolekuga, mida saate mõistliku käitumisega edukalt muuta - eurooplasi peetakse suhteliselt rumalateks, väga omakasupüüdlikeks ja ahneteks...sellest tuleneb ka kerjamine/kauplemine eurooplastega isemoodi. Ärge sellest solvuge vaid näidake üles oma heatahtlikust ning saate väga sooja kohtlemise osaliseks kõikjal.
Naistesse suhtutakse Indias suure respektiga erinevalt Eurooa maadest...

Loodus on mitmekesine ja värvikas igal aastaajal.
Külastage kindlasti ka loodusparke: Sir Pherozshah Mehta Aed, Kamala Nehru park, 15 ha suurune Maharashtra Looduspark ning loomulikult Veermata Jijabi Bhosale Udyan Loomaaeda, mille väravas ilutseb paarsada aastat tagasi Elevandi saarelt leitud kivist elevandi kuju. Olles Colabas kasutage kindlasti võimalust külastamaks Elevandi saart, kuhu saate mereväravate juurest mõne regulaarse turismilaevaga või juhusliku paadimehega. Elevandi saarel käimiseks varuge terve päev või kaks.

Transport;
Et rohkem näha siis eelistage kõndida jala - ümbrus on tõesti vaheldusrikas ning jala kõndides saate täielikuma elamuse. Suuremate vahemaade läbimiseks on mõistlik valida buss (ei tasu karta) - see on odav ning võimaldab kiiresti huvitavad paigad üles leida.

Toit;
Toit on hea kõikjal, kuid ikkagi on tähtis saada garantii, et kõik sujub hästi - seega on mõistlik valida toit, mida valmistatakse teie silme all põletades, praadides vmv. kuid kindlasti läbi kuumutatult ja värskest-toorest algainest. Mahlad on fantastilised, kuid eelistada soovitan pudelisse villitud jooke.

Varustus;
Indiasse reisijal on vaja üks paar mugavaid kergeid rõivaid ja moskiitovõrku, mida tarvidusel pähe panna. Iisklikud hügieenivahendid loomulikult. Tagavara rõivaid ei ole mõtet kaasa võtta, neid saab osta väga odavalt kõikjalt. Kindlasti peaks taskus olema pisike taskupudelike Asepti vms., mida putukahammustustele ja võimalikele kriimustustele kohe peale lasta. Nii väldite üsna kindlalt infektsioone. Võtke kaasa oma plekist kruus, -kauss, terava servaga lusikas (mida toidu puhastamiseks/lõikamiseks ka noa eest saate kasutada) ja gaasipõleti...nii ei ole te kunagi näljas või ohus. Samuti märjad salfrätid - parimad on titade pepu puhastamise läpid (väike pakike ja sisaldab palju).

Kerjamine;
...see on mõistlik elatusvahend ehk elustiil madalaimate kastide inimestele, munkadele jne., mis ei näita, et tegu on harimatu ja saamatu inimesega. Kerjamisel on Indias oma koht kultuuris. Kui kerjama tullakse euroolase juurde on asjal pisut teine iseloom - tark on võimalusel inimesi aidata - minna koos poodi ja osta õli-teri, mida nad soovivad, kuid selgitada ka oma olukorda ja seda, et ei suuda kogu maailma kerjuseid korraga aidata. India inimesed mõistavad teie olukorda väga hästi ning sattudes samasse linnaossa, kus olete kedagi aidanud toiduga ei tüüta teid enam tavalised kerjus-ärimehed.

Ilus ja mitmekesine maa, kuhu alati tõmbab tagasi kustumatu mälestus inimlikust headusest.