Kanadasse reisijatele: ülevaade Kanada elektroonilisest reisiloast (eTA)
veigo
veigo
16. märts 2016 08:52

Mis on eTA (Electronic Travel Authorization?)

eTA is alates 15. märtsist 2016 Kanadasse sisenemiseks kehtiv elektroonilise reisiloa nõue nendele välisriikide kodanikele, kes saabuvad riiki lennureisiga (k.a. transiit) ning kellele kehtib viisavabastus. Nende hulka kuuluvad ka Eesti kodanikud, kellel on võimalik Kanadas ilma viisata viibida kuni 180 päeva (täpse aja määrab vajadusel piirivalve). Viisavabadus kehtib ainult juhul, kui reisi eesmärk on turism. Kanada külastamisel õppimise või töötamise eesmärgil, peab viisa või elamisloa taotlema eelnevalt Kanada välisesindusest. Eesti elanike viisasid ja elamislubasid viisasid menetleb Kanada saatkond Varssavis.

eTA eesmärgiks on koguda andmeid reisijate kohta veel enne nende riiki saabumist.

Mis juhtub, kui lendan Kanadasse ilma eTA-ta?

  1. märtsis kuni sügiseni (kuupäeva pole formaalselt täpsustatud, kuid räägitakse 6 kuust ehk kuni 15. septembrini) kehtib üleminekuperiood, kus Kanadasse suunduva lennuki pardale saab minna ka ilma eTA-ta, kuid piiril võib oodata põhjalikku kontrolli, kus tuleb tõestada Kanadasse sisenemiseks vajalikke nõuete täitmist. Selle hulka võivad kuuluda tõestus rahaliste vahendite olemasolu kohta, tagasilennupileti olemasolu, aga võidakse küsida ka arstitõendit ja tõendit kriminaalse tausta puudumise kohta. Täpsema loetelu nõuetest leiab siin. Kokkuvõttes, sisenemine üleminekuperioodil Kanadasse ilma eTA-ta võib osutuda nii aja- kui vintsutusterohkeks.

Lisaks ei saa välistada probleeme lennuki pardale saamisega, sest pole teada, kuidas erinevad lennufirmad Kanada eTA nõuet tõlgendavad. Lennufirmadele on kahtlemata riskivabam eTA-ta reisijaid pardale mitte lubada.

Mida on eTA saamiseks vaja?

Elektrooniliseks eelregistreerimiseks on vajalik omada:

  1. kehtivat reisidokumenti (pass);
  2. võimalust tasuda taotluse eest krediitkaardiga;
  3. e-maili aadressi.

Missuguseid andmeid kogutakse?

eTA taotlusvormil küsitakse tavalisi isikuandmeid, nagu ees- ja perekonnanimi, sünniaeg ja -koht, sugu, passiandmed, eelnev viibimine Kanadas, rahaliste vahendite suurus, registreeritud elukoha aadress ja e-posti aadress.

Kaua võtab vastuse saamine aega?

Kanada Immigratsiooniameti väitel peaks vastus saabuma mõne minuti jooksul. Vaadates aga eTA taotlemise korduma kippuvaid küsimusi, see alati ilmselt nii ei ole.

Reisimine perega

Elektrooniliselt tuleb registreerida iga pereliige eraldi (sh lapsed). Juhul, kui eTA vormi täidetakse kellegi eest (näiteks lapsed), alustatakse eTA taotlusvormi täitmist samamoodi, kui iseenda puhul, kuid peale esimesi valikvastuseid küsitakse, kas tegemist on taotleja enda või kellegi teise eTA taotlusega.

Lendan Kanada kaudu edasi kolmandasse riiki, kas vajan eTA-t?

Jah, alates 15. märtsist 2016 oodatakse, et eTA-t on ka neil transiitreisijatel, kes Kanada territooriumile ei sisene. 6-kuusel üleminekuperioodil peaks teoreetiliselt saama ka ilma.

eTA kehtivusaeg

eTa on elektrooniliselt seotud reisija passiga ning on kehtiv 5 aastat või passi kehtivusaja lõpuni, sõltuvalt sellest, kumb saabub enne.

Palju eTA taotlemine maksab?

eTa maksab 7 Kanada dollarit ehk ~4,7 eurot.

Kunas eTA-t taotlema hakata?

eTA taotluse võib esitada igal hetkel enne lennureisi, kuid mõistlik oleks see ära teha juba enne lennukipileti broneerimist.

Kuidas eTA-t taotleda?

eTA elektroonilise taotlusvormi leiab Kanada Immigratsiooniameti veebilehel www.cic.gc.ca/english/visit/eta-start.asp.

Kust leiab lisainfot?

Info eTA kohta ja enimesitatud küsimustele leiab samuti Kanada Immigratsiooniameti veebilehel www.cic.gc.ca.

Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased