Tõeline vedamine!

Sügisesel koolivaheajal käis grupp meie kooli 4., 8. ja 9. klassi õpilasi kultuuri-reisil Brüssel-London-Pariis-Amsterdam. Gruppi kuulusid ka mõned üliõpilased, õpetajad, nende sugulased, sõbrad ja tuttavad. Grupp oli seekord väga suur, sest huvilisi oli nii palju, kes kõik soovisid kaasa tulla ja ka reisi hind oli soodne. Seekord üürisime kahekordse Taisto bussi.

Vaata pilte.

  1. päev Meie buss väljus kooli juurest kolmapäeva varahommikul ja sel päeval läbisime kolm balti riiki: Eesti, Läti, Leedu. Õhtul hilja jõudsime veel ületada Leedu-Poola piiri ning lõpuks saabusime hotelli Poolas Bialystokkis. See hotell polnud küll nii ilus kui hotellid meie eelmise aasta Itaalia reisil, aga sai ikka pesta ja magada küll.

  2. päev Teise päeva varahommikul jätkus sõit läbi Poola Saksamaa suunas. Poolas juhtus meie bussiga väike avarii, mille tõttu olime Poolas ühe ööpäeva kauem, kui algselt planeeritud. Sel päeval puhkasime ja ööbisime eriliselt uhkes hotellis. Ümber hotelli oli uhke dendropark, mille rajamisega oli hotelliomanik palju vaeva näinud, see oli suurepärane! Pargis jalutades tundsime kõik, et oleme puhkusel! Seda puhkepäeva oli kõigil meil väga vaja, sest enne reisi olid kõik koolis ja tööl ning puhata polnud keegi saanud veel õieti päevagi! See puhkepäev oli kena!

  3. päev Järgmise päeva lõuna ajal saabus Tallinnast uus buss, millel oli silt: "Tõeline vedamine!?", mis oli tõesti vedamine ja see kiri bussi peal tegi kõigile hea ja lõbusa tuju - tõeline vedamine! Selle eelmise päeva väikese äparduse tõttu muutus küll meie sõiduplaan veidi. Jätsime plaani järgi ettenähtud Amsterdami vahele ja sõitsime kohe kiiresti edasi Belgiasse ööbima. Seekord sõitsime tõesti kaua: terve päeva ja osa ööst, ööbima jõudsime alles varahommikul.

  4. päev Neljandal päeval jõudsime Brüsselisse. Brüssel on Belgia pealinn ja Euroopa Liidu tähtsamad asutused asuvadki just seal. Brüsselis toimus meil linnaekskursioon ja käisime ka "Mini Euroopas", mis tähendab, et kogu Euroopa on sinu peopesal, sest just seal saab näha Euroopa pealinnade ja tähtsamate linnade maju ja muid huvitavaid objekte makettidena. Eestit esindab seal Paks Margareeta ja Suur Rannavärav. Vaata www.minieurope.eu.

Brüsselis käisime Raekoja platsil, Manneken Pis`i juures. (Manneken Pis: "Pissiv poiss" on kuulus pronksskulptuur ja Brüsseli sümbol, mis seisab raekoja taga ja kergendab end aastast 1691. Ühele väiksele põiktänavale on juurde tekkinud ka tütarlaps nimega Jeanneke Pis ehk "Pissiv tüdruk", mille lasi 1985. aastal teha üks ärimees.) Jalutasime vanalinnasja kalarestoranide kvartalis. Nägime ka Euroopa Nõukogu hoonet ja parlamendihoonet. Külastasime San Michelli kirikut, nägime kuningalossi, raekoda jne.

Brüssel on imeline Euroopa linn, kus põimuvad nii vanalinn kui uus linn üheks. Õhtupoolikul suundusime Bethune`i (Prantsusmaa) ööbima, et varahommikul sõita edasi Inglismaale.

  1. päev Varahommikul algaski sõit Londonisse. Põnevaks osutus La Manche`i väina ületamine Euro-tunneli kaudu. Meie buss sõitis rongiterminali juures otse rongi peale, siis rongiuksed sulgusid ja algaski pooletunnine 58 km pikkune maa-alune sõit.

London - see on kuninglik ja kaasaegne linn. Toweri kindlus: Londoni esimesel päeval külastasime Toweri kindlust, seda, kus kus elavad kuulsad Londoni mustad kaarnad. Toweris on hukatud hulk kuninglikke tegelasi. Londoni Tower on kuulus kummituste paik. Seal ilmub korrapäraselt Henry VIII teine naine, 1536.a. mais hukatud Anne Boleyn, sageli ilma peata. Nähakse ka 16. saj. elanud Salisbury krahvinnat Margaret Pole nn. Bloody, veel kummitavad seal ka kaks pisikest printsi, kes tapeti 1843.a. Legendi järgi langeb Tower vaenlaste kätte, kui Toweri rongad ära lendavad, need on seal püsinud juba 900 aastat.

