Kuhu minna suusapuhkusele?

Suusahooaeg on täies hoos, koolivaheaeg terendab samuti. Tahaksid talveväsimuse maha raputada ja oma akusid laadida? Kui sul mõlgub meeles üks aktiivne puhkusereis, siis siit leiad mõned ideed ja soovitused, et su puhkus pakuks täit naudingut.

Otsid reisi sihtkohta perele, sõpruskonnale või midagi, mis sobiks kõigile?
Küllap pole sulle võõras see rõõmus elevus, kui reisiotsus on tehtud ja saab päriselt hakata plaani pidama, kuhu minna. Kohti, mida tahaks avastada ja mille võlusid nautida, on ju nii palju! Suusareisi sihtkoha valimisel tulevad kohe mängu sinu reisikaaslased ja mida te reisilt ootate. Sõpradega reisides tahate ehk ägedamaid nõlvasid ja ka õhtust meelelahutust suusakuurortis, samas kui perega reisides oleks rohkem vaja mõelda laste võimalustele ning nende heaolule. Siin on väike valik võimalikest sihtkohtadest, mis pakuvad lumist rõõmu nii päris algajatele suusatajatele, kogenud talispordifännidele kui ka pere pisematele.

Sõpradega

 • Zakopane

Poola talvepealinn Zakopane asub Poola-Slovakkia piiri lähedal ja pakub enam kui 50 kaunite Tatra mäetippude vahel looklevat rada. Lisaks on Zakopane üks Euroopa pikima valge ajaga paiku, mis annab võimaluse suusatada järjest kella üheksast hommikul kella üheksani õhtul. Näiteks võid valida adrenaliinirohkemad nõlvad Harenda suusakeskuses või rahulikumad laskumised Szymoszkowas ja Nosali suusakeskuses.

 • Kitzbühel

Alpide rüpes paiknev Kitzbühel on üks Austria tippsuusakuurorte. Seda mäetippu nimetatakse sageli ka lumelauasõitjate paradiisiks ning lisaks pakub kuurort öise suusatamise adrenaliinirohket elamust. Kitzbüheli avar suusatamisala on üks Euroopa suurimaid ja põnevamaid oma laiade nõlvade, muljetavaldavate tõstukite võrgustiku ja tipptasemel rajahooldusega. Aktiivse suusapäeva järel ootab mõnusat avastamist Kitzbüheli võluv keskaegse arhitektuuriga vanalinn, kus veeta aega maitse- ja kultuurielamusi nautides.

 • Chamonix

Prantsusmaal, Lääne-Euroopa kõrgeima mäetipu Mont Blanci jalamil asuv Chamonix on pikkade suusa- ja mägironimistraditsioonidega kuurort. Esimesed suusatajad avastasid Chamonix’ mäed 1893. aastal ja olid neist sedavõrd võlutud, et küpses otsus korraldada seal 1924. aastal esimesed olümpiamängud.Chamonix suusatamisala on jagatud sektoriteks. Näiteks Le Bréventi pääseb kesklinnast jalgsi, mõne kilomeetri kaugusel asuvasse La Flégère’i saab köisraudteega. Mõlemas piirkonnas avanevad Mont Blanci imelised vaated. Kõige raskemad rajad ja kvaliteetseim lumi on Argentière’i küla kohal kõrguval Grand Montetsi mäe piirkonnas, mida seetõttu eelistavad ka professionaalsed suusatajad ning mägironijad. Ometigi leidub sellel laial alal võimalusi ka algajatele.Erutavaid seiklusi ja rohkesti adrenaliini pakub Aiguille du Midi – Chamonix’ piirkonna kõrgeim mägi. Seda nimetatakse tabavalt „keskpäeva tipuks“, kuna keskpäeval on päike täpselt Chamonix’ tipu kohal. Mäe köisraudteed peeti kunagi maailma kõrgeimaks. Tippu jõudes saab lisaks lummavatele mäevaadetele nautida ka vaadet Mont Blancile enesele.

