Jagan Maroko kogemusi

Kuna mingit väga adekvaatset (värsket) infot Maroko üldise elu-olu kohta siit ei leidnud, üritan seda lünka natuke täita.

Käisin 2019 jaanuaris; neil on seal talv, meile on see nagu kevad-on vihma, tuult, päikest, pilvisust.  Oleneb ka muidugi asukohast.

Saabusin Nadori kaudu-ei soovita, kuna väga keeruline ära saada sealt. CTM bussid väljuvad kord päevas hommikul ranniku suunas ja kogu lugu. Rongidega suht sama. Otse kuskile kõrbesse ka ei saa; ikka peab suuna Fes'i võtma enne. 
NB! Transpordi peale kulub päris palju aega! 4-6h sõidud on tavalised, nii et arvesta ajakuluga.
NB2!  Bussipiletid tasub alati mõned päevad varem ette osta. Kui tahtsin samal päeval Fes'ist Chefchaouen'i, öeldi, et tänaseks ja homseks pileteid pole. CTM'il on äpp (pr.k), sealt saab pileteid osta.

Meknesis pole minu arvates midagi teha. Seal see linnaväljak, teed tiiru peale ja kogu lugu. Jah, mitte kaugel Meknes'ist on Volubilis ja Moulay Idriss, kuhu turistid kokku jooksevad, aga-kui sind varemed ei huvita, siis pole mõtet sinna lihtsalt pildi pärast ronida. Ajakulu ainult.

Üldse tasuks väga kriitiliselt igasugustesse "vaatamisväärsustesse" suhtuda. Neid ilusaid mosaiigiga kaetud väravaid ja paleesid on terve Maroko täis; ei pea spetsiaalselt kuskile teise riigi otsa sõitma. Fes'i Bab Bou Jeloud ja Place R'cif ei avaldanud mingit muljet.

Fes'i medina on hullumaja. See on kitsas, räpane, rahvarohke. Paar päeva peaks enam kui küll olema.  Arvesta ära eksimisega, sest tänavad on suht sarnased ja googel mapsis detailset kaarti pole. Aga-alati on lapsi, kes on nõus su käekõrval hotelli tagasi viima (raha eest midugi, 10-20dh). Või küsi juhiseid poodidest-(eeldab prantsuse/ araabia keele oskust).
Fes'ist ei ostnud midagi peale paari nahast seljakoti. Mingit kauplemist kui sellist ei toimunud, aga suurtes linnades pidi see tavaline olema-tema ütleb hinna, vbl võtab 10 euri alla, aga see on ka kõik. Sina siis kas võtad või jätad.  Chefchaouen'is müüdi ka nahast asju, aga seal siiski nii head valikut polnud kui Fes'is. 

Chefchaouen on nagu rahulik paradiis peale Fes'i. Turiste jagus, aga ei midagi hullu. Kaupmehed on rahulikud, keegi ei ürita sulle midagi pähe määrida. Mäed on ülilähedal; kindlasti saaks mingi matka sinna orgunnida. Siin asub ka üks nunnu seebi- ja parfümeeriapood (neid on siin teisigi); Fes'is selliseid ei näinud. Ideaalne koht, kus suurtest linnadest puhata või oma reisi alustada.

Rabat'is olin ühe öö ja seda ka ainult selleks, et loomaaeda külastada. Kellele loomad meeldivad, neile soovitan. Pilet on 50dh, loomaaed ise roheline ja rahulik. Enamus loomi seal vabalt, st pole klaaside ega trellide taga, v.a kiskjad. Saad kaelkirjakule porgandit sööta ja pai teha ning papagoiga pilti (tasuta, muide).  Paabulinnud patseerivad täiesti lahtiselt. 
Sinna läksin petit taxiga, mingi 30dh. Teoreetiliselt kuskile käib buss ka, aga linnasisese ühistranspordi loogikast ma aru ei saanud. Tagasi kesklinna saamine oli probleemsem, kuna loomaaed asub keskusest eemal. Soovitan lasta takso kutsuda endale või miskit, vastasel korral tuleb mööda magistrali äärt kõndida (tegin seda, ei soovita). 
Lend läks Sale lennukast. Ideaalne viis sinna saamiseks on Gare de Rabat Ville ligidalt lennujaama bussile minna (sõidabki ainult raudteejaam-lennukas, pilet 20dh), viib kohe lennuka ette. Liigub sagedusega umbes 1x tunnis. Vbl kuskil on mingi sõiduplaan ka üleval neil, ei tea.

RAHA. Palju pole mõtet kaasa vedada, kuna igal pool (v.a kolgastes muidugi) pangaautomaadid, mis väljastavad sulle dirhamed. Vali selline, millel visa/mastercard sümboolika. Hotellid (ja paljud kaupmehed suure ostu korral, ntx seesama Fes'i nahakaupmees), võtavad heal meelel vastu eurosid, kuna vahetuskurss on nende kasuks. Muu pudipadi eest maksa dirhamitega.

KEEL. Inglise keel ei ole levinud seal! Jah, ülituristikates kohtades nad räägivad seda, aga mitte kõik. Fes'i medinas sai ing.k hakkama, Rabat'is ei rääkinud seda keegi, ka hotellis mitte. Seega soovitan põhiväljendid (koos korrektse hääldusega) endale prantsuse v araabia keeles selgeks teha. Vahemere rannikul räägitakse ka hisp.k.

TRANSPORT. Linnasisene transport on küsitav; kellel aega seigelda, andku minna. Punktist A punkti B jõudmiseks kasuta linna see petit taxit. Väljaspool linna kas big taxi v rong/buss. Rongid on neil väga okeid, soovitan. Kodulehelt saab marsuute ja aegu vaadata. 
Ntx buss Fes'ist Chefchaouen'i olnuks 75dh, aga big taxi oli 200dh...

OHUTUS. Üksinda reisiva naisena ei tundnud ma küll mingit ohtu v hirmu. Ise tuleb tähelepanelik olla ja silmad-kõrvad lahti hoida, mitte pea laiali ringi vahtida. Mõni suudab lasta end paljaks varastada ka kodumaal, seega kõik on enda teha. Ära lehvita oma raha ja väärtesemetega ning kotilukud võid ntx keermega karabiiniga sulgeda, et keegi kohe ligi ei saaks. Jah, meeste tähelepanu oli küll kõrgendatud, aga ei midagi hullu. Ebameeldivad olid Fes'is mingid noored nolgid, a'la 20-25, kes vedelevad igal tänavanurgal. Küsivad, kust sa tuled, pakuvad linna näidata, kutsuvad enda juurde "teed" jooma ja pakuvad "berber massage, all free" jne jne. Saada nad viisakalt pikalt.
Säilitada tuleks teatud paranoilisus, aga kuula ka oma sisetunnet. Iseg kui sõbruned kohalikega, siis päris tasuta pole seal midagi. Lõpuks ikka küsitakse raha oma perekonna vms jaoks, kuna inimesed elavad ikka väga vaeselt.

Aa, mines-tulles on lennukas vaja täita viisapaberid. Seal küsitakse su Maroko aadressi, seega võid kodus juba mingi suvaka hotelli aadressi välja otsida ja selle sinna kirjutada.