Soovitusi Tshiili-reisijale

Tulin Tðiilist tagasi 23. aprilli õhtul ning jagaksin lühidalt muljeid neile, kes veel minemas.

  1. Variant rentida Santiagost nädalaks auto ja sõita sellega Atacama kõrbeni välja tuleb ilmselt odavam kui bussi- või lennureis. Sest kohapeal Atacamas tuleb ikkagi liikumiseks auto rentida. Ainult väsimus pikast sõidust võib painata, muud probleemi pole. Meil läks neljakesi autorent+bensiinikulu (kokku 4000 km) maksma näo pealt ca 1600 EEK.

  2. Atacama kõrb vaatamisväärsusena tasub ennast ära. Tee peal muutub loodus päris huvitavalt, ehkki tühjus võib mõnele igav tunduda. Eestlase jaoks on aga see eksootiline. Lisaks on Põhja-Tðiilis ka mägedes soe. Erinevalt varasematest arvamustest oli San Pedros (2500 m merepinnast) päeval sooja 23-26 kraadi ja hommikulgi ligi +10. Ainus külm hetk on Tatio geisri (4300 m) varahommikune külastus, kui esimesel tunnil on miinuskraadid. Reisid alates San Pedrost maksavad: Tatio geiser ca 12-15 USD (olenevalt kauplemisest) ja Argentiina piiri-äärne Altiplano (meie ei jõudnud käia, aga ilusad järved) ca 24-30 USD. Valle de la Lunasse võib iseseisvalt minna, pole vaja ekskursiooni osta.

  3. Kuigi inimesed suhtuvad turistidesse sõbralikult, pole riik ega ettevõtjad suurt külalistele mõelnud. Mõnes linnas võtab aega korralike söögikohtade või poodide otsimine.

  4. Öömajad on ootamatult odavad. Võib anda umbes taolise hinnaskaala: 4-8 USD saad ööbida, kuid tingimused jätavad soovida, 8-12 USD leiad täiesti korraliku toa koos vannitoa ja tavaliselt ka televiisoriga, 12-16 USD Euroopa normaalse 2-tärni hotelli tase.

  5. Kui põhjas ei lange temperatuur ilmselt maiski oluliselt madalamale (+20 jääb ikka), siis Santiago ümbruses võib olla külm. Vina del Maris suvitamisele ei tasu enam loota. Linn ise on ilus, aga vesi +14 ja õhk nüüd ca +16-+20 kraadi.

  6. Autoga põhja sõitjatele: Santiagost La Serenani küsitakse viis korda maanteemaksu kokku umbes 250 EEK väärtuses. Üht maksu saab vältida, kui tunnelist läbi sõitmise asemel keerata üle mäekuru (võtab liitri rohkem bensiini ja 10 min rohkem aega). Bensiini hind Santiagos 11 EEK, maanteel 12 EEK liiter. Pärast La Serenat läheb tee 2-realiseks, lõpeb maanteemaks ja harvenevad bensiinijaamad. On üks vahemik, kus 220 km ei saa bensiini (enne Antofagastat).

  7. Üks huvitav vaatamisväärsus, mida keegi pole maininud, on Antofagasta-Calama tee ääres kõrbes. Mahajäetud varemetes küla, mille õitseaeg (Pampa Unioni nime all) jäi aastatesse 1920-1940. Sürrealistlik surnuaed, seina sees poolavatud kirstud. Hitchcockilik elamus!

  8. La Serenast 65 km mööda Elgui orgu on Pisco (kohalik rahvusjook, viinamarjaviin) tehas. Tasuta ekskursioon ja degusteerimine, saab osta jooke ja suveniire kaasa. Lihavõttesaare kujuga pudeli saab sealt kõige odavamalt (peab ostma 2 korraga, siis maksab üks alla 100 krooni). Elgui org tasub vaatamist, meie jõudsime liiga vähe. Et põhjas autoga ära käia ja kõike näha, piisaks umbes 9-10 päevast (meil 7, mis oli vähe).