Ülevaade Berliini ühistranspordist

Tänu Easyjetile, Ryanairile ja ka Estonian Airi 15 kroonistele lennupiletitele on tõusnud huvi Berliini minemise vastu. Paneks siinkohal siis kirja ühtteist Berliini ühistranspordi kohta:

Teenust pakub BVG (tsekka ehk ajajooksul muutuvaid hindu ja ajatabeleid http://www.bvg.de/ ).

Lennujaama saabudes saab kohe osta endale ühistranspordi jaoks pileti(pileteid). Soovitatavalt siis juba kohe siis vastavalt ajale, kui kauaks sinna jääd, sest sa kaotad raha, kui ostad 2-tunnised pileteid või 1-päevaste piletite kaupa. Kui 7-päevaks jääd, osta kohe lennujaamas ära, saad sellega transferi peale ja linnas S-bahnide ja U-bahnide, trammide, busside peale. Aga need müüjad ei oska alati inglise keelt, see ON probleem. Kehakeel on siis abiks, kui saksa keel selge pole. Ahjaa, S ja U-bahnide kaarte peaks saama suht igalt poolt. S-bahn tähistatud näiteks sinisega..

PS! Vahel pakuvad lennujaamas mõned lahkuvad turistid ka oma ühistranspordipileteid (nt on ostnud 7 päevaks (soodsam kui osta ühepäevaseid) ja lahkuvad 5-ndal päeval....siis heatahtlikult annavad saabuvatele turistidele..ise tegin ka nii..olin seal peaaegu kuu aega ja piletit jäi veel paariks päevaks üle..andsin ära. Sõbral jäi hommikul 3-ni, andis ka ära..) Olge siis ise ka sama abivalmid, kui võimalik ja ehk õnnestub teilgi nii paariks päevaks pilet saada. Ehk veab.

Süsteem on aga selline et sa ostad siis mingist kohast pileti (näiteks automaadist, mis on saksa ja inglise keeles..vist ka prantsuse.. annab münte tagasi ka, niiet pole vaja pabistada täpse rahaga) ja valida on seal PALJU. Näiteks: *2-hour ticket ehk single fare/journey ticket (oli 2 EUR..sellega saad kaks tundi sõita aga ainult ÜHES suunas.. Kui istud S-bahni või U-bahni peale, pead KINDLASIT oma pileti ENNE peale minemist komposteerima vastavas automaadikeses) *1-day ticket oli 5...peaaegu 6 EUR kui ma ei eksi??? Kehtib kuni 3-ni hommikul (nt ostad 20 okt hommikul, kehtib 21 okt varahommik 3am-ini..kõik piletid kehtivad 3-ni, v.a. 2-tunnine ticket) *7-day ticket (24.30 EUR peaks olema.. A ja B zone) *1 month ticket (40 kandis ehk oli?) *1 year ticket (mingi 600 EUR vmt)

AHJAA, neil on linn zone-deks jaotatud nagu Londongi. Minul ei läinud küll C-zone kordagi vaja. (Sub-area C: The area surrounding Berlin (3 honeycombs)),

Kontrolöre on PALJU ja erariietes. Hea juhtum oli, kui erariietes kontrolör hakkas teist erariietes kontrolöri kontrollima:) Üldjuhul nad inglise keelt ei räägi ja BVG (ühistranspordi firma) punktikesed maa-all ja maa-peal ka erilist infot jagada inglise keeles ei oska.

On ka mingid eri-ticketi versioonid turistidele, mida pakuvad kesklinna peatuste automaadid. Ja Eestistki saab vist osta, kui vaid paariks päevaks lähed). Näiteks TheWelcomeCard kehtib 72 tundi peale komposteerimist ja kehtib ühele täiskasvanule ja kuni kolmele lapsele vanuses 6-14. Sellega saab ka kuni 50 % soodustusi mingitele ekskurisoonidele ja muuseumidesse. Kehtib kõigis kolmes - A, B, C - tsoonis. 21 EUR. Veel on ka City Tour Card jmt. Üpris hea ülevaade koduleheküljel (link eelpool mainitud).

Ükskõik kas ostad 2 tunni või 7 päeva pileti, see sisaldab U-bahni, S-bahni, trammi, bussi, transfereid lennujaama (X-idega tähistatud tavaliselt) ja ka mingeid paadikesi kuskil, aga nende kohta ma ei oska öelda, kus inimesi sõidutavad..

Ühistransport on täpne, kiireim viis liiklemiseks, puhas ja turvaline. Soovitan S-bahni.

Kallistage siis Berliini minupoolt:) Ainult positiivsed elamused.