Slovakkias Frisoniga

Märtsi algul oli juhust Frisoniga Slovakkias käia. Jagan siin mõningaid tähelepanekuid ja muljeid, mis reisist tekkisid. Reisijuhiks oli Juhani nimeline noormees, iseenesest viisakas ja vaikne inimene, kuid andestamatult loid ja passiivne grupi soovidega arvestamisel. Samuti ei ole sundimatu inimestega suhtlemine tema kõige tugevamaks küljeks. Õnneks oli seltskonnas siiski inimesi, kes suutsid ka rasketel hetkedel tuju üleval hoida ja võtsid oma kohustuseks märjukest laiali jagada.

Bussiks oli kahetsusväärselt pisike umbes 20- kohaline MB väikebuss. Seltsimehed, kes kurdavad, et bussireis on närune reisiviis(pidades seejuures silmas suurt kõigi mugavustega bussi), võiksid vahelduseks proovida n i i väikesega bussiga reisida, siis tunduks suur buss lausa luksusena, ning vingumise pärast hakkaks piinlik.

Öömajaks oli hotell Mladost Svitis- ei soovita kellelegi seda. Hukkunud alpinisti hotelli nime võiks see kanda hoopiski. Teenindus on umbkeelne ja miljöö väärtus on nullilähedane. Hommikusöögiga koonerdati, ent õhtusöök oli enam-vähem. Kahjuks on hotellil suht halb asukoht Popradi suhtes ja ööelu armastajatel ei jää muud üle, kui takso eest ~250 kohalikku raha ühe otsa eest välja käia.

Üks asi, mis hinge kriipima jäi, oli Juhani soovitus varustus kõikideks päevadeks ühest kohas laenutada, pidi kõvasti aega säästma. Tegelikult on see täielik jama. Meid viidi laenutusse, kus hinnad ei olnud just kõige sobivamad (võin kõhklematult väita, et tal oli kohaliku laenutusevennikesega mingi diil tehtud). Teiseks on see, et kui minusugune algaja suusataja väänab ntx teisel päeval jala vms, siis tiksub varustuserent täiega tyhja. Kolmandaks hinnavahe rentides yheks päevaks või mitmeks päevaks on suhteliselt väike, pealegi võib mõni päev hoopis soov tekkida lumelauda proovida või siis lihtsalt suusatamise asemel vaatamisväärsustega tutvuda. Nii et, kodanikud, ärge unustage kunagi valvsust!

Tegelikult oli hea, et meie grupis oli inimesi, kes ei olnud esimest korda Slovakkias. Tänu sellele, tekkis üldse ettekujutus, mis ajaveetmise võimalusi võib tegelikult seal leida. Meie "taibukas" grupijuht viis meid ilusa ilmaga Gromnica mäele, mis ei ole kuuldavast just parim mägi, ja tuisuse ilmaga siis läksime Jasnale, kus kolmandik tõstukeid ainult töötas. Sellest tuli tõesti suurepärane mäepäev..Tabas ka ebameeldiv üllatus, nimelt oli see päev, kui pidime külastama, Lomnica suusakeskust, see suletud, ent grupijuht polnud vaevaks võtnud oma kodutööd ilusti ära teha.

Aga kokkuvõttes oli meeldivat siiski kuhjaga rohkem kui ebameeldivat. Hoolimata küll grupijuhi mõningatest tegevustest/ tegematajätmistest. Üks väike ebameeldivus on see, et kohalike suhtes tasuks olla valvas, tundub, et turistide koorimine ei ole seal maal midagi taunimisväärset. Ja kuradi pärast kaubelge vastu! Ärge tundke häbi, et kitsipunga mulje jätate. Kuskil suusakeskuses küsitakse sult mõnuga paar kymnekat arvele juurde. Kahjuks ei ole enamik sealseid inimesi ka keeleliselt kuigi andekad ja tihti peale jääb vene ja inglise keelest lihtsalt puudus. Valimistab parajalt tuska, kui on olemas kohalik tibuke, kelle saaks easylt maha rääkida, kui ainult suudaks oma suuri tundeid talle arusaadavasse keelde panna. Bordellihinnad on ka turistidele mõeldult südamlikud tehtud. Tipphooajal alla 2000 kohaliku ei tehta sinuga midagi märkimiväärset. Aga selle eest on lausa vaimustav, kuidas hetäärid keeli valdavad..money talks bullshit walks