Praha kohta infot

Olen paari päeva pärast Prahasse minemas. Tegemist pika nädalalõpuga ja koos 16-aastase teismelisega. Kuna reisime päris iseseisvalt esimest korda, siis palun natuke nõu. Ööbime kesklinna hotellis.

* Kuidas on kõige lihtsam raha vahetada?

* Kas on mingeid kombeid või asju mida tuleks Tšehhi minnes silmas pidada

* Mis oleksid kõige olulisemad asjad mida Prahas vaadata (aega 2,5 päeva)

* Mis on kõige olulisemad asjad mida Prahas proovida, kus söömas käia jms

1
2

Praha loss, Petrini mäga ja torn, , mitmed kirikud, Karli sild, astronoomiline kell, vanalinn. Kui on huvi, siis juudi kvartal ja sünagoog, muuseum.

Kui esimest korda omapead olete, siis kulub ehk rohkem aega, et lennujasmast linna ja hotelli saada, vaatamisväärsusi üles leida. Nii et varuge aega pigem rohkem kui vähem ja ärge väga suuri plaane tehke. Seal palju ägedaid kohvikuid ja restorane, jätke aega korra päevas jalgu ka puhata.

Vaadake tripadvisorist nii seda, mida vaadata kui ka söögikohti

Kas Eestis ei saa raha vahetada?

4
1

Meie väikeses linnas puudub raha vahetamise võimalus jah kahjuks.

1
0

Miks mitte kaardiga maksta ja vajadusel automaadist võtta

5
0

Sularaha, kui vaja, saab kohapeal automaadist. Kaardiga sai pea-aegu igal pool maksta, seega vast seda sularaha nii palju vaja polegi.

Praha on vahva linn ja tegemist seal jagub.

3
0

Eks Praha paras turistikas on. Vana- ja kesklinn ennekõike, mujal natuke teine lugu, aga kui nii lühikest aega olla, siis mujale ilmselt väga ei jõua.

Sellega seoses vastuseks küsimusele mida silmas pidada, siis vana kogemuse põhjal soovitaksin restoranide ja muude söögikohtade arveid turistirohketes kohtades igaks juhuks veidi tähelepanelikumalt vaadata. Aga võimalik, et nüüdseks on asjad paremaks läinud.

Vaatamisväärsuste osas on positiivne see, et enamik neist on kompaktselt koos ehk ühe juurest teise juurde kulgemine on sujuv ning ei pea kord ühte ning siis hoopis teise suunda sõitma. Ja 2-3 päeva üsna paras aeg olulisemate vaatamisväärustega tutvumiseks.

Ja positiivne loomulikult veel see, et vaatamata turistidehordidele on tegemist siiski suhteliselt mõistliku hinnatasemega linnaga, seda isegi vanalinnas. Õllesõpradele muidugi eriti.

Toidud meie omadega sarnased, aga samas ka siiski erinevad. Ehk hapukapsas on oma maitsega ja sealiha sageli ka veidi teistmoodi tehtud, lisaks menüüs rohkem ka linnuliha, kneedleid jne. Tavapärase tšehhi köögiga tutvumine on kerge, terve vana- ja kesklinn on üsna ühesugust menüüd pakkuvaid restorane täis. Teadjamad oskavad konkreetsemalt soovitada, aga minu mälu järgi oli enamike menüü vägagi sarnane, nii et suurt vahet polnud kuhu minna. Peab muidugi ka möönma, et ega kehakaalule tšehhi köögil liiga head mõju loomulikult pole!

4
0

Ahjaa, eesolnud loetelu kohtadest oli väga adekvaatne, aga nendest ka raske mööda minna kui vanalinnas olla. Sh. Karli sillast, mis minu hinnangul nr. 1, eriti kui õhtusel ajal minna.

2
0

Üldiselt saab kaardiga kõige eest maksta, ka automaadist metroopileti eest või otse bussis bussipileti eest. Lisaraha väljavõtmisel vältida Euroneti (oli vist selle nimega) siniseid automaate, mis turistikohtades röövivad inimesi, vaid võtta mõne kohaliku panga automaadist. Rahavahetusi leidub siin-seal, aga kurss on ilmselt mõttetult röövellik.

