Kuidas Tsehhis reisida ja mida vaadta

Käisime Tsehhis tsikliga. Läbi poola saab mööda 67 maanteed ja kui Warsavist läbi sõidata jälgige TIR autosid. Warsavis nimelt on ka linnaosa nimega Praha ja siis võite leida end mingist väga imelikust kohast:) Ööbida saab Poolas tee äärsetes motellides ja hotellides. Warsavist 100 km Tsehhi poole on vahva õlgkkatusega suur hotelli kompleks kus väga korralikud suured toad ja hind 2sest toas 500 eeku. Poola võtke vaid kohalikku raha kaasa sest paljudes kohtades ei saa kaardiga maksta.

Tsikliga Tsehhi minnes ei pea muretsema endale seda kiir tee kleepsu. Ja parkida võib seal kah tsiklit tasuta peaasi et kellegile ette ei jää. Telgi võib tsehhis maha panna nii nagu eestiski metsaserva. Järve äärsetes kämpades ei pruugi vabu kohti olla kuna nemad kui suuri veekogusid mitte omav rahavas võtab suvelt mis võtta annab just neis kämpades.

Tsehhid ise muid keeli peale tsehhi keele eriti ei räägi. Aga kui sul juba 3 õlut sees on tsehhi keel arusaadav ja sinu vene keel hakkab võtma vaikselt tsehhi keele ilmet:)

Aga Tsehhi... hm 1 nädal jääb küll vähesesks kui tahta näha korralikku Tsehhit. Tasuks minna lõunasse, kus tsehhide endigi arvates on kõige ilusamad lossid. Karlsteini loss on jah uhke aga lõunas on uhkemaid. Jälgima peaks seda, et kui valid ühe koha välja siis seal saad veeta täpselt 1 päeva. Vähemaga tavaliselt välja ei vea. Õhtul siis tasuks järgmisesse kohta sõita. Linnadest soovitaks Karlovy Vary, termid ja bassein mis asub modernse hotelli katusel mitte aga nende allikate ja vanalinna juures kus me arvasime :) LÕunas peaks kindlasti käima Cesky Krumlov'is ja Hluboka lossis. Asuvad suht lähestiku aga mõlemas kulub ikka mõnus päevake. Tsehhis peab arvestama seda et enamikesse lossidesse saab sisse vaid giidiga ja tuurid on 9-17 õhtul. Enamus giide räägib ka tsehhi keeles aga inglise keeles materjalid on olemas. Kindlasti tasub minna Moraavia karstialale Punkva koobastikku kus ka paadiga koobastes sõita saab. Seal peaks hommikul varakult kohal olema et saada paadisõidule pileteid. Võib proovida ka ette broneerida. meie läksime hommikul kell 9 sinna ja saime 12 sele sõidule piletid. kell 12 aga oli pileteid vee vaid 16.30sele sõidule. Plzeni linnas on väga vahva õlletehas kus saab suurte tünnide vahel jalutada ja otse käärivast vaadist õlut mekkida. Telc'i linnas on päris vahva piiskopi loss kus saab ringi jalutada. Samuti tasub minna vaatama sealset lossi lilleaeda. Jällegi enne kella 18. sest siis pannakse kinni vaateplatvorm kus lillepeenraid ka kõrgemalt näeb. Neid aga tasub vaadata.

Tsehhis on hostel kõige mõistlikum koht ööbimseks. Pansionid on juba kallimad nii 600 eegu kandt. Hostelis sai ööbitud aga lausa 200-300 krooni eest 2 inimest.

Prahas hotelli otsides tasuks kindlasti vaadata siia . Vahva tudengi hostel 2 inimese 2 ööd maksis 900 krooni koos hommikusöögiga. Duss ja WC koridoris, söögi tegemise võimalus olemas. Oli ka suuremaid ja odavamaid tube kus 6 inimes korraga saavad olla.

AA ja hoiatus kõigile. Tsehhid ei armasta silte ja tee viitasid. Ühegi lossi ja vaatamisväärsuse juurde ei viita tee äärest miski. Sa pead teadma et seal midagi võiks olla. Ka koha viidad on neil alles selle ristmiku juures kust juba ära keerama peab. Seega varuge kannatust ja ruumi kus saaks ümber otsa keerata või enne silti seisma jääda, sest kohati on koha nimede lugemine ja nende kaardilt leidmine raske:) Aa ja siis on seal veel kohanimed mis võivad korduda. Näiteks Nove Mesto'sid on vähemalt 2 üks lõunas teine põhajs. Ja siis on linna äärsed külakesed mille nimi võiks olla näiteks "Laagri Tallinna lähedal"

Süüa ei ole mõtet Tsehhi kaasa vedada. Kohalikust supermarketist võid osta kõik vajaliku kas sama raha eest mis eestis või odavamaltki. Samas on külakõrtsis lõunatamine ka väga mõistlik. sest näiteks kui praad koos lisandite ja õllega maksab 50 eeku on see ju patt jätta söömata. Ja soovitan ära proovida Knedlikud e kohalikud klimbid liha vahukoore ja moosiga. MMMM. Söögist veel nii palju, et tavaliselt on menüüs kirjas vaid liha ja salati hind, kartul, leib, ketsup ja muu tuleb kõrvale tellida lisaks aga see pole kallis. Ja portsud on neil suured.

Seega mina soovitan iga kell minna Tsehhi ja varuda vähemalt 2 nädalat ja teha kodus eeltöö ja panna kaardile kirja kus täpselt midagi asub. Kivi kotti