Detailselt Marokost (Marrakesh, Imlil, Fes, Merzouga jm)

Käisime Marokos 01.-13. juulil (low season) ning nägime ära Marrakechi, Atlase mäed (majutus Imlilis), Fesi ja kõrbe. Liikusime taksode ja ühistranspordiga. Et siinses foorumis Marokost väga tihti juttu ei tule,siis mõtlesime, et jagame oma tähelepanekuid.


Lennujaam

Saabusime Marokosse Marrakeshi Menara lennujaama kaudu (ümberistumisega Stanstedis). Lennujaamas tuleb nii riiki sisenedes kui ka lahkudes täita viisapabereid (pastakas kaasa!) Halva üllatusena tuli riigist lahkudes teha check in ka ainult käsipagasiga reisijatel -- põhjendus “pardakaartide kinnitamine”.

Takso lennujaamast mediinasse võiks maksta 80dh, kõvadele kauplejatele vähem. Mediina on suuresti autovaba, nii et riadi uks tuleb teil ise üles leida -- teine variant on tellida riadist transfeer. Kesklinna läheb ka buss (30dh).


Marrakech

-Marrakechi mediina tänavatesüsteem on segane, Maps.me kaart hea abimees. Kui tänavanurgal abitu näoga seisma jääte, pakuvad end teie teenistusse kohalikud noormehed, kes “ei”le tihtipeale ei reageeri. Pigem on nende vastus “No, that way is shut!”, mis suure tõenäosusega tõsi pole. Jalutage edasi. Kui otsustate siiski nende abi kasutada, siis olge valmis 10-20dh tippi jätma. Kui kohalikku giidi tahate, soovitame hoopis ametlikku giiditeenust. 

-Marrakechis viivad kõik teed turule. Vaibad, ehted, vasknõud, nahast kotid… Kes kaubelda ei taha, ostelgu maal või mõnes teises linnas: Marrakechi kaupmeeste esimene hind on üle mõistuse kõrge. Julgemad saavad hea hinna mediina äärealalt. Vürtside ja muu põneva jaoks soovitame soukides poodi Herboriste la Sagesse.

-Linnamaks 27dh/öö inimese kohta on mõnes majutuses vaja sularahas maksta. Sama kehtib ka teistes linnades. Üldse käivad tehingud pea alati sularahas.

-Jemaa el-Fnaa kohal loojuvat päikest soovitame nautida pigem mõnest katusekohvikust kui maapinnalt -- peale keskpärase kauba seal suurt midagi pole. Hennahuvilistel tuleks platsist kõrvale hoida ja hoopis Henna Cafesse suunduda :)

-Muuseume on palju, hinnad jäävad 10-70 dh vahele. Parim aeg muuseume külastada on pärastlõunal.

-Niisama jalutuskäiguks on parim aeg just reede, moslemite püha päev. 


Imlil (Atlase mäed)

-Mägedesse saab Marrakechist grand taxi ehk kollektiivse taksoga, millega liiguvad nii turistid kui ka kohalikud. Vastavalt varem loetule ootasime iidvanasid mersusid, mille tagaistmele mahub neli ja ette juhi kõrvale kaks inimest, kuid tundub, et taksod on uuenduskuuri läbinud. Vähemalt Marrakechis on kõik grand taxid uued Citroen Berlingod, mis endiselt mahutavad peale juhi kuus inimest, seda aga oluliselt lahedamalt. Maanteel nägime ka mõnda vana grand taxit, nii et ju need kuskil veel kasutuses on. Grand taxid leiab Marrakechis kohe Jemaa el-Fnaast lõunas.

