Uuenenud Lonely Planet - ettevaatust!

[[img 7247]]Lonely Planeti hinnatud reisijuhid on 2004. a suvel võtnud ette põhjaliku uuenduskuuri nii kujunduse kui sisu osas. Olles seda seeriat pikemat aega kasutanud, peab seekord tunnistama, et uue kujundusega Lonely Planet ei ole teps mitte väga kõva samm edasi.

Järgnev jutt põhineb lisaks LP Germany 2004 väljaandele (vahetasin ostetud raamatu pärast Rough Guide'i vastu välja) ka Lonely Planeti foorumil. Seal keerlevad emotsioonid jagunevad üldiselt kaheks - negatiivsed ja väga negatiivsed.

Mis siis on muutunud?

  1. Muutunud on sihtgrupp. Budget-klassi reisijate asemel nähakse Lonely Planeti ostjaid pigem korraliku keskklassi seast. See tähendab näiteks seda, et märgatavalt on kärbitud infot nii odavama majutuse kui odavamate söögikohtade kohta. Seejuures on kasutatud huvitavat nippi - see, mis vanasti kuulus keskmisesse hinnaklassi, on nüüd lihtsalt lükatud budget'i alla. Näiteks Euroopas tähendab odav majutus hinnaklassi kuhugi 100 euro kanti ning odavaks peetakse sööki, mille saab kätte 30 euro eest.

  2. Raamatu ülesehitus. Korralikult struktureeritud raamatust on saanud ebaloogiliselt kujundatud käkk, mida on palju raskem kasutada. Millegipärast on sisukord lükatud raamatu lõppu ja sealt ei saa raamatust enam täielikku ülevaadet.

Muudetud on ka harjumuspäraseid alajaotuste pealkirju. Places to Stay asemel on Sleeping, Places to Eat asemel lihtsalt Eating. Väike asi küll, aga milleks?

  1. Kaardid. Milleks, oh milleks küll on kaardile vajalik hall taust?

  2. Harjumuspärasest vähem pakutakse praktilist informatsiooni transpordi ja vaatamisväärsuste osas. Võrreldes Rough Guide'iga leiab Lonely Planetist palju vähem infot väiksemate linnade kohta.

  3. LP Thorn Trees kurdetakse isegi selle üle, et Lonely Planet laguneb nüüd palju kergemini kui vanasti.

Kokkuvõttes ei saagi aru, miks sellist sorti uuendused on ette võetud. Igal juhul väljend "usaldusväärne Lonely Planeti kvaliteet" enam vist hästi ei kehti. Aga võib-olla ongi hea hetk vahelduseks ka mõnda muud seeriat kasutada?