Enamik poode küsib maksmisel valikut, kas maksta EUR-ides või kohalikus valuutas - alati valida kohaliku valuuta variant. Makseterminalis pakutav EUR-idesse konverteeritud hind on ca 10% halvem kui sinu pank võtab Tšehhi kroonide konverteerimise eest.

Söögikohti saab ka otse Google Mapist vaadata, mis ilmselt nagunii lahti. Mida lähemal on keskmine hinne 5,0-le (ja mida rohkem arvustusi), seda parem. Tšehhi toit ilmselt väga vaimustav ei tundu, eriti kui knedlikute ja pagaritoodete otsa satub, samas on Tšehhis Euroopa suuruselt teine vietnamlaste kogukond (Prantsusmaa järel) ja väga palju Vietnami/Aasia restorane. Kvaliteet seinast seina, aga kui Google'is/Tripadvisors on kõrge hinne, siis ilmselt hea koht. Paljudes kaubanduskeskustes on Running Sushi restoranid.

2
2

Kuidas on kõige lihtsam raha vahetada?

Mina sain kaardiga hakkama, sularaha ei läinud kordagi vaja. Kaardimaksed toimivad nii restoranides, ühistranspordis kui poodides. Linnas on olemas ka Bolt takso. Mõnes üksikus baaris tõesti ei võeta kaarti vastu, kuid sellist baari peab ikka tulega taga ajama. Kui sa tõesti pead raha vahetama, siis arvesta sellega, et saad ilmselt korralikult vastu pükse, sest Prahas saad kõige tõenäolisemalt kehva vahetuskursi ning maksad ka teenustasu. Arvesta vähemalt 5% kahjuga. Alternatiiv on suure vajaduse korral raha automaadist välja võtta. Vaata enne seda videot, siis tead, milliseid automaate vältida.

Kas on mingeid kombeid või asju mida tuleks Tšehhi minnes silmas pidada

Praha on üks Euroopa tippsihtkohti ning kannatab kõigi ületurismile omaste sümptomite käes - linnas on palju skämmereid (alates "tasuta" lille kinkijatest ja absurdse hinnaga suitsuliha müüjatest peatänaval kuni pangaautomaadi juures jõlkujateni). Tavaline taks, tasub olla valvas ning skeptiline, "liiga hea pakkumise" korral lihtsalt minema jalutada. Ise kasutan ka haldjakeelt - hakkan nendega lihtsalt eesti keeles rääkima ja kuna nad seda ei mõista, siis tüdinevad kiirelt ja otsivad uue ohvri.

Ühistransport on odav, kuid piletid tuleb valideerida. Ühistranspordis on kontrolörid üsna sage vaatepilt.

Mis oleksid kõige olulisemad asjad mida Prahas vaadata (aega 2,5 päeva)

Honest Guide (Praha kõige kuulsam ning julgem YouTuber) on selle kohta palju videomaterjali tootnud, soovitan vaadata. Kõike ei peagi sisse ahmima, vali 4-5 videot ja vaata lennujaamas lennukit oodates veel mõned.

Kui grupis kõik inglise keelt mõistavad, siis võite ka pooltasuta jalatuurile minna. Teid saadab kohalik giid (tavaliselt on selleks mõni linnas pikemalt elanud immigrant inglise keelt kõnelevast riigist). Tuur on tasuta, tuleb ennast ainult online'is kirja panna. Tuuri lõpus oodatakse väikest jootraha. Kui näpud tõesti põhjas, siis pääsete maksmisest, aga giid tuli teie jaoks soojast toast välja ja viieka iga osavõtja kohta võiks ikka anda.

Mis on kõige olulisemad asjad mida Prahas proovida, kus söömas käia jms

See, mida linnas näha, oleneb veidi teie enda huvidest. Prahas on eleatud juba Paleoliitikumist saadik ja linna ajalugu on pikk ja värvikas. Praha on Euroopa südames, see oli osa Austria-Ungari impeeriumist, seal esines Mozart ning linna kirju ajalugu peegeldub ka selle arhitektuuris, mida on kindlasti põnevam kogeda, siis kui vahel peatuda ja majade fassaade imetleda. Eriti põnevad on juugendstiilis majad.

