Leedus luuakse uut lennufirmat Air Lituanica

Maailm üldiselt ei tunne näiteid, kus provintsi, regiooni või linnavalitsused tegutseksid samaaegselt ka lennufirma omanikuna. Leedukad on selles plaanis otsustanud liidrirolli enda kätte võtta – nimelt tuli Vilniuse linnavalitsus juunis 2012 välja teatega, et asutamisel on Vilniuse oma lennufirma, mille nimeks saab Air Lituanica.

Nüüd tutvustas Vilniuse linnapea Arturas Zuokas Air Lituanica tulevasi plaane lähemalt. Põhilised faktid on toodud allpool:

Air Lituanica peaks täitma Leedu rahvusliku lennufirma rolli; lende plaanitakse Vilniuse, Kaunase ja Palanga lennuväljalt; esimesed lennud peaks toimuma 2013. aasta kevadel Vilniuse lennuväljalt; aastas plaanitakse teenindada orienteeruvalt 125 000 reisijat; lennufirma edukaks toimimiseks on oluline kiire rongiühendus Vilniuse ja Kaunase vahel. Rongireis kahe linna vahel peaks aega võtma 30 minutit; esimesel tegevusaastal (s.o. aastal 2013) luuakse ühendus kuude Euroopa linna - Amsterdami, Brüsselisse, Kiievisse, Londonisse, Moskvasse ja Palangasse; aastal 2014 peaks sihtkohtade hulka lisanduma Stockholm, München, Berliin, St. Petersburg, Hamburg ja Tbilisi, aastal 2015 ka Istanbul; Air Lituanica kapital on 2,5 miljonit eurot. Sellest 34% kuulub Vilniuse linnavalitsusele, 17% Leedu firmadele ja eraisikutele, 49% strateegilisele investorile, kelle nime (ja olemasolu) kohta info hetkel puudub; uue lennufirma ärimudel saab olema midagi tava- ja odavlennufirma vahepealset; lennukiteks on valitud Embraer-175 lennukid, kuhu tuleb ainult üks klass 86 istekohaga (31'' vahedega).

Zuokas kutsus projektiga ühinema ka Kaunast. Kaunase linnapea ütles sellest viisakalt ära. Air Lituanica kohta on sõna võtnud ka Leedu peaminister Andrius Kubilius, kes nimetas plaane ebarealistlikeks, lisades, et Vilnius võiks kõigepealt oma suurt võlakoormat vähendada. Igatahes kumab lennufirma asutamise taga ka paras annus poliitilist ambitsiooni.

Huvilised saavad vaadata ka lennufirma presentatsiooni Slideshare'is.