Uut Gauja rahvuspargis Lätis

Vaid 50 kilomeetri kaugusel Läti pealinnast Riiast ja Valka linnast asub Balti riikide suurim rahvuspark – Gauja rahvuspark. Loodusväärtustest ja muljetavaldavatest ajaloolis-kultuurilistest väärtustest läbi põimitud võluv keskkond pakub imetoredat puhkust, põnevaid seiklusi ja unustamatuid elamusi. Rahvuspargis asub loodusest ümbritsetud Sigulda linn, peidetud pärl Līgatne küla, romantiline Cēsise linn ja dünaamiline Valmiera linn.

Avardage silmapiire Gauja jõge ületava trossilaskumislennu, ekskursioonide, maitserännaku ja kosmosemissiooniga.

Turbo-trossilaskumine

Tänavu on Sigulda Adventures valmistanud ette uue tegevuse neile, kes soovivad kogeda adrenaliini ja nautida hingematvaid vaateid maksimumini. (Trummipõrin) Turbo-trossilaskumine! Turbo-versioonis on trossilaskumine varustatud võimsuse lisamiseks ning veelgi kiirema ja meelierutavama seikluse pakkumiseks lennukiturbiiniga, mis kiirendab lendu kiiruseni 90 km/h. Vaadelge lennult looklevat ja võluvat Gauja jõge ning selle 55 meetri kõrgust ja 800 meetri pikkust orgu.Sigulda Adventures pakub laia valikut vabaajategevusi – trossilaskumine (Zipline Zērglis), benji-hüpe (Bungee jumping), Sigulda rippraudtee (Sigulda Cable Car), lend tuuletunnelis Aerodium, e-jalgrataste rent, https://siguldaadventures.com/en/river Gauja jõel ning brantš Happy Ending.

Kosmosemissioonist MICHELIN-i tärnideni

  1. aasta lõpus avas universumile uksed Cēsise kosmosehariduse keskus. Keskus tutvustab kosmost, üllatab teaduseteemaliste näitustega ning võimaldab proovida kosmosemissiooni simulatsiooni teadusuuringute orbitaalkosmosejaamas Auseklis.

Ühes kosmoseteabekeskuse avamisega on saabunud ka MICHELIN-i tärnid ja kõrged reitingud restoranides. Cēsise vanalinnas munakivisillutisega Riia tänaval viib H.E. Vanadziņš.Northern restoran külalised peenele gurmeerännakule ja pakub rahulikku öömaja erikujundusega apartementides H.E.Vanadziņš House. Restorani menüü toob rõõmu kohaliku ja piirkondliku köögiga. MICHELIN-i žürii on kirjeldanud restorani järgmiselt: „Leiate siit rohkelt kohalikke, alates teenindavast meeskonnast kuni püsikülalisteni, mis loob kutsuva miljöö ja meeleoluka õhkkonna. Pikkadest menüüdest ei ole jäänud välja midagi, alates maitseküllastest suppidest ja salatitest hõrkude lameleibade ja toitvate pearoogadeni, mis on inspireeritud Põhja-Läti köögist. Tagaosas on peidus ka kena L-ikujuline terrass ning magamistoad peaksid tekitama soovi ööbima jääda.“

Ekskursioonid

Siguldiņš – Sigulda ekskursioon tutvustab külastajatele Sigulda linna, Turaida, Krimulda ja Gauja oru parimaid palasid ning varjatud pärleid meelierutaval 1-tunnisel sõidul. Siguldiņš on varustatud mitmes keeles audiogiididega ja toimib põhimõttel hop on – hop off. Avastage Läti väikest Šveitsi – Siguldat!

Līgatne ekskursioon minibussiga tutvustab Līgatne küla kauneimaid paiku. Līgatne on ehe, liivakivist kelderkoobaste ja metsaste nõlvadega. Külas voolab Līgatne jõgi, mis on Läti kiireimate hulgas. Tuuri ajal kuulete Līgatne paberivabriku ajaloost ja kogete reisi nõukogude 1980-ndate legendiga – minibussiga Latvija. Tuurid on saadaval laupäeviti ja pühapäeviti maist oktoobrini.

Mežiņi miniloomaaed pakub toitlustust

Mežiņi miniloomaaed – Läti käsitöö- ja loomatalu on alustanud 2024. aasta hooaega hõrkude uudistega. Nüüd saavad külalised täita kõhtu kohaliku piirkonna koostisainetest valmistatud pearoa ja magustoiduga. Miniloomaaed on koduks maaloomadele, nagu lehmad, pardid, lambad ja küülikud, ning veel eksootilistele loomadele, nagu vallabid ja alpakad. Kõik on teretulnud ammutama teadmisi sellest, kuidas villast saab lõngakera ja kuidas see seejärel soojadeks kudumiteks muutub.

De Woldemer

Vanalinna vanimas osas – lossi territooriumil eksisteerivad kõrvuti Valmiera vanim puithoone ja uus, kaasaegse arhitektuuriga hoone. Muuseumi uus mitmekülgne ekspositsioon de Woldemer viib külastajad muistse Valmiera loosse. Seal kohtuvad linna ja lossi vanim ajalugu, mineviku valmierlaste maailmavaated, hansakaupmeeste vägevus ja käsitööliste oskused. Giidi saatel või individuaalselt olete kõik oodatud ekspositsiooniga tutvuma.

Iga-aastased festivalid

Olulised, elegantsed ja meelelahutuslikud üritused ning festivalid toimuvad igal aastal. Uurige nende kohta lähemalt ja jätke need kuupäevad vabaks!

  • Valmiermuiža etnomuusikafestival on ambitsioonikaim etnomuusikaüritus Lätis – üks harvadest iga-aastastest üritustest, kus põhirõhk on Läti traditsioonilise kultuuri asetamine nii kaasaegsesse kui ka rahvusvahelisse konteksti – maailmamuusika hulka. Tänavu toimub rahvusvaheline Valmiermuiža etnomuusikafestival 6. juulil ning loob seose traditsioonide ja nüüdisaegse vahel – muusikas, käsitöös, kokanduses ning erinevates muudes kunstivormides. Asudes kaunis iidses pargis, kutsub see veetma suvepäeva sõprade ja perega, nautides suurepärast muusikat, toitu ja osaledes loovtöötubades. Koidu puhkedes päädib festival nõiaväelise tuleskulptuuriga.
  • Rahvusvaheline Sigulda ooperimuusikafestival toob kokku maailmakuulsad ooperimuusikatähed, kes esinevad vabaõhulaval keskaegsetes lossivaremetes, pakkudes maalilist vaadet Gauja jõe ürgorule. Tänavu toimub suurüritus 26.–28. juulil ja toob külastajatele rõõmu selliste aaretega, nagu avakontsert „Ooperiuvertüür“, ooper „Traviata” ja galakontsert „Meie maa – Läti”.
  • Zaube metsiku toidu festival pakub temaatilisi degustatsioone ning metsiku maitsega toiduvalmistamise tutvustusi, mitmesuguseid loovtöötube, mänge ja meelelahutust, maakookide võistlust ning põllumajandustootjate ja käsitööturgu.
  • Leivapäeva Āraiši veskis peetakse Āraiši veskis rukkileiva, pagarite ja iidsete traditsioonide järgijate auks. Leivapäeva ürituse ajal on külastajatel võimalus saada rohkem teada traditsioonilistest läti leivategemistehnikatest ja kokandustavadest. Festivali juurde käivad tavaliselt mitmesugused küpsetamisega seotud töötoad ja tutvustused.
  • Sigulda svingifestival, Cēsise linnafestival, Valmiera linnafestival, Cēsise kunstifestival, kodukohvikute päevad

Gauja rahvuspark kutsub külastajaid mitmesuguste vabaaja- ja meelelahutusvõimalustega. Avastage puutumatu loodus paadiga sõites, matkates või metsiku looduse tuuridel. Õppige tundma kultuuri- ja ajaloopärandit, külastades losse, mõisu ja muuseumiväljapanekuid ning jalutades vanalinnas. Taastage oma energia eriliste SPA heaolu- ja saunarituaalidega, kogedes looduse aardeid. Avastage Gauja rahvusparki aasta läbi!

Gauja rahvuspark võõrustab oma kalleid külalisi pärast muljeist pilgel päeva väärikates mõisades ja lossides, õdusates külalis- ja puhkemajades, elegantse kujundusega hotellides ning vaiksetel laagriplatsidel ja unenäolistes glämpingupaikades.

Planeerige oma puhkus Gauja rahvuspargis ametlikul kodulehel www.entergauja.com ja mobiilirakenduses Enter Gauja – üritused, uudised, marsruudid, kohalikud giidid, turismiteabematerjalid ja loodusobjektid, meelelahutus, hotellid ning toitlustus ja Gauja rahvuspargis armastusega loodud tooted, mis on müügil e-poes.

Gauja Rahvuspark
Selle artikli sisu toimetavad Trip.ee koostööpartnerid.
Lennupakkumised
Foorum