Toweris oli ka põnev kuninglikke kalliskivide ja kroonide kollektsioon-näitus. Seal olid esindatud sellised kuulsad kalliskivid, nagu Koh-i-Noor (5000 aastat vana) ja Aafrika täht, mis särab monarhi valitsuskepil.

Londonis oli sel päeval vihmane ilm ja jahe ilm - väga londonlik, kuid juba järgmisel päeval säras päike. Londonis toimus meil linnaekskursioon, mille korraldas Londonis elav ja töötav teatrilavastaja Karin, kes pööras palju tähelepanu Londoni eripärale. Erilist tähelepanu pööras ta Piccadillyle (põnev linnaosa) ja sellele, miks kanalisatsionitorud on Londonis väljaspool maja ja miks osad aknad on kaarjad ja miks londonlased tulekahjusid kardavad. Veel nägime Trafalgari väljakut, Big Beni ja Hiina linnaosa jne. Õhtupoolikul toimus Madame Tussaud vahakujude muuseumi külastus, mille pilet on väga kallis - mis tegelikult ei ole oma hinda väärt.

6.päev Alustasime päeva Toweri sillal jalutamisega. Käisime St.Pauli katedraalis ja Inglismaa kõige tähtsamas kroonimiskirikus-kloostris Westminster Abbey`s, kus toimuvad kuninglikud kroonimised, laulatused ja matused. Sinna on ka maetud väga palju Inglismaa kuulsaid isikuid. Seal olid väga ranged turvanõuded: pidime grupi kaheks jagama, mitte kõva häälega rääkima ja käima ainult nooltega märgitud suunas, pildistada ka ei tohtinud. Edasi läksime parlamendihoone juurde ning nägime ka Big Beni - Inglismaa sümbolit.

Peagi jätkus Londoni linnaekskursioon: Buckinghami Palee ja vahtkonnavahetus, mida me kahjuks ei näinud, sest sel päeval seda ei toimunud, kuid nägime kuninglikke kaarikuid ja prints Charlesi autoga lossist välja sõitmas.

Peale lõunat alustasime sõitu Doveri suunas. Meil õnnetus Londoni kiirteede remondi tõttu korraks ära eksida, tiirutasime paar tundi Londonit ümbritseval ringteel, kuid lõpuks leidsid bussijuhid õige teeotsa üles tänu meie grupis olnud ühele tähelepanelikule kaasreisijale, kes on ise palju Tallinn-Londoni vahet postiautoga sõitud. Suured tänud talle! Peagi jõudsime Doverisse ja ületasime taas La Manche`i väina-tunneli. Õhtuks jõudsime Prantsusmaale öömajale.

  1. päev Varahommikul alustasime sõitu Pariisi suunas ja esimesena toimus meil ekskursioon Pariisi äärelinnas asuvasse Versailles'i lossi. Versailles'i lossi lasi ehitada Louis XIV ehk Päiksekuningas. See oli tõeliselt suur ja võimas loss. Lossipark asub 8 hektaril.

Päikesekuninga õukond: Kuningale Pariisis ei meeldinud, sest seal oli ta kogenud rahvarahutusi. Ka pealinnas asuvad kuningalossid olid jäänud ebamugavaiks ja vanamoodsaiks. Ta lasi ehitada Pariisist 18 km kaugusele Versailles'sse uue lossi, kuhu kolis 1682. a kogu õukonnaga ning kuhu kuningad ja õukond jäid enam kui 100-ks aastaks, eemaldudes nii oma pealinnast ja rahvast. Versaille' lossi ehitati 20 a. Lossis oli üle 2000 ruumi, aga sinna pidi mahtuma üle 20 000 õukondlase, rääkimata teenindavast personalist. Igal õukondlasel olid ju veel teenrid ja teenijannad; lisaks veel 338 kokka, 48 arsti, 125 lauljat, 74 preestrit jpt.

Peale lõunat jõudsime Pariisi. Jalutasime kunstnike linnaosasas Montmartre'il, kus on töötanud sellised kunstnikud nagu Renoir, Matisse, Picasso, Vincent van Gogh, Monet jt. Lisaks imetlesime Sacre Ceuri kirikut, mis asub ka Montmartre'i mäel. Õhtupoolikul toimus meil laevasõit Seine'i jõel ja käisime ka Eiffeli tornis, mis on Pariisi ja Prantsusmaa sümbol. Torn on saanud oma nime arhitekt Gustave Eiffeli järgi, kes selle projekteeris. Ehitamist alustati 1887 ja torn valmis 1889 Pariisi maailmanäituseks, et sellega tähistada Suure Prantsuse Revolutsiooni 100. aastapäeva! (324 m kõrge)

