Sri Lanka, märts 2016
3 kommentaari

Tegime kahekesi kahenädalase reisi Sri Lankale. Lennumarsruut on Stockholm- Doha- Colombo. Jõuame hommikul 8 paiku Colombosse, immigratsiooniletis läheb lihtsalt, Tallinnas tehtud ETA toimib, tuleb ainult täita ja esitada lennukis jagatud maaletuleku paber. Edasi väljapääsu alas rahavahetus 50 eurosid kasutades, kurss on 153, pole kõige parem, kuid hakatuseks käib küll. Väljas üritame leida Colombosse ekspressbusside väljumise kohta. Kohe ümbritseb meid taksistide ja tuk-tuk juhtide arvukas armee, kes tahavad selgeks teha, et ainuke võimalus Dambullasse pääsemiseks on nende teenus. Olen kuskilt kirja pannud, et ekspressbussid teevad Katunayake bussijaamas peatuse. See reegel momendil nagu enam ei kehti ja viipame esimese tuk-tuki bussijaama sõiduks (ca 2km ja 100Rs) Bussijaamas pannakse meid teadjameeste poolt bussile, mis sõidab teise bussijaama Negombo kandis. Sealt väljub veerand tunni pärast buss, mis viib meid paari tunniga Kurunegalasse siit meid juhatatakse platsi teises servas varsti startiva bussi peale Dambulla suunas. Viimane etapp on kõige nüristavam, sest pea kogu tee ulatuses toimub poole tee laiuselt uue aluseehitus ja asfalteerimine ja liiklust suunatakse vaheldumisi vabal sõidurajal. Lõpuks kella 3 paiku oleme kohal, läbiraputatud ja kurnatud. Saame paraja õppetunni bussiliikluse orgunnimisest siinmail- bussijaamades sõiduplaane ja piletikassasid ei ole, toimub isereguleerimine. Siiski on see esimene õppetund kõige tõsisem, järgmistel päevadel laabuvad sõidud tükk maad kergemalt. Edasine marsruut on Dambulla-Sigiriya- Kandy -Nuwara Eliya- Haputale- Ella- Ratnapura ja Mirissa
Ööbimiseks oleme booking.com abil broneerinud 4 hotelli hinnatasemel 15-20 euri kahene tuba. Viimases kahes kohas leiame hotellid linna keskel uidates, probleeme ei teki. Siinmail selle hinnataseme juures pakutakse tube ventilaatoriga, kõikjal on sääsevõrgud, sansõlmed olemas. Reeglina televiisorit ei ole. Veidi häirib minimaalne mööbel numbritoas- voodi ja heal juhul mingi raam riiete riputamiseks. Kuid personal on lahke, nii mõneski kohas ajan meile täiendavalt välja vähemalt väikese laua ja paar tooli.
Söömise-joomisega on olukord kehvem. Kuulume supisööjate seltsi, kuid siin domineerib põhiliselt india köök rotide ja igatsorti riisiroogadega. Vahelduva eduga midagi siiski kombineerime ka endale.Väljaarvatud rannikuala on õlu ja muu kangem kraam päris defitsiitne. Õnnestub leida siiski mõned kohad kust saab kallist Lyon õlut 0,6l pudel 400Rs ehk 2,6 euri. Puuviljadest eelistame papaiat, ananase, banaane, apelsine ja mandariine. Ostame ka väga kena väikese kerakese- arbuusi, maitse osutub siiski meil pakututest vesisemaks.
Ilma poolest meil lausa vedas. On küllalt kirjeldusi, kus saare keskosas pidevalt sajab, Meie sõidu ajal oli kerget vihma ühel õhtul ja öösel, mis meie reisiplaane ei liigutanud. Temperatuurid öösel 20-24 ja päeval 33-37.Ainult Nuvara Eliya kandis oli veidi mõnusam- päevane 23-25 kraadi. Ka paljudel juhtudel kurdetakse, et „maailma lõppu“ rännates satub udu sisse. Meie hommik oli säravselge.
Kõige rohkem võlus meid Sri Lankas inimesed ja loodus. Kui omal ajal M.Loog kirjutas raamatu „Tai-naeratuste maa“, siis siinne sõbralikkus ja naeratused on igal juhul tükk maad väljapaistvamad. Ka loodus pakub uusi avastusi, näiteks palmimetsad mägialadel, kus põllumajandust ei tasu arendada, lõputud teeistandused koos mööda mäekülgi kulgevate radade ja üksikute puudega.
Mõned juhised kohalejõudmiseks
-Sigiriya. Start bussiga Dambulla peatee äärest. Ooteaeg oli meil ca 20 min. Konduktor laseb turistide seltskonna bussist maha enne Sgiriya linnakest, on näha vasakul juba tuttavat kaljumassiivi. Siit tuleb ca 1 km marssida mööda teed ja parki ümbritsevat kanalit peaväravate kanti.
