Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?

Ma ei hakka reisikindlustust tegema. Mis seal ikka juhtuda saab – lähen ju nii lühikeseks ajaks ja kui tõesti peaks arstiabi vaja olema, siis Euroopa ravikindlustuskaart on ju mul kaasas?!

Vahest oled oma tutvusringkonnas sattunud sellisele mõttekäigule või isegi nii mõelnud? Tõepoolest, Euroopa ravikindlustuskaart tagab, et sa ei jää Euroopas reisides oma tervisemurega esmase abita – seda riiklikes raviasutustes. Viimased ei pruugi aga näiteks suusakuurortides sugugi kättesaadavad olla. Reisikindlustuse meditsiiniabikaitse võib osutuda tõeliseks õnnistuseks, kui ka muud kaitsed ei tundu hädavajalikud olema. Arstiabi võib väga kalliks maksma minna ning näiteks Türgis ja Egiptuses kipuvad hinnad otsekui võluväel mitmekordistuma, kui selgub, et abi vajab turist. Seal pole abi ka Euroopa ravikindlustuskaardist – asuvad need ju väljaspool Euroopat. Sellisel juhul saab loota vaid kindlustusele.

Just tervisekahjudega tuleb kindlustusseltsidel kõige rohkem tegeleda, tõsisematel juhtudel võivad kahjusummad ulatuda viie- ja kuuekohaliste numbriteni. Õnnetusi juhtub võõrsil enim nooremate inimestega, vanemaealisi ohustavad aga ka tervisehäired.

Suusamäel suusad ristis

Rändurite ja teeliste kaitsjal on neil päevil tegemist küllaga ja mitte iga kord ei suju reisil kõik nii nagu plaanitud. Lähed talvepuhkusele, et mägedes suusarõõme ja hingematvaid vaateid nautida, kuid väikese vääratuse tõttu lõpetad hoopis haiglas.

Suusapuhkustel on arusaadavalt suurem oht kukkuda ja saada traumasid, mis võivad vajada eriarstide tähelepanu ning halvemal juhul ka transpordiabi ja pikemat ravi. Euroopa ravikindlustuskaardiga ei pruugi see olla kättesaadav või jääb suurem osa kulusid sinu enda kanda.

Itaalias näiteks vigastas üks suusataja kukkudes õlga, raviarve suurus oli 2100 eurot. Sarnane lugu juhtus Austrias, kukkumisel viga saanud õlga tuli lisaks opereerida. Ravikulu ulatus veidi rohkem kui 8000 euroni. Mõlemal juhul hüvitas kindlustus ravikulud.

Tasub meeles pidada, et kui peaksid vajama Euroopareisil haiglaravi või taastud operatsiooni järel haiglas pikemalt, siis Euroopa ravikindlustuskaart seda ei kata. Kindlustus see-eest küll.

Päikesereisi varjutavad pilved

Soojale maale päikest püüdma minnes unistad vaiksest lainemühast ja hellitavatest päikesekiirtest, lisaks ei ütle ära ka kohaliku köögi hõrgutistest ja eksootikast. Paraku kipuvad sellistel reisidel inimesi kimbutama kõhuhädad. Mõru pill igal juhul, isegi kui haiglaturgutusest pääsed.

Näiteks Egiptuses kõhutõve saanud turisti ravikulu küündis 4000 euroni, kuid USAs kõhuvalu ja oksendamisega haigestunu raviarved ulatusid suisa 25 500 euroni. Väljaspool Euroopat pole Euroopa ravikindlustuskaardist abi, kindlustusest aga küll — nendegi ettenägematute kuludega aitas kindlustus toime tulla.

Kui lisaks päikesevannidele ja suplemisele ka mõni äge seiklus ümbruskonnas ette võtta, võib sealgi ootamatutesse olukordadesse sattuda, mis lõppevad traumaga. Ja traumad on kulukad … Näiteks Egiptuses kukkunud turistil diagnoositi randmeliigese murd ning käsi tuli operatsioonil vardaga fikseerida. Ravikulu – 13 995 eurot. Ka lihtsamal õnnetusel võivad olla kulukad tagajärjed – näiteks Kreekas jala vastu voodit ära löönud puhkaja trauma osutus arvatust tõsisemaks ja raviarve ületas 800 eurot.

Kas teadsid, et kui peaksid trauma tõttu vajama liikumiseks abivahendeid, näiteks karke või ratastooli, või transporti koju, siis ka sellisel juhul on kindlustusest abi?

Millist abi saad Euroopa ravikindlustuskaardiga?

Euroopa ravikindlustuskaardiga saad tervisemurega vältimatut arstiabi Euroopa Liidu ja Euroopa Majanduspiirkonna riikides. Abi saamiseks peab see sul (ja pereliikmetel) füüsilisel kujul kaasas olema. Kaardi saad tellida riigiportaalist www.eesti.ee.

Arvestama pead sellega, et **meditsiiniabi osutatakse külastatava riigi seaduste järgi ja samamoodi kui seal kindlustatud inimestele**. Enamasti jäävad enda kanda visiiditasu, ravimite, haigla voodipäevatasu ja transpordi (vajadusel ka kodumaale) kulud, samuti sularahas arstile tasutud arved.

Ifi reisikindlustuse meditsiiniabi kaitsega on need kulud, samuti eraarstiabi kaetud.

Mida kindlustust tehes silmas pidada?

Sa tahad ju reisi nautida ja mitte muretseda asjade pärast, mida on vahel raske ettegi kujutada? Reisikindlustusega on reis muretum.Kui tundub, et näiteks pagasi-, reisitõrke- või vastutuskindlustuse kaitse ei ole tõesti vajalik, siis tervise osas ei tohiks silma kinni pigistada – ikkagi meie kalleim vara.

Kui plaanid oma puhkuse veeta aktiivselt näiteks mägedes suusatades-lauatades või lähed hoopis soojal maal purjetama ja sukelduma, siis pea meeles kindlustust tehes kontrollida, et plaanitud tegevused saaks kindlustusega kaitstud. Paljud spordi- ja hobitegevused vajavad kõrge riskiga tegevuse lisakaitset.

Kindlustust sõlmides pööra tähelepanu neile punktidele:

  • tutvu kindlustustingimustega
  • arvesta sihtriigi eripäradega
  • vali reisi iseloomule ja tegevustele vastavad kaitsed
  • vali reisi iseloomule vastavad kindlustussummad

Ifi reisikindlustuse hinna saad mugavalt arvutada reisikindlustuse kalkulaatoris ning sõlmida lepingu Ifi kodulehel või If Mobile äpis. Ifi kindlustusäpp on ühtlasi hea reisikaaslane – nii on poliis sul koguaeg käepärast ning kui midagi juhtub, saad äpis ka kahjust teatada.

Reisi mõnuga! Kui midagi juhtub, oleme sinu jaoks olemas.

If Kindlustus
Selle artikli sisu toimetavad Trip.ee koostööpartnerid.
Lennupakkumised
Foorum