The Great Escape 2009/2010
28 kommentaari

Pealkiri muudetud! Stiil muudetud! Rubriik muudetud! Postituse tüüp muudetud!


26.september 2008 sai teemat alustatud ümbermaailmareisi plaanidega:

Pundil härrastel on arenenud plaan 2009 oktoobris maailmareisile suunduda.

Marsruut veel 100% paigas ei ole, kuid tõenäoline suund on mööda Trans-Siberia raudteed Moskvast Pekingisse, sealt lennates allapoole Aasiasse, mõnda aega seal ja Austraalias, edasi Okeaania kaudu Ameerikasse ja (olenevalt allesolevatest finantsidest) tagasi kodumaale.

Enam vähem on idee maha joonistatud ja prorgammgi paigas aadressil: http://www.vanakoolimehed.ee/100/

Ürituse nimeks (NB: mitte eesmärgiks!) on 100 päevaga ümber maailma, kuigi juba varakult on tunne, et võib pikemalt minna...

Kuna programm päris lahtine siis paar küsimust suurele ringile:

 1. päris esimest korda ei reisi aga kas on mõtet mingis osas ka reisibüroode abi kasutada, nt viisade tegemine. Siiamaani oleme ise piletite jm hankimisega hakkama saanud.

 2. kui külastatavateks riikideks on - Venemaa, Mongoolia, Hiina, Tai, Laos, Kambodzia, Vietnam, Austraalia, Ameerika, Brasiilia ja ehk mõni muu, aga kas on mul õigus kui sellest nimistust pole mõtet vaid Laose, Kambodzia ja Vietnami viisat ette ära teha?

 3. mis oleks huvitav ja soodne lennuplaan Austraaliast Ameerikasse minekul, kui tahaks teepeal ka 2-3 kaunimat kohta Okeaanias lähemalt uurida (Uus-Meremaa? Tahiiti? Cooki saared? Hawai?)?

Oleme kõikidele reisisellidele tänulikud ka kõikvõimalike muude soovituste ja kommentaaride eest...

Hea asja olete ette võtnud! Head reisi! Ise olen jaanuari teises pooles Kambodžas. Aga siis olete vist läind juba sealt...

Ilus, võimas, hullumeelne. Oleks ma 10-15 a noorem, oleks mul siis pappi, kui ei oleks naist, lapsi, äri, maja jne, oleks jalg terve - ma oleks käsi...ei ma oleks initsiaator.

Olen täitsa huvitatud.Eelarve tundub olevat väga soodne ja ajastus ka ok.Enne aasta löppu selle saab alati töölt vabaks,ning sinna 90 päeva sisse mahub ka jöulud uus aasta kus nagunii suurt midagi teha pole.Ja kui reis läheb minu jaoks liiga pikaks siis igalt poolt ju kodu lend olemas,nii et peame plaani.alak@hot.ee skype naksitrall2

2 aastat tagasi sai Laose ja Kambodza viisa küll piirilt(võiks üle vaadata, kas saab igast piiripunktist), Vietnami enam peast ei mäleta, ise tegime Bangkokis ette ära. PS! Julgeks limonaadi peale kihla vedada, et Teil läheb rohkem aega.. :)

100 päeva on võetud selle eesmärgiga, et siis on lihtsam kodustega ja tööandjatega minekus kokkuleppele jõuda, sest kui 100 päeva pärast tagasi oled, siis tõenäoliselt oodatakse sind nii kodus kui tööl.

Samas, kui kohe öelda pikem periood, siis kõik sillad põlevad ereda leegiga:) ... isegi juhul kui mingil põhjusel juba 30-päevaga tagasi olla ei suuda seda tuld enam kustutada.

100 päeva pärast on palmi alt maailma teise pilguga vaadates võimalik ka interneti või telefoni teel pürotehnikud kodustele sildadele saata.

Aasta veel...

See blogi mingil määral abiks, vähemalt siis Aasia ja Austraalia poole pealt: http://ksskss.blogspot.com/search/label/ettevalmistused. Viisadest saab suht pädevat infot siit: http://www.estravel.ee/index.php?lang=est&main_id=1415,62,71

Edu.

Olen nn "vanakoolimeestega" kokku puutunud Montenegros. Ei olnud ilus kogemus. Meie peedime siin inglise poissmehi, aga pole ise kahjuks sugugi paremad. Montenegros nähtud seltskonda ei tahaks küll Eesti visiitkaardina ilmarahvale näidata, veel vähem härrasteks kutsuda.

