Gambia kiirvihjed

Saabumine

Lennujaamas tuleb otsida kohe välisukse juurest tähtis vanamees kaustikuga, kes taksojuhtidele otsi kätte jagab ja temaga kokku leppida hind ja muu jura (ca 120-150 dalasist - 140-175 kr - peaks piisama) - ta juhatab sulle siis konkreetse takso kätte (roheline "turistitakso" valge nelinurgaga uksel). Ise ei maksa hakata otsima (kohe on sul 20 meest ümber, kes kõik sind "õigesse" taksosse juhatavad) Mõistlikud öömajad Soovitan selle raha eest (150 D - 175 kr) sõita taksoga läbi 3 kohta: "Malawi Guesthouse" Fajaras, "Leybato Guesthouse" Fajaras, "African Village" Bakaus ja "Romana Guesthouse" samuti Bakaus, praktiliselt eelmise vastas ja valida välja neist see, mis meeldib.

African Village´s mitte küsida nende endi tube (ega neil vabu nagunii pole), vaid kaubelda ennast minisupermarketi kõrvale Bapp Apts-i. Mina olin Bapp-is (s.o. African Villages) - maksin 250 D [293 kr] öö toa eest (soe vesi, vann+dush ja ventilaator).

Konditsioneeriga pole Gambias midagi peale hakata (öösiti on liiga jahe), külmkapiga samuti mitte (turult võib asju osta ühekordseks söömiseks, supermarketites on aga mõttetult kallid hinnad - parem juba süüa restoranis).

Malawi Guesthouse´is on parim klientuur (kogu maailma backpackerid), lisaks soovitan minna sinna reede õhtul sööma (buffee - niipalju kui süüa jaksad - 65 D [76 kr]). Romana Guesthouse´is peaks öömaja saama 200 [234 kr] eest.

Elamiseks on kõige parem koht Bakau ja Fajara (parim/odavaim ühendus muude kohtadega - s.o. jagatud kollane takso või mikrobuss (2 D [2.30 kr] Serekundasse, sealt edasi 3 D [3.50 kr] one-way).

Kotust ja Kololist soovitan eemale hoida (seal on ainult valged inimesed, s.t. rootslased ja 5-tärni hotellid)

Pealinn Banjul

Tasub käia Alberti turul (turu vastas on ka üks muusika (s.o. kasseti) pood, aga linnaeluga võid tutvuda ka Bakaus (eriti Newtownis) või Serekundas. Aafrika linnaelu on paras kaootika.

Tülitsejad-kaubitsejad-petturid Tüübid on väga tülikad, aga mitte kuigi karmid. (neist saab lahti, kui silma vaadata, kätt suruda ja karmilt kuid viisakalt nad pikalt saata). Aga ega nad enne ära ei lähe ka, kui konkreetselt ei ära saada.

Parimad ujumiskohad

Tasub käia African Village plaazhil (seal ei käi fartsud kogu aeg segamas). Vesi on umbes 21-22 kraadi, raskelt tugev laine, mis jalad alt ära lööb ja kohati (laiguti) väga valusalt kivine põhi - soolane kah.

Parem rand ujumiseks on Kotu Beach (kombinaat-hotellide juures), aga seal pead jälle pidevalt fartsudega suhtlema.

Sääsed ja malaaria

Sääski nägin umbes 4 eksemplari kogu nädala jooksul, mind neist ükski (vist) ei hammustanud - malaariatablette soovitan siiski süüa, kuna tean mitut turisti, kes olid puhta ära näritud. Ja Gambiast kaasa toodud malaariajuhud on viimasel ajal kõvasti sagenenud.

Ohutu Gambia

Gambia on tegelikult raskelt OHUTU koht (kuritegevus praktiliselt puudub - kui linnad õhtusel ajal välja arvata, samuti paar põõsatagust paika leybato Guesthouse´i lähedal öisel ajal) - ja teiseks, kohalik kraanivesi (NB!) ja toit pole veel üheski valges kõhulahtisust tekitanud...

Dzhunglisafari

Soovitan üles otsida Kotu Beach hotellist (või African Villagest - kui neil on seal õhtused kõnetunnid) mõni Spiesi, Vingi - või ka mõne Inglise reisikorraldaja esindaja - ning osta neilt valmispaketina dzhunglisafari. Selle jooksul näeb kohti, mida ise ehk üles ei leiakski. Spiesilt ja Vingilt võib küsida ka soomekeelse giidi võimalust safarile kaasa saada.

Ainult sularaha

Ja kaasa võtta ainult sularaha - on vaid paar poodi, mis VISA-t aktsepteerivad ja krediitkaardiga pangast raha välja võtmine on metsikult kallis (ja MasterCardiga praktiliselt võimatu). VISAga anti mulle 50 naela päevas (ca 1000 dalasit) ja see maksis 100 dalasit.