 • Gudauri

Mäesport kui meelelahutus on Gruusias värvika ajalooga, esimene kuurort rajati siin 1900. aastal. Kaukasuse keskosas asuv Gudauri kuurort on piirkonna suurim suusakuurort. Looduse ilu, kohalike inimeste külalislahkus ja suhteliselt madalad hinnad on selle suusasihtkoha kõige sagedamini nimetatavad eelised. Lisaks ka kvaliteetne lumi.Gudauri laugemad nõlvad sobivad algajatele suusatajatele ning samas ootab seal teravamaid elamusi otsivaid kogenumaid suusaässasid 10 kilomeetrit ekstreemseid slaalomiradu.Kui soovid lisaks suusatamisele muudki teha, siis pakub Gruusia oma eheda kultuuriga põnevat avastamist ja ainulaadseid elamusi. Näiteks tasub sammud seada Kura jõe kaldakaljusse rajatud Vardzia koobaslinna ja -kloostrisse.

Perega

 • Poiana Brasov

Poiana Brasov Karpaatides on Rumeenia hinnatuim suusakuurort, mis paistab silma kompaktsuse, soodsate hindade ja peresõbraliku õhkkonna poolest. Suurte Euroopa suusasihtkohtadega võrreldes on Poiana Brasov taskukohane pärl, mis sobib eriti hästi just algajatele või väikeste lastega peredele. Ehkki staažikamatele suusasõpradele ei pruugi rajad pakkuda piisavat väljakutset ja neile piisab kolmest päevast, et võtta radadest kõik, mis võtta annab, siis sellegi poolest ootavad mägedes kaunis loodus, puhas õhk ja päikesepaiste. Lisaks saad veeta aega näiteks keskaegse õhkkonnaga Brasovi linna avastades, huviväärsusi (sh Dracula lossi) külastades ja Rumeenia rikkalikku meelelahutust nautides.

 • Bansko

Bansko kuurort asub Bulgaarias, UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud Pirini rahvuspargi servas. Seda kuurorti peetakse üheks Ida-Euroopa parimaks ning sealne meelelahutus ei jää maailma populaarsetele kuurortidele alla — ja seda kõike soodsate hindade juures. Paik sobib hästi ka lastega peredele – võimalik on kasutada lapsehoiuteenust ning töötab suusakool eri vanuses lastele.Banskos on lai valik radasid igal tasemel suusatajatele ja lumelauduritele — kokku 21 rajale tagab juurdepääsu kaasaegne tõstukisüsteem ning elamus on garanteeritud nii vähem kogenud kui ka vilunud harrastajatele. Aktiivse mäepäeva järel pakub aga lõõgastust Bansko vilgas ööelu oma restoranide, klubide ja baaridega.

Igaühele

 • Cortina d’Ampezzo

Itaalias, hingematvalt kaunite Dolomiitide keskel paiknev Cortina d’Ampezzo on tuntud maailma kuulsaima ja kauneima suusakuurortina. Paik sobib suusatamiseks igaühele ja väikestele suusatajatele korraldab kohalik lasteaed ka algkursusi. Mitmest sektorist koosneval suusatamisalal on kokku 86 rada, nende seas nii avatud kui ka metsaga kaetud nõlvad. Kui pead lugu ka murdmaasuusatamisest, siis tasub proovida vanast Dolomiidi raudteest Dobbiaconi kulgevat 30-kilomeetrist rada, mida peetakse Dolomiitide üheks kauneimaks murdmaarajaks.
Cortinas käib elu aastaringselt, niisiis pakub see rohkelt võimalusi ka muul viisil kui suusatades aega veeta. Kuurort on tuntud oma stiilsete kaupluste ja koidikuni kestvate pidude poolest. Visatakse nalja, et suusaturistid ei jõuagi sageli mäele, sest neil on ööl ja päeval sumisevas linnaski piisavalt tegemist.