Meil on küll tore reisidel ka teisi eestlasi kohata, tõsi - Montenegros oli veidi pidune olek (tähistasime seda, et see riik sai samal päeval iseseisvaks).

Teistmoodi reisid on härraseid viinud ka Hispaaniasse sportima, Viini ooperiteatrisse ballile ja Indoneesia suurimasse televisiooni... ei ole mõtet kohe teisi maha teha.

Gloobus112, tänud väga hea reisiblogi eest, kordan seda siin: http://ksskss.blogspot.com/search/label/ettevalmistused

Ettevalmistused said uue hoo;)

Hullumeelne soov on Teiega kaasa tulla! :D Täpsem aeg oktoobris on alles planeerimisel või on juba kindel, et näiteks 11. oktoober hiljemalt kell 10.30 peab Tallinna Lennujaamas check-in'i ära tegema?

Suured maailmareisplaanid on saanud konkreetsemaks, kuid ka realistlikumaks, sest tõenäoliselt ei ole võimalik ilma tõsisemate tagajärgedeta üle 2,5 kuu puhkust saada nii töölt kui kodust.

"Kui tervet rehkendust ei jõua, siis teeme pool, aga teeme korralikult", on võetud esialgseks sihiks ehk 100 päevaga maailmale tiiru tegemisest on jäänud alles 80 päevaga Suur Puhkus, mis kvaliteedilt võib isegi parem olla.

Täpsemalt põhjustas muidugi puhkuseplaanide konkretiseerimist AirAsia sooduspakkumised ehk kui ikka ca 1700.- krooni eest saab lennata Peking/Tianjin-KL-Phuket-Bangkok ning ca 3800.- krooni eest Vietnamist tagasi, siis ei ole ka väga kahju kui mingil põhjusel mõnele lennule ei jõua.

Suures plaanis on ettevõtmises nüüd:

 1. Rong Tallinn-Peking
 2. Tai rannad
 3. Aastavahetus Cambodzia/Vietnam

Kui 2010. aasta alguses on: a) finantse veel alles, b) head mõtted või põhjendused, c) poogen siis on võimalus, et vallutamine jätkub. Kui mitte, siis on taskus tagasisõidupilet.

Reisiplaanid uuendatud: http://www.vanakoolimehed.ee/100/

Kuida siis reisi plaanid lähevad? 20. oktoober(kui see veel kehtib) on väga lähedal.

Tänan küsimast, reisiplaanid lähevad väga hästi - seltskond koos, suurem osa pileteid ostetud, kindlustused tehtud, viimased viisad tegemisel jne.

Väljumise uus aeg on sätitud laupäeva, 24.10.2009, kella 17:20ks ehk 1 kuu, 1 päev ning veidi vähem kui 1 tund on jäänud stardini.

Tegime ettevõtmisele ka blogi-moodi-asja: http://www.elamus.ee/vacation/, mis hetkel veel testimise faasis (mobiiliga piltide saatmine, kaardifunktsioonid jms), aga esmase pildi programmist peaks juba andma...

Proovime seal operatiivselt anda ülevaadet ettevalmistustest (viisa tegemised, piletite ostmised jms) ning loomulikult reisist endast, et sarnaste reisiplaanidega seltskonnad teaksid tulevikus vigu vältida:)

Elutervet vanakooli värki ongi pagana väheks jäänud viimasel ajal. Ehk selle reisi puhul olen mina natuke kruupi ja vännklaab. Kui vanakooli meeste vaadetele peaks sobima, siis äkki annate tõusikule loa oma tegemistele linkida Seliises maailmas?.

Suuri Põgenemisplaane on võimalik ja lubatud cheerida nii sellises, teises kui ka kolmandas maailmas. Aga aega veel on... täpselt kuu jäänud, nüüd hakkas lehel ka kell tiksuma.

See 2003.a. Tallinn-Irkutsk reisiblogi on muidugi tase, loe ja naera ainult:)). Igatahes lisan Teie blogi ka "lemmikute" alla, teiste lemmik reisiblogide juurde, mida jälgin...tuleb raudselt huvitav lugemine. EDU.

Aga pealkiri "Ümber maailma" pole vist enam päris õige...rohkem nagu "Läbi Aasia" või midagi sellist?

Marti mõte õige, et plaanid vahepeal muutunud. Õnneks trip.ee-s võimalik postituse autoril muuta nii stiili, pealkirja kui rubriiki.

