ŠIAULAI - TURISMIAVASTUSTE PARADIIS PÕHJA-LEEDUS

Päikeselinnas Šiauliais päike küll alati ei paista, kuid siin leiab alati lõbusaid elamusi ja maitsvaid hetki. Peatuge tunniks-kaheks, päevaks või mitmeks – saate kaasa huvitavaid mälestusi ja meeldivaid kogemusi.

Mida vaadata?

Kõiki külastajaid võlub Lummavalt ilus roosiaed, mille leiate Chaim Frenkeli villa-muuseumi pargist. Peaaegu 1700 roosipõõsast, tuhandeid õisi, värvide ja aroomide rohkus – kõik see loob romantilise meeleolu ja tekitab tunde, nagu oleksite sattunud filmi võtteplatsile. Istudes elegantsel pingil või hoopis restorani terrassil, saate nautida lillehõngulisi hetki, tassi kohvi ja purskkaevu rahustavaid piisku.

Kas teadsite, et Šiauliais on Talkša järv ja selle kaldal elab 7 tonni kaaluv "Raudse rebase" skulptuur? See on kindlasti kõige suurem ja sõbralikum loom, keda olete kunagi näinud. Šiauliai rebasele meeldib väga jäätis ja samuti meeldib talle, kui teda pildistatakse. Muide, Raudne rebane saab kiidelda nii oma suure kasvu kui ka erakordse südamega, kuhu on peidetud kiri tulevastele põlvedele.

Et näha kõige romantilisemat päikeseloojangut ja teha sellest kõige kunstipärasem foto, tuleb samuti päikeselinna sõita. Šiauliais Rėkyva järve ääres võib päikeseloojangut jälgida mitmel moel: kas 80 meetri pikkusel sillal jalutades, triiviva jahi tekil istudes või liivasel järvekaldal unistades. Rėkyva järv on ainulaadne oma kaunite päikeseloojangute ja suuruse ning vanuse poolest. See on üks vanemaid, suuruselt kümnes järv Leedus.

Kui ihkate veelgi rohkem ilu, värve ja lõhnu, külastage Šiauliai botaanikaaeda. Silmad hakkavad särama ja pea ringi käima: ligi 7 hektari suurusel alal kasvab üle 4600 taimeliigi ja -sordi! Sellel ilu täis territooriumil näete erakordseid taimi ja võib-olla hakkavad teid võluma uued, varem tundmatud lilled. See Šiauliai linna kõige rohelisem koht kingib teile harmooniat ja rahu!

Mida teha?

Šiauliais asuv balti rahvaste kultuurikeskus Balti Tee on uus külastamist vääriv koht, kus on palju mänge ja teadmiste omandamist. Kaasaegses interaktiivses kohas saate tutvuda baltlaste ajaloo ja kultuuriga: erinevad atraktsioonid viivad teid tagasi esivanemate maagilisse maailma. Igaüht rõõmustab võimalus proovida, kuidas tal õnnestub vanade baltlaste amet, või hoopis peatada hetk värvikas fotosessioonis. Kui aga sõidate mööda läbi Leedu ja Läti looklevat rahvusvahelist kultuuriteed Balti Tee, saate tundma õppida vana kultuuri omapära ning tunda rõõmu looduse ja inimese kooselu üle.

Ilmselt ei ole te isegi unes fotokaamera sees olnud!? Selgub, et see on võimalik! Külastage Fotograafiamuuseumi, mis asub ühes Šiauliai linna ajaloolises hoones. Teid ootavad ees hetked täis teadmisi, loomingut ja avastusi. Leedu ainsas fotomuuseumis säilitatakse ligi 150 000 eksponaadist ja kultuuriväärtusest koosnevat kogu.

Balti riikide vanim õlletehas Gubernija kutsub külastama selle tehase au ja uhkust – 17. sajandist pärit keldreid, mille seinad mäletavad veel ka mõisnike aegu ning võivad jutustada sellest palju põnevaid lugusid, aga ka avaldada kõige populaarsema kalja või õlle retsepti. Ent selles pärandikultuuri objektis toimuv huvitav haridus- ja degusteerimisprogramm tuleb ette broneerida.
Tõenäoliselt haarab iga turist kinni võimalusest heita Šiauliaile pilk linnulennult. Kui tellite eksklusiivse ekskursiooni Pühade apostlite Peetruse ja Pauluse katedraali torni, saate nautida imelisi panoraamvaateid linnale, puudutada vanu tornikellasid ja näha 36 kellast koosnevat kariljoni.

Mida maitsta?

Teemaja Valerijonas (Palderjan) rõõmustab oma külastajaid erakordsete roogadega, mis on väga tervislikud ja maitsvad. See tervisliku eluviisi oaas üllatab isegi kõige valivamaid taimetoidu- või vegan-köögi austajaid. Ainult siin saab maitsta kikerhernestest täidisega tsepeliine, leedupärast külma peedisuppi India pähkli piimaga või Damaskuse roosiõieteed. Valerijonas on üle saja aasta vana ajalooline apteek, kus toodetakse tippkvaliteetset mahekosmeetikat! Võtke osa ühest teemajas pakutavast koolitus- ja degusteerimisprogrammist – unustamatud muljed on tagatud!

Maiasmokad astuvad kindlasti sisse Leedu vanima kommivabriku Rūta poodi, kus riiulid on lausa lookas pilku püüdvate maiustuste all. Erinevate maitsete valik hellitab maitsemeeli ning kaasa ostetud maiuspalad rõõmustavad teie lähedasi. Külastage kindlasti ka Rūta kohvikut ja nautige sulavat vaarikatega šokolaadimulli või jooge tassike asteekide šokolaadijooki.

Šiauliais võib isegi Pariisi jälgi leida! Magustoidu töökoda on tõesti magus patt, mis pakub maitsete õndsust, kui otsustate nautida elegantseid prantsuspäraseid küpsetisi või jääkohvi. Selles hubases kohas võib ka pisut kaugem aega viita ning maitsta New Yorgi juustukooki, Napoleoni torti või meekooki Medutis.

Gubernija leivakali on veel üks Päikeselinna kordumatu maitse, mida pakutakse linna kohvikutes, baarides ja kaubanduskeskustes. Traditsiooniline kääritatud ja laagerdunud leivakali on valmistatud saja-aastase retsepti järgi, ostjad hindavad seda kõrgelt kalja naturaalse maitse tõttu ja lisaks kinnitab selle joogi head kvaliteeti riiklik sertifikaat.

Lisateavet selle kohta, mida saab Šiauliais veel teha ja vaadata, leiate veebilehelt www.visitsiauliai.lt.

Šiauliai Tourism
Selle artikli sisu toimetavad Trip.ee koostööpartnerid.
Lennupakkumised
Foorum