  1. päev Järgmisel hommikul jätkus Pariisi linnaekskursioon ja seekord imetlesime Pariisi bussiaknast. Nägime La Defenset (Uus ja moodne triumfikaar), uut ja moodsat ning vana Pariisi. Jalutasime Triumfikaare (Arc de Triomphe -võidukaar) juures ja Pariisi ühel peatänaval - Champs Elyseel, käisime Madeleinekirikus, Hotel de Ville (raekoda) ja Pariisi ooperiteatri juures. Järgmisena läksime Cité saarele, mis on Pariisi vanim linnaosa, laevakujuline saar Seinei jões. Saarel elas kunagi parisiide hõim, kelle järgi Pariisi linn on nime saanud. Seal asub suurepärane ja kuulus Jumalaema kirik ehk Notre Dame de Paris, mis on tuntud romaanist: ?Jumalaema kirik Pariisis? ("Jumalaema kirik Pariisis" on Victor Hugo romaan. Raamat anti esmakordselt välja 14. jaanuaril 1831. Romaani tegevus toimub 1482. aastal Pariisis Jumalaema kirikus ja selle ümbruses.)

Sealsamas Cité saarel oli võimalus ka tutvuda arheoloogiliste väljakaevamistega, kus oli näha Rooma-aegseid linna- ja müürivaremeid, mida käis ka õp. Lemsalu külastamas. Suurem osa grupist käis ka Invaliidide kirikus, mis on kullast kupliga ja kus asub Napoleoni sarkofaag.

Imetlesime ka moodsat Pompidou kultuurikeskust, mis on imepärane seetõttu, olulised torud: ventilatsioon, liftid ja muud tähtsad torud asuvad kõik väljaspool maja. Keskuses töötab admistraatorina Eestiski tuntud filminäitleja Ene Rämmeld, kes mängis filmis "Libahunt" peaosa.

Õhtupooliku sisutasime aega Louvre kunstimuuseumis. Louvre (Musée du Louvre) on muuseum Prantsusmaal, Pariisis. See on üks maailma suurimaid muuseume. Asub Seine'i kaldal. Louvre ehitati 12. sajandil Philippe II Auguste'i kuningapaleena. Muuseumina avati osa paleest 1793. aastal. Louvre'is on palju maailma kunsti paremikku kuuluvaid teoseid, neist tuntuim on Leonardo da Vinci "Mona Lisa". "Mona Lisa ehk La Gioconda" on Leonardo da Vinci maal, mis valmis aastatel 1503?1507. Praegu asub see Pariisis Louvre'is. Väidetavalt on see maailma kõige kuulsam maal.

  1. päev Üheksandal päeval oli planeeritud meil Luksemburgi külastamine, kuid ajanappuse tõttu jäi see meil ära, ehk teinekord, see-eest sõitsime alguses vahele jäänud Hollandisse ja Amsterdami.

Amsterdam on tulpide ja tuuleveskite maa ning Hollandi pealinn. Amsterdami nimetatakse ka vee-kanalite rohkuse tõttu Lääne-Euroopa Veneetsiaks. Jalutasime Zaanse Schansi vabaõhumuuseum, kus sai tutvuda tüüpilise vana hollandi külaeluga, nautida idüllilisi tuulikutega vaateid, vanu majakesi ja kanaleid. Vaatasime, kuidas valmistatakse ehtsat hollandi juustu, saime seda kohapeal maitsta ja kaasa osta. Külastasime ka puukingatöökoda ja vaatasime, kuidas valmivad kuulsad hollandi puukingad.

Jätkus sõit Amsterdami. Sõitsime ka minilaevaga Amsterdami kanalitel ning jalututasime Amsterdami vanalinnas. Erilist elevust tekistas grupis nn "punaste laternate tänav". Õhtupoolikul sõitsime öömajale Saksamaale - Magdeburgi. Arvatakse, et Hitler on sellesse linna maetud.

  1. ja 11. päev Viimased kaks päeva olid meil tagasisõidu tee päevad koju. Taas läbisime tuttavad riigid: Poola, Leedu, Läti ja lõpuks jõudsimegi koju Eestisse. Kokkuvõtteks võib öelda, et reis õnnestus super-suurepäraselt, 11 päevaga nägime ikkagi poolt Euroopat, sai tutvuda imepäraste ehitiste: Buckinghami palee, Tower, Toweri sild, Versailles' loss, Eiffeli torn, Sacré Ceuri kirik, Jumalaema kirik, Invaliidide kirik, Napoleoni haud, Louvre jne ja kuulsate linnadega: Brüssel, London, Pariis, Amsterdam!

Koju jõudes oli meil tõeliselt hea meel, et nii palju olime näinud ja kogenud põnevat ja kultuurikast maailma. Uuel aastal soovime jälle minna Euroopat avastama ning siis juba Hispaaniasse!

Tänan kõiki, kes osalesid meie kultuurireisil! Täname meie bussijuhte Meelist ja Mallorit ning supervahvat giidi Pillet!

Soovitus! Kui reisile lähed - osta kaasa raamat: PARIIS, ilmub sarjas Silmaringi reisijuht.