Kõige keerulisem oli valida reisistiili - kas lihtsalt puhkusereis, või "kultuurireis", rongireis, seljakotireis vms, kahju, et valikus "A-klassi reisi" ei ole:)

Välistada ei saa ka, et alustate reisi A-klassi reisina, kusagil Tai rannas muutub reis järsku B-kategooria lõbuks ja mõni mees saabub Eestisse juba C-tähe õnneliku esindajana:P...D ja E toimuvad juba edasi siin pinnal:)

See ettevõtmine peaks nüüd mõne tunni pärast startima - kes tahab silma peal hoida: http://www.elamus.ee/vacation/

Trans-Siberiast on üle poole sõidetud - paar tundi tagasi jõudsime Irkutskisse.

Kunagi ehk paneme ka mõned asjalikumad reisisoovitused kirja, hetkel said üles vaid vähemasjalikud kommentaarid ja fotosüüdistused: http://www.elamus.ee/vacation/

Elamus, Endal suvel plaanis Transsibiga Pekingisse (või siis Beijingisse) sõita ja oleks Sulle üks küsimus.

Kuidas te korraldasite Venemaal seda nn registreerimist? Teatavasti peab välismaalane ennast Venemaal 3 päeva jooksul registreerima. Ja nii iga kord, kui ta uude kohta läheb. Kuna saabuksin Moskvasse ja sealt liiguks edasi Irkutski, siis peaksin ennast registreerima nii Moskvas kui Irkutskis. Aga teadagi sõidab TS rong Moskvast Irkutski kauem kui 3 päeva. Kas ma saan nende federalny zakon´ist ja saatkonna kodulehel olevast infost õigesti aru, et registreerima peab ennast 3 päeva jooksul pärast uude linna saabumist (nii ma seda zakon´i tõlgin:), s.t teel oleku aeg ei lähe arvesse ja ma ei ületa seda ettenähtud kolmepäevast tähtaega?

Kuidas teie oma reisil toimisite? Minek oleks tõenäoliselt turismiviisaga (võibolla ka muud liiki viisaga, aga ega see reg. protseduuri ei mõjuta).

Hiline asjakohane vastus - Venemaal peab tegema registreerimise 3 päeva peale kohalejõudmist mingisse sihtpunkti. Seega võid registreerimise protseduuri rahulikult Irkutski jätta.

Meie ööbisime Irkutskis Baikaleri hostelis (600.- rutsi öö), kes ise registreeringut ei teinud, kuid kellele oli kokkulepe kohaliku suurema hotelliga - Angara vist, kus registreering tehakse 300.- rutsi eest ära.

Ulan-Udes ööbisime veidi suuremas kohas, kus registreerimine oli hinna sees ja hind vist 750.- ruubl öö.

Meil olid samuti turistiviisad, ei olnud piiril probleemi.

Suur tänu, Elamus, info eest! Pekingist tagasisõidu piletid juba käes ja nüüd jääb ainult suve oodata:)

Teile aga seiklusterohket reisi jätku!

Seiklusrohke reis sai üllatava "jõuluks-koju" lõpplahenduse: http://www.elamus.ee/vacation/

Mõne aja pärast panen ka pikema reisikokkuvõtte üles, seniks häid jõule kõigile!

Aasia-tripi kohta sai lõpuks üks pikem jutlustus ja finaalmarsruut-kaart üles: http://www.elamus.ee/vacation/

Panen siia kopi-pasteeringu neile, kes lingile ei viitsi vajutada.


Kagu-Aasia on ja ilmselt jääb lähiajal üheks maailma kõige turistikamaks piirkonnaks. Kliima on hea ning keskmisest odavam hinnatase viib sinna edaspidigi nii kõrvaltänava pakkpäkkereid, peatänava ekspertgruppe kui ka 5 tärni hotellibasseini golfireisijaid.

Meie 5-nädalane tuur piirdus seekord Kagu-Aasia mandriosaga, seega Malaisia, Filipiinid ning muud riigid, k.a. Ida Timor jäid kuhugi vahele. Birma(s) jäi ajapuudusel võtmata.

Järgnevat teksti ja soovitusi ei tohiks puhta kullana võtta, sest meie grupp seltsimehi, pimesi truud partei igale sirgele ja kõverale sammule (Priit Aimla – Jüri Aarma, “Kohviveski ‘90″), otsustasime peamiselt peatänavate ja teinekord mittetraditsiooniliste turistikate kasuks ning suure osa ajast veetsime huvitavate inimestega suheldes, kellelt tõenäoliselt saime rohkem teada kui Hiina limonoloogid oma 3-kuulisel Mekongi tuuril. Kuid ehk mõni tulevane minija leiab siit miskit ka endale kasumlikku.

