xxxlugp

Uus kasutaja, liitus Tripiga 14 aastat tagasi

0 meeldimist
1 postitust
5 kommentaari
Viimased kommentaarid

Kirjutan Arizonasest, Nevada naaberosariigist. Oleme kraadi võrra Las Vegasest lõuna pool ja merepinnale lähemal. Las Vegase ümbruse kõrgkõrb on taimedelt vaesem ning vähem roheline. Phoenixi linn on meie peatuspaigast 30 kilomeetri kaugusel. Hotelli nimi kus peatume on Bouldersi, tähendus inglise keelde tõlgituna peaks olema kiviküngas. Hotelli ümber on kui hiiglase enda poolt asetatud tohutud kivihunnikud, kust kivid iga hetk alla kukkumas. Inimene nende taustal tundub pisisipelgana.Orus aga laiub tasandik, millel omakorda golfiväljak ja pargitaoline lausa botaanikaaed. Meie Mattiasega võtame ette matka kevadises kõrbepäikeses. Ma filmin meie väikest jalutuskäiku ja kõike meie ümber. Läbi golfiradade lapsekäruga sõita pole lihtne, ometi riskin. Golfimängijad on siiski kaugel ja pall ei ulatu meieni. Golfimuru pind on erkroheline,põõsastel lehepungad alles lahti läinud. Kui palju eri kaktuselisi siin kasvab, suuri kui puusambad. Sagoro kaktuse 50 aastasele isendile kasvab esimene haru, seega on siin mu ümber 100 aastased vanakesed kes kõike näinud, enamus neist kakstuse sammastest oma 2 haruga. Sonora kõrbet iseloomustavadki kõrged kaktused, Mojavet aga dzäshuapuu. Paljud madalad kaktused õitsevad, agaavid on valgetes kobarates kui printsessid. Kõnnime imetledes ja väikest juttugi ajades kahekesi kuni õhtu käes ja võrratu kõrbepäike hakkab valmistama järjest tumenevaid varje. Väike matkaja kärus väsib ning silmad vajuvad vaikselt kinni. Vurame edasi heleroheliste vihmavarjukujuliste meskiitopuude allee vahelt läbi. Neil puudel on naiselik väljanägemine, lehed õrnalt längus ja tüved keerdus ning peened. Saguaro hiigelkaktus mõjub aga maskuliinsena. Igas korralikus aias on ta valvuriks. Paljud tüved oa augulised, aukudelgi on oma omanikud, kaktusteelanikud. Lind kes selle kõrgeima kõrbetipu eluasemeks valib peab olema pika tugeva nokaga. Tume teelint juhatas üha edasi järgmiste kõrbevõlude juurde, kahju vaid et mitte mägedesse. Tsiviliseeritud ameeriklane ei viitsiks kivide vahel turnida, aga meie kahekesi ei pretendeerigi sellele tiitlile. Lugu on ilmunud Eesti Looduses pikemana.

Tegin autoga reisi LA-st LV-sse. Sealt sõitsin kõige kaunimatesse loodusparkidesse. Reis üüritud autoga läks kalliks aga seejuures oli tohutu eufooria enda iseseisvusest. Võisin teha, mis tahes, olin vaba otsustama. Auto üürisin Budget Rent a Car-ist, mis kõige odavam. Los Angelesis lennujaama lähedal (muide bussid viivad otse autode rentimispaikadesse)said hääled autosse sisse. Kiirtee Las Vegasse on väga vaheldusrikas ja huvitav. Kuna mu lend LA-sse jõudis kohale päeva teisel poolel, pidin öö viibima poole tee peal 15 kiirteel. Leidsin väikese mugava hotellikese, 30 dollarit öö polnud paha. Järgmine päev olin juba tuttavate juures Las Vegases ja ööbisin seal. Külastasin veel oma lemmikut Red Rocki kanjonit, tegin palju pilte. Järgmine päev startisin Bryce Canyoni peale, läksin eelnevalt ka Zion NP-st läbi. Seal juhtus, mida juhtuda ei oleks tohtinud, fotoaparaati lendas kärbes sisse. Enne kanjonit tuli teha pikem peatus, et osta, uus aparaat. Ilma aparaadita ma ei kujutanud Bryce Canyoni külastust ette. Vot nii..ja kui soovite veel järge mu seiklustele..laske kuulda.

Ma palun lisage kommentaar Autor

Olen ise elanud Las Vegases kaheksa aastat. Seega peaksin teadma mida soovitada. Red Rock on kõige lähemal ja sinna minekuks ei lähe palju raha. Aga linna ümber on tohutult erinevaid loodusparke mida külastada. Death Valley ehk Surmaorg on väga huvitav, Grand on 5 tunni kaugusel, Valley of Fire on ka kahe tunniteekonna kaugusel, Hovver Dam on kohe seal samas, Sequoia National Park, Yosemite NP jt. Strip ise on tohutu vaatamisväärsus aga sellest saab küllalt kui oled loodushuviline. Kui soovid infot LV-st kirjuta sfhorizons@hotmail.com