Grand taxis ei tohiks koht maksta üle 100dh, Imlilisse on hind vastavalt 50dh. Sinna suundudes täitus takso kolme minutiga, tagasi tulles ootasime poolteist tundi. Sõit 〜1,5h

-Vaatamata talvisele intsidendile terrorismiohtu karta ei tuleks. Ka valitsus on seda juhtumit väga tõsiselt võtnud ning nüüd Toubkali mäele enam giidita ei saagi. Väiksed matkad ümber Imlili giidi ei nõua ja kohalikud abistavad sind hea meelega, üllataval kombel ilma rahata :)

-Kohapeal oste tehes toetate sealset kogukonda ning kogemus on kindlasti rahulikum. Külas pangaautomaati pole, nii et varuge vajadusel raha ka majutuse eest maksmiseks. Soovitame soojalt riad Atlas Prestige’i ja nende õhtusööki.

-Mägede vaikus on pärast Marrakechi igale eestlasele kindlasti teretulnud.


Fes

-Fesi jõudsime Marrakechist rongiga, sõit 6h 25min. Fes on täis ilusaid medersasid ja turiste on vähem, küll aga on selle mediina tänavatesüsteem Marrakechi omast segasem ning vargaidki väidetavalt rohkem. Kui Marrakech on nähtud, siis 1-2 päevast täitsa piisab.


Merzouga, Erg Chebbi kõrb

-Fesist omal käel autota kõrbesse jõudmiseks on vaid üks variant: Supratoursi ööbuss (200dh+10dh pagasi lisatasu ainult 40 l seljakoti eest), mis stardib rongijaama vastast kl 20.30. Bussisõit kestab 9-10h, sel ajal tehakse üks (vahel vist kaks) peatus(t), bussis WC-d ei ole. Juhid ületasid tublisti kiirust ja saatsid “vaba” käega telefonis sõnumeid, aga kohale jõudsime.

-Pidasime kesksuvisele kõrbekuumusele vastu, aga üle ühe öö suvel ei soovita -- muudel aastaaegadel küll! Meie broneerisime berberite kämpsis ööbimise koos kaamlisõiduga ning grupp oli mõnusalt väike. Magamiseks veeti madrats lageda taeva alla, sest telgid olid liiga palavad. 

-Marrakechi saab Supratoursiga tagasi, meid aga topiti ühe teise ekskursiooni turistidega minibussi peale.


RAHA: Sularahaautomaate kasutades valige prantsuse keel -- tundub, et mõned automaadid nii teenustasu ei võta. Linnas on automaadid igal pool, külades mitte. Pangakaartidega oli mõnes automaadis probleeme, aga teistes automaatides jälle töötas. Kõigile meeldivad ka eurod.


TRANSPORT: Linnasisesed taksod maksavad 10-20dh inimese kohta, aga võite ka taksomeetri olemasolu kohta küsida (pr k compteur). Kui seda pole, leppige hind enne kokku ning arvestage, et mediinas ukseni alati sõita ei saa. Grand taxid on maal ja linnade vahel levinud transport. Rongid on mõistliku hinnaga ja mugavad. Supratours käib vajadusel kah.


KEEL: Marrakeshis ja Fesis räägiti peamiselt araabia ja prantsuse keelt. Kõrbes ja mägedes käib prantsuse turiste vähem, seal suhtlesime inglise keeles. Paljud oskasid ka hispaania keelt.


TOIT: Põhitoit on igal pool tajine ja kuskuss, mille hinnad jäävad 40-80 dh ringi. Tajine on jagamiseks mõeldud ning ühele inimesele liiga suur. Kraanivett jooma ei kipu, aga hambapesuks kõlbas küll.


TURVALISUS: Vargusoht on linnades nagu suurlinnades ikka. Viisakuse mõttes võiks kanda pikemaid pükse ja õlgu katvaid riideid, mis ei pälviks laitvaid pilke.


INTERNET:

SIM-kaarte saab osta igalt poolt, k.a lennujaamast. Valige Maroc Telecom või Orange, 5GB〜50dh. Lennujaamast väljaspool võib ilma prantsuse keeleta SIMi ostmine keeruliseks minna, aga proovida võib. Küsige poes abi ka sellele raha laadimisega -- alguses antakse teile paljas SIM-kaart ning ise sellele raha laadimine meil ei õnnestunud. Levi oli peaaegu igal pool olemas, riadites oli ka hea WiFi.