Alustama peaks muretsemisest. Mõni muretseb endale töö, mõni naise, mõni muretseb “Mida teha Aasias aastavahetusel?”. Sellistele küsimustele on raske vastata või Jah, Hr. Peaministri sõnadega – sellist jama suhteliselt keeruline kommenteerida, kui ei tea kas küsija soovib kas randa või vihmametsa, pidu või vaikust, üksi või mitmekesi, mugavalt või odavalt jne.

Seega kõigepealt paika seltskond, suund (mõned piletid), viisad-vaktsiinid, kiire ülevaade eelarveaukudest ning mindagum. Meie tripist sai ehk mingi ülevaade üles eelnevate postituste näol, kuid neid, keda huvitavad mingid ettevõtmisest märkimata jäänud detailid (kuidas toimub registreerimine Venemaal, palju maksab tuubing Laoses jne) saame siiski aidata trip.ee, maili või blogi kaudu.

Reisi jooksul sai kasutatud 27 erinevat liiklusvahendit – seitset eri rongi, bussi ja veesõidukit ning kuute lennumasinat. Lisaks lugematu või mäletamatu arv tuk-tukkakreid, paari rollerit, paari jalgu ning ühe ameeriklase jalgratast kergeks kraavisõiduks.

Kasutamata jäi kolm lendu ja kaks õlut, mäherdused me olime toonud Vietnamist ja Laosest Taisse, kus viimase hotellipäevahommikul ei olnud enam seda jaksu kätes.

Kõigest lähemalt ja kaugemalt:

Suur osa Aasia kohalikest elab peost-suhu. Suur osa turiste elab peost-peoni.

Tai kuurortites võib kohalike ja turistide vahel ka veidi teises tähenduses peost-suhu elamist täheldada.

Tai tundub Kagu-Aasia riikidest turistimajanduse kõige paremini selgeks saanud, Indoneesias on see vist arenenud regiooniti, näiteks Bali saarel, ning ülejäänud riigid teevad sellel alal alles esimesi, teisi või kolmandaid edusamme. Lihtsalt selline tunne on, ehk meiekeeli – “I Gotta Feeling”.

Samas on Tai meiepoolt väisatud riikidest kõige vähemsoovitatavam, või kui siis Tai lõunaosa saari või siis Tai lõunaosa saari.

50-eluaastatele ükskõikkummalt poolt lähenevad esmakordsed Aasia “I no spiik guud” turistid võiksid vaid Tai kuurortite kasuks otsustada – vähem mõtlemist, rohkem puhkust. Teistele soovitame, hoolimata sellest, et suur osa Euroopa-Aasia (odav)lendudest maandub Bangkokis, sealt esimesel võimalusel Kambodzia-Vietnami või Laose suunal edasi sõita. Kui puhkust või vabadust pole rohkem kui 2-nädalat, siis üle ühe kahe riigi ei tasu esimesel korral siiski tormata.

Kohalikud lennud on veidi ette planeerides suhteliselt odavad ning pikalt ette planeerides isegi suhteliselt tasuta – meie 6 lendu (Peking-Kuala Lumpur-Phuket-Bangkok-Phnom Phen + Ho Chi Minh-Kuala Lumpur-London) maksid kokku ca 5000.- eesti raha. Osadest lendudest loobumine meid väga ei morjendanud. Vähemalt muretsema ei hakanud.

Air-Asia lend Londonist Lumpurisse ei ole tõenäoliselt kõige hullem piin ning kui Iisijetiga planeerida ca 600 krooni eest Londoni ots, siis sealt annab leida sama päeva edasipileteid ca 2400.- EEK Lumpurisse ehk 3000.- EEKu ja Kagu-Aasia on käega või jalaga katsuda. Jääkraabitsad võib maha jätta.

Mõningaid mõtteid ja soovitusi:

 • Juttu jätkub kauemaks

Juhul kui te ei ole just Soome ninjasõdalase välimuse ja päritoluga, kes Irkutski hostelis suutis meile kolme päeva jooksul vaid korra naeratada (või oli see õel irve hoopis), siis suhelge kindlasti ka teiste turistidega – olgu nendeks 40-aastates Hollandi lennujaamatöötajatest paarike, perekond USAst, grupp Saksamaa koolilõpetjaid või Iisraeli militaristid. Isegi kui vestlusest ei teki ärilist kontakti, saate ehk teada mõnda kasulikku mõne teise riigi kohta ja jagada oma teadmisi ja kogemusi Eestist.

