Tsuchiura ilutulemöll

ilutulestik (113)

Oh kuidas aeg lendab! Oktoobri algus on kadunud, justkui oleks juba varajasse talveunne jäänud. Siiski on tegelik olukord hoopis vastupidine ja ehe tudengielu on see, mis arvuti ligi ei lase. Rahvusvahelised õhtusöögid sõprade ringis või klubipeod ei paku mitteosalejatele ehk eriti huvi, küll aga tahaksin kirjutada (ja eelkõige näidata) naaberlinna aasta suursündmust – Tsuchiura Ilutulestiku võistlus!Tsuchiura on tegelikult väikene linn, kuulus oma Jaapani suuruselt teise järve Kasumigaura seest püütud tindikalade, lilleõisi meenutavate lootosejuurte ja eelpool nimetatud ilutulestiku poolest. Valdavalt agraarne piirkond muutub iga oktoobri esimesel laupäeval ülemeelikult ülerahvastatud simmaniväljaks. Väikelastest vanavanaemadeni istuvad inimesed kohati hommikust peale paremaid platsikesi kinni hoides - süües, juues ja lähimat tualettruumi otsides õhtuse tulemöllu ootel. Üle 800 000 inimese on oodatud ainult seda üritust vaatama, tagades nii igal aastal vahvaid ummikuid ja kopsaka lisaraha kohalikele farmeritele, kes raha eest oma põldudele autosid parkida lasevad. Egas meiegi – kraapisime tühjaks niidetud põllu pealt heina kokku, ehmatades sellega hüppesse lausa massiliselt rohurohelisi konnakesi ja monstroosses mõõtmes rohutirtse, asetasime kodutute poolt maailmakuulsaks tehtud sinise istumiskile põhu-hunnikule, koukisime hommikul hoolega valmistatud söögid-joogid välja ja jäime pimeduse saabumist ootama.


Eelmisel aastal ma ei teadnud, mida ilutulestiku võistlus tähendab ja polnud sugugi valmis selleks, et minult võetakse ära igasugune põhjus kunagi veel Eesti uusaasta rakettide üle vaimustunult ahhetada. Võistlus ei ole tavaline ilutulestik – see on erinevate ilutulestikku müüvate firmade võimalus näidata kõigile potentsiaalsetele ostjatele oma uuemaid, paremaid ja uhkemaid leiutisi. Seega lastakse taevasse ainult totaalne paremik! Meie kohalikust rahvusest sõber teadis rääkida, et ühe raketi hind võib vabalt olla 200 000 eesti krooni, nii et mis summa selle 2,5 tundi kestva tulemöllu jooksul taevasse saadeti, ma parem ei ürita arvutada.


Aga see, mis seal taevas toimus, pani ikka vaimustusest õhkama. Taevasse kerkisid hiiglasuured krüsanteemi kujutavad õied, mis täitsid peaagu kogu vaateulatuse, spiraalis end taeva poole lahti kerivad tulejooned, mis avanesid miljonivärvilisteks tulekeradeks, raketid, mille valgus rullus lahti justkui kardin erivärvilisteks keradeks, üks ilutulestiku pallike suurema palli sees, sajas suunas laiali liuglev jaanimardika pesa, roostevärvi tulevihm ja notsu nägu on vaid imetilluke ja lahja kirjeldus sellest, mida selles lahingumöllu meenutavas õhkkonnas näha sai.


Ühesõnaga, kui keegi satub Jaapanisse oktoobri alguses, soovitan kindlasti veeta see üks õhtupoolik Tsuchiuras. Ja neile kes sellest osa ei saanud, väike minupoolne pildiline ülevaade, noh, kiusamiseks või nii :)

ilutulestik (69)
Tossu ja tuld ja kõrvulukustavaid kahuripauke

ilutulestik (84)
Justkui suur võilill, mille tolmukaid tuul minema kannab

ilutulestik (67)
See firma ei tulnud võistlusele säästu-eelarvega :)

ilutulestik (100)
Kohe juhtub...

ilutulestik (103)
... midagi sellist

ilutulestik (64)
Selleg pildiga meenub GGG lugu "valgus, sini-hele-roheline valgus..." :)

ilutulestik (98)
Mulle isiklikult tundub, et fotoaparaat näeb ilutulestikku hoopis isemoodi kui inimsilm

ilutulestik (88)
Ja lõpetuseks - topelt ei kärise