Bulgaaria mais

Vahel satub sinnamaile ka tööasjus ja sellest ka Bulgaaria mittepuhkaja vaatevinklist.

Ilm Mai ei ole teps mitte parim aeg soojale maale minekuks kuna kohapeal kogu riigi ulatuses oli nädal aega +12 kuni + 17. Kohalike sõnul on see täiesti normaalne. Rohelust on umbes neli korda rohkem kui Eestis.

Bensiin on küll samas hinnas kui meil kuid taksoga saab sõita millegipärast poolilma juhul kui vältida erataksosid.

Must meri on juba vaatamata õhutemperatuurile ujumiseks paras kuna meile on ka pluss 18 vesi mais igati OK. Põhjus on päikeses, mis ka poolpilves taeva puhul paneb silmi kissitama kuna ulteraviolettkiirgus on täiesti olemas. Söögikohti tuleks valida aga üldiselt kõhutõbe vist ei saa kui ikka päris rämpsu ei söö.

Raha on Lev ja selle kurss mais 2001 oli 1 Lev pea sama mis 1 DM, ehk siis 1 Lv on 8 krooni. Restorani praed on 3 kuni 6 Lv. Takso sisseistumisel on ees 0.5 LV ja iga kilomeeter on vastavalt taksole 0.3 kuni 0.5 Lv. Kohalike sõnul on võimalik korter saada 4 USD eest päevas.

Riietus. Mais ei tasuks midagi heledat vähemalt Burgase kandis midagi selga panna kuna näed välja kui valge vares sest kogu noorte ja vanade mass käib peamiselt musta värvi riietes. Noored daamid mais 2001 olid enamuses röögatutes platvormkingades. Mida paksem platvorm, seda vist moodsam.

Viinamarju tasub sealtmail otsida siiski vaid augustis (kohalike sõnul) kus seda kraami peaks olema lademes, sest õnnestus autoga läbi kogu Bulgaaria sõita ja teeäärsetel väljadel nagu muud eriti vist ei kasvatatagi.

Saabumine Lennukiga Sofias maandudes on esialgne pilt üsna nutune, sest lennujaama tualetis polnud isegi ei seepi ega paberit. Muuseas ärasõit on meeldivam, kuna käib juba teisest terminali hoonest kus elu vähe viisakam.

Bussisõit. Sofiast näiteks Burgasesse (Päikeseline rand ehk Solntsev Brjag) saab umbes 15 Lv eest. Suht mugav buss teleka ja videoga. Vahepeatustes võib ka 15 minutiks tuulutamas käia kui just sügavat sotsialismiaega näha igatsed. Üsna jube pilt seal mittekuurortrajoonides. Muidu on looduses nii mägesid kui lauskmaad. Rohi mais ereroheline. Eemalt nagu salat. Rohelust on umbes neli korda rohkem kui Eestis.

Ööelu kohta ei oska vähemalt Burgases midagi öelda kuna põhitegevus käis tänavatel. Sinna puhkama sõites oleks mõttekam ilmselt hoiduda ainult kuurortrajoonide ligi sest sealt mingi 5 kilomeetrit väljapoole on juba vähe mida vaadata.

Inimesed on rahulikud. Vene keelega saab hästi hakkama aga bulgaarlste endi jutust aru ei saa, kuigi teksti lugemine vene keele baasil on suht lihtne. On ka tagurpidi arusaamisi -"prjamo" oli vist näiteks paremale jne. Nii et kohaotsingul oleks soovitav kaart osta 3 Lv ja selle järgi orienteeruda.

Niipalju siis sellest maast.