-Kandys Peradeniya botaanikaaed. Kesklinna kandist eraldi busside peatusest lähevad bussid Peradeniya poole (on Kandy serval satelliitlinn) Bussist maha tulles ongi üle tee aed, mis igati väärt vaatamist
-Pinnawela elevantide kodu. Saab sõita Kandyst rongi või bussiga. Kuna rongiliiklus on väga harv, võiks eelistada bussivarianti. Tuk- tukil paluda sõidutada peatusse, kus väljuvad Kegale bussid. Sellega sõita Karahbunbanani. Tuled maha ja tuk-tuk sõidutab elevantide juurde (ca5 km ja200Rs). Kui ajagraafik on tihe, võib elevandid ja botaanikaaia teha ühel päeval, sest elevantide juurest Kandysse tagasi sõites buss sõidab botaanikaaiast mööda.
-World´s End. Asub Nuwara Elyast 32 km kaugusel (Haputalest sõites 45 km), Meie valitud hotell Milano Inn NE kesklinnas, ca 100 m bussijaamast pakkus lahkelt transporditeenust, Start kell 05.15 kas auto või tuk-tukiga. Kuna hommikud on sealkandis jahedad, valisime auto variandi -3000Rs. Hommikul oli auto ees ja poisid andsid kaasa 2 komplekti hommikusööki-võileivad ja puuviljalõigud. Tagasi sõites palusime meid kottidega maha lasta Pattipola raudteejaamas, et sõita Haputale poole.
-Dambetenne Tea Faktory. Õige mitmes allikas on ebaõige inf, et tuleb sõita Bandarawela bussiga ja tulla maha tehasehoone ees. Tegelikult tuleb Haputalest leida eraldi bussipeatus põiktänaval, kust bussid viivad teetehasesse.
-Liptons Seat. Teetehase ees on passimas tuk- tukid mis viivad ülesmäge ca 7km 400Rp. Väga soovitan viimane 1,4 km peale tõkkepuud marssida jalgsi, üleval nautida vaateid, juua tassike teed ja tulla alla teetehaseni jalgsi. -Little Adams Peak. Ella linnakeses marssida mööda Passara Roadi, viidad näitavad pööret paremale. Lõpus on ka veidi väsitav tõus tippu, mida heastavad imelised vaated Ella mägimaastikule -Nine Arches Bridge. Sama Passara teed paar km edasi ja vasakule allamäge. Ilusad vaated ülalt raudteesillale. Kuna ihu oli parasjagu väsinud, lasime end tagasi kesklinna sõidutada tuk-tukiga 300Rs eest. -Rawana kosk. Asub Wellawaya tee ääres ca6 km linnast. Sõitsime sinna ja tagasi bussiga, soovitatakse ka alla tulla jalgsi. Kosel vett palju ei ole, kuid saab libedatel kividel ennast kasta ja päevitada. Veel mõned mõtted -Sri Lankas on budiste ca 70%, edasi hinduiste, moslemeid ja kristlasi. Meeldiv on vaadata, et kõik toimetavad oma templite-pühakodade juures ja uskudevaheline vaen on välistatud. -mõistmatult kalliks on muudetud turistide sissepääs vaatamisväärsuste juurde alates 10$ kuni 30$ -liiklus on vasakpoolne ja küllalt agressiivse stiiliga, seega võib soovitada vajadusel ainult autot koos juhiga, -kuigi bussiliikluse reeglid on meile veidi arusaamatud, kõik laabub üle ootuste, pikematel marsruutidel tuleb vahest arvestada bussi vahetuse ja ümberistumisega -kohalike inglise keel on hästi kiire ja siristav nagu nende enda keel. Esimest korda tundsin, et ei saa enamikel juhtudel kapitaalselt aru nende inglise versioonist. Tippmälestused reisilt -Dambullas Kuld ja Kaljutempli kompleks, -Kandys Peradeniya botaanikaaed -NEliyas sõit „maailma lõppu“, vaated hommikukoidu ajal mägedele, metsik omapärane loodus, ahvid, hirved ja kuristikuvaated -Dambutenne teetehase kompleks ja Liptons Seat
-Ella unustamatu loodus mäed, kaljud, kosed.
-Galle vanalinn ja kindlus
-Mirissa rannaala murdlainetuse, mereandide pakkumiste ja lihtsalt lõõgastumisega
Kulud kohapeal oli kokku kahele 41 euri/päevas

Nine Arches Bridge. Sama Passara teed paar km edasi ja vasakule allamäge
Kas saan ōigesti aru, et jalutasite Ellast sinna see 3,5km?

Jah, jalgsi, alguses väikese Adama tipule ja siis võlvsilda vaatama