kes läheb varem pankrotti?

Reisifirma Marhaba Tours valmistab ette avaldust politseile, süüdistades firma eksjuhti Epp Rääbist suurriisumises ning konkurentfirma samaaegses käimalükkamises. Rääbis peab süüdistusi laimuks.

Advokaadibüroo Legalia vandeadvokaadi Lauri Pauluse sõnul tutvub ta hetkel Marhaba Toursi dokumentidega, et valmistada ette avaldust Epp Rääbise tegevuse suhtes politseile.

Sündmused, mis puudutavad edukaks osutunud Egiptuse reiside turu kahte osalist, algasid juba kevadel.

  1. mai jäi Marhaba Toursi ainukesele juhatuse liikmele ja 5% aktsiate omanikule Epp Rääbisele viimaseks tööpäevaks. Nimelt astusid hommikul ettevõtte vanalinna kontorisse egiptlasest omanikud Emad Aziz ja Essam Selim, võtsid Rääbiselt võtmed ning palusid lahkumisavaldust.

“Ta oli väga rahulik ja justkui teadis seda oodata,�? kirjeldas firmajuhi reaktsiooni enamusaktsiate omanik Aziz.

Tema sõnul oli Rääbise töölt vabastamise põhjus firma pangakontolt tehtud suurtes summades ülekanded, mille kohta Rääbis ei andnud seletusi. Segaseid ülekandeid oli kolm: 4,5 miljoni kroonine ülekanne Egiptuse agendile, 1,3 miljoni kroonine kanne veel ühele kontole ning väiksemad summad Rääbise isiklikule arvele.

Marhaba Toursi praegune juht Margit Rebane-Pent täpsustas skeemi – teenuse arved esitati turuhinnast viis korda kallimalt. “Üks osapool oli egiptlasest agent, teine Epp Rääbis,�? ütles Rebane-Pent.

Lisaks segastele arvetele ei meeldinud egiptlastele, et Rääbis lükkas põhitöö kõrvalt veebruarist alates käima teist reisifirmat, samuti Egiptusesse reise organiseerivat TopToursi. Äriregistri andmetel on viimase omanik Soome firma Inter Top Travel Oy ja täna töötab Rääbis seal tootejuhina.

Rebane-Pendi kinnitusel kavatses Rääbis Marhaba Uue tänava kontorisse kolida TopToursi – Marhaba oli kavas kolida Maakri tänaval asuva hoone 9. korrusele.

Septembri alguses TopToursiga turule tuleva Epp Rääbise sõnul on Marhaba Toursi omanike süüdistus tema suhtes ränk. “See on laim,�? ütles ta. “Minu lahkumise hetkel oli firma 1 miljoni krooniga kasumis. Selline kasum oleks võimatu, kui lisada veel 6 miljonit krooni otsa,�? vastas ta. Naise sõnul on ülekanded toimunud vaid partnerfirmadele osutatud teenuste eest.

Rääbise kinnitusel sai ta TopToursist tööpakkumise aprilli lõpus ja ei tegutsenud firmas enne, kui lahkus Marhaba Toursist. “See oli minu jaoks raske aasta, tööstiilid olid erinevad, nägemus oli erinev,�? kirjeldas ta. “Edasitöötamine selles firmas oli võimatu.�?

TopToursi juhi Piret Ujoki sõnul ei võta ta Marhabaga seotud spekulatsioonide suhtes hetkel mingit kindlat seisukohta. “Isiklikult tundub mulle see kuue miljoni jutt täiesti ebareaalne,�? ütles Ujok. Ta lisas, et hindab Rääbise tööd teistes firmades kõrgelt, mida näitab ka see, et Marhaba lõpetas eelmise hooaja kasumiga.

Pärast Rääbise lahkumist Marhaba Toursi juhtima kutsutud Margit Rebane-Pendile on see firmas juba teine töötamise kogemus. Esimest korda töötas ta Marhabas selle käimalükkamisel, kuid pidi lahkuma, sest reisibürood keeldusid tema isiku pärast Marhabaga koostööst. Põhjus selles, et Rebane-Pendi firma Wris Tours läks poolteist aastat tagasi pankrotti, jättes maha 21 miljoni krooni eest võlgu. Marhaba omanike sõnul oli firma käivitamisel Rebane-Pendi panus 80%, Rääbise oma 20%.

Edukaks osutunud Egiptuse reiside turule siseneb veel kolm ettevõtet Lisaks praegusele kahele pakkujale lisandub sügisest turule veel kolm Egiptuse reise pakkuvat firmat.

Uute tegijate lisandumisel võib sügisest alates sõita iga nädal Egiptusesse viis lennukitäit eestlasi, igaühte mahub umbes 170 reisijat. Möödunud hooajal (september kuni mai) oli Egiptuse reiside turu maht ligi 100 miljonit krooni, sinna sõitis Eestist otselendudega üle 10 000 inimese.

  1. aastal oli reisikorraldusturu maht Eestis umbes 153 miljonit krooni, kasvades 15%.

Üheks uueks tulijaks on Soome kapitalil põhinev reisikorraldusfirma TopTours, mille tootejuhina töötab Marhaba Toursi eksjuht Epp Rääbis. TopTours avab oma esinduse septembris, praegu ei soovi firma juhid täpsemalt plaanidest rääkida.

Teine uus firma Estour kuulub Eesti kodanikule Jemilia Konstantinovale, kes on konsultatsioonifirma BI-Info ainuomanik ja juht. Septembri lõpus lendudega alustav firma kavatseb viia igal nädalal lennukitäie inimesi Egiptusesse, hooaja vältel kokku 5500 inimest.

Kolmas Egptuse reiside pakkuja on kevadel Tuneeesia ja Türgi reisidega turule tulnud Leedu kapitalil põhinev firma Novatours.

Seni on Egiptusesse reise korraldanud Domina World Travels ja ühe hooaja tegutsenud Marhaba Tours. Mõlemad müüsid reisid välja.

“Halb luuretöö on olnud,�? ütles Estouri turismispetsialist Aita Sillar, kelle sõnul on kolme Egiptuse reiside pakkuja lisandumine kõigile üllatus. Ta oli siiski Estouri suhtes optimistlik, märkides, et nad müüvad hästi. Samas ütles ta, et uute tulijate suhtes on tunda usaldamatust, kõik tema hinnangul ellu ei saa jääda. “Kook on enne meid juba ära jagatud,�? lisas Sillar.

Novatoursi juhataja Merike Aspe sõnul ei ole siiski veel kindlalt teada, kas kõik plaanijad tulevad ikka turule. Novatoursi kaua küpsetatud plaan on siiski kindel – oktoobri lõpust sõidab Tallinnast igal nädalal lennuk umbes 170 inimesega Hurghadasse. “Seda näitab aeg, kas lennukid lähevad 100% täis või tulevad sooduspakkumised,�? lisas ta.

Marhaba Toursi juhi Margit Rebane-Pendi hinnangul käib mäng selle peale, et turg kasvab. Ta lisas, et Marhaba turuosa tõenäoliselt kahaneb, kuid nad proovivad säilitada kolmandiku turust.

Alates 2001. aastast Egiptuse reise teinud Domina World Traveli tegevjuht Marina Laikjõe ei usu, et turg kasvab kolme tegija lisandumisel 2,5 korda.

Allikas: Äripäev 27.08.2004