Reisiesindaja vajalikkus või siiski omapead?

Olen professionaalsest huvist jälginud siinsete foorumlaste postitusi erinevate teemade all, kus inimesed kirjledavad oma reise, materdavad tourfirmasid, kes neile piisavat abi ei osuta reisil jne. Samas kui keegi julgeb kiita kuskil, et reisiesindaja oli tore ja ekskursioonid meeldivad, siis tuleb sellele kommentaarile kohe vastuseks, et ainult tobud reisivad giidiga ja et normaalne inimene saab igal pool ise hakkama, et kodutöö tuleks endal ära teha jmt.
Tore. Iseenesest võib tõele vastata.
Aga tulevad sellised "kodutööd" teinud teadjad sul sihtkohas lennukist maha, ühtegi ekskursiooni ei soovi, kuid mingil veidral põhjusel ripuvad sul vaatama kodutööle kogu aeg telefoni otsas ning muudkui uurivad ja pärivad? Veider, miks? Kodutöö pahasti tehtud? Siis võiks ju ikka oma esindajaga leppida ja temaga eraldi kokku leppida aja kohtumiseks ja esindaja-giid oleks siis ühtlasi ka õpetajaks, kes kõik kodus tehtud töö üle kontrollib ning vigade paranduse esitab. Eksole?
Ja eriti toredad on need vaprad matkasellid, kes tulevad ainult lennuga, siis lennujaamas end salaja transfeeribussi sokutavad ning valjuhäälselt protestivad, kui sa neid bussist maha üritad tõsta. Ja ausõna, kui neil mingi mure peaks tekkima, et kas tervisega häda või vaja midagi vaatama sõita, siis on nad sul kohe telefoni otsas ning paluvad, et aita, sina ju oskad kohalikku keelt, tead inimesi kes võivad aidata, ehk teed meie eest kokkulepped jne. Kord läks lausa paar tundi, et ühest vaprast matkasellist lahti saada, kes tuli seljakotiga, maandus öösel kl 01.00, trügis bussi ja nõudis, et ma peaksin talle keset ööd hotelli otsima.
Aina sarjatakse reisifirmasid, et nemad ei pea oma lepingutest kinni, et kõik on nende poolt nii halvasti korraldatud. Aga kas Teie peate lepingutingimustest kinni, kui te ainult lennu ostjatena bussi poete ning tasuta tahate sõita lennujaamast kuurorti? Kas see pole pettus? Kui Teil on ainult lend, siis esindaja abi kriisisituatsioonides (haigla, arst jmt.) sinna sisse ei kuulu, miks te siis ikka nõuate, et me peaks tulema ja teid aitama? Muidugi me aitame, kuid seda vaid inimlikust kaastundest, sellepärast, et oleme kaasmaalased ja me elukutse ongi suunatud inimeste teenindamisele, nende abistamisele.
Üldiselt, piinlik on lugeda neid interneti kommentaare. ja Teie, kes te tõepoolest olete oma pikad reisid korralikult ette valmistanud, nagu rebaseonu, see jutt ei ole Teile. See on mõeldud neile, kes Teie lugusid kuulates ja lugedes arvavad, et peaks ka nii proovima reisida, aga siis selgub, et ei olegi kõik nii lihtne.
Tahtsime lihtsalt ka suu puhtaks rääkida.
Ilusat puhkust Teile kõigile!