Linnapildis on ka palju skulptuure, neist kuulsaim on muidugi Kafka pea, mida saab kõrvalolevast Starbucksist võetud kohvi kõrvale nautida (pea seibid hakkavad kindlatel aegadel pöörlema, täpsema info leiad guugeldades).

Külastamist väärib näiteks Praha tehnikamuusum.

Tšehhid väga kilekotisaia ei söö ning hangivad pagaritooted kas kohalikust poest (lahtine müük) või pagariärist. Soovitan mõnest sellisest läbi minna, seal pakutakse tavaliselt ka kohalikust saiast valmistatud suurepäraseid võileibasid. Hinnatase on kindlasti soodsam, kui Eestis. Kui satud kohta, kus hinnad on kõrged, siis otsi uus koht, ilmselt oled turistikas. Kui menüüs hinnad puuduvad, siis jookse, oled petturite juurde sattunud.

Kui te otsite natuke erilisemat söögielamust, siis ei saa ümber Výtopna rongirestoranist. Söögid ja joogid tulevad teie lauda mööda raudteed.

6
2

Raha - kui vahetadki raha kohapeal, siis jälgi nii kurssi kui võimalikku teenutasu (see võib räige olla teatud kohtades, vt enne näiteks koha google review hinne üle).

Mida teha - sellise aja sisustamiseks piisab tõesti suvalisest reisijuhist või mõnest "top kohad prahas" veebilehtest/videost. Ise ma suurlinnades muidu eriti aega ei veeda, aga möödunud aasta novembris sai Prahas üks päev (ja eelnev õhtu) oldud ja tegelikult oleks teise päeva vabalt võinud veel veeta, väga meeldis! Rahvast oli tõesti väga palju, tegu oli küll väga ilusa ilmaga pärast/enne vihmaseid päevi ja nädalavahetusega. Oma plaanid tegingi eelmise päeva õhtul tunnikesega arvuti taga.
Näiteks kindluse kanti sai jõutud kell 10 hommikul ja järjekorrad juba tekkinud, rahvast murdu. Käisin Vituse katedraalis, katedraali tornis (eraldi pilet), astusin sisse ka paleehoonesse (sest see oli katedraali piletiga koos nagunii) aga keerasin otsa ringi, ei tundunud huvitav (ja see rahvamass!). Kuulus "Golden Lane" (eriti huvi see ei pakkunud muidu mulle, aga oli samuti selle piletiga olemas) - läksin ikkagi läbipääsuväravast läbi - ohjah, lunisin siis veidi, et äkki lastakse välja sissepääsuväravast, aga ei, pidi seal rahvamassis kaasa voolama õige väljapääsu suunas. Petrini pargi kaudu jalutasin tagasi alla vanalinna poole, oli mõte Petrini torni minna - 100 meetrit järjekorda, jätsin vahele. Käisin ka Karli silla vaatetornis, vanalinnapoolses - mulle meeldis.

Söögikohad - vaata enne google review hinne üle, et vältida täielikke turistilõkse. Enne tellimist vaata alati menüüd ja hindasid. Ära küsi pimesi "üks suur õlu", vaid täpsusta, kui suur see suur ikkagi on ja palju maksab. Kui sularaha pole, siis küsi üle, kas ikka saab kaardiga maksta.
Youtube kanali soovitus: https://www.youtube.com/@HONESTGUIDE/videos - kohalikud, kes teevad videosid just turistilõksudest ja ohtudest (rahavahetused kes võtavad jubeda teenustasu; tänaval mustalt raha vahetavad isikud, kes õige raha asemel annavad aegunud valgevene rublasid) aga jagavad ka vaatamisväärsuste soovitusi (ka alternatiive väga populaarsetele kohtadele, tasuta kohti jms). Just täna on nad lisanud video Euroneti automaatidest, mis võtavad ca 2 euri tasu isegi siis, kui sa lõpuks raha väljavõtmisest keeldud.
Näiteks siin foorumis kunagi soovitati Sveiki restorani (seal rippuva mehe kuju juures), mis aga google review'de põhjal on üsna niru (sh summadega petmised jms) ja seda restorani mingi HonestGuide video ka tõi välja kui tüüpiline "restoranilõks".
Aga Praha on tore!