 • Levi

Meie põhjanaabrite Levi kuurort pakub oma pikima suusahooajaga, mis kestab suisa oktoobrist maini, ja kvaliteetse lumega Alpidele ainulaadset alternatiivi. Teispool polaarjoont jagub päevavalgust küll vaid kella kümnest kaheni päeval, ent muul ajal tuleb tehisvalgus appi.Kõrguse poolest on Soome mäed võrreldavad Alpide või Karpaatidega, rajad aga meelitavad adrenaliini otsijaid. Levi kuurorti kiidetakse suurepärase taristu, kaasaegse tehnika ja muidugi arktilise kliima poolest.Vahelduseks suusarõõmudele pakub Soome ka mitmeid teisi vahvaid talviseid tegevusi, olgu selleks siis kelgusõit haskidega, mootorsaani safari või matk lumisel maastikul. Punkti i-le paneb loomulikult soome saun, mida on ainuüksi 900 püsielanikuga Levi külas üle 2050.

Millele veel mõelda, enne kui kohvrid pakid?

Reisi sihtkoht on valitud, transport ja majutus korraldatud – tundub, et peamine on olemas ja saad vaikselt hakata lugema reisini jäänud päevi! Seni tasub aga mõelda, kas sul on olemas ka plaan B juhuks, kui tekib ootamatu takistus ning pead oma reisiplaanid hoopis tühistama, lennureisil hilineb pagas või puhkuse ajal juhtub mõni õnnetus.

Selliste ootamatustega aitab toime tulla reisikindlustus. Ifi reisikindlustus on käepärast ööpäev läbi ja abiks, kui tekivad ettenägematud kulud. Kindlustuse sõlmimisel tasub siiski hoolikalt jälgida, et see sisaldaks sulle olulisi kaitseid.

 • Suusareiside puhul tuleks alati arvestada kukkumisohuga, isegi kui oled vilunud talisportlane. Vahel pole õnnetuks kukkumiseks vaja enamat kui jalavääratus, ent mäel võib paraja segaduse põhjustada ka mõni vähem kogenud suusataja. Meditsiiniabikindlustus tagab, et saad vajaliku arstiabi ka erakliinikust. Kindlasti märgi kindlustuse vormistamisel ära, et tegemist on kõrge riskiga tegevusega.

 • Mägisel maastikul, kus liikumine on piiratud ja rahvast on rohkesti, võib nii mõndagi ootamatut juhtuda. Kui juhtud nõlvast laskudes kukkuma ja teistelegi sellega viga tegema või nende varustust kahjustama, toob see tõenäoliselt kaasa kahjunõude. Ka on juhtunud nii, et suusasaapaid kandev ja suuski käes hoidev inimene komistas bussist väljudes ja lõhkus suuskadega bussi akna. Sellistel puhkudel on abi tsiviilvastutuse kaitsest, mis hüvitab teistele tekitatud kahju. Kas teadsid, et alates 2023. aastast on Itaalias suusareisidel vastutuskindlustus kohustuslik?

 • Pagasikindlustus on abiks juhul, kui reisil peaks pagas hilinema, varastatama või transpordi ajal kaotsi minema. Pagasiks loetakse sinu reisil kaasas olevaid asju – selleks on nii riided, jalatsid, hügieenitarbed, foto- ja videokaamerad, aga ka mobiiltelefon, sülearvuti jmt. Kas teadsid, et suusa- ja lumelauavarustus kuulub samuti pagasi alla?

Ka kogenud reisijatel tuleb mõnikord välismaal ootamatuid olukordi ette – lend tühistatakse, saad mõne seikluse käigus viga või juhtub midagi pagasiga. Sellistel juhtudel pea meeles, et sa pole üksi. Kui sul on Ifi reisikindlustus, saad hõlpsasti teatada kahjust Ifi iseteeninduses või If Mobile Baltics äpi kaudu. Lihtsalt veendu, et reisikindlustus oleks tehtud aegsasti enne reisi algust. Eriti oluline on see reisitõrke kindlustuskaitse puhul, mis jõustub 3 päeva peale reisitõrke kindlustusega poliisi vormistamist ja kehtib ka enne kindlustusperioodi algust. Seetõttu tasub kindlustus teha kohe peale reisi broneerimist.

Soovime sulle sujuvaid reise ja meeldejäävaid turvalisi seiklusi! Kui midagi ootamatut juhtub, oleme su kõrval.

If kindlustus
Selle artikli sisu toimetavad Trip.ee koostööpartnerid.
Lennupakkumised
Foorum