Soome tundrates

Siin on natuke juttu nädalase Soome auto-ratta-jalgsi reisist. Eesmärgkis oli käia Lapi tundrates olevates loodusparkides ja kuna Nordkapp jääb sinna lähedale ning seal veel käimata, siis oli plaanis ka seal ära käia. Kasulikku infot sain Soome Turismiarenduse veebilehelt.

Autoga tuli 4800km, rattaga 200km ja jalgsi 70km.

Oulanka
Valisin kose juurde viiva tähistatud raja. Maastikurattaga saab sõita, kuid aegajalt tuleb käekõrval ka lükata. Kasuks tulevad esiamordid ja ratturi kindad. Matkarada jäi veidi lahjaks - loodus oli liiga tavaline. Kärestik oli suht ilus, selle kohal oli 2 rippsilda.

Kekkoneni Puistol on kaks keskust: Kiilopääl ja Tankavaara kullamuuseumi lähedal. Tee Kiilopääle on kui Otepääl. Sealt läheb 3km matkarada 546m mäe otsa. Mägi on puudeta ja sealt peaks selge ilmaga hea vaade olema.

Lemminjoki.
Matkarajad on alguses mööda paksu metsa, kuid lõpp läheb huvitavaks. Valisin 20km ringi, mis viis üle 534m mäe. Vaade mäe otsast oli ilus, Lemminjoki jõesäng oli kui peo peal. Käisin jälle rattaga. Mäkke pidin küll ratast lükkama, kuid enne ja pärast mäge saab rattaga sõita küll ja kokkuvõttes sain rattaga vist tükk maad kiiremini käidud kui jalgsi. Mäe ühel poolel, 2km enne mäe tippu, on mägionn, kus uks alati lahti ja lõkkepuud ootamas. Ööbimiskohti on umbes 10-le.

Kevo
Matkarada on kahe järve vahel oleva kõrge mäe harjal. Kõrgust on vist umbes 100m. Mõlemale poole on väga ilusad vaated. Rattaga saab edukalt sõita. Soome Turismiarenduse veebilehel on öeldud, et jõgi voolab väga ilusas kanjonis. Ma ei tea, kas nad mõtlesid seda osa, kuis mina käisin, või seda osa, mis jääb edasi, mägede vahele ja kus ma ei käinud. Jäin rahule ka esimese osaga. Edasi-tagasi käigu pikkus tuli mul 20km.

Nordkapp
Olid ka mõned matkarajad, kuid seal ei käinud, sest auto aknast näeb vist peaaegu sedasama pilti.

Kilpisjärvi
4km matkarada läheb 1029m Saana mäe otsa. Poole mäeni on trepp. Ülevalt väga hea vaade. Teine 11km matkarada läheb kolme riigi piiride kokkupuutekohta. Kolm traataeda said seal tõepoolest kokku! Lõpus on matkamaja, kus gaasipliit ja magamisasemed. Poolel teel on kosk.

Soome kõrgeima mäe juurde läheb 50-60km rada. Seal jäi seekord käimata. See retk võtaks vist vähemalt 4 päeva. Ehk mõni teine kord.

Ounastunturi.
Taivaskero mäel (805m) sai käidud päikesepaistelisel keskööl. Vägev vaade!

Mõned hinnad Põhja-Soomes:
Bensiinijaamas või muus tavalises kohas on tass kohvi 1-1,2 EUR.
Telgikoht kämpingus on 9-10 EUR, 2-ne mökki 25 EUR.

Mõned hinnad Põhja-Norras:
Telgikoht kämpingus 100NOK, kuid dusi all käimine maksab veel 10NOK
6-10min. Nordkapi tunnel 135NOK auto. Nordkapi kalju tasu 185NOK inimene.