Täiendus: täitsajänku kirjutas samal ajal ja kordasin mõnda asja. NB! Kafka pea suleti eelmisel sügisel ja interneti põhjal on jätkuvalt suletud.

1
1

Kafka pea taasavatakse 29. veebruaril 19.00.

https://www.quadrio.cz/en/franz-kafka-statue

Pärast renoveerimistööde lõppu näeb Kafka pea show'd taas igal täistunnil. Show kestab 15 minutit. Vaatamata sellele, et tšehhidel on Kafkaga keeruline suhe (Kafka oli juut ning kirjutas peamiselt saksa keeles, tšehhidega ei lävinud pea üldse), on Kafka pea monument väga populaarne ning avamisõhtul on kaubamajaesine plats kindlasti rahvast täis.

2
0

Sai eelmine suvi Prahas 4päeva veedetud.

Muuseumites soovitan mina illusiooni muuseumi (kui pole analoogses varem käinud), neid on lausa kaks Prahas, ise sai käidud selles https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g274707-d13838180-Reviews-Iam_Illusion_Art_Museum_Prague-Prague_Bohemia.html

Samuti käisime siin https://www.galerieocelovychfigurin.cz/en/

Prahas ka teletorn, mis ei ole just väga kõrge, aga kui midagi enam teha pole, siis võib käia.

Vltava jõel saab võtta paadituure, mida ´me küll ei jõudnud seekord teha.

Naise jaoks oli reisi tipphetk Pot Au Feu restorani külastus (omas ka Michelini tärni a2021), hinna ja kvaliteei suhe oli väga hea, 2 käiguline lõunasöök koos veiniga läks 80€ (käike saab ise vajadusel juurde võtta).

Minu jaoks oli reisi tipphetk jalgpall (conference league finaal).

Käisime veel ka botaanikaaias, aga see mingit muljet ei avaldanud.

4
1

Tänaval müüakse suveniire, mille eest saab maksta ka eurodes. Nii, et eurod taskusse. Muidu saab kaardiga maksta.

2
0

Mine kohe lennujaamas infopunkti ja osta sealt 72- tunni sõidukaart. Kuni 15 a tasuta sõit kaardiga, võta kodust passipilt kaasa, saab teha ka samas teisel korrusel. Kehtib mh lennujaamasõidul ja köisraudteel. Muretu liikumine. Samuti küsi tasuta linna kaart, paberkaardilt saab parema ülevaate linnast.

https://www.prague.eu/en/practical/getting-around-prague-by-public-transport-17064

Raekoja seinal astronoomiline kell nagunii - pane tähele tillukest rõdu - kuufaasid on ainuke, mida käib inimene öösel kell 3 sättimas, kõik muu on mehhaaniline ja automaatne. Üks päev läheb puhtalt Petrini mäele. Ujezd trammipeatuses vaata vasakule, minu meelest päris omapärane ohvrite monument, vaata paremale, näed köisraudteed. Võib ka jala minna. Sealne Eiffeli moodi vaatetorn oli viimati kui käisin sularaha eest ja vb ka kõrval asuv peegellabürint, täpselt ei mäleta. Mõlemad huvitavad ja palju muudki.

https://bezotdyx.ru/et/hunting-animals/petrzhin-v-prage-petrshin-holm-v-prage-korotko-ob-istorii/

2
0

Ei maksa vast üle mõelda igasuguste passipiltide ja infopunktidega.
Igas metroo- ja bussipeatuses on automaadid.

https://www.dpp.cz/en/fares/cashless-payment-of-fare

Astud juurde, vajutad näpuga 120 czk (24 tunni pilet, 4,75 euri), viipad pangakaarti, võtad väljatrükitud pileti ja sõidad sellega ühe ööpäeva. Passipilti pole vaja, aega läheb 3 sekundit.

2
0

Vabandust, kohe ei märganud, et teismeline on juba 16. Endal on mugav olnud kohe lennujaamast 72 h pilet võtta.

0
0
1
2
Lennupakkumised
Reisikaaslased