Suhtlus kohalikega on tõenäoliselt ärilisemate kaalutlustega, näiteks Irkutski ööklubi Koljaga oli meil järgmine vestlus:

Kolja: “Tere, mina olen Kolja” Reigo: “Meeldiv, mina Reigo” Kolja: “A tead, ma olen kohalik meister Dzihuijaas (... või muus idamaade võitluskunstis)?” Reigo: “A tead, mul oleks vaja baarist üks jook võtta?”

Kolja (Svenska Magnusele): “Anna oma I-Phone, tõlkimata sõna” Magnus: “Ei anna…” Kolja: :”Vodkat Joonud Pätt – See Sass” (tõlge vist: vodkakjobõiblätseitsjass)

Ivan: “Kolja, do you want to buy me a drink – a bottle of vodka!”

Mõne aja pärast näeme, kuidas Kolja, kes oli täenäoliselt Ivani sõnade järgi käitunud, kuid loomulikult mitte sellega meieni jõudnud, eskorditakse kahe turvamehe saatel, jalad järgi lohisemas, klubist välja uusi tutvusi ja I-Phonesi otsima.

Tais oli suhtlus kohalike tuk-ping-pommijatega pigem monoloog, kuid esines ka erandeid – näiteks jutud Kambodzia tänavakorvpalli peakorralajatega võivad ehk kunagi kasumlikuks osutuda.

 • Seljakotid selga

See on küll väga individuaalne soovitus, aga mugavus loob meeleolu – kes just väga paigalseisev hotelliturist ei ole peaks hakkama saama vaid käsipagasiga ehk kaas vaid 8-10 kilone seljakott (autoril moodustas kaasatassitud rüperaal händluggage kaalust isegi poole).

Lennujamades on ka kindlasti sedasi mugavam ning kordagi ei kohanud, et keegi check-innides ütleks, et teil on mitu ühikud käsipagasit – tagasilennul läks 1ühiku käsipagasina ca 13 kilone 40l seljakott, mille otsas rippus ülikonnakott ja kilekott talveriietega.

5-krooni on riietekilo keskmine pesuhind ning kohalikud riided ka just vägapalju ei maksa. Kuna naistel on tõenäoliselt kaasavõetud peeglite ja kroonjuveelidega veidi teine teema, siis kehtib see soovitus vist rohkem maskuliinsemale osale turistidest, kuigi Pille, kellega Tais kohtusime, käis oma 2-nädalasel tripil vaid 5-kilose pagasiga.

Kikilips ja kaap, oodaku, oma aega veel... Hea on olla teel!

 • History Channel

Enne mõne riigi külastamist võiks reisiplaneerimise eeltöös leida tund-paar ja uurida üht-teist ja natuke kolmandat riigi ajaloo kohta. See selgitab ja annab kohapeal parema aimu, MIKS just mõned asjad kohapeal nii on.

Kui mujalt ajalugu ei leia, siis Lonley Planeti esimesed leheküljed annavad ka põhiinfo kätte.

 • Tõmba juhe välja seinast

Paljudel oli viimati mobiil üle nädala off-reziimil nädal enne seda kui oma elu esimese telefoni sai. Koosolekud ja kliendid - oodaku, oma aega veel.

Interneti väljalülitamine peaks samuti olema võimalik, meil jäi see ainult teoreetiliseks võimaluseks. Praktiliselt muutus suhteliselt kiiresti vaatevinkel Eesti uudiste lugemisel – mingil hetkel oli Postimehe kõige tähtsamaks uudiseks see, et Nauru tunnustas Abhaasia iseseisvust, esiuudiseks olnud Savisaarte lahutusprotsess väga ei erutanud.

 • Minema peab

Eestist mõneks ajaks väljumine, bussiga nädalavahetuseks Riiga või häälega maailmaturneele, võiks olla iga kodaniku kohus – väike keelepraktika ja silmaringi laiendamine ei tohiks suurt tükki võtta. Bemmi spoileriring, mis selletõttu ehk muretsemata jääb, on tõenäoliselt küll mõnedele paras pein.

Siiski, veel kindlam kohus on kodumaale tagasitulemine, sest aeg tuli maa ja mere peal, silm mõnda seletas, kuid ei poolt nii armas olnud seal kui kodutänavas...