Punase Kivi Kanjon

Aegade jooksul, kui raudoksiid ja kaltsiumkarbonaat filtreerusid liiva sisse, tsementeerus liiv kiviks, milles vahelduvad sageli eredad värvid punasest valgeni. Liivakivist on erosioon moodustanud Punase Kivi Oru rahvuspargi keskosa pea püstloodse seljakuna, mis on üle 20 km pikk ja 900 m kõrge. Seljakusse lõikuvad mitmed sügavad kanjonorud. Lumesulaveed ja vihmavoolud on uuristanud pragusid rabedatesse kaljudesse. Kevad ja ajutised allikad kehutavad lopsakat taimekasvu suhteliselt jahedates varjurikastes paikades. Kontrastina kõrbepõranda kuivusele kasvab kaktusi ning ürtidele lisaks mände = ja manzaniitapõõsaid. Maastikusõit läbi rahvuspargi, mis on avatud vaid päevase valguse ajal, pakub loendamatuid peatuskohti ja nauditavaid vaateid Red Rocki mägedele.

Suurte tugipiilaritega kanjonil on järske nõlvu, sageli kukkumas püstloodselt sadu meetreid, kitsaid piiridesse surutud põhju peidetud tumedaisse varjudesse. Kanjoni seinad on mitmes paigas tapetseeritud meruunpunaste ja tumekollaste kontrasttoonidega. Aeg, tuul ja vihm on jätnud oma märgid liivakivi monoliitidele. Viljatud kuplid, hiigelilluminaatorid, kaarjad mesipuud ja isegi looduslik sild kummardavad jumalikke tippe.Tumedad jutid triibutavad kaljunõlvu, kui vihmavood valguvad välja pragudest, luues loendamatuid mustjaspruune vööte. Mõned neist sukelduvad enne sihtpunkti jõudmist sadu meetreid allapoole. Samblike roheline ja oranz lisavad värvirohkust. Längus hommikukiired intensiivistavad selle kunstniku paletti. Kaugemal põhjas juhatab saehambuline ja kare tumehall kalju La Madre mägedest sisse varvirohke liivakivide formatsiooni Punased Kaljud on nii vaatemänguline paik, et seda on kasutatud taustana paljudele Hollywoodi filmidele. Maastik köidab külastajat, kes pürgib näha kaugemale kui Nevada kasiinode mänguautomaadid.

Sageli arvavad inimesed, et kõrb on elutu, viljatu tühermaa. Ent juba tuhandeid aastaid on taimed ja loomad siin elanud, kohanenud raskete tingimustega ja saavutanud seeläbi täiuslikkuse. Kohastumised ongi need, mis elu rikkaks ja huvitavaks muudavad. Samuti inimene, õppides ja täiustudes, on jäänud püsima ses äärmises kuivuses ja kuumuses.

*Nagu susteemi individuaalne osa, eri elemendid,mis linnulennuliselt R.R.-st peamised --- ta kivi *formatsioonid,vegetatsioon, loodus— sama tahtis on ka ta mittenähtav ajalugu.Ei saa oelda, et *see oleks päris ebaharilik voi unikaalne ses paigas. Kuid elementide kombinatsioon läbi R.R.-i *annab talle vaga erilise vaartuse ja toob ala rahvusvaheliselt tuntuks ja uurituks.

   Muistsest merevoodist kuivaks korbeks . 

Enam kui 600 milj. aastat lamas praegune Las Vegase ümbruse ala sooja madala merevee all, milles vohas rikkalik elustik. Mereloomade surres ja põhja settides moodustasid nende kehadest pärinev kaltsium ja karbonaatsed mineraalid mereveest paksu settelasundi, mis tänapäevalgi on alles lubjakivides ja dolomiitides.

Sellel Paleozoikumi perioodil formeerus loendamatuid lubjakivikihte. Iga kiht moodustus erinevates keskkonnatingimustes ja tänu sellele eristuvad nad üksteisest. Neis varieerub paksus ja keemiline koostis. Näiteks sultan lubjakivi, mis on peamine kaljusid moodustav lasund, on üle 900 meetri paks. Viimane on nähtav La Madre mägede ühes silmatorkavamas osas nn. Kilpkonna Peas. Pikitud rohkete fossiilidega ning äärmiselt vastupidav erosioonile on need kivimid kerkinud hiiglaslikuks pea sarnaseks moodustiseks, mis kõrgub Las Vegase kohal kui koletislik kilpkonn. Teine silmatorkav mäetipp, Blue Diamount on samuti jäänuk-meenutus kunagisest ürgmerest.

Umbes 225 milj. a. tagasi, mesozoikumis, dinosauruste ajastul, põhjustas maakoore liikumine aeglast merepõhja tõusu. Moenkopi mägi oli viimase mere sissetungi tunnistuseks .See on üldine, et hall lubjakivi ulatub välja põhisedimendist pargi idapoolsetes osades . Merevee madaldudes, alustasid ürgsed vooluveed Punaste Kaljude maastiku kujundamist. Shinarumpi konglomeratsioon, kõige tähelepanuväärsemaid kihte Shina formatsioonist, mis koosneb väikestest ümmargustest kruusakivi, kvartsi, pruunikaspunase jasperi, kvartsiidi, lubjakivi ja dolomiidi kihtidest, kujunes ajajägul, mil ürgveed lõppesid. Paljud geoloogid peavad = Shinarumpi kõige tähelepanuväärsemaks kihiks kogu maailmas just